Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Niebezpieczne przejścia

cz cz, 26 października 2017 08:11

Od wielu lat najpoważniejszym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego w Łomży jest wysoka liczba potrąceń pieszych, do tego coraz częściej dochodzą także potrącenia rowerzystów. Tylko w ciągu minionych trzech dni w mieście doszło do czterech takich zdarzeń. Poszkodowani to ludzie starsi, którzy starali się zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa przechodząc przez przejścia dla pieszych. Niestety kierowcy, którzy w nich wjechali, gdzieś się spieszyli. Uznając winę tłumaczą, że nie zauważyli pieszego czy rowerzysty. I często jest to prawda. Opady deszczu, szybko zapadający zmierzch albo szaruga o poranku, przy ciągle jeszcze słabym oświetleniu większości przejść dla pieszych w mieście sprawiają, że zwłaszcza ludzie starsi z obawą na nie wchodzą.

Łomżę stać na więcej... PWSIiP spadła z kategorii „B” do „C”

cz cz, 19 października 2017 08:09

W poniedziałek rano oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na 13 kierunkach studiuje tu około dwóch tysięcy studentów. Na uroczystości był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, prosił, aby w przygotowanej przez niego reformie szkolnictwa wyższego, uwzględnić potrzeby uczelni. - Jeżeli nie będziemy mogli uzyskiwać dotacji na badania statutowe, to utracimy impuls do naukowego rozwoju – mówił rektor Surowik wskazując, że najmocniejszą stroną łomżyńskiej „państwówki” jest siła naukowa. Rektor chwalił się, że uczelnia ma kategorię naukową „B”. Mówił, że w planach jest uzyskanie uprawnień do nadawania tytułów doktorów w dwóch dyscyplinach i przekształcenie w Akademię. Kilka godzin później na stronie internetowej ministerstwa nauki opublikowano nowe wyniki parametryzacji i łomżyńska uczelnia spadła do kategorii „C”. - Była to gorzka niespodzianka – przyznaje rektor Surowik.

Na trzeźwo?

cz cz, 12 października 2017 08:08

Niespełna cztery tygodnie temu największy market w mieście stracił koncesję na handel alkoholami mocniejszymi niż piwa. Sklep międzynarodowej sieci, wywodzącej się z Anglii, zezwolenie otrzymała cztery miesiące wcześniej, po ponad czterech latach od otwarcia i tak samo długim okresie zabiegów i wyczekiwania, aby móc handlować w Łomży winami, nalewkami czy wódkami. Ważne jest to, że powodem utraty koncesji nie była wina koncernu czy pracowników sklepu, lecz błędne decyzje administracyjne władz. Procedurę na przydział zezwolenia na sprzedaż alkoholu, o którą ubiega się także hipermarket, ratusz prowadzi od ponad dwóch lat. Polegli kilka razy. Koncesje dostał ktoś, kto nie ma nawet sklepu, a przy okazji błędnie wyliczono, ile zezwoleń jest do podziału - jedno czy dwa.

Doczekali się mieszkań

cz śr, 04 października 2017 14:47

- W ciągu trzech lata mieliśmy pięć przeprowadzek ze stancji na stancję – mówił Katarzyna Kozłowska. Wraz mężem Sewerynem, wychowują dwie niepełnosprawne córki, a w środę zadowoleni odebrali zaświadczenie o przyznaniu rodzinie lokalu w nowym bloku socjalnym, który powstał przy ul. Kamiennej w Łomży. Takie zaświadczenia odebrało jeszcze pięć innych, dziś szczęśliwych, rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Do nowych mieszkań będą mogli wprowadzić się za kilka tygodni, wraz z 50 innymi lokatorami. Wszyscy są wybrani ze stworzonej w 2015 roku listy 155 rodzin, którym mieszkanie komunalne jest natychmiast potrzebne. - Oddając ten budynek socjalny widzimy jak dużo jest osób, którym jeszcze należy pomóc – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypominając, że poprzedni blok komunalny miasto oddało do użytku 10 lat temu.

Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni

cz cz, 28 września 2017 08:32

Debiutancki film fabularny „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, 34-letniego reżysera i scenarzysty rodem z Łomży, zdobył Złote Lwy, nagrodę główną 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opowieść o pełnej napięć wigilijnej nocy za najlepszy film uznało jury z przewodniczącym Jerzym Antczakiem („Noce i dnie”). Największy i najbardziej prestiżowy przegląd polskiego kina przyniósł absolwentowi SP nr 10 oraz I LO w Łomży sześć nagród, w tym Nagrodę Dziennikarzy i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Odtwórca głównej roli w „Cichej nocy” 31-letni Dawid Ogrodnik (m.in., Tomasz Beksiński w „Ostatniej rodzinie”, najlepszym filmie w Gdyni rok temu) otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Takiego historycznego sukcesu, jak skromny i ambitny Piotr Domalewski, nie odniósł dotąd na ogólnopolskim festiwalu filmowym nikt z Łomży. - Dziękuję moim aktorom, mojej rodzinie, rodzicom i rodzeństwu – mówił szczęśliwy zwycięzca.

Odpowiedzą za wypadek Pauliny na pływalni?

cz cz, 21 września 2017 08:17

- Cieszę się, że ten proces wreszcie ruszył: od tragicznego zdarzenia mija prawie 7 i pół roku batalii w sądzie, a drugą batalię toczymy ponad 7 lat w domu o zdrowie Pauliny – mówił Marek Sokół, tata Pauliny, która w kwietniu 2010 roku uległa podtopieniu, w wyniku czego straciła władzę w rękach i nogach i jest przewożona na wózku. Sąd Rejonowy w Łomży uniewinnił kierownika basenu, dwóch ratowników, lekarza Pogotowia Ratunkowego. Sąd Okręgowy nakazał ponowne rozpatrzenie spraw ratowników, oskarżonych przez prokuraturę o nieumyślne spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu, oraz lekarza o zaniedbanie obowiązków medycznych i niewykonanie intubacji. Żaden z nich, we wznowionym w Sądzie Rejonowym procesie, nie przyznał się do winy, wszyscy odmówili wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. - Córka 35 dni leżała w śpiączce, podtrzymywana przy życiu tlenem z respiratora. Naszym celem jest wygrać. W mojej ocenie, wina oskarżonych jest ewidentna.

Po co drzewa w parku?

cz cz, 14 września 2017 08:07

Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży była pierwszym wielkim projektem „inwestycyjnym” zgłoszonym przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Pierwszy milion złotych, w atmosferze silnego podziału w Radzie Miasta, przeznaczono na jego realizację w 2015 roku. Najważniejszym argumentem zwolenników wycenianej na kolejne ponad 5 milionów złotych inwestycji, była unijna dotacja do 85% jej kosztów. Teraz ta unijna dotacja, o którą wciąż walczy prezydent, spada już poniżej 30% całego przedsięwzięcia. Jeśli miasto ją dostanie, prace rozpocznie od wykarczowania co najmniej 12 rosnących tu drzew.

Czy Łomży grozi wyludnienie?

cz cz, 07 września 2017 15:53

Kilka miesięcy temu niektórzy cieszyli się z wpisania Łomży do „planu Morawieckiego”, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Łomża jest na liście miast, którym rząd w sposób szczególny ma pomagać – 2,5 mld zł w ciągu 5 lat. Lista i Strategia to pokłosie analizy profesora Przemysława Śleszyńskiego z Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk pt. „Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze”. Wnioski prof. Śleszyńskiego nie są optymistyczne. „Niektóre z miast, np. Tarnów, Bytom, Łomża, Ostrołęka i in. w perspektywie najbliższych kilku dekad są zagrożone spadkiem liczby ludności o 35-50% i znacznym postarzeniem się populacji. To wszystko może doprowadzić do bardzo niekorzystnych procesów marginalizacyjnych i kryzysu, w tym finansów samorządowych.”

Reforma bez zwolnień

cz śr, 30 sierpnia 2017 15:06

- Nauczyciele, którzy byli zatrudnieni w łomżyńskich szkołach, znaleźli zatrudnienie nadal – mówi Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży odpowiedzialna za oświatę zaznaczając, że w mieście nie ma żadnych zwolnień, ani z tytułu reformy, ani z powodu likwidacji placówek. - Nie chcieliśmy w żaden sposób tracić wartościowych nauczycieli z naszego systemu – dodaje wiceprezydent przyznając, że „są oczywiście osoby niezadowolone”.

Gwiazdy „Lata z Radiem” przy Zawadzkiej

cz cz, 24 sierpnia 2017 08:13

Sobotni koncert miał być największym wydarzeniem artystycznym lata w Łomży. „Lato z Radiem” świętuje 45-lecie, a Łomży po latach przerwy znowu znalazła się na trasie towarzyszących wakacyjnemu programowi koncertów. Gwiazdą wieczoru będzie najbardziej legendarny polski zespół rockowy Lady Pank, który obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia. Koncertowa scena będzie rozstawiona – nie jak to zwykle bywało na muszli koncertowej przy ul. Zjazd, ale łączce przy ul. Zawadzkiej, gdzie wygrodzony będzie plac dla... czterech tysięcy widzów.

Potrzebne nam „morale żołnierza”

cz cz, 17 sierpnia 2017 07:32

– (Wojsko - dop. red.) To jest jedyne środowisko, które dla społecznych spraw, dla wspólnych spraw deklaruje najwyższa wartość - ofiarę życia – mówił biskup senior Stanisław Stefanek, podczas uroczystej Mszy świętej w Katedrze w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, podczas której wojska polskie pokonały nacierające na stolicę wojska bolszewickie. - Wojna polsko-bolszewicka zapisała się bohaterstwem żołnierza nie tylko w bitwie pod Warszawą, ale i pod Łomżą, na fortach w Piątnicy, na przełomie lipca i sierpnia 1920 – podkreśla profesor Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku. Miejskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, w dziś prawie pozbawionej wojska Łomży, trwały kilka dni. Przebija jednak nadzieja, że za rok hucznie świętowało będzie tu kilkuset żołnierzy.

Kierowcy „na dwóch gazach”

cz cz, 10 sierpnia 2017 07:50

W pierwej połowie wakacji – do końca lipca - policjanci z Łomży odebrali prawo jazdy 20 pijanym kierowcom. W pierwszych dniach sierpnia wpadło kilku kolejnych. Niektórym nie można było zatrzymać prawa jazdy, bo już wcześniej zabrał im je sąd. Mimo surowych kar i coraz wyraźniejszego braku przyzwolenia społecznego do wsiadania za kierownicę po alkoholu, ciągle jeszcze dochodzi do tego typu zdarzeń. Coraz częściej natomiast w walkę z pijanymi kierowcami angażują się ci trzeźwi. W poniedziałek, dwóch młodych mężczyzn uniemożliwiło dalszą jazdę kompletnie pijanemu 57-latkowi. Mężczyzna, mając blisko 3 promile alkoholu, w samo południe usiłował przejechać przez środek Łomży.

Biedna, skromna i dumna żona bohatera 1920

cz cz, 03 sierpnia 2017 07:49

- Była za komuny poniżana i niedoceniana, jako żona przedwojennego oficera, a wiodła pod koniec życie sama, bez rodziny, i żyła bardzo skromnie – opowiada sąsiadka o Wandzie Raganowicz (1898 – 1975), małżonce płk. Mariana Stanisława Raganowicza, który dowodził obroną Łomży na fortach w Piątnicy w 1920 roku i w latach 1930 – 1938 był dowódcą 33. Pułku Piechoty, stacjonującego przy al. Legionów w koszarach. - Wprowadziłam się do kamienicy przy ul. Długiej 13 pod koniec lat 60. Mieszkała w ubogim pokoju, ze 20 mkw., na pierwszym piętrze kamienicy rodzinnej Jakubowskich. Miała taki stary materac na cegłach, brązowy piec kaflowy w rogu po lewej i jedno okno na balkon.

Bohater wojny 1920

cz cz, 27 lipca 2017 08:03

Dla żołnierzy, historyków i nauczycieli kapitan Marian Raganowicz to wzór odwagi i roztropności w dramatycznej bitwie na fortach w Piątnicy. Z około 750 rekrutami i mieszkańcami Łomży, którzy dostarczali wodę, jedzenie i opatrywali rannych, bronił miasta przed Armią Czerwoną i Kozakami w 1920. Piłsudski mówił, że bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu nad Wisłą: przez Rzeczpospolitą bolszewicy parli na Warszawę, zaś Polacy 5 dni stawiali opór na fortach, co dało czas przygotować obronę stolicy. Czy o bohaterze Łomża pamięta? Ma on ulicę na tyłach jednostki wojskowej, której był patronem, i grób symboliczny na starym cmentarzu. Teraz doczekał się portretu z muralu Rafała Roskowińskiego, twórcy malowideł monumentalnych. - O Raganowiczu nie wiedziałem wcześniej, dowiedziałem się dopiero w trakcie prac nad portretem – mówi artysta. - A przecież możecie szczycić się bohaterem.

Terytorialsi z Łomży czekają na pierwsze szkolenie

cz cz, 20 lipca 2017 07:54

180 osób złożyło wnioski o przyjęcie w szeregi łomżyńskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Większość to mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego. W drugiej połowie sierpnia i na początku września w Siedlcach będą odbywać się szkolenia kandydatów do służby w łomżyńskiej OT. Łomżyński batalion ma liczyć około 70 żołnierzy zawodowych oraz od 600 do 800 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w pięciu kompaniach: Łomża miasto i Łomża powiat oraz Zambrów, Grajewo i Kolno.

Mieszkańcy błagają o pomoc Prezydenta RP Andrzeja Dudę

cz cz, 13 lipca 2017 08:02

- My lokatorzy z budynku 65 przy ul. Polowej w Łomży błagamy o pomoc w sprawie naszej kamienicy. (…) Boimy się o własne życie, ponieważ każdy nas zbywa i nie mamy już do kogo udać się po pomoc – napisali w liście do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skarżąc się na władze Łomży. Kamienica ma 105 lat i nigdy nie była remontowana. Biuro Dialogu i Korespondencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „zaniepokojone treścią nadesłanego listu” przesłało go do ratusza z prośbą o „rozpatrzenie sprawy” i „poinformowanie o zajętym stanowisku”. Pismo zostało potraktowane jako skarga na działalność prezydenta miasta. W ubiegłym tygodniu Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej uznała ją za zasadną, a w tym tygodniu Rada Miejska przegłosowała, że jest niezasadna.

100% z matury w I LO

cz cz, 06 lipca 2017 08:15

Całe 100 procent ze 181 absolwentów I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zdało egzaminy na majowej maturze. Są wśród nich i tacy, którzy na egzaminie na poziomie rozszerzonym zdobyli ponad 90 pkt., a nawet maksymalne 100 punktów. W II LO trójka maturzystów nie poradziła sobie z podstawową matematyką, lecz jest nadzieja, że do poprawki w sierpniu nadrobią zaległości. Z 1 przedmiotu matury w III LO nie zdało 21 maturzystów, ale tylko 1 osoba nie zdała matury z dwóch przedmiotów. W „Ekonomiku” poprawek sierpniowych będzie ponad 40: zdawalność w Technikum nr 6 wyniosła 71 proc. W „Mechaniaku” jest o wiele wyższa – wyniosła aż 86 proc., ok. 20 procent lepiej niż z Polsce, a w „Wecie” 8 absolwentów chce zdać poprawkę. W OKE mają wgląd do matur.

Pomnik Janusza I czy... fontanna 600-lecia na Starym Rynku

cz cz, 29 czerwca 2017 08:06

Za rok będziemy świętować wiekopomny jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Przez 599 lat książę Janusz I Mazowiecki (1346-1429), który nadał owe prawa, nie doczekał się jeszcze w mieście pomnika ani od wdzięcznych mieszkańców, ani od trzech ostatnich prezydentów. Ponad 9 lat temu powstał projekt pomnika księcia, stojącego w stroju mieszczańskim z cyrklem geodety, autorstwa rzeźbiarza Michała Jackowskiego. Potem księcia Janusza I, walczącego po stronie króla Jagiełły pod Grunwaldem w 1410, posadził na rączym koniu rzeźbiarz Maciej Jagodziński. Wrócił znowu do tematu księcia na rok przed 600-leciem, sadzając na tronie ponurego starca z mieczem i edyktem w ręce. Czy 10 lat to za mało, aby ogłosić ogólnopolski konkurs ku czci władcy Mazowsza i Podlasia, który 24 grodom dał prawa miejskie i w 1406 stolicę przeniósł z Czerska do Warszawy?

Zabawa na Dni Łomży

cz cz, 22 czerwca 2017 09:51

Kilkanaście tysięcy ludzi bawiło się w niedzielę wieczorem na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd przy szlagierach Zenona Martyniuka i Akcentu. Koncert gwiazdy disco polo był punktem kulminacyjnym Dni Łomży 2017. Przebój „Przez twe oczy zielone” wraz z Zenkiem Martyniukiem śpiewali prawie wszyscy... – Zagraliśmy nasze największe przeboje. Sprawdzone już, przy których wiemy, że publiczność najlepiej się bawi – mówił Zenon Martyniuk. Z okazji 599. rocznicy nadania praw miejskich w tym roku w Łomży koncertowy weekend. W sobotę gwiazdą zabawy był Stachursky i jego Dance Project. Przy jego muzyce bawiło się kilka tysięcy łomżan.

Chrystus idzie ulicami Łomży

cz cz, 15 czerwca 2017 12:36

- Eucharystia służy przede wszystkim i nade wszystko do tego, aby była przyjmowana przez nas słabych ludzi. Eucharystia to Chrystus. Całe Jego życie, które zawiera się w tym niewielkim opłatku – mówił ks bp. Janusz Stepnowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Katedrze, po której licznie zgromadzeni wierni w procesji z Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami najstarszej części Łomży. W całym mieście w czwartkowe południe z kościołów wyruszyło siedem procesji Bożego Ciała. Kilkadziesiąt tysięcy łomżan wyszło na ulice miasta, aby w ten sposób uwielbić Jezusa w Eucharystii, podziękować Mu za Jego obecność pośród nas, prosić o Jego błogosławieństwa i publicznie wyznać swoją wiarę.

« · «« · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę