Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Wariaci na drogach

cz cz, 08 października 2015 08:12

Do końca września na drogach Łomży i najbliższej okolicy doszło do 47 wypadków i 712 kolizji w których 5 osób zginęło, a 56 zostało rannych – wynika z danych policji. W październiku było już kilka kolejnych. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku nadmiernej prędkości lub niedostosowanie jej do warunków jazdy, czy wskutek nieprawidłowo wykonywalnych manewrów. W Łomży często ofiarami są piesi. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia pod kołami aut znalazło się czworo pieszych, którzy zgodnie z przepisami przechodzili przez jezdnie.

Obwodnica Łomży „pod warunkiem...”

cz cz, 01 października 2015 08:08

Poszukiwania pieniędzy na budowę obwodnicy Łomży i łomżyńskiego odcinka Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn póki co nie znajdują finału. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapewnia, że „zdaje sobie sprawę z wagi budowy obwodnicy Łomży jako odcinka trasy S61 Via Baltica” i, że jego działania „są ukierunkowane na możliwie jak najszybszą realizację całego korytarza Via Baltica”, ale dopiero „pod warunkiem przygotowania inwestycji i zapewnionych środków, zadanie będzie skierowane do realizacji.” Wiceminister Paweł Olszewski odpisał posłowi Lechowi Kołakowskiemu na interpelację, którą ten wysłał do premier Ewy Kopacz. Niestety po raz kolejny rząd potwierdza, że póki co pieniędzy na obwodnicę Łomży i ekspresówkę do miasta na razie nie ma.

Uchodźcy z Syrii trafią do Łomży?

cz cz, 24 września 2015 08:07

Prezydent Mariusz Chrzanowski „nie widzi możliwości przyjęcia nowych uchodźców” w Łomży. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, że uchodźcy jadą do miasta, ale ostatnio do prezydenta wpłynęły dwa pisma z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące przekazania informacji o obiektach z potencjalnym przeznaczeniem na zakwaterowanie cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową oraz możliwości przyjęcia przez miasto nowych uchodźców. Niezależnie od władz miasta „ośrodek” dla uchodźców mógłby odrodzić się w Zajeździe Zacisze przy ul. Wesołej 117, gdzie kilka lat temu lokowani byli Czeczeni. Właściciel budynku z Białegostoku przesłał do prezydenta Łomży informację w tej sprawie. Takie „poinformowanie” to wymóg formalny, aby firma mogła wystartować w przetargu na prowadzenie ośrodka na zlecenie Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Tymczasem Ewa Piechota rzeczniczka Urzędu zapewnia, że dziś nie ma planów utworzenia ośrodka dla uchodźców w Łomży.

Prezydent ma dość... krytyki

cz cz, 17 września 2015 08:08

„Nie mogę się (...) godzić na publiczne znieważanie i zarzucanie mi popełniania czynów przestępczych, które nie miały miejsca. Dlatego zdecydowałem się złożyć zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – grzmiał, w komunikacie rozesłanym w ubiegły piątek przez miejskich urzędników, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Rzekomymi przestępcami mają być... internauci. To oni anonimowo, rzekomo pomawiając, narazili go na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia stanowiska prezydenta Łomży. Jak ważne jest to zaufanie, przekonali się dwaj poprzednicy Chrzanowskiego, którzy wbrew swojej woli z ratusza musieli odejść. Tylko dlatego on mógł zostać prezydentem, choć dzielnie kroczy ścieżką przez nich wydeptaną. Kilka tygodni wcześniej żądał wprowadzenia na forum 4lomza.pl zakazanej w Polsce cenzury prewencyjnej. Zaiste to dziwaczny sposób dbania o zaufanie społeczne...

Zmiana warty w MPEC

cz cz, 10 września 2015 08:09

Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej odwołała w poniedziałek wieczorem dotychczasowy zarząd firmy, czyli długoletniego prezesa Mariana Mielcarka i wiceprezesa Ryszarda Fiedorowicza. Tego samego wieczoru RN powołała nowy zarząd MPEC, w skład którego weszli: Radosław Żegalski i Paweł Laskowski. Pierwszy z nich kilkanaście lat temu był kierownikiem Działu Marketingu i Obsługi Odbiorców MPEC. Drugi ma 27 lat i jest prawnikiem „z otoczenia prezydenta Chrzanowskiego”. Marek Kozikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej MPEC, potwierdził, że obu kandydatów na nowych członków zarządu rekomendował właściciel, czyli prezydent Mariusz Chrzanowski.

Plastikowe palmy to symbol nowej jakości?

cz cz, 03 września 2015 08:25

Przed basenem przy ulicy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego niespodziewanie wyrosła plastikowa palma. Ma kilka metrów wysokości, i kilka także plastikowych kokosów. - Przed basenem stanęła jedna palma, symbolizująca zmiany, jakie zachodzą i będą zachodzić sukcesywnie, zależnie od naszych możliwości finansowych – wyjaśnia Andrzej Modzelewski, dyrektor MOSiR-u. - Nazwę zmieniliśmy z pływalni miejskiej na park wodny. Palma ma być naszym logo, znakiem rozpoznawczym parku wodnego. Widoczna od kilku dni dla wszystkich, bo stojąca na chodniku przed wejściem głównym, palma kosztowała 2500 zł netto. Wewnątrz znajduje się jeszcze 5 mniejszych za kolejne 2500 zł.

Via Baltica będzie rok później?

cz cz, 27 sierpnia 2015 08:00

Rząd przedstawił najnowszą wersję projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W stosunku do poprzedniej wersji programu łomżyński odcinek Via Baltica spadł z 19 na 25 miejsce, a jej budowę opóźniono o rok - do 2021 roku. To już kolejna zła w ostatnich tygodniach wiadomość dla Via Baltica przez Łomżę. W lipcu wyszło na jaw, że na łomżyński kawałek tej ekspresówki nie ma zarezerwowanych środków ani w zarządzanym przez Komisję Europejską programie Connecting Europe Facility ( „Łącząc Europę”), ani w zarządzanym przez polski rząd programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, z którego budowane będą główne drogi w kraju. Oznacza to, że zapowiedzi – także pani premier Ewy Kopacz - iż w pierwszym półroczu przyszłego roku zostaną ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy Łomży i ekspresówki do miasta stają się nierealne.

Redaktor Zagórski (+ 82) nie żyje

cz cz, 20 sierpnia 2015 08:00

Inicjator i prezes Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” z Łomży, który zorganizował 25 edycji Konkursu Zygmunta Glogera i wiele międzynarodowych plenerów malarzy i rzeźbiarzy – odszedł... We wtorek, 18. sierpnia, odbyła się uroczystość pożegnania Zmarłego. Redaktor Stanisław Zagórski obdarzał misją społeczną i pomysłami publicystów, polityków i naukowców. I życzliwie nastawione siły diabelsko-anielskie, którym stworzył małe muzeum. Redaktor pochowany zostanie w Kielcach.

Makabryczne odkrycie w stawie

cz cz, 13 sierpnia 2015 07:40

W upalne sobotnie południe chłopcy z podpiątnickiej wsi Poniat szukali ochłody w wodach pobliskiego stawu. Zaciekawiło ich zawiniątko pływające wśród przybrzeżnych traw. Żaden z nich nie spodziewał się, że wewnątrz niego może być coś tak strasznego. Po przyciągnięciu go do brzegu i rozwinięciu chłopcy zauważyli częściowo już rozkładające się ciało dziecka. Jak się okazało był to noworodek. Z pierwszych ustaleń sekcji zwłok wynika, że chłopiec zaraz po urodzeniu, jeszcze z niepodwiązaną pępowinę, prawdopodobnie został zamordowany, a następnie zawinięty w ubrania i wrzucony do wody. Na razie w całej sprawie jest więcej znaków zapytania niż pewnych faktów. Trwa ustalenie okoliczności śmierci chłopca oraz poszukiwanie jego rodziców. Policjanci proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą się przyczynić do wyjaśnienia okoliczności makabrycznego zdarzenia.

W weekend 40 ºC

mm cz, 06 sierpnia 2015 08:40

Afrykańskie upały, dają się mieszkańcom Łomży we znaki, nie brakuje też jednak osób zadowolonych z tak pięknej i słonecznej pogody. – Całe dnie spędzamy na plaży i zaraz znowu tam idziemy! – mówi w środowe przedpołudnie 18-letni Kamil. – Nie trzeba było wyjeżdżać za granicę żeby mieć w Łomży prawdziwe tropiki! – Jestem emerytem, gdzie mnie do zagranicznych wycieczek – dodaje pan Jerzy. – Ale mam działkę na której spędzam mnóstwo czasu i w takim otoczeniu, jak siedzę sobie w cieniu, to te upały wcale nie są tak dokuczliwe! Nie zmienia to jednak faktu, że przy tak wysokich temperaturach trzeba zachować bardzo dużą ostrożność, bo mogą być one niebezpieczne dla zdrowia i życia – szczególnie dzieci i osób starszych, gdy największe upały dopiero przed nami.

Gdzie jest 3,3 miliarda złotych na Via Baltica przez Łomżę?

mm cz, 30 lipca 2015 07:25

W połowie lipca Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznało, że Komisja Europejska przyznała z programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility) dofinansowanie na budowę Via Baltica, ale tylko od Szczuczyna do granicy z Litwą w Budzisku. A teraz wyszło na jaw, że pieniędzy na budowę łomżyńskiego odcinka tej trasy – od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn - nie ma także w nowym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. W ubiegły czwartek 23 lipca 2015 r. wiceminister Waldemar Sługocki zaakceptował i podpisał Szczegółowy opis osi priorytetowych POIiŚ 2014-2020 (SzOOP). Jednym z jego załączników jest „wykaz projektów zidentyfikowanych”, czyli kluczowych inwestycji, które mają być dofinansowane z tych środków. Wymieniono w nim około 50 inwestycji drogowych, ale na liście nie ma nawet jednego odcinka łomżyńskiej Via Baltica. Po naszym alarmie Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zapewnia, że „odcinek S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn jest planowany do realizacji ze środków POIiŚ 2014-2020 i zostanie wpisany do Wykazu Projektów Zidentyfikowanych (WPZ) podczas jego aktualizacji.” Urzędnik nie podaje jednak, skąd miałyby pochodzić potrzebne na budowę drogi przez Łomżę 3 miliardy 300 milionów złotych.

Dzierzgowski ma zapłacić

cz cz, 23 lipca 2015 09:02

Wojciech Dzierzgowski, były wicewojewoda podlaski i były szef wojewódzkich struktur PSL, został uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Łomży z 9 na 13 stawianych mu przez prokuraturę zarzutów. Uniewinnienie dotyczy oskarżeń o podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. W przypadku czterech zarzutów o podanie nieprawdy w składanych w bankach wnioskach o kredyty, sąd sprawę warunkowo umorzył na 2 lata nakładając na Dzierzgowskiego, poza sądowymi opłatami, 8 tysięcy złotych na rzecz fundusz pomocy poszkodowanym. Wyrok nie jest prawomocny. Dzierzgowski po wyjściu z sądu nie chciał deklarować czy będzie składał apelację. - Potrzebuję trochę czasu do namysłu – mówił.

Wędkarskie trzęsienie ziemi

cz cz, 16 lipca 2015 07:59

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie wypowiedział Gospodarstwu Rybackiemu Łomża zawarte 10 lat temu umowy użytkowania obwodów rybackich na Pisie i Narwi od ujścia Biebrzy do ujścia Szkwy. Iwona Gawłowska, dyrektor RZGW podała, że umowy zostały rozwiązane ze skutkiem na dzień 13.07.2015 r. i od tego czasu nie ma możliwości uprawiania amatorskiego połowu ryb na tych odcinkach rzek. - Informacja o zakończeniu współpracy przez RZGW z dotychczasowymi dzierżawcami rzeki Narew była dużym zaskoczeniem, jednocześnie przyjęta została z nieukrywaną radością przez część środowiska wędkarskiego - mówi prof. Krzysztof Sychowicz, prezes Koła PZW nr 80 w Łomży. - Wynikało to z dużych zastrzeżeń, które miano do gospodarującej Narwią spółki. To wszystko przesunęła jednak na plan dalszy obawa przed brakiem możliwości dalszego wędkowania, w związku z unieważnieniem posiadanych licencji. Dla wielu osób łączenie wypowiedzenia umowy z zakazem połowu ryb jest zupełnie irracjonalne...

Klapa warta miliony

cz cz, 09 lipca 2015 07:42

To może być największa „unijna” klapa Łomży. Chodzi o warty około 6,5 miliona złotych projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Głównym jego celem było podłączenie internetu dla pół tysiąca „wykluczonych” mieszkańców miasta, a przy okazji zbudowano kilkanaście kilometrów sieci światłowodowej łączącej większość miejskich szkół i placówek. Problem polega na tym, że na trzy miesiące przed ostatecznym – kilkakrotnie już wydłużanym - terminem zamknięcia i rozliczenia projektu leży on dokumentnie. Zaangażowani w jego realizację kłócą się już chyba o wszystko. O pieniądze za dodatkowe prace, o jakość zainstalowanych urządzeń, a nawet o definicję pojęć. Efekt jest taki, że do zbudowanej sieci podłączono zaledwie około 370 beneficjentów, po czym w maju cała sieć została wyłączona i od tamtej pory, poza pismami, praktycznie nic się nie dzieje. Rozczarowani, teoretycznie podłączeni do darmowego internetu, łomżanie chcą się wycofać z projektu, a zarządzający unijnymi środkami, za które wybudowano sieć grozi, że Łomża będzie musiała oddać całą pozyskaną pulę środków wraz z odsetkami.

MOSiR czyli Miasto Obstawiamy Swoimi i Rodziną

cz cz, 02 lipca 2015 07:46

Naciągając do granic absurdu tłumaczenia, że spełnia kryteria konkursowe, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski na nowego dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powołał 37-letniego Andrzeja Modzelewskiego. To były drobny przedsiębiorca – m.in. właściciel baru, od ponad czterech lat radny miasta, a od ubiegłego roku także specjalista od marketingu w MOSiR. Nim jednak prezydent ogłosił swój wybór, byliśmy świadkami przeciągającego się w nieskończoność żenującego spektaklu, który rzuca nowe światło na ekipę rządzącą miastem od ponad pół roku.

Pracowite życie dyrektora II LO Józefa Przybylskiego

cz cz, 25 czerwca 2015 08:07

Józef Przybylski nigdy nie skarżył się na swój los. Dziękuje Bogu za dobrych ludzi, których spotkał na drodze. I za życie po trzeciej operacji nerki, kiedy jako 21-latek przeżył śmierć kliniczną. Wtedy obiecał w modlitwie, że będzie co dnia za wrócone życie czynić dobro. Dziś ma 66 lat i duży sukces na koncie: 45 lat pracy w łomżyńskiej oświacie. 22 lata pracował w „Drzewnej”, a 23 jako dyrektor stworzonego od podstaw II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży. Obiecał pierwszemu rocznikowi, ślubującemu na flagę, że ukończą II LO ze sztandarem: „matką chrzestną” została Hanka Bielicka. Profesora oświaty na emeryturze wspomni 3500 absolwentów II LO i może drugie tyle „Drzewnej”.

Tancerze B.K. Step ze złotymi medalami

cz cz, 18 czerwca 2015 08:06

- Jesteśmy niezwykle dumni z tylu osiągnięć naszych podopiecznych i szczęśliwi, że mamy zdolną i tak pracowitą młodzież, przygotowującą się również w weekendy, wieczory i noce – mówi Marek Kisiel (lat 35 i pół), którego tancerki i tancerze ze Studio Tańca B.K. Step w Łomży zdobyli 2 złote medale, srebrny i brązowy podczas European Championship & World Cup Artist Dance w Płocku. W zawodach brali udział najlepsi tancerze z Niemiec, Rosji, Węgier, Czech, Belgii, Czarnogóry i Polski. - Czasu przed mistrzostwami było niewiele, aby dopracować choreografię, dlatego wspólnie z instruktorami studia postawiliśmy na formacje i małe grupy. - W kategorii Urban Street Hip Hop Large Teams najwyższe miejsca na podium zajęły zespoły: B.K.Team (Juniors) i Skrecz (Youth & Adults) oraz w kategorii Small Teams drugie B.K.Teamki (Juveniles) i trzecie B.K.Team (Juniors).

Światowy teatr bez granic w Łomży

cz cz, 11 czerwca 2015 08:15

Przedstawienie „A niech to gęś kopnie” poznańskiego Teatru Animacji rozpoczęło tegoroczną edycję 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. To największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne roku w Łomży. – Przez cztery dni, nasze piękne miasto stanie się stolicą teatrów lalkowych – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski otwierając Festiwal. O nagrodę główną Grand Prix rywalizuje 15 teatrów: pięć polskich i 10 zagranicznych, w tym z tak egzotycznych państwa jak Argentyna, Jordania czy Singapuru. Przy okazji w mieście odbywa się szereg imprez towarzyszących. Wśród nich są wieczorne spektakle plenerowe na starówce. W środę na Starym Rynku zaprezentował się Teatr Biuro Podróży z Poznania, dziś wystąpi Teatr Akt z Warszawy, a w piątek na Farnej odbędzie się show, jedynego w swoim rodzaju freaka i hipstera, Kazia Sponge.

Biskup Tadeusz

cz śr, 03 czerwca 2015 08:09

W wieku 85 lat zmarł ksiądz biskup senior Tadeusz Zawistowski. Odszedł 1 czerwca 2015 r. o godz. 2.00 w nocy, w szpitalu w Łomży, gdzie trafił tydzień wcześniej. Cieszący się ogromnym szacunkiem i uznaniem wiernych hierarcha w kapłaństwie przeżył 60 lat z czego 42 w biskupstwie. Konsekrowany w 1973 roku przez Ojca Świętego Pawła VI był biskupem niezłomnym i prawdziwym patriotą. Za wybitne zasługi dla środowiska kombatantów, za działalność na rzecz podtrzymywania tradycji patriotycznych został odznaczony przez Prezydenta RR Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Instytut Pamięci Narodowej nadał mu odznakę honorową „Świadek Historii”. - Być może, niektórzy myślą, że dokonałem wybitnych, niemalże bohaterskich czynów. Nic z tych rzeczy! - mówił nam wówczas biskup Tadeusz. - Spoglądając w przeszłość, widzę, że cechowała go głęboka wiara, rozmodlenie i walory duchowe, nadprzyrodzone. Miał życzliwość nie tylko dla kapłanów, ale i dla przeciętnego człowieka – wspomina Zmarłego ks. infułat Jan Sołowianiuk.

Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu

cz cz, 28 maja 2015 08:10

- Przez sztuczną nerkę przechodzi 300 ml krwi na minutę, która pobierana jest jedną igłą z przetoki na przedramieniu i kilkanaście centymetrów dalej wpuszczana drugą jako oczyszczana – objaśniał szczęśliwy ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ dr Henryk Perkowski (lat 69), gdy pokazał dwie sztuczne nerki w eleganckiej nowej stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którą poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. - To będzie już poziom europejski – ocenił dr Jerzy Smoszna (lat 57), kierownik stacji w klinice chorób wewnętrznych, nefrologii i dializoterapii CSK MON przy Szaserów w Warszawie, który przyjechał podpatrzeć, co i jak wprowadzić u siebie.

« · «« · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę