Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 lipca 2022 napisz DONOS@

Walizka pełna teatru

cz cz, 09 czerwca 2016 08:02

Bardzo zdolne „dzieci”: Eliza Mieleszkiewicz, Marek Janik i Tomasz Bogdan Rynkowski wykonaniem „Ody do Pegaza” rozpoczęły 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W środę rozpoczęły się konkursowe emocje za sprawą spektaklu „Wąż” Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi. O Grand Prix rywalizuje 14 spektakli - 9 zagranicznych i 5 polskich. Zwycięzcę poznamy w sobotę wieczorem na uroczystej gali. – Zależy mi na tym, by pokazać jakim transformacjom podlega teatr lalek i teatr formy – podkreśla Jarosław Antoniuk. - Festiwal wkomponował się na dobre w pejzaż naszego miasta i jest to impreza bardzo dobrze postrzegana w środowisku teatralnym nie tylko w Europie, ale również na świecie. Tradycyjnie odbędą się też spektakle plenerowe na Starym Rynku i na ul. Farnej, bo - jak podkreślają zgodnie festiwalowi goście - Łomża na cztery dni stała się niekwestionowaną stolicą teatru lalkowego!

Bogu dziękujcie, ducha nie gaście

cz cz, 02 czerwca 2016 08:00

„Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie” śpiewał na powitanie Jana Pawła II może 100-tysięczny, albo i większy tłum wiernych, gdy Papież w Łomży witał się z biskupami łomżyńskimi: Juliuszem Paetzem, śp. Tadeuszem Zawistowskim i śp. Edwardem Samselem, i prezydentem Łomży Markiem Przeździeckim. Ojciec Św. jechał papamobile od lądowiska helikoptera w pobliżu TP, koło pomnika liścia, do prowizorycznej zakrystii budowanego od 1982 kościoła Miłosierdzia Bożego. We wtorek, 4. czerwca 1991, po godz. 17. zaczęła się krótka wizyta Papieża, zakończona odlotem w środę po godz. 10. Krótka, a może najważniejsza w dziejach 90-letniej Diecezji Łomżyńskiej i 598-letniego miasta.

Śmieci znowu pójdą w górę

cz śr, 25 maja 2016 08:03

Miejska spółka śmieciowa po raz kolejny chce podnieść opłaty za śmieci. Rada Nadzorcza ZGO wystąpiła do prezydenta Łomży o podwyżkę cennika przyjęć śmieci na wysypisku w Czartorii pod Miastkowem. Informację o tym przekazał Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży, zaznaczając, że „prezydent nie zgodził się na wprowadzenie podwyżki dla mieszkańców Łomży”. Wiceprezydent sugeruje, że podwyżka może dotknąć okoliczne gminy, które dowożą śmieci na łomżyńskie wysypisko. Powodem wzrostu ma być konieczność wywożenia części śmieci do spalarni w Białymstoku, której po grudniowych protestach okolicznych samorządów nie uwzględniono w cenniku ZGO.

Noc muzealnych wędrówek w deszczu

cz cz, 19 maja 2016 08:22

Nieoczekiwane załamanie pogody i intensywne opady deszczu nie odstraszyły uczestników piątej edycji Nocy Muzeów w Łomży. W trakcie imprezy na miasto spadło ok. 2,5 cm wody, czyli po 25 litrów na metr kwadratowy. – Pada i wieje, ale dobra kurtka z kapturem załatwia sprawę. Warto się zmobilizować, bo klimat tej imprezy jest niepowtarzalny – mówił jeden z uczestników sobotniego wydarzenia. Wieczorem i nocą w muzeach, galeriach, świątyniach i większości instytucji biorących udział w tej jedynej takiej kulturalnej nocy w roku w Łomży, pełno było zwiedzających. Aura miała negatywny wpływ wyłącznie na frekwencję podczas plenerowych koncertów, i ogródki gastronomiczne, które w poprzednich latach przy okazji Nocy Muzeów tętniły życiem do późnych godzin nocnych.

Łomżyniacy na proteście w stolicy

cz cz, 12 maja 2016 08:00

Wiadomo, że na sobotnią demonstrację partii i organizacji opozycyjnych do Warszawy wyjechał z Łomży jeden autobus specjalny z ok. 40 pasażerami: politykami PO, działaczami KOD, nauczycielami z ZNP i mieszkańcami, niezadowolonymi z kierunku i tempa „dobrych zmian”, jakie wprowadza rząd PiS. Byli też niezrzeszeni obywatele, którzy żeby protestować na Plac na Rozdrożu docierali autobusami komunikacji publicznej i prywatnej, oraz własnymi samochodami. Głośny marsz z flagami Polski i UE wyruszył po 13.30, a na rondo de Gaulle'a końcówka doszła dwie i pół godziny później. Nie ma wciąż wiarygodnej liczby uczestników: ponad 45 tysięcy jak chcą rządzący, przeciwko którym protestowano, czy blisko 240 tysięcy jak twierdzą ci, którzy protest organizowali.

„Mariusz Giełgut i jego koledzy...”

cz cz, 05 maja 2016 08:32

Etatowy doradca prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego pod koniec ubiegłego roku założył Łomżyńskie Stowarzyszenie Sportów Siłowych. Teraz prezydent Łomży, poza konkursem, przyznał stowarzyszeniu 9 tysięcy złotych dotacji na udział w II Otwartych Mistrzostwach Klubu Gryfit w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Puławach. Gdy zapytaliśmy o to w ratuszu, ze strony ŁSSS na Facebooku usunięto zdjęcia z Mariuszem Giełgutem – także to, główne zdjęcie witryny oraz adres e-mailowy do... Mariusza Giełguta. - Przykre i budzące wątpliwości jest przyznawanie przez prezydenta miasta wysokich dotacji pieniężnych w trybie pozakonkursowym (czyli komu i na co się chce) dla swoich najbliższych współpracowników, którzy jednocześnie są członkami stowarzyszeń – mówi Maciej Borysewicz, radny miasta, który zastanawia się, czy dotacja nie jest finansowaniem prywatnego wyjazdu?

Miasto Obsadzamy Swoimi i Rodziną...

cz cz, 28 kwietnia 2016 08:12

Tak rozszyfrowany skrót MOSiR (czyli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) w Łomży ciągle jest aktualny. Dyrektor placówki Andrzej Modzelewski, do niedawna miejski radny, który latem w dziwny sposób wygrał ogłoszony przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego konkurs na to stanowisko, w ubiegłym tygodniu zatrudnił w placówce żonę Grzegorza Zawady, etatowego asystenta medialnego prezydenta miasta. Okazuje się, że tak przyjętych - bez żadnych konkursów - w MOSiR jest znacznie więcej. Modzelewski jednych przyjmuje innych zwalnia. 56-letnią sprzątaczkę, która przepracowała tu kilka lat wyrzuca z powodu... likwidacji stanowiska pracy. - Uczciwie wykonywałam swoją pracę – mówi ze łzami w oczach. - Mam trzy osoby na utrzymaniu. Gdzie ja teraz znajdę pracę...?

Stresy i nadzieje gimnazjalistów

cz cz, 21 kwietnia 2016 08:04

Trzy dni trwał maraton egzaminacyjny ponad 600 trzecioklasistów w ośmiu gimnazjach w Łomży. W poniedziałek testy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz charakterystyka z polskiego. Wtorek poświęcili na biologię, chemię, fizykę i geografię oraz matematykę; środę – angielski podstawowy i rozszerzony. W szkołach panował spokój, przyjazna atmosfera ze strony nauczycieli i stres, z jakim uczniowie radzili sobie różnie: wychodząc na spacer, jedząc orzechy lub rozmawiając z rodzicami.

6. rocznica katastrofy smoleńskiej w Łomży

cz cz, 14 kwietnia 2016 08:08

Kilkadziesiąt osób zebrało się w niedzielny poranek w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Łomży. Gdy o 8.41 nad całym miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych tu wszyscy stanęli w bezruchu. W ten sposób rozpoczęły się miejskie uroczystości związane z 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej. 10. kwietnia 2010 roku, w okolicach lotniska pod Smoleńskiem rozbił się samolot z delegacją najwyższych władz państwowych udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i inni najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

Płatnego parkowania w Łomży już nie będzie...?

cz cz, 07 kwietnia 2016 08:08

Od 1 maja do końca roku parkowanie w Strefie Ograniczonego Postoju w Łomży będzie bezpłatne. Czy później wróci? - tego jeszcze nie wiadomo. O zawieszeniu poboru opłat w strefie na 8 miesięcy miejscy radni zdecydowali podczas ubiegłotygodniowej sesji, ale ich decyzja była odpowiedzią na zupełnie inne propozycje prezydenta miasta, który jeszcze kilka miesięcy temu chciał znaczącego zwiększenia zasięgu strefy, wydłużenia czasu płatnego parkowania i drastycznego wzrostu opłaty abonamentowej dla stałych klientów. - Nasza wizja rozwoju i znaczenie Strefy Ograniczonego Postoju, jest inna – mówi radny Dariusz Domasiewicz, przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miejskiej. To on na posiedzeniu komisji zaproponował zawieszenie do końca roku poboru opłat w strefie i mówi on że to taki „okres karencji” przed likwidacją strefy. - Chcieliśmy uniknąć sytuacji, że od razu zlikwidujemy strefę, a za rok z jakichś powodów trzeba będzie ją odtwarzać – podkreśla.

Składamy wnioski do programu 500+

cz cz, 31 marca 2016 08:10

- Spodziewamy się, że 1. kwietnia przyjdzie bardzo dużo ludzi, ponieważ już teraz mamy mnóstwo telefonów w sprawie programu 500+, który jest pomocą państwa w kosztach wychowania dzieci - mówi Beata Jagielak – Dardzińska, kierownik referatu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Urzędu Miejskiego w Łomży. - Szacunkowo można powiedzieć, że dziś w Łomży mieszka około 8 – 9 tysięcy dzieci do 18 lat. Comiesięczne świadczenie 500 zł będzie wypłacane zależnie od miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Wnioski będziemy przyjmowali w trzech punktach w mieście.

Park Przemysłowy Łomża pobudza do...

cz cz, 24 marca 2016 08:16

Po oddaniu do użytku w lipcu ubiegłego roku nowoczesnego i drogiego biurowca Parku Przemysłowego Łomża roczne przychody miejskiej spółki wzrosły z 91 tys. zł w 2014 roku do 206 tys. zł w 2015 roku. W tym samym czasie koszty spółki poszybowały w górę z niespełna 345 tys. zł w 2014 roku do ponad 1 miliona 20 tysięcy złotych w 2015 roku. - W sumie, w trzecim roku działalności spółka osiągnęła ujemny wynik finansowy w wysokości (minus) 476.122,38 złotych – czytamy w sprawozdaniu spółki z działalności w 2015 roku, które zostało przekazane miejskim radnym.

Łomża ma za mało przedszkoli

cz cz, 17 marca 2016 08:05

We wtorek ruszyła rekrutacja do miejskich przedszkoli. Zapisów dokonują rodzice dzieci pierwszy raz idących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Szansę dostania się do przedszkola mają dzieci mieszkające na terenie Miasta Łomża, a rekrutacja odbywa się przy wsparciu systemu elektronicznego z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru do wszystkich przedszkoli. I jeszcze jedna ważna sprawa - o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba punktów wyliczanych z kryteriów. Początek przedszkolnej rekrutacji zbiegł się z opublikowaniem przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu z realizacji przez samorządy tego zadania. - Istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym dzieciom – ostrzega NIK i zaleca samorządom – także miastu Łomża - zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia opieki tym dzieciom i stałej analizy potrzeb, uwzględniającej tendencje demograficzne i oczekiwania rodziców. - „Istniejąca baza oświatowa w Łomży (przedszkola i oddziały przedszkolne) nie umożliwia zagwarantowania wszystkim zameldowanym na terenie miasta dzieciom (w wieku trzech - pięciu lat) miejsc w przedszkolach publicznych od roku szkolnego 2017/2018” – czytamy w raporcie, który NIK opracowała we wrześniu ubiegłego roku, gdy prawo obligowało dzieci 6-letnie do pójścia do szkoły. W grudniu Sejm zniósł ten obowiązek i teraz także te dzieci mogą zostać w przedszkolach, co potęguje problem niedoboru miejsc.

Prezydent, program, przedsiębiorczość

cz cz, 10 marca 2016 08:03

- Zaraz po wygranych wyborach chciałbym wprowadzić nowy program dla przedsiębiorców – zapowiadał Mariusz Chrzanowski w trakcie kampanii wyborczej w 2014 roku deklarując, że program jest przygotowany, a przedsiębiorcy otrzymają 5% ulgi w podatku od nieruchomości za stworzenie nawet jednego miejsca pracy. Po wygraniu wyborów i złożeniu ślubowania jako prezydent Łomży powtarzał te zapowiedzi, a stworzenie nowego programu dla przedsiębiorców z Łomży wskazywał jako „pierwsze zadanie dla siebie i całej Rady Miasta”. Jak się okazuje, program być może będzie gotowy na półmetek kadencji. Prezydent Mariusz Chrzanowski w powyborczy poniedziałek spośród miejskich urzędników powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie Programu rozwoju przedsiębiorczości. Na wykonanie zadania mają czas do końca września.

Obwodnica Łomży ruszy za rok, dwa albo trzy...

cz cz, 03 marca 2016 08:21

Stanowisko w sprawie przyspieszenia budowy drogi ekspresowej S 61, zwanej Via Baltica, w tym obwodnicy Łomży, przyjęło kilkudziesięciu posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości w sobotę na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Hotelu Gromada w Łomży. Organizatorzy nie kryli, że spotkanie służy głównie promowaniu Anny Marii Anders jako kandydatki PiS na senatora w wyborach, które odbędą się w tę niedzielę. Do miasta przyjechał wicepremier Piotr Gliński, kilku ministrów i wiceministrów, którzy rozjechali się „na spotkania z mieszkańcami”. Jedno z nich z odbyło się z udziałem kandydatki i Jerzego Szmita, wiceminister infrastruktury i budownictwa, odpowiedzialnego za transport drogowy i budowę dróg. Dopytywany o plany budowy Via Baltica z obwodnicą Łomży, zapewniał, że „na pewno taka wola jest”, ale mówił, że pieniędzy na tę inwestycję nie ma. Jako termin kiedy może nastąpić „rozpoczęcie obwodnicy Łomży”, wskazał 2017 rok, natomiast Klub PiS w stanowisku o przyspieszeniu napisał, że „prace przy budowie drogi mogłyby ruszyć już na przełomie 2018 i 2019 roku”.

Batalia o... „losy ojczyzny”

cz cz, 25 lutego 2016 08:05

Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i Janusz Korwin-Mikke, szef własnej partii KORWiN, w Łomży byli w tym tygodniu. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma przyjechać za tydzień. W politycznie rosnącym napięciu coraz bardziej swą podmiotowość tracą główni bohaterowie, czyli kandydaci na senatora w wyznaczonych na 6 marca wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Jest ich sześcioro, ale główni pretendenci do fotela to: Anna Maria Anders z PiS popierana przez Kukiz'15 i Mieczysław Bagiński z PSL, popierany przez PO, Nowoczesną, a nawet KOD. Wokół nich powstaje spór o... „losy ojczyzny”, a wybory mają być okazją do wyrażenia poparcia lub dezaprobaty dla poczynań rządzącego w Polsce od kilku miesięcy PiS-u.

Niebezpieczne drogi do Łomży

cz cz, 18 lutego 2016 08:22

Na 100 wypadków drogowych w Podlaskiem ginie 17 osób. To najgorszy wynik w kraju gdzie wskaźnik ten wynosi „jedynie” 9. Policjanci już oficjalnie potwierdzają, że najbardziej niebezpieczne są prowadzące do Łomży drogi krajowe nr 61 od Augustowa i 64 od Jeżewa, oraz łączącą Grajewo z Białymstokiem dk nr 65, a dopiero później jest 8 i 19. Choć ogólna liczba zdarzeń drogowych w skali województwa z roku na rok spada, to na „61” po raz kolejny z rzędu zanotowano ich wzrost – tym razem o 7%. Na około 120-kilometrowym odcinku tej trasy prowadzącej przez powiaty łomżyński, kolneński i grajewski w ubiegłym roku policjanci odnotowali 480 zdarzeń drogowych. W tej grupie było 36 wypadków w których 6 osób zginęło, a 42 osoby zostały ranne.

„Wystarczy odrobina chęci”

mm cz, 11 lutego 2016 08:25

- Myślę, że po raz pierwszy rodzice mają absolutną wolność, decydują czy sześciolatek uczy się w szkole czy przedszkolu. I trzeba tę wolność uszanować, a samorządy biorą tak samo jak państwo podatki od swoich obywateli i muszą zrobić wszystko, żeby tego najmniejszego obywatela uszanować. Nauczyciele, którzy uczą w klasach 1-3, kończą te same studia co nauczyciele przedszkola. W związku z tym, skoro mamy jeden samorząd, jeden organ prowadzący, a dzieci jest tyle samo, wystarczy odrobina chęci organizacyjnej, aby nauczyciele znaleźli się właśnie w zerówkach w przedszkolach, jeżeli rodzice tak zdecydują – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska (PiS) podczas posiedzenia konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin Małopolski.

Prezydencka wojna z 6-latkami

cz cz, 04 lutego 2016 08:16

Wszystkie dzieci 6-letnie z Łomży 1. września pójdą do szkoły – jak nie do klasy pierwszej, to do szkolnej „zerówki” - ogłosiła w obecności prezydenta Mariusza Chrzanowskiego jego zastępczyni ds. oświaty dr Agnieszka Muzyk, wywołując konsternację nie tylko rodziców tych dzieci. Władze miasta zapowiadały, że tak ma być i w kolejnych latach. Zrobiły to przedwcześnie i zdecydowanie za ostro. - Wybór miejsca realizacji wychowania przedszkolnego dla dziecka 6-letniego należy do rodzica – podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, które zapytaliśmy o to, czy nieutworzenie w mieście zerówki w przedszkolu to złamanie prawa. Rzecznik Praw Obywatelskich także, wskazując Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz akty prawa międzynarodowego, jak Konwencja Praw Dziecka, twierdzi, że wychowanie i kierowanie losami dziecka należy do praw i obowiązków rodziców. - Radni gminy, reprezentujący mieszkańców, mogą zdecydować, że zerówek w przedszkolu nie będzie, o co zabiega organ prowadzący szkoły, na przykład, prezydent Łomży, ale rodzice mają też prawo uznać, że ich prawa zostały ograniczone albo złamane – podkreśla dr Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze RPO, wskazując, że taką uchwałę Rady Miasta można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Ostatnie seanse w starym Kinie Millenium

cz cz, 28 stycznia 2016 08:17

- Wyburzymy w środku praktycznie wszystko: ściany, sufity podwieszane i łazienki, żeby wszystko było najnowocześniejsze, zupełnie inne, niż do tej pory widzieli w tym budynku przez dziesiątki lat łomżyniacy - zapowiada Karol Charubin, który z bratem Radosławem kupił budynek Kina Millenium w Łomży. Zamierzają przez pół roku stworzyć Kino Millenium na miarę XXI wieku: dwie klimatyzowane sale kinowe na 240 i 130 miejsc, wygodne fotele skokowe, żeby widzowie nie zasłaniali ekranu 3D, nagłośnienie dużej sali z procesorem Lexicon, 32 głośniki w dwóch rzędach, oraz kawiarenka kinowa ze smakołykami i napojami. Kinomani, chcący przeżyć niepowtarzalne chwile, do starego Kina Millenium w Łomży mogą wybrać się na ostatnie seanse do niedzieli włącznie.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę