sobota, 25 maja 2019 napisz DONOS@

Wszystkie barwy muzyki

Foto: Wszystkie barwy muzyki
Grzegorz Gwizdon pon, 12 września 2016 12:45

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży dr Jerzy Jastrzębski oraz Emil Cywiński –współwłaściciel kolekcji muzykaliów – zapraszają na otwarcie wystawy „Wszystkie barwy muzyki” w niedzielę, 18 września 20l6 roku, o godz. l3.00 w siedzibie Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c. Wernisaż uświetni występ Studia Wokalnego eMDeK w Łomży. Wystawa czynna do 15 stycznia 2017 roku.

Pamiątka z pielgrzymki

Foto: Pamiątka z pielgrzymki
Grzegorz Gwizdon nie, 05 czerwca 2016 11:24

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy „PAMIĄTKA Z PIELGRZYMKI” 12 czerwca 2016 roku, o godz. 15.00, do siedziby Muzeum przy ul. Dwornej 22 c. W programie: gawęda Elżbiety Piskorz-Branekovej. Wystawa czynna do 28 sierpnia 2016 roku.

Bursztyn Polska i Świat

Foto: Bursztyn Polska i Świat
Grzegorz Gwizdon pon, 16 maja 2016 13:48

Dr Ryszard Szczęsny – dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr Jerzy Jastrzębski – dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają 13 maja 2016 roku, o godzinie 17:00 do siedziby Muzeum w Łomży na otwarcie wystawy BURSZTYN Polska i Świat ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Wystawa czynna do 31 sierpnia 2016 roku.

ŻYD NIEMALOWANY W ZIEMI KANAAN. Ryciny biblijne z kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz

Foto: ŻYD NIEMALOWANY W ZIEMI KANAAN. Ryciny biblijne...
Grzegorz Gwizdon pon, 07 marca 2016 11:45

Na wystawie prezentowane są oryginalne grafiki z XV-XVIII wieku – drzeworyty, miedzioryty, akwaforty, mezzotinty, staloryty – przedstawiające ludzi i wydarzenia wspólnej Księgi Żydów i chrześcijan. Także starożytnej historii Państwa Izraela. Wśród wyżej wspomnianych: prorok Abraham, Sara i Hagar; król Dawid i Batszeba; Józef i jego bracia; Lot i jego córki; Arka Noego, świątynia w Jerozolimie, Wieża Babel; mapy Ziemi Obiecanej, widoki i plany miast oraz drzewa genealogiczne. Wszystko w miejscu, które – dwa tysiące lat temu – na długo przestało być główną sceną historii Żydów. Nigdy natomiast nie przestało natomiast być przedmiotem zainteresowania świata. Ryciny podpisane są wielkimi nazwiskami epoki: malarzy, rysowników, rytowników, kartografów i uczonych pochodzących z Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Anglii i Niemiec. Jest wśród nich również jeden Polak – Jan Ziarnko.

O archeologii – na wesoło

Foto: O archeologii  – na wesoło
Grzegorz Gwizdon cz, 28 stycznia 2016 11:59

Dyrektorzy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie zapraszają 15 stycznia 2016 r., o godz. 17.00 do Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C, na otwarcie wystawy rysunku satyrycznego „W krzywym zwierciadle. ARCHEOLOGIA”. Ekspozycja czynna do 25 lutego 2016 roku. Muzeum nie musi, a obecnie wręcz nie może, być postrzegane wyłącznie jako miejsce, gdzie w ciszy i w atmosferze powagi zwiedza się kolejne wystawy. Inny klimat odnaleźć można na ekspozycji, która powstała i miała premierę w Muzeum Lubelskim w Lublinie. Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – w tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.

Chińskie hafty i latawce -obrazy, wachlarze, parawany, parasolki

Foto: Chińskie hafty i latawce -obrazy, wachlarze, pa...
Grzegorz Gwizdon wt, 24 listopada 2015 12:23

Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić, ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik w tym również hafciarskiej i takich wyrobów jak wachlarze i parasolki.Hafciarstwo ręczne, od wielu stuleci uprawiane w całych Chinach, było ważną częścią tradycyjnej sztuki i rzemiosła chińskiego. Najlepsze wyroby hafciarskie pochodzą z miasta Suzhou w prowincji Jiangsu (70 km na zachód od Szanghaju), prowincji Hunan, Guandong (głównie z miasta Chaozhou) i Sichuan (głównie ze stolicy prowincji miasta Chengde). Suzhou zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło ze swoich haftów. W X w. istniała tu, znana w całych Chinach, szkoła hafciarska. Wyroby hafciarskie z tego miasta charakteryzują się pięknymi wzorami i delikatnymi kolorami, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami.

Wielcy mistrzowie polskiego malarstwa

Foto: Wielcy mistrzowie polskiego malarstwa
Grzegorz Gwizdon cz, 06 sierpnia 2015 12:40

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży – dr Jerzy Jastrzębski oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – dr hab. Michał F. Woźniak zapraszają 14 sierpnia 2015 roku, o godz. 17.00 do siedziby muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie wystawy „Od Matejki do Witkacego. Malarstwa polskich mistrzów ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy”. Kuratorem wystawy jest Pani Monika Kosteczko-Grajek z bydgoskiego muzeum. Wystawa czynna do 11 listopada 2015 roku.

„Matka Wieczności”

Foto: „Matka Wieczności”
Grzegorz Gwizdon pt, 03 lipca 2015 13:00

7 lipca 2015 roku, o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy do siedziby Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie interdyscyplinarnej wystawy „Matka Wieczności” (malarstwo, rzeźba, ceramika). Jest to trzecia ekspozycja przygotowana przez Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury, działający od 2011 roku. W 2014 roku, w Łomży pokazano „Słowa na Wieczność” – drugą wystawę cyklu. Najnowsza (podobnie jak poprzednie) powstała z inspiracji tematyką dzieł dawnej sztuki sakralnej, które skrywa wnętrze hebdowskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pomysłodawcą wystawy jest ojciec Eugeniusz Grzywacz – dyrektor Centrum Wiara i Kultura, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog.

Jedyna taka Noc w muzeum i w galerii

Foto: Jedyna taka Noc w muzeum i w galerii
Grzegorz Gwizdon wt, 19 maja 2015 12:19

Po raz czwarty Muzeum Północno-Mazowieckie gościło uczestników łomżyńskiej „Nocy Muzeów”. Tłumnie przybyli widzowie z zainteresowaniem oglądali wystawy stałe, w tym niedawno otwartą ekspozycję rzeźby ludowej „Kurpiowskie osóbki”oraz wystawy czasowe. Wielką ciekawość budziła zwłaszcza wystawa „Świat zmysłów”, na której widzowi poznawali tajniki budowy i funkcjonowania podstawowych narządów zmysłu uczestnicząc w doświadczeniach i eksperymentach. Dodatkową atrakcją był kiermasz wydawnictw „Stopki” i stoiska z pamiątkami, grafikami oraz biżuterią.

Świat zmysłów

Foto: Świat zmysłów
Grzegorz Gwizdon cz, 07 maja 2015 12:26

„Świat zmysłów” jest kolejną ekspozycją interaktywną przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie po prezentowanej od września 2000 roku wystawie „Nauki dawne i niedawne”. Ekspozycja ma charakter objazdowy. Była prezentowana w wielu miastach Polski i za granicą, m.in. w Gdańsku, szwedzkiej Uppsali, Dębicy, Sandomierzu, Olsztynie, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zabrzu. Złożona z ponad 30 stanowisk prezentuje najprzeróżniejsze zagadki i ciekawostki związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Jak objaśnia dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – organizator wystawy – „interaktywna” oznacza, że jej tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska.

Pieniądz na czas potrzeby

Foto: Pieniądz na czas potrzeby
Grzegorz Gwizdon pon, 13 kwietnia 2015 10:46

W piątek, 10 kwietnia 2015 roku, o godz. 18.00, Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy kolekcjonerskiej „Pieniądz na czas potrzeby” (z niemieckiego Notgeld) ze zbiorów Kazimierza Szczechury i Adama Zwierzyńskiego. Za tą nazwą kryje się pieniądz zastępczy będący odmianą pieniądza oficjalnego. Pojawiał się zazwyczaj w czasie kryzysów gospodarczych lub wojen. Emitowany był przez wydawców innych niż instytucje państwowe lub banki upoważnione do emisji oficjalnego pieniądza. Wydawano go w celu doraźnego zapobieżenia brakom środków płatniczych lub pewnych jego nominałów w obiegu. Na początku był zwykłym arkuszem papieru, z urzędową pieczęcią, obok której wydrukowano nominał. Z czasem zaczęto traktować go jak widokówkę i umieszczać na jego stronach np. rysunki ratusza, kościoła czy też panoramę okolicy. Wystawa czynna do 25 czerwca 2015 roku.

Adam Chętnik - znany i nieznany

Foto: Adam Chętnik - znany i nieznany
Grzegorz Gwizdon nie, 08 marca 2015 13:07

zaproszenie-6-www-animacja.gif

Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

Foto: Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej. Ryc...
Grzegorz Gwizdon śr, 28 stycznia 2015 11:54

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury według pomysłu właściciela kolekcji Krzysztofa Kura, w związku z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Po raz pierwszy ekspozycję pokazano we Włocławku, a następnie w innych miastach m.in. w Turku, Lublinie, Kielcach, Łodzi, Białymstoku. Dokładnie w 150. rocznicę stracenia Romualda Traugutta, czyli 5 sierpnia 2014 roku, zaprezentowano ją na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa w Łomży zostanie otwarta niemal dokładnie w 152. rocznicę wybuchu powstania, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Ekspozycja czynna do 1 marca 2015 roku.

Skarby w zbiorach Cepelii

Foto: Skarby w zbiorach Cepelii
Grzegorz Gwizdon cz, 27 listopada 2014 16:55

Celem wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej wynikającego z wielowiekowej tradycji, z oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej, pokazanie niezwykłych umiejętności, które jeszcze w wielu regionach Polski są kontynuowane i zgodne z lokalnym przekazem.

Wystawa kolekcjonerska Wojciecha Stanisława Surawskiego

Foto: Wystawa kolekcjonerska Wojciecha Stanisława Sur...
Grzegorz Gwizdon so, 06 września 2014 10:49

Wojciech Stanisław Surawski urodził się 17 maja 1953 roku w Łomży. Jest łomżyniakiem od pokoleń. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w czasach, kiedy koń był powszechnie używany w rolnictwie i transporcie. Pan Wojciech mieszkał z rodzicami i rodzeństwem przy ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie nieistniejącego już młyna, do którego, w dni targowe (tj. wtorek i piątek), zjeżdżali rolnicy ze zbożem na przemiał. Duży wpływ na jego sympatię do koni wywarli sąsiedzi: Tadeusz Bukowski- wozak, Wacław Modzelewski- ostatni dorożkarz łomżyński oraz pan Leszczyński, który nieopodal miał kuźnię. W latach 1960-1968 młody Wojciech uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. W drodze do szkoły mijał targowisko miejskie (dziś okolice ul. Kwiatowej), na którym mógł podglądać targi końskie. Zanim opanował sztukę czytania, to dzięki ojcu poznawał opisy pojedynków, szarż i bitew z „Krzyżaków” i „Trylogii” H. Sienkiewicza. Kiełkująca miłość do koni, kawalerii i historii spowodowała, że dalszą edukację kontynuował w Państwowym Technikum Weterynaryjnym im. Ludwika Bojanusa w Łomży. W szkole średniej pan Wojciech poznał nauczyciela Ignacego Bukowskiego, który był kawalerzystą i kolekcjonerem militariów. Od niego na dobre „zaraził się” kolekcjonerstwem.

Zagadkowa Łomża

Foto: Zagadkowa Łomża
Grzegorz Gwizdon wt, 29 lipca 2014 13:08

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Stowarzyszenie „Mała Ojczyzna” w Nowodworcach zapraszają do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na wystawę „ Archeologiczne zagadki Łomży” .

Husarze i ułani

Foto: Husarze i ułani
Grzegorz Gwizdon śr, 30 kwietnia 2014 13:06

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Husarze i ułani”, na której zaprezentowano repliki militariów związanych z dwiema niezwykle barwnymi epokami w dziejach polskiego oręża. Na wystawie eksponowane są zbroje i uzbrojenie z okresu świetności skrzydlatego rycerstwa polskiego. Szczególny nacisk położony jest na wiek XVII, w którym husaria święciła największe triumfy. Obok zbroi husarskiej prezentowane są zbroje norymberskie, maksymiliańskie, włoskie, burgundzkie i pappenheimery. Uzupełnieniem kolekcji są szable, miecze, buzdygany, nadziaki, piki, tarcze i wiele innych wyrobów sztuki płatnerskiej i mieczniczej. Zarówno zbroje płytowe jak i broń są dziełem dwóch płatnerzy: Andrzeja Sieńki z Warszawy i Sergieja Nurmatowa z Mohylewa.

Arcydzieła malarstwa polskiego w Łomży

Foto: Arcydzieła malarstwa polskiego w Łomży
Grzegorz Gwizdon wt, 18 lutego 2014 14:50

Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych. Kuratorem wystawy jest Eliza Ptaszyńska. W salach muzeum zostanie zaprezentowanych ponad 100 obrazów wybitnych polskich malarzy, urodzonych w latach 1849-1930, m.in.: Zygmunta Ajdukiewicza, Teodora Axentowicza, Józef Chełmońskiego, Stefana Filipkiewicza, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Ludwika de Laveaux, Jacka Malczewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Fryderyka Pautscha, Józefa Rapackiego, Ludomira Sleńdzińskiego, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Franciszka Żmurko i innych. Wystawa czynna do 27 kwietnia 2014 roku.

Kaszuby w Muzeum

Foto: Kaszuby w Muzeum
Grzegorz Gwizdon pon, 28 października 2013 12:58

Dyrektor Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich oraz Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży uprzejmie zapraszają 25 października 2013 roku, o godz. 18.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum przy ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „NAD KASZUBSKIM MORZEM” ze zbiorów Muzeum we Wdzydzach, najstarszego muzeum na wolnym powietrzu na ziemiach polskich założonego w 1906 roku .

Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku

Foto: Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
Grzegorz Gwizdon pon, 22 lipca 2013 11:48

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu zapraszają 20 lipca 2013 roku, o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”. Przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wystawa stwarza doskonałą okazję, aby w nowoczesny i atrakcyjny sposób przybliżyć życie oraz dokonania Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego mieszkańca Torunia. Jest to inicjatywa tym bardziej godna uwagi, że w 2013 roku przypada 540 rocznica urodzin i 470 rocznica śmierci wybitnego astronoma. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii.

« · «« · 1 · 2 · 3 · »» · »
 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży zaprasza
we wtorki, czwartki i piątki
od 9-16
w środy
9-17
w soboty, niedziele
i święta
od 10-16

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 7 zł
ulgowy - 4 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
bilet wstępu
do muzeum
- 7 zł

wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę