Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 sierpnia 2020 napisz DONOS@
BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie
sponsorowane jest przez
Purzeczko-Grupa Securitas,
Łomża, ul. Nowa 3A

Zagadkowa Łomża

Foto: Zagadkowa Łomża
Grzegorz Gwizdon wt, 29 lipca 2014 13:08

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Stowarzyszenie „Mała Ojczyzna” w Nowodworcach zapraszają do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na wystawę „ Archeologiczne zagadki Łomży” .

Husarze i ułani

Foto: Husarze i ułani
Grzegorz Gwizdon śr, 30 kwietnia 2014 13:06

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Husarze i ułani”, na której zaprezentowano repliki militariów związanych z dwiema niezwykle barwnymi epokami w dziejach polskiego oręża. Na wystawie eksponowane są zbroje i uzbrojenie z okresu świetności skrzydlatego rycerstwa polskiego. Szczególny nacisk położony jest na wiek XVII, w którym husaria święciła największe triumfy. Obok zbroi husarskiej prezentowane są zbroje norymberskie, maksymiliańskie, włoskie, burgundzkie i pappenheimery. Uzupełnieniem kolekcji są szable, miecze, buzdygany, nadziaki, piki, tarcze i wiele innych wyrobów sztuki płatnerskiej i mieczniczej. Zarówno zbroje płytowe jak i broń są dziełem dwóch płatnerzy: Andrzeja Sieńki z Warszawy i Sergieja Nurmatowa z Mohylewa.

Arcydzieła malarstwa polskiego w Łomży

Foto: Arcydzieła malarstwa polskiego w Łomży
Grzegorz Gwizdon wt, 18 lutego 2014 14:50

Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych. Kuratorem wystawy jest Eliza Ptaszyńska. W salach muzeum zostanie zaprezentowanych ponad 100 obrazów wybitnych polskich malarzy, urodzonych w latach 1849-1930, m.in.: Zygmunta Ajdukiewicza, Teodora Axentowicza, Józef Chełmońskiego, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Ludwika de Laveaux, Jacka Malczewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Fryderyka Pautscha, Józefa Rapackiego, Ludomira Sleńdzińskiego, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Franciszka Żmurko i innych. Wystawa czynna do 27 kwietnia 2014 roku.

Kaszuby w Muzeum

Foto: Kaszuby w Muzeum
Grzegorz Gwizdon pon, 28 października 2013 12:58

Dyrektor Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich oraz Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży uprzejmie zapraszają 25 października 2013 roku, o godz. 18.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum przy ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „NAD KASZUBSKIM MORZEM” ze zbiorów Muzeum we Wdzydzach, najstarszego muzeum na wolnym powietrzu na ziemiach polskich założonego w 1906 roku .

Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku

Foto: Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
Grzegorz Gwizdon pon, 22 lipca 2013 11:48

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu zapraszają 20 lipca 2013 roku, o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”. Przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wystawa stwarza doskonałą okazję, aby w nowoczesny i atrakcyjny sposób przybliżyć życie oraz dokonania Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego mieszkańca Torunia. Jest to inicjatywa tym bardziej godna uwagi, że w 2013 roku przypada 540 rocznica urodzin i 470 rocznica śmierci wybitnego astronoma. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii.

Węgierska Częstochowa

Foto: Węgierska Częstochowa
Grzegorz Gwizdon wt, 07 maja 2013 11:54

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Dyrektor Muzeum im. Andrása Jósy w Nyiregyháza zapraszają 14 maja 2013 roku, o godzinie 14.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy fotografii „Máriapócs - węgierska Częstochowa”. Ekspozycja prezentuje najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech. Czynna będzie do 27 czerwca 2013 roku.

Córka mazowieckich równin.

Foto: Córka mazowieckich równin.
Grzegorz Gwizdon pon, 15 kwietnia 2013 12:28

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę, 20 kwietnia o godz. 12.00 na otwarcie wystawy „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem Chemicznym i Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Na wystawę składa się 20 plansz ze zdjęciami i tekstami oraz prezentacji multimedialnej pt. „O tym, jak Maria Skłodowska-Curie mierzyła radioaktywność substancji”. Wernisaż wzbogaci wykład dr Teresy Kaczorowskiej „Córka mazowieckich równin – Maria Skłodowska-Curie”. W dniu otwarcia będzie można nabyć książkę prelegentki pod tym samym tytułem.

„Narew – ludzie, przyroda, kultura” – wystawa pokonkursowa.

Foto: „Narew – ludzie, przyroda, kultura” – wystawa p...
Grzegorz Gwizdon pon, 04 marca 2013 13:57

Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka“ i Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na wystawę ukazującą plon konkursów „Narew – ludzie, przyroda, kultura“. Ekspozycję tworzą najlepsze fotografie zgłoszone w kategoriach fotoreportaż i stara fotografia – nagrodzone oraz wybrane spośród pozostałych nadesłanych. Wystawa pokazuje bogactwo i piękno nadnarwiańskiej krainy oraz twórcze i różnorodne ujęcie zaproponowanego tematu przez autorów zdjęć. Na konkurs nadesłano 112 fotoreportaży oraz 38 zestawów starej fotografii - w sumie prawie 1700 zdjęć. Jury podjęło wyzwanie ocenienia trudnych do porównania prac – pejzaży, portretów, relacji z imprez czy zapisów odchodzących w przeszłość zwyczajów Fotografie nadesłane na konkurs pokazują w bardzo współczesny sposób to, co już było i jednocześnie to, co jest w tej chwili, jak i to co nadchodzi – podsumowauje Andrzej Zygmuntowicz, przewodniczący jury. - Obrazy niejednokrotnie cofają widza w przeszłość, ale i zaskakują aktualnością. Ta szerokość spojrzenia jest wizją wielowarstwowej rzeczywistości, mającej swoje korzenie w odległym czasie, nadążającej za bieżącymi bardzo szybkimi przemianami. Wystawę można oglądać od 1 marca do 1 kwietnia. Natomiast 20 marca o godz. 16 będzie ją można zwiedzać wraz z laureatami konkursu oraz członkami jury.

„Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”- wystawa archeologiczna

Foto: „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytn...
Grzegorz Gwizdon so, 09 lutego 2013 12:41

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie zapraszają 17 lutego, o godz, 13,00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy „Czas i rzeka. Dolina Liwca u schyłku starożytności”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Autorami wystawy są Jacek Andrzejowski, Tomasz Rakowski i Katarzyna Watemborska.

Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów

Foto: Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów
Grzegorz Gwizdon pt, 29 czerwca 2012 15:15

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów” ze zbiorów własnych i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie (wernisaż:14 lipca 2012 roku (w sobotę), o godz. 12.00, w siedzibie Muzeum, przy ul. Dwornej 22 c ). Wystawa czynna do 31 stycznia 2013 roku.

Tradycyjna wycinanka chińska

Foto: Tradycyjna wycinanka chińska
Grzegorz Gwizdon pt, 29 czerwca 2012 15:03

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Tradycyjna wycinanka chińska” (wernisaż 1 lipca 2012 roku, o godz. 12.00, w programie – wykład dr Henryka Brandysa). Wystawa jest własnością Ministerstwa Kultury Chińskiej Republiki Ludowej. Została udostępniona dzięki uprzejmości Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Ekspozycję można zwiedzać do 3o września 2012 roku.

Art Déco

Foto: Art Déco
Grzegorz Gwizdon wt, 06 marca 2012 10:43

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę, 10 marca 2012 roku, o godz. 12.00 , na otwarcie wystawy „ Art déco ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, słynącego z kolekcji obiektów z okresu secesji i Art déco. Na wystawie zaprezentowano kilkaset eksponatów z dziedziny rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby. Są tu przedmioty dekoracyjne i użytkowe z metalu, ceramiki, szkła (naczynia, wazony, talerze, figurki), a także meble, tkaniny, wyroby biżuteryjne (klamry, brosze i klipsy), stroje i akcesoria mody, plakaty, grafika książkowa i ilustracyjna, jak również przedmioty codziennego użytku dopełniające obrazu epoki.

POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA

Foto: POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA
Grzegorz Gwizdon pon, 28 listopada 2011 13:40

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w niedzielę 27 listopada 2011 roku, o godz. 12.00 na otwarcie wystawy “Polska biżuteria ludowa”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów własnych łomżyńskiego Muzeum. Scenariusz wystawy przygotowała Pani Elżbieta Piskorz-Branekowa. Ekspozycję można zwiedzać do 26 lutego 2012 roku. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z autorami wydawniczych rarytasów oficyny MUZA SA, które ukazały się w serii „Ocalić od zapomnienia”. Elżbieta Piskorz-Branekowa, Alicja Mironiuk-Nikolska i Tomasz Czerwiński napisali ciekawie i zajmująco o różnych zagadnieniach z dziedziny tradycyjnej kultury ludowej w Polsce, między innymi: haftach i koronkach, biżuterii i strojach ludowych, budownictwie i wyposażeniu domu wiejskiego, a także sztuce ludowej. Poszczególne publikacje zostały opatrzone bogatym materiałem ilustracyjnym oraz znakomicie opracowane graficznie. Książki dobrze się czyta i ogląda. W serii „Ocalić od zapomnienia” ukazało się dotychczas kilkanaście pozycji. Po spotkaniu autorskim będzie można nabyć zaprezentowane tytuły.

Planeta JANTAR inspiruje...

Foto: Planeta JANTAR inspiruje...
Grzegorz Gwizdon pt, 04 listopada 2011 14:27

Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy „Planeta JANTAR inspiruje... “, które odbędzie się 23 października 2011 roku (niedziela), o godz. 14.00, w gmachu łomżyńskiego Muzeum.Podczas wernisażu zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna „EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”.

Barbarzyńcy?

Foto: Barbarzyńcy?
Grzegorz Gwizdon so, 10 września 2011 15:14

Wystawa “ Barbarzyńcy ? ” przeczy potocznemu przekonaniu o “niskim poziomie cywilizacyjnym” ludów mieszkających poza zasięgiem cywilizacji śródziemnomorskiej. Zadziwia różnorodnością i wysokim poziomem wykonania przedmiotów codziennego użytku, ozdób, broni... Jej przesłanie można streścić następującym zdaniem: To dorobek kultury Gotów, Lugiów, Wandalów, Celtów legł u podstaw europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Odkryj w sobie naukowca

Foto: Odkryj w sobie naukowca
Grzegorz Gwizdon wt, 31 maja 2011 12:27

Wszystkich zainteresowanych naukami ścisłymi, a także tych, którzy chcą je lepiej poznać i zrozumieć, zapraszamy do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży na otwarcie wystawy interaktywnej Nauki dawne i niedawne. Ekspozycję przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 29 maja 2001 r., o godz. 11.00, w siedzibie muzeum przy ul. Dwornej 22c. Gościem specjalnym będzie jeden z autorów ekspozycji, dr Maciej Kluza z Muzeum UJ.

Wystawa fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2010

Foto: Wystawa fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2010
Grzegorz Gwizdon so, 30 kwietnia 2011 10:49

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na otwarcie wystawy „BZ WBK Press Foto 2010”, Wernisaż wystawy w dniu 28. 04.2011 roku o godzinie 17 w budynku muzeum przy ul. Dwornej 22c w Łomży.

Krakowska ceramika w trzech odsłonach

Foto: Krakowska ceramika w trzech odsłonach
Grzegorz Gwizdon śr, 20 kwietnia 2011 15:45

Muzeum Północno- Mazowieckie oraz Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży zapraszają w piątek, 15 kwietnia 2011 roku, na otwarcie trzech wystaw prezentujacych krakowską ceramikę artystyczną. Wernisaż pierwszej, zatytułowanej “Trzy Panie Gajda” - Marita Benke-Gajda, Jadwiga Gajda-Lusina, Weronika Gajda, rozpocznie się o godz. 18.00, w salach wystawowych Galerii przy ul. Długiej 13. Następna część spotkania odbędzie się w salach Muzeum, przy ul. Dwornej 22 c, gdzie zostanie pokazana “Ceramika artystyczna Marity Benke-Gajdy w zbiorach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży” oraz poplenerowa wystawa ceramiki studentów i absolwentów Pracowni Rzeźby w Ceramice Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - “Ceramicy z Krakowa pod Szrenicą” .

Papierowe cudeńka z Krakowa

Foto: Papierowe cudeńka z Krakowa
Grzegorz Gwizdon śr, 23 lutego 2011 11:04

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie pierwszej wystawy czasowej, zatytułowanej „Papierowe cudeńka, czyli niezwykły świat luksusowych papierów”. Wernisaż odbędzie się 19 lutego 2011 roku, o godz. 12°° ,w nowej siedzibie Muzeum przy ul. Dwornej 22c.

Muzeum Północno - Mazowieckie Łomża

Grzegorz Gwizdon so, 13 stycznia 2018 06:33

Zalążkiem tworzonego od 1946 r. Muzeum stały się eksponaty gromadzone już po wojnie oraz niewielka ilość, rozproszonych w czasie wojny, muzealiów pochodzących z Muzeum Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Muzeum zostało otwarte w dniu 14 marca 1948 roku jako „Muzeum Północno – Mazowieckie” Towarzystwa Naukowego Płockiego, w budynku przy Al. Legionów 18. Na przełomie lat 1956 – 1957 Muzeum zostało przeniesione z kamienicy przy Al. Legionów do budynku Domu Kultury przy ul. Sadowej, a pod koniec lat siedemdziesiątych do budynku przy ul. Krzywe Koło. Od roku 2006 funkcjonuje w budynku przy ul. Dwornej 22 c, gdzie w 2011 roku po remoncie i modernizacji rozpoczęło działalność wystawienniczą.

« · «« · 1 · 2 · 3 · »
 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży zaprasza
we wtorki, czwartki i piątki
od 9-16
w środy
9-17
w soboty, niedziele
i święta
od 10-16

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę