Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 września 2022 napisz DONOS@

Prezes na miejskim garnuszku

cz cz, 04 kwietnia 2013 08:22

„Koszty funkcjonowania Spółki są zawarte w biznes planie Spółki który jest dostępny publicznie”, a „prezes Spółki składa oświadczenie majątkowe o swoich dochodach” - tak Andrzej Kiełczewski, prezes Parku Przemysłowego Łomża zbywa pytania o koszty nowej miejskiej spółki i wysokość swojego wynagrodzenia. Wcześniej zasłaniając się tym, że „jego wynagrodzenia nie podlega ustawie o dostępie do informacji publicznej” odmawiano nam podania wysokości zarobków pracującego w Parku z prezesem Kiełczewskim zięcia prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, który przez ostatnie dwa lata był etatowym doradcą prezydenta Łomży. Udało się natomiast dowiedzieć, co w spółce robi młoda kobieta - odbywa staż.

Miasto oskubało policję...

cz cz, 28 marca 2013 08:23

Pod koniec października samochód zajechał drogę policyjnemu radiowozowi. Młody kierowca nie miał przy sobie dokumentów. Policjanci szybko dowiedzieli się kim jest on i jego ojciec. Kierowca odmówił przyjęcia mandatu, a niedługo po tym zdarzeniu wraz z ojcem Beniaminem Doboszem, pierwszym zastępcą prezydenta Łomży, zjawił się w gabinecie komendanta miejskiego Policji. Sprawa trafia na sądową wokandę i zakończyła się grzywną za trzy wykroczenia. W przedstawionym trzy tygodnie po „incydencie” projekcie budżetu Łomży na 2013 rok zabrakło dotacji, jaką przez lata łomżyńska policja otrzymywała z kasy miasta na dodatkowe patrole. W ubiegłym roku było to równe 100.000 złotych. Po awanturze radnych dotacja dla policji na listę miejskich wydatków powróciła, ale jest o połowę mniejsza niż przed rokiem.

Łomża miasto niebezpieczne!

cz cz, 21 marca 2013 08:06

Życie w Łomży staje się coraz mniej bezpieczne. Co rusz jesteśmy szokowani kolejnymi doniesieniami o brutalnych rozbojach. Tylko w tym tygodniu policja poinformowała o ujęciu 20-latka, który na parkingu jednego ze sklepów dźgnął nożem o 5 lat starszego mężczyznę, oraz 15-latce, która została dotkliwie pobita przez swoich starszych znajomych gdy wracała ze szkoły do domu. Przykładów szokujących zdarzeń, które mrożą krew w żyłach, jest więcej. Przed tygodniem informowaliśmy o zatrzymaniu mężczyzny, który trzykrotnie nożem ugodził swojego kompana, a widzącej zdarzenie kobiecie groził, że ją zabije. Był także napad zamaskowanych mężczyzn na jeden z punktów szybkich kredytów, a w lutym miasto terroryzowali – jak się okazało15-nasto i 20-latek, którzy zamaskowani z kijami bejsbolowymi w rękach napadali na sklepy monopolowe. Przerażające jest to, że dochodzi do nich w Łomży – wydawać by się mogło małym, prowincjonalnym miasteczku, gdzie życie płynie monotonnie i niemal wszyscy się znają jak nie osobiście to z widzenia, albo przez znajomych. Policjanci – choć tylko nieoficjalnie - przyznają, że także oni są przerażeni nasileniem się agresji w mieście. - Pocieszające jest to, że sprawców rozbojów szybko udaje się nam zatrzymać – mówi podinspektor Krzysztof Pilcicki.

Ojciec chrzestny...

cz cz, 14 marca 2013 08:14

Pan Zięć prezydenta Łomży i jego były urzędowy doradca Maciej W(...), w Parku Przemysłowym Łomża „koordynuje proces realizacji projektu Parku” i pod nieobecność prezesa Andrzeja Kiełczewskiego będzie pełnił obowiązki prezesa. To już oficjalne informacje, które ujawniono w miesiąc po pytaniach, jakie na ten temat wysłaliśmy do ratusza. Niestety w dalszym ciągu nie wiadomo, ile zarabia prezydencki zięć w miejskiej spółce, ani jakie są jej koszty. Prezes Andrzej Kiełczewski zasłania się, że „jest w trakcie opracowania preliminarzy przychodowo-kosztowych, które będą zatwierdzone przez organa Spółki.” Tymczasem pojawiają się nowe pytania. Tym razem chodzi o Radę Nadzorczą PPŁ. Okazuje się, nikt z jej członków nie zgłosił się w trakcie oficjalnego „naboru kandydatów na przyszłych członków rad nadzorczych spółek handlowych Miasta Łomża”. Wojciech Macieboch swoją kandydaturę na członka rady nadzorczej miał zgłosić sam, w grudniu ubiegłego roku, czyli w chwili, gdy rada była powoływana. - Każdy może w takim procesie uczestniczyć – przekonuje Beniamin Dobosz, pierwszy zastępca prezydenta Czerniawskiego, pod którego, przez dwa lata pracy w ratuszu, bezpośrednio podlegał prezydencki zięć. Dobosz, to - jak mówił prezydent - „ojciec chrzestny” Parku, któremu w połowie grudnia notarialnie przekazał wszelkie dotyczące go sprawy i to on powołał Radę Nadzorczą PPŁ.

Emeryci z blokowisk zapłacą za śmieciową politykę miasta

cz cz, 07 marca 2013 08:05

Emeryci mieszkający samotnie w blokach boleśnie odczują wdrożenie w Łomży podatku śmieciowego. Uchwalone przed tygodniem przez miejskich radnych stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które będą obowiązywały od 1 lipca, oznaczają dla nich wzrost blisko dwu, albo nawet czterokrotny w stosunku do opłat dziś ponoszonych. Ustalony przez władze miasta nowy system opłat oznacza, że zdecydowana większość łomżan za śmieci zapłaci tyle samo, albo mniej niż dzisiaj. Jedynie mieszkający samotnie i w dwuosobowych rodzinach mieszkańcy blokowisk nie mają szansy na unikniecie podwyżek. Nowa polityka śmieciowa w Łomży ma kosztować około 5,5 mln zł rocznie. Szacuje się, że to będzie o jakieś 15% czyli 800 tysięcy złotych więcej niż dotychczas. I wychodzi, że tę różnicę będą musieli pokryć przede wszystkim właśnie mieszkający samotnie emeryci.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

cz cz, 28 lutego 2013 08:16

Nazywani „bandytami” w czasach PRL-u, także po 1989 r. z wielkimi oporami informacje o ich faktycznej działalności przebijały się do wiadomości publicznej. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy był fakt, że byli to w większości ci sami żołnierze, którzy od 1939 r. walczyli z okupantem sowieckim i niemieckim. Zaliczali się do nich m.in. Ferdynand Tokarzewski „Kruk”, Władysław Podsiad „Brzoza”, Kazimierz Kamieński „Huzar”, Władysław Żwański „Błękit”, Tadeusz Narkiewicz „Ciemny”, Bolesław Kozłowski „Grot”. Momentem przełomowym dla podziemia okazał się rozkaz z 19 stycznia 1945 r. o rozwiązaniu AK, któremu nie podporządkował się komendant białostockiego Okręgu AK ppłk Władysław Liniarski „Mścisław”. W wyniku tego dokonał on przekształcenia podległych mu struktur w Armię Krajową Obywatelską (AKO) i kontynuował walkę o niepodległość.

Zięć nie doradza już prezydentowi, ale jest w nowej miejskiej spółce

cz cz, 21 lutego 2013 08:15

Maciej Wałkuski, prywatnie zięć prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, od kilkunastu dni nie jest już doradcą prezydenta Łomży. I choć informacje o wcześniejszych rozstaniach z kolejnymi doradcami ratusz szeroko ogłaszał w mediach, w tym wypadu było inaczej. Dopiero po naszych pytaniach Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta, przyznała, że na prośbę pana Wałkuskiego, od 1 lutego umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Okazuje się, że utrata pracy w ratuszu wcale nie oznaczała, że zięć prezydenta rozstał się z miastem. Znaleźliśmy go w siedzibie nowej miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża. Zarówno on sam, prezes Parku Andrzej Kiełczewski jak i biuro prasowe ratusza nie odpowiadają na pytania jaką funkcję tam pełni. Wałkuski i ratusz po odpowiedzi odsyłają do Kiełczewskiego, ten mówi że pytania nie są trudne, ale odpowiedzi udzieli później.

Dał nam dwóch biskupów. Teraz odchodzi.

cz cz, 14 lutego 2013 08:11

Papież Benedykt XVI (86 l.) w poniedziałek, 11 lutego 2013 roku, ogłosił, że zrezygnuje z pełnienia urzędu. - Od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża - oznajmił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. - Rezygnuję dla dobra Kościoła, nie jestem w stanie wykonywać posługi - mówił Benedykt XVI w Środę Popielcową rozpoczynającą Wielki Post, gdy papież po raz pierwszy od ogłoszenia swojej decyzji spotkał się z wiernymi na audiencji. Niewiele ponad rok temu 11 listopada 2011 r., Benedykt XVI mianował pracującego wówczas w Watykanie księdza prałata Janusza Stepnowskiego Biskupem Łomżyńskim. Także Benedykt XVI dokładnie 7 lat przed dniem ogłoszenia abdykacji - 11 lutego 2006 r. - mianował ks Tadeusza Bronakowskiego biskupem pomocniczym Diecezji Łomżyńskiej. - Tytuł jego pierwszej encykliki wpisałem w swoje zawołanie biskupie – mówi biskup Tadeusz Bronakowski - „Nolite timere Deus caritas est” czyli nie lękajcie się Bóg jest miłością.

„Dramatu z Hipolitowa można było uniknąć”

cz cz, 07 lutego 2013 08:14

Gdyby właściwe służby wypełniały swoje obowiązki i kierowały się empatią, można było uniknąć wielu tragedii, do których doszło w Hipolitowie – ocenił Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak przedstawił raport ws. Beaty Z., podejrzanej o zabójstwo kilkorga swoich dzieci. Z raportu wynika, że w domu przez wiele lat brakowało ogrzewania, że panował bałagan, że dzieci były brudne i niedożywione, a kobieta nadużywała alkoholu. Rzecznik Praw Dziecka najwięcej uwag skierował pod adresem zajmującego się rodziną Sądu Rejonowego w Łomży oraz kuratorów, którzy jego zdaniem nie współpracowali z instytucjami, które wielokrotnie podkreślały trudne warunki życia rodziny. Zapowiedział też przygotowanie wniosków o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec osób, które nie dopełniły obowiązków.

Prezydent chce wiedzieć, jak dorabiają miejscy urzędnicy

cz cz, 31 stycznia 2013 08:23

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wydał zarządzenie, zgodnie z którym każdy z miejskich urzędników musi uzyskać jego zgodę na podejmowanie jakichkolwiek dodatkowych zajęć, choćby na umowę o dzieło czy zlecenie. Odpowiedni „wniosek musi zostać złożony na piśmie, w terminie poprzedzającym podjęcie tych czynności”. Prezydent żąda, aby urzędnicy informowali go o każdej zmianie w tym zakresie, a także aby szczegółowo rozliczyli się z dorabiania także tego dotychczasowego. - Na złożenie informacji o wykonywanym już dodatkowym zatrudnieniu lub wykonywanych zajęciach zarobkowych (realizacja umów zawartych przed ogłoszeniem Zarządzenia) pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży mają czas do 10 lipca – podaje Łukasz Czech z ratusza.

Kosztowne słońce Łomży

mm cz, 24 stycznia 2013 08:22

Solary na pływalni przy ul. Niemcewicza w Łomży (dawnej basen przy SP nr 10) w ubiegłym roku mogły wyprodukować około 300 GJ energii. To mniej więcej 10% rocznego zapotrzebowania tego obiektu na ciepło. Zaoszczędziliśmy jakieś 17,5 tys zł. Sęk w tym, że na całą inwestycję związaną z zainstalowaniem kolektorów słonecznych wydaliśmy blisko sto razy więcej. Pieniądze w większości pochodziły z funduszy europejskich, ale nawet na „zwrot" wkładu miasta musimy poczekać niemal 30 lat i to nie licząc kosztów ponoszonych w związku z utrzymaniem i konserwacją instalacji solarnej. Studium wykonalności dla tej inwestycji w lipcu 2010 roku napisał Beniamin Dobosz, który 5 miesięcy później został zastępcą nowego prezydenta Łomży ds. gospodarczych i inwestycji. - Ekonomiczne wskaźniki w każdym studium wykonalności pochodzą przede wszystkim z dokumentacji technicznej tłumaczy Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta.

Mała w Łomży Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

cz cz, 17 stycznia 2013 08:16

Nie było wielkiej sceny, nie było wielkich gwiazd, nie było „światełka do nieba”... Było wielkie zaangażowanie około setki młodych ludzi, którzy przez całą niedzielę kwestowali na sprzęt do leczenia noworodków i niemowlaków oraz, po raz pierwszy w historii WOŚP, na wyposażenie oddziałów geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. I tylko dzięki nim, mimo skromnego rozmiaru łomżyńskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Łomży udało się, zebrać około 35 tysięcy złotych. Pieniądze dla WOŚP zbierane były także regionie. W Jedwabne uzbierano 4.600 zł, w Tarnowie pod Miastkowem 2.970 zł, w małej Zbójnej niemal równe 30 tys zł, a w Zambrowie prawie tyle samo co w Łomży – blisko 35 tys zł.

Bezcenna prywatyzacja

cz cz, 10 stycznia 2013 08:17

Mimo że już od blisko roku prawnicy z warszawskiej kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, na prośbę prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, mają „zajmować się” przygotowaniem do prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży mogą wynagrodzenia za to wcale nie otrzymać. Podpisanie umowy z kancelarią prezydent „zlecił” MPEC-owi, ale Rada Nadzorcza miejskiej spółki nie zgodziła się na żądania finansowe kancelarii. - Cena jest za wysoka, do porozumienia nie doszło – mówi Antoni Stokowski, przewodniczący Rady Nadzorczej MPEC w Łomży. Stokowski nie chce zdradzić, o jakich pieniądzach rozmawiano, ale mówi, że cena była „trzy razy za wysoka”.

W śpiączce po sylwestrze

cz cz, 03 stycznia 2013 08:15

Dwie młode dziewczyny wracające z sylwestrowej zabawy zostały potrącone przez pijanego kierowcę. Do wypadku doszło 1 stycznia tuż po godzinie 4 nad ranem we wsi Rakowo Boginie pod Piątnicą. Dwie osiemnastolatki, przy czym jedna to mieszkanka Łomży druga Zawad, z obrażeniami trafiły do szpitala. Jedna z nich od chwili wypadku jest w śpiączce, a jej stan jest bardzo ciężki. Kierowca, który potrącił dziewczyny ma 31 lat i miał 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Przedświąteczna pomoc

cz pt, 28 grudnia 2012 08:16

„Nie chcemy być ujawniani i nie chodzi o rozgłos” - mówią młodzi kibice ŁKS-u Łomża, którzy zorganizowali przedświąteczną akcję zbiórki darów dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Nieławicach koło Wizny. W domu po dawnej szkole mieszka kilkanaście kobiet wraz z około 50 dzieci. - Po małym rekonesansie okazało się, że panująca tam sytuacja jest wręcz tragiczna – relacjonują i jednocześnie motywują swoją akcję kibice. - Rząd POlski woli rozdawać swoim urzędnikom wielomilionowe nagrody za ich „ciężką pracę” niż wspomagać tego typu potrzebujących ludzi. Kibicowska zbiórka na rzecz podopiecznych z Nieławic spotkała się z ogromną życzliwością łomżan. Darów było tyle, że aby je wszystkie przewieźć na miejsce potrzebowano dwóch dużych busów, dwóch karetek Grupy Ratowniczej, oraz siedem aut osobowych!

Ale przysypało

cz cz, 20 grudnia 2012 08:16

Około 40 cm ma pokrywa śnieżna w Łomży. Tyle śniegu napadało w ciągu kilkudziesięciu godzin. Zaczęło prószyć w sobotę. Opady nasiliły się w niedzielę, poniedziałek i z przerwami trwały do wtorkowego popołudnia, paraliżując komunikacyjnie całe miasto. Do spontanicznej akcji odśnieżania Łomży przystąpiło setki, jeśli nie tysiące osób. Gospodarze domów w blokach, właściciele domków jednorodzinnych, czy właściciele sklepów i firm uwijali się z łopatami, wykopując w śniegu przejścia lub przejazdy. „Według przyjętego harmonogramu”, do odśnieżania zabrało się też 60 pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Poza łopatami mają do dyspozycji cztery duże samochody: trzy pługopiaskarki i jeden z pługiem, koparkoładowarkę do ładowania soli i piaskosoli na bazie, cztery ciągniki większe i dwa mniejsze. Tylko w poniedziałek i wtorek zużyli około 220 ton soli. W środę przez miasto można było już przejechać, ale wiele osiedlowych uliczek „zwężyło się” do szerokości jednego samochodu. Przy jezdniach leżą wysokie, czasami na ponad metr, hałdy zwalonego śniegu, a na zaśnieżonych parkingach trudno zaparkować. Pocieszające jest to, że przez kilka najbliższych dni w Łomży śnieg nie powinien padać. Spadać za to ma temperatura. W święta Bożego Narodzenia, w najcieplejszym momencie dnia może być u nas nawet -15 stopni Celsjusza.

Pomnik marnotrawstwa środków unijnych i miasta Łomży...

cz cz, 13 grudnia 2012 08:13

Łomża ma kolejną szansę zabłysnąć w kraju i Europie. Władze planują wybudowanie za miliony złotych nowej dwujezdniowej i szerokiej na 35 metrów, arterii komunikacyjnej... Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku. Ulica ma mieć na początek 700 metrów długości, a docelowo około 1,5 km. „To będzie pomnik marnotrawstwa środków unijnych i miasta Łomży oraz bezmyślności i megalomanii w postaci szerokiej ulicy o niewielkim stosunkowo stopniu wykorzystania” - mówią łomżyńscy przedsiębiorcy, którzy na wieść o dwujezdniowej ulicy Meblowej ze zdumienia szeroko otwierają oczy. Bo Meblowa to dziś kilkusetmetrowej długości ślepa uliczka wyłożona płytami betonowymi w okolicach dawnego Fadomu, która prowadzi do kilku zakładów – jak sama nazwa wskazuje - meblarskich.

Klęska ratuszowej polityki utajniania informacji

cz cz, 06 grudnia 2012 08:25

Kierownictwo ratusza ponad pół roku bezprawnie ukrywało przed mieszkańcami wyniki prac nad nową „gospodarką śmieciową”. Później nie reagowało na krytykę, a na trzy tygodnie przed sesją na której radni mają zdecydować jak wielkimi obciążeniami zostaną obłożeni mieszkańcy, dla „rozgrzeszenia” robi pseudokonsultacje. W internetowej ankiecie można wskazać który z czterech ustawowych sposobów wyliczenia „podatku śmieciowego” bardziej nam odpowiada, ale nie ma tam żadnych wyliczeń. Te miał zrobić powołany w połowie stycznia przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego „śmieciowy speczespół”. Mimo że „pracował” przez kilka miesięcy, tego nie zrobił. Szefujący zespołowi zastępca prezydenta Beniamin Dobosz mówił we wrześniu, że nie było potrzeby wyliczeń wszystkich metod ustalania „podatku śmieciowego”, bo jego członkowie wcześniej wybrali, iż opłata w Łomży będzie wnoszona od każdego mieszkańca.

Podwyżki podatków i opłat, a w ratuszu jeszcze wyższe nagrody

cz cz, 29 listopada 2012 07:46

O jedną czwartą więcej niż wiosną na nagrody dla pracowników ratusza wydał w listopadzie prezydent Mieczysław Czerniawski. Na konta urzędników miasta w ramach nagród z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości trafiło ponad 130 tysięcy złotych. Niektórzy z nich otrzymali grubo ponad 2 000 zł. Tradycyjnie prezydent najbardziej nagrodził swoich zastępców. Średnio Beniamin Dobosz i Mirosława Kluczek otrzymali po 2158,11 zł netto. Dodajmy, że to kolejne w tym roku ich nagrody. Wiosną zastępcy prezydenta Łomży otrzymali po 1742,10 zł z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Co by tu jeszcze sprzedać...

cz cz, 22 listopada 2012 08:10

Niemal równe dziewięć milionów złotych ma pozyskać Łomża w przyszłym roku ze sprzedaży miejskiego majątku. To ogromna kwota, zważywszy, że w tym roku dochody z tego szacowane są jedynie na 2,6 mln zł i jest mało prawdopodobnym, aby udało się je osiągnąć. Tymczasem tylko przyjmując tak wysoką – wręcz nierealną do osiągnięcia – kwotę ze sprzedaży majątku udało się zapisać w planie przyszłorocznego budżetu Łomży dochody bieżące wyższe o 4 mln zł niż bieżące wydatki. I to także po wypełnieniu zalecenia prezydenta, aby wszystkie miejskie instytucje wydatki bieżące na przyszły rok obcięły o 5% w stosunku do tego roku.

« · «« · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę