Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 lipca 2022 napisz DONOS@

6-latki z Łomży pójdą do szkoły?

cz cz, 21 stycznia 2016 08:37

Od września w Polsce ponownie obowiązek nauki w szkole będzie dotyczył dzieci 7-letnich. 6-latki, którym dano „prawo nauki” w klasie 1. szkoły podstawowej, jeśli z tego prawa ich rodzice nie skorzystają, będą musiały przejść obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Tyle tylko, że na razie nie wiadomo gdzie – w przedszkolach czy w szkole. Dla urzędników z ratusza podstawowym problemem nowego roku szkolnego będzie „pusty rocznik” w klasach pierwszych szkół podstawowych. Rodzice 7-latka do końca marca mają czas na decyzję czy ich pociecha ma powtarzać klasę pierwszą, czy normalnie zdać do klasy drugiej. Dzisiaj wiadomo tylko tyle, że do klas pierwszych miejskich podstawówek we wrześniu na pewno pójdzie jedynie 68 uczniów. To mniej niż 3 klasy, a dziś jest ich aż 37. Powstaje problem wolnych sal, ale przede wszystkim wolnych nauczycieli.

Łomżyńska orkiestra zagrała dla dzieci i seniorów

cz cz, 14 stycznia 2016 08:36

70 tysięcy złotych zebrano podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży. To o 18 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym, a jak podaje szefowa Sztabu WOŚP Łomża, Monika Orłowska-Laskowska, nie jest to jeszcze ostateczna kwota, bo nie skończyły się aukcje na serwisie Allegro. W tym roku zbierano pieniądze na wyposażenie oddziałów pediatrycznych i godną opiekę medyczną dla seniorów, a wśród ponad 90. wolontariuszy w regionie były też 3-miesięczne bliźnięta-wcześniaki Franek i Antek, synowie Anny Żebrowskiej i Pawła Brzezińskiego. – To najmłodsi wolontariusze w Polsce – mówi Paweł Brzeziński. – Zawdzięczają Orkiestrze życie, dlatego chcąc podziękować za to, że nasze dzieci mogły korzystać z tego sprzętu, też włączyliśmy się w zbiórkę!

Trzech Króli

cz cz, 07 stycznia 2016 08:30

- Ten Orszak to nie tylko przemarsz ulicami miasta, ale nasze wyznanie wiary, że nasze życie chcemy budować na fundamencie trwałym, jakim jest Jezus Chrystus i Jego nauka - mówił ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski do kilkutysięcznego tłumu wiernych, którzy w orszakach z trzech łomżyńskich parafii doszli na Skate Park osiedla Perspektywa, gdzie z trzema królami oddali symboliczny pokłon Dzieciątku. W środę 6 stycznia Kościół obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. To jedna z głównych uroczystości kościelnych i dzień wolny od pracy. W Łomży po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie” to hasło orszaków, podkreślające katolickie wydarzenia 2016 roku: Rok Świętego Miłosierdzia, XXXI Światowe Dni Młodzieży oraz jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

„Paradiso”

cz śr, 30 grudnia 2015 08:13

Zaczynali rok temu bez żadnego dofinansowania. Wnieśli własne meble z piwnicy i garażu, założyli akwarium, zaś w obszernej sali ustawili wersalki, na których zasiedli wygodnie starsi ludzie. Szóstka pensjonariuszy „Paradiso” ma stałą opiekę, ciepłą świetlicę i dwie sypialnie, posiłki w jadalni, a przede wszystkim – towarzystwo swoje i życzliwych opiekunek. Zasługa to społeczników z Łomżyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Pan Henryk gra w warcaby, pani Tereska robi szalik na drutach. Nie znali się, a są jak rodzina.

(przed)świąteczna plaga pijanych kierowców

cz śr, 23 grudnia 2015 08:09

Okres świąteczno-noworoczny to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Często także z alkoholem. Niestety jak się okazuje czasami uczestnicy takich biesiad postanawiają po nich jechać samochodem. Tylko w ostatnim tygodniu w mieście i najbliższej okolicy doszło do kilku zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. W Łomży pijany kierowca autobusu na Szosie Zambrowskiej uderzył w tył osobówki zatrzymującej się przed przejściem dla pieszych. Inny, pijany kierowca toyoty, na ul. Pileckiego staranował dwa volkswageny jadące w przeciwnym kierunku. W Nowogrodzie pijany kierowca wjechał w stację pali, a pod Kolnem pijana kobieta ścięła mazdą przydrożny słup oświetleniowy. Szczęśliwie we wszystkich tych zdarzeniach nikomu nic się nie stało, ale policjanci podkreślają, że okres świąteczno-noworoczny dopiero się rozpoczyna i apelują aby powstrzymać pijanego kierowcę.

Łomżyńska gwiazda łomżyńskiego sylwestra

cz cz, 17 grudnia 2015 08:08

Miejska impreza na powitanie Nowego Roku zacznie się o godzinie 21:45, a zakończy ok. 1:30 w nocy – zapowiada prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Na scenie wystąpią: zespół Verba z Piły, ukraińska piosenkarka Anna Zlagodukh, znana m.in. z Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża Marta Nanowska, która tym razem na skrzypcach elektrycznych wykona własne aranżacje światowych hitów. Wszyscy oni mają rozgrzać publikę przed występem gwiazdy nocnej zabawy - topowego dziś na scenie disco-polo - zespołu Piękni i Młodzi z Łomży. - Bardzo długo czekaliśmy na ten moment. Cieszymy się ogromnie, że w końcu będziemy mogli zagrać na otwartej imprezie w naszej kochanej Łomży – napisali muzycy na Facebooku. Tylko oni za występ na łomżyńskim sylwestrze otrzymają gaże w wysokości 24 tys. 600 zł. Cała impreza ma kosztować 70 tys. zł.

Zamiast komentarza: Ernest Bryll

cz cz, 10 grudnia 2015 08:30

O nie. Tak być nie może, jak dawniej bywało Kiedy się niby chwilę polatało I trzeba było jasne pióra zrzucić I do pełzania pokornie powrócić O nie. Tak być nie może…I tak już nie będzie Żebyśmy się nie mogli inaczej utrzymać Jak tylko klęcząc. Jeśli ludzie wszędzie Podniosą się, to dźwigną Ojczyznę do lotu

Biznes park Łomża

cz cz, 03 grudnia 2015 08:28

Radcy prawni, doradcy finansowi, agenci ubezpieczeniowi, a nawet gabinet leczenia bólu i biuro poselskie – to wszystko, i jeszcze więcej, działa pod jednym dachem w nowym czarnym biurowcu Parku Przemysłowego Łomża przy ul Sikorskiego. Na jego budowę miasto wydało ponad 17 milionów złotych, przy czym mniej niż 7 mln zł było z unijnej dotacji. Gdy zaczynano kontrowersyjną inwestycję, przekonywano, że nowoczesny biurowiec jest po to, aby „zapewnić wsparcie dla nowych innowacyjnych przedsiębiorstw IT oraz zaawansowanych technologii”. Okazuje się, że takich jest tu niewiele.

Będzie podwyżka opłat za ścieki

cz cz, 26 listopada 2015 08:36

W przyszłym roku łomżanie więcej zapłacą do kasy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Należąca do miasta spółka podnosi cenę odbioru ścieków i to aż o niemal 10%. MPWiK podaje, że w przeliczeniu na mieszkańca podwyżka będzie oznaczała wyższe rachunki o 1 zł i 33 gr. miesięcznie, ale sumarycznie zwiększy jej przychody w ciągu roku o około 1 milion złotych. Nowe stawki powinni jeszcze zaakceptować łomżyńscy radni, ale najpewniej tego nie zrobią. Prezydent projekt stosownej uchwały przekazał im tuż przed środową sesją Rady Miasta i radni nie zgodzili się na takie procedowanie, tym bardziej, że prezydent wniosek od MPWiK dostał 5 tygodni wcześniej. Formalnie radni na głosowanie nowego cennika mają czas do końca przyszłego tygodnia, ale nawet jeśli tego nie zrobią, podwyżka i tak wejdzie w życie, bo ceny zweryfikował prezydent Łomży. Ten chwali się, że doprowadził do zmniejszenia planowanej podwyżki o... 7 groszy brutto.

Zaciskanie pasa w edukacji i „kluczowe inwestycje” prezydenta Chrzanowskiego

cz cz, 19 listopada 2015 08:20

Projekt budżetu Łomży na 2016 rok jest – według przedstawiającego go prezydenta Mariusza Chrzanowskiego – „został opracowany w sposób odpowiedzialny, by zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania miasta”. Jego zdaniem to także budżet „konstruowany w oparciu o racjonalizacje wydatków” i „proinwestycyjny”. Największą pozycją wydatkową miasta jest edukacja. Środki na nią opiewają na ponad 122 mln zł plus niemal równe 2 mln zł w rezerwie, ale to i tak za mało. Z wyjaśnień prezydenta i wiceprezydent Agnieszki Muzyk wynika, że zgłoszone przez miejskie instytucje – przede wszystkim szkoły - zapotrzebowanie na wydatki było o 20 mln zł wyższe niż możliwości miejskiej kasy. - Nie będzie zwolnień, ale dołożymy wszelakich starań aby optymalizować koszty – tłumaczyła wiceprezydent Muzyk.

Powyborcze zmiany w Łomży

cz cz, 12 listopada 2015 08:15

W czwartek 12. listopada posłowie złożą ślubowanie i formalnie obejmą swoje mandaty. I choć wydarzenia te będą rozgrywały się w Warszawie ich skutki widać będzie także w Łomży. Na początek to zmiany personalne... W mieście już dziś do obsadzenia są trzy intratne posady.

Kary za śmieci pogrążą Łomżę?

cz cz, 05 listopada 2015 08:30

Marszałek Województwa Podlaskiego wymierzył Łomży drugą już finansową karę w związku z tzw. „aferę śmieciową”. Tym mianem określane są nieprawidłowości na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii pod Miastkowem ujawnione pod koniec 2013 roku przez łomżyńską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Trafiały tu także śmieci przywożone przez jedną z ostrołęckich firm, a w konsekwencji znacząco przekroczono dozwolone limity ich przerobu i magazynowania. Za pierwszym razem kara, wraz z odsetkami wyniosła ok. 1,5 mln zł. Mamy ją spłacać w ratach przez kolejnych 5 lat. Teraz wymierzona druga kara jest jeszcze wyższa – wynosi ponad 7 milionów złotych plus odsetki liczone od 1 lutego 2014 r. Ratusz zapowiada, że prezydent Łomży zamierza odwołać się...

Nasi posłowie na Sejm

cz cz, 29 października 2015 08:05

Lech Antoni Kołakowski, Bernadeta Krynicka z Łomży, Kazimierz Gwiazdowski z Radziłowa, Jacek Bogucki z Czyżewa i Adam Andruszkiewicz z Grajewa – zostali wybrani na posłów. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i wskazała kto będzie posłem. Wybory w Łomży i województwie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało – po raz pierwszy w historii III RP - większość posłów i będzie mogło samodzielnie powołać rząd. W województwie podlaskim PiS ma 8 posłów – w tym dwoje z Łomży i czworo z terenu byłego województwa łomżyńskiego. W Łomży wybory wygrał - zdobywając blisko 4 800 głosów poparcia - Lech Kołakowski. Na drugim miejscu z nieco ponad 3 800 głosami jest Bernadeta Krynicka, a trzeci to Piotr Serdyński, którego poparło 1 337 osób.

Parking w cenie... Agencji?

cz cz, 22 października 2015 08:26

500 zł za metr kwadratowy w przypadku kupna działki, lub 50 tys zł rocznej dzierżawy – takich kwot za parking przed dawnym urzędem wojewódzkim chcą od władz miasta właściciele tego terenu. Prawie półtora roku temu spadkobiercy dawnych właścicieli, po wieloletniej batalii sądowej, odzyskali prawo własności do terenu na którym znajduje się większa część parkingu. W weekend na wjeździe pojawił się szlaban. W poniedziałek po rozmowach z dyrektorem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zajmuje niemal połowę biurowca przy ul. Nowej 2, szlaban otwarto, ale w środę tak samo niespodziewanie jak za pierwszym razem, ponownie go zamknięto. - W trakcie wyjaśniania sprawy uzyskaliśmy informacje, że właściciele czynią starania o odzyskanie całej posesji oraz, że miasto nie podejmuje praktycznych kroków w celu uregulowania bieżących spraw związanych z realizacją ich praw do odzyskanej własności. Ten fakt wzbudził mój szczególny niepokój, gdyż korzystny wyrok dla właścicieli dotyczący całej posesji, może zmusić Agencję do poszukiwania nowej siedziby – ocenia Stefan Krajewski, dyrektor oddziału ARiMR w Łomży.

Centrum Łomży należy się... prawosławiu?

cz cz, 15 października 2015 08:21

Od 9 lat Komisja Regulacyjna do Spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego rozpatruje wniosek Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku. Cerkiew chce zwrotu ziemi i odszkodowania za majątek pozostawiony w Łomży. Chodzi o tereny wzdłuż ul. Sienkiewicza od Placu Jana Pawła II z „małym” kościółkiem, czyli dawną cerkwią, ale także z budynkami seminarium oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień. Zarówno miasto, jak i Skarb Państwa uznają roszczenia za niezasadne, bo Kościół Prawosławny majątek w Łomży utracił po pierwszej, a nie po drugiej wojnie światowej. Postępowanie się przeciąga, a prawosławni sięgają do historii...

Wariaci na drogach

cz cz, 08 października 2015 08:12

Do końca września na drogach Łomży i najbliższej okolicy doszło do 47 wypadków i 712 kolizji w których 5 osób zginęło, a 56 zostało rannych – wynika z danych policji. W październiku było już kilka kolejnych. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku nadmiernej prędkości lub niedostosowanie jej do warunków jazdy, czy wskutek nieprawidłowo wykonywalnych manewrów. W Łomży często ofiarami są piesi. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia pod kołami aut znalazło się czworo pieszych, którzy zgodnie z przepisami przechodzili przez jezdnie.

Obwodnica Łomży „pod warunkiem...”

cz cz, 01 października 2015 08:08

Poszukiwania pieniędzy na budowę obwodnicy Łomży i łomżyńskiego odcinka Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn póki co nie znajdują finału. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapewnia, że „zdaje sobie sprawę z wagi budowy obwodnicy Łomży jako odcinka trasy S61 Via Baltica” i, że jego działania „są ukierunkowane na możliwie jak najszybszą realizację całego korytarza Via Baltica”, ale dopiero „pod warunkiem przygotowania inwestycji i zapewnionych środków, zadanie będzie skierowane do realizacji.” Wiceminister Paweł Olszewski odpisał posłowi Lechowi Kołakowskiemu na interpelację, którą ten wysłał do premier Ewy Kopacz. Niestety po raz kolejny rząd potwierdza, że póki co pieniędzy na obwodnicę Łomży i ekspresówkę do miasta na razie nie ma.

Uchodźcy z Syrii trafią do Łomży?

cz cz, 24 września 2015 08:07

Prezydent Mariusz Chrzanowski „nie widzi możliwości przyjęcia nowych uchodźców” w Łomży. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, że uchodźcy jadą do miasta, ale ostatnio do prezydenta wpłynęły dwa pisma z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące przekazania informacji o obiektach z potencjalnym przeznaczeniem na zakwaterowanie cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową oraz możliwości przyjęcia przez miasto nowych uchodźców. Niezależnie od władz miasta „ośrodek” dla uchodźców mógłby odrodzić się w Zajeździe Zacisze przy ul. Wesołej 117, gdzie kilka lat temu lokowani byli Czeczeni. Właściciel budynku z Białegostoku przesłał do prezydenta Łomży informację w tej sprawie. Takie „poinformowanie” to wymóg formalny, aby firma mogła wystartować w przetargu na prowadzenie ośrodka na zlecenie Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Tymczasem Ewa Piechota rzeczniczka Urzędu zapewnia, że dziś nie ma planów utworzenia ośrodka dla uchodźców w Łomży.

Prezydent ma dość... krytyki

cz cz, 17 września 2015 08:08

„Nie mogę się (...) godzić na publiczne znieważanie i zarzucanie mi popełniania czynów przestępczych, które nie miały miejsca. Dlatego zdecydowałem się złożyć zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – grzmiał, w komunikacie rozesłanym w ubiegły piątek przez miejskich urzędników, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Rzekomymi przestępcami mają być... internauci. To oni anonimowo, rzekomo pomawiając, narazili go na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia stanowiska prezydenta Łomży. Jak ważne jest to zaufanie, przekonali się dwaj poprzednicy Chrzanowskiego, którzy wbrew swojej woli z ratusza musieli odejść. Tylko dlatego on mógł zostać prezydentem, choć dzielnie kroczy ścieżką przez nich wydeptaną. Kilka tygodni wcześniej żądał wprowadzenia na forum 4lomza.pl zakazanej w Polsce cenzury prewencyjnej. Zaiste to dziwaczny sposób dbania o zaufanie społeczne...

Zmiana warty w MPEC

cz cz, 10 września 2015 08:09

Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej odwołała w poniedziałek wieczorem dotychczasowy zarząd firmy, czyli długoletniego prezesa Mariana Mielcarka i wiceprezesa Ryszarda Fiedorowicza. Tego samego wieczoru RN powołała nowy zarząd MPEC, w skład którego weszli: Radosław Żegalski i Paweł Laskowski. Pierwszy z nich kilkanaście lat temu był kierownikiem Działu Marketingu i Obsługi Odbiorców MPEC. Drugi ma 27 lat i jest prawnikiem „z otoczenia prezydenta Chrzanowskiego”. Marek Kozikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej MPEC, potwierdził, że obu kandydatów na nowych członków zarządu rekomendował właściciel, czyli prezydent Mariusz Chrzanowski.

« · «« · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę