Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 maja 2022 napisz DONOS@

Jak w prywatnym folwarku...

cz cz, 09 lutego 2017 08:51

O tym, co się dzieje w miejskich spółkach, mieszkańcy Łomży wiedzą niewiele. Informacje ze spółek są chowane niczym tajemnice Układu Warszawskiego, a przekazywane odpowiedzi na pytania są wybiórcze i pokrętne. Formalnie spółki należą do miasta, ale funkcje właścicielskie jednoosobowo pełni prezydent Łomży. W miejskiej rzeczywistości to on decyduje, kto ma nimi kierować, ile ma zarabiać i ...komu ma płacić.

PKS przed upadkiem czy rozkwitem?

cz cz, 02 lutego 2017 08:01

Od początku roku nie ma PKS Łomża. Podobnie jak należące do samorządu województwa PKS-y, została wchłonięta przez białostocką spółkę „PKS Nova S.A.” Zmiana miała dać podupadającym PKS-om siłę, a łomżyńskiej części przedsiębiorstwa perspektywy, dlatego ochoczo popierali ją związkowcy z PKS Łomża. Po miesiącu jest wielkie rozgoryczenie. Warsztat w Łomży nie może świadczyć usług, stacja paliw jest zamknięta... „Nie tak to miało być” - mówią pracownicy. Czują się oszukani, boją się, że może dojść do zwolnień, których miało nie być. Do Łomży dotarło pismo z prośbą o wskazanie pracowników, którzy podlegają ochronie prawnej. Prezes „PKS Nova” Cezary Sieradzki zapewnia, że masowych zwolnień nie będzie. Mówi, że Łomża ma być istotnym elementem nowej spółki, a stacja kontroli pojazdów, serwis tachografów czy stacja paliw ruszą za kilka dni. Zupełnie inaczej tę sytuację widzi Daniel Kowalczyk, były dyrektor w PKS Łomża, dla którego to, co zrobiono, wygląda jak skok na kasę.

Miejska kasa dla wszystkich

cz cz, 26 stycznia 2017 08:05

Przez cały 2015 rok, czyli pierwszy rok urzędowania na stanowisku prezydenta Łomży, Mariusz Chrzanowski na nagrody dla miejskich urzędników wydał niespełna 12 tysięcy złotych. W 2016 roku na ten cel przeznaczył blisko 30 razy więcej – ponad 320 tysięcy złotych. Fala prezydenckich nagród przez ratusz przelała się w grudniu. Wysokie nagrody – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych - otrzymali prawie wszyscy pracownicy ratusza. Już wcześniej informowaliśmy, że w ostatnich dniach grudnia - za zgodą prezydenta - „ekstra pensję” otrzymali pracownicy miejskiej spółki ciepłowniczej, a w spółce wodociągowej wprowadzono podwyżkę płac.

Chrzanowski z Gońcem w sądzie

cz cz, 19 stycznia 2017 07:47

12 świadków przez ponad trzy godziny zeznawało w drugiej rozprawie, jaką były Goniec miejski, znany z pracy z smsa, wytoczył Urzędowi Miejskiemu o zaległe premie i opłatę za auto. Sąd Pracy w Łomży ma rozstrzygnąć, czy należy mu się ponad 10 tys. zł: 6 300 zł za 9 miesięcy zaległych premii i ponad 4 tys. zł za używanie swojego samochodu do celów służbowych. Ratusz roszczenia te uznaje za bezzasadne. W środę pierwszym składającym wyjaśnienia był prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Wielokrotnie informował mnie o pracy, zostawiał w sekretariacie informacje – mówił włodarz, dodając, że nie wyraził zgody na używanie przez Gońca auta. Zeznania świadków bardziej niż kulisy znajomości Gońca z prezydentem odsłaniają bałaganiarskie funkcjonowanie Urzędu Miejskiego. Sprawa Gońca jak w soczewce ukazuje, że od 1 osoby w ratuszu zależy, iż ktoś zarobi, a ktoś inny nie ma na to szans.

Sprzęt dla szpitala w Łomży za 1,5 miliona zł od WOŚP

cz cz, 12 stycznia 2017 08:13

- Pomysł Jurka Owsiaka poruszył serca i wyobraźnię Polaków, wszyscy byliśmy zjednoczeni ideą zbierania pieniędzy na ratowanie życia noworodkom, a jako lekarze wiedzieliśmy lepiej, niż osoby postronne, jak wiele potrzeba nam sprzętu i jak jest on drogi – mówi dr Dariusz Ślesicki, od prawie dwóch lat ordynator oddziału noworodków i wcześniaków z pododdziałem patologii noworodka i intensywnej opieki Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, do którego przez 16 lat trafiała nowoczesna aparatura o najwyższej jakości od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wartość blisko półtora miliona zł, kilka razy więcej niż w Łomży wrzucono do puszek z czerwonym serduszkiem. - W Łomży urodziło się w 2016 roku 1084 dzieci, w tym około 100 jako wcześniaki, 1 dziewczynka i 1 chłopiec byli między 23 a 26 tygodniem. Praktycznie wszystkie były w inkubatorach od WOŚP i skorzystały z respiratorów, resuscytatorów, audiometru, aparatów USG i badania słuchu od WOŚP.

Gra w śmieci

cz cz, 05 stycznia 2017 08:22

Pierwsze samochody po śmieci do Łomży przyjechały 4. stycznia. Śmieciarki podlegającego prezydentowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, „awaryjnie” mają wywozić odpady z miasta do końca marca. Prezydent przekonuje, że spowodowane jest to tym, że Rada Miejska nie podniosła, zgodnie z jego propozycją średnio o 30%, stawek podatku śmieciowego. „Dlatego prezydent Łomży nie mógł podpisać umowy z firmą, która złożyła najniższą ofertę (…)”. - To, co mówi władza w sprawie śmieci i opłat, to jedna wielka ściema – odpowiada Andrzej Marczyk, właściciel łomżyńskiej firmy „Błysk”. To ona złożyła najtańszą ofertę i pod koniec grudnia „na wyraźną prośbę z ratusza” przygotowała, uzgodniła z urzędem, wydrukowała i rozprowadziła wśród mieszkańców harmonogram wywozu śmieci od nowego roku. Mówi, że „został oszukany”. Przywołuje prezydenckie dane, z których wynika, że mieszkańcy Łomży z tytułu podatku śmieciowego wpłacają na konta ratusza ponad 425 tysięcy złotych miesięcznie, a złożona przez niego oferta na zebranie i wywóz śmieci opiewała na trzy razy niższą kwotę. Cena ta jest o ok. 5 tys. zł niższa od tej, za którą śmieci z miasta cztery lata temu wywoziła miejska firma.

Jak zabawa, to w sylwestra

cz cz, 29 grudnia 2016 08:03

Największego sylwestra w Łomży na 440 osób organizuje Zajazd Ryś, w którym zjawią się Marilyn Monroe i Michał Jackson. Miejsc wolnych brak, podobnie jak w Jędrusiowej Zagrodzie w Piątnicy, gdzie specjalnie dla gości sprowadzono suma afrykańskiego. Kilka wolnych miejsc ma Restauracja Na Farnej, skąd jest o krok na Stary Rynek, gdzie od 21.30 w sylwestrową noc zagrają: zespół Inni, śpiewający akordeonista Michał Sawicki z Łomży (godz. 22) i zespół britpop Manchester z Torunia (22.30). Po północy, po pokazie sztucznych ogni i życzeniach prezydenta, wystąpi grupa After Party z przebojami disco dance, jak „Tylko ona jedyna”. Anna Rogińska z rodziną pojedzie do Warszawy, gdzie Mateusz Blacha planuje zabawę ze studentkami - na koncert Agnieszki Chylińskiej, zaś Marta Sulkowska i „Wiszu” ubawią się w kręgu najbliższej rodziny z dziećmi w domu. Tanio i serdecznie.

Polityka MOSiR padła. Sprzątaczka wygrała z dyrektorem

cz cz, 22 grudnia 2016 08:26

Sąd Okręgowy w Łomży oddalił apelację Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży od wyroku Sądu Rejonowego, który przywracał do pracy zwolnioną na początku roku sprzątaczkę. Na prośbę 56-letniej kobiety, sąd zmienił jednak obowiązek przywrócenia jej do pracy w MOSiR na konieczność wypłaty odszkodowania. MOSiR ma też pokryć wszelkie koszty prowadzonego postępowania sądowego. - Cieszę się, że wygrałam, ale do zarządzanego przez obecnego dyrektora MOSiR, nie chcę wracać – mówi kobieta. Dyrektor palcówki Andrzej Modzelewski bagatelizuje sprawę twierdząc, że były „jakieś pomyłki formalne”, a odnośnie kosztów mówi, że to nie problem bo MOSiR ma oszczędności.

Prokuratura: w prezydenckich SMS-ach „brak znamion czynu zabronionego”

cz cz, 15 grudnia 2016 08:27

„(...)dalem Ci szanse to ja wykorzystaj (...)” to fragment jednego z SMS-ów jaki prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wysłał w marcu br. do ówczesnego swego kolegi. Po jednym z wcześniejszych SMS-ów od prezydenta „(… - imię) wratuszu potrzebujemy gonca,jestes zainteresowany?” został zatrudniony na tym stanowisku. Mężczyzna skończył pracę w kwietniu br., a latem przyniósł do redakcji kilkadziesiąt SMS-ów jakie otrzymał od prezydenta Łomży. Sprawę opisaliśmy w lipcu, w artykule pt. „Prezydent pracę załatwia przez SMS-a”, po czym zajęli się nią śledczy. - Sprawa wyjaśniana była bardzo szczegółowo. Prokurator ją prowadzący nie doszukał się znamion czynu zabronionego – mówi Joanna Gołaszewska, Prokurator Okręgowy w Łomży, o powodach umorzenia przez Prokuraturę Rejonową w Grajewie śledztwa. - SMS-y były wysyłane, to nie ulega wątpliwości – dodaje podkreślając jednak, że „zachowanie pana Chrzanowskiego nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego, określonego w artykule 231 kodeksu karnego”.

Przymiarki Łomży do reformy oświatowej PiS

cz cz, 08 grudnia 2016 08:21

Przekształcenie podstawówek z 6-klasowych w 8-klasowe; połączenie Szkoły Podstawowej nr 10 z Publicznym Gimnazjum nr 2; włączenie PG 8 do SP 9 i utworzenie w PG 1 ponownie podstawówki nr 1 – oto niektóre propozycje, jakie rozważają władze Łomży w reakcji na atak reformy z MEN. - Największe kontrowersje wzbudzają SP nr 7 i PG nr 1 – tłumaczyła radnym zamysły władz miasta wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, w której gestii od dwóch lat pozostaje oświata, podczas spotkania komisji edukacji, kultury i dziedzictwa kulturowego. - Ale to na razie wstępne pomysły.

Łomżyńska Szlachetna Paczka

cz cz, 01 grudnia 2016 08:20

- Szlachetną paczkę tworzą pracownicy jednej firmy lub urzędu, uczniowie w szkole, znajomi z facebooka czy rodziny – mówi Robert Wesołowski, lider „Szlachetnej Paczki” w Łomży. To projekt krakowskiego Stowarzyszenia WIOSNA, który od 2000 roku inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej. Łączy rodziny w potrzebie, darczyńców i wolontariuszy, a w efekcie tego powstają paczki na Boże Narodzenie dla rodzin w trudnych sytuacjach, od kilku lat także z Łomży i okolic. W tym roku „naszych” rodzin oczekujących na paczkę jest około 90. W dalszym ciągu kilka z nich czeka na swoją „szlachetną paczkę”.

Bez domu jest strasznie...

cz cz, 24 listopada 2016 08:27

- Byłam kilka razy u prezydenta Chrzanowskiego, to przekładał jakieś papiery, ledwo mnie słuchał i odesłał do wiceprezydent Muzyk, poderwała się do telefonu i zadzwoniła do pana Stanisławskiego, pan Stanisławski odesłał mnie do pana Raszczyka, ale... nic się nie zmieniło – mówi Joanna Śliwka (lat 63), łomżanka. Mieszka na starówce - dom bez wody, kanalizacji i ogrzewania. Zimno i wilgoć. Załatwia się na mieście, kąpie się u koleżanki. - Ponad 30 lat czekam w kolejce na mieszkanie. Klnę wściekła na cały świat z żalu i bólu, czasami myślę, żeby pan Bóg mnie stąd zabrał. Gdziekolwiek... Czytelnicy portalu 4lomza.pl zareagowali po publikacji w czwartek tydzień temu na los 63-letniej bezdomnej kobiety z Łomży, która 4. zimę próbuje przeżyć w cudzym domu. Ruszyli się z pomocą.

Straż Miejska do rozwiązania... po anonimach?

cz cz, 17 listopada 2016 08:19

Likwidacja Straży Miejskiej w Łomży była pierwszym punktem programu wyborczego kandydata na prezydenta miasta Mariana Niecieckiego z komitetu wyborczego Nowa Prawica Janusza Krowin – Mikke. Jej działacze zbierali nawet podpisy mieszkańców pod wnioskiem o referendum w tej sprawie, ale nie uzbierali wymaganego minimum, aby móc zgłosić wniosek. Niektórych kandydatów komitetu przyjął później prezydent Mariusz Chrzanowski, który teraz chce też likwidacji Straży Miejskiej. Wniosek prezydenta trafił do Rady Miejskiej. Powodem mają być „opinie mieszkańców oraz racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi”. Jak się okazuje, że w sprawie Straży Miejskiej do ratusza dotarło „kilkadziesiąt maili”, z których blisko połowa to anonimy. Na ich podstawie stwierdzono, że „zdecydowana większość” mieszkańców, opowiedziała się za likwidacją formacji, która działa od 25 lat.

Prof. Sychowicz: W drodze do niepodległości

cz cz, 10 listopada 2016 08:20

O tym jak cenna jest niepodległość Polacy przekonali się w momencie jej utraty, w 1795 r. Z chwilą kiedy Rzeczpospolita znikła z map Europy rozpoczął się trwający 123 lata proces walki o odzyskanie tej najważniejszej rzeczy świadczącej o wolności i niezależności każdego narodu. Po serii powstań narodowych w XIX w. kolejną szansę na odzyskanie chociaż części suwerenności ujrzeli Polacy po wybuchu I wojny światowej. Chociaż podzieleni przez zaborców i wspierający obce państwa wszyscy marzyli o wolnej Ojczyźnie. W początkowym okresie wojny jednak ani państwa zaborcze, ani Francja i Wielka Brytania nie były zainteresowane poruszaniem sprawy polskiej, traktowanej jak wewnętrzny problem państwa rosyjskiego. Najaktywniej w nowej sytuacji wystąpili mieszkańcy posiadającej szeroką niezależność Galicji, gdzie w wyniku działalności prowadzonej przez Józefa Piłsudskiego doszło do sformowania I Kompani Kadrowej.

33 tysiące zł z kwesty na starym cmentarzu

cz cz, 03 listopada 2016 07:56

- Zbudowała mnie szlachetna postawa wrażliwej dziewczyny, która w zimny, deszczowy wieczór zawróciła ojca, zwracając mu uwagę, że nie wypada nie wrzucić datku do puszki ludziom, którzy stoją w taką pogodę i robią dużo dobrego dla zachowania naszej wspólnej przeszłości – opowiadała kardiolog Anna Pędzińska, kiedy o zmroku kończyła z mężem kwestę przy bramie głównej starego cmentarza na ratowanie zabytków ponad 210-letniej nekropolii w Łomży. - Dowiedziałam się od jej taty, że młodsze pokolenie pouczyło go, że nie wolno przejść obojętnie... Organizowana od 1984 r. zbiórka pozwoliła wyremontować ok. 250 nagrobków, pomników i krzyży z ponad 500 zabytków.

Łomżyńskie odcinki Via Baltica skierowane do...

cz cz, 27 października 2016 08:03

- Z satysfakcją mogę Państwu zaprezentować umowę podpisaną przez Pana Ministra Andrzeja Adamczyka i Ministra Jerzego Szmita na realizację drogi o której marzyliście, która jest Łomży potrzebna, która stworzy dla miasta i całego regionu wielką szansę – mówiła premier Beata Szydło pokazując ze sceny dwa dokumenty. - I to jest namacalny efekt działań rządu Prawa i Sprawiedliwości. I tak jak mówiliśmy w kampanii, że „damy radę”, myślę, że te dwa podpisy są najlepszym dowodem, że dajemy radę – dodawała premier. Pierwszy z prezentowanych przez premier dokumentów to wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka do Ministra Rozwoju i Finansów, wicepremiera Mateusza Morawieckiego „z prośbą o uzgodnienie budowy drogi S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn”, drugi dotyczy zgody na drugie etapy ogłoszonych już w kwietniu przetargów na drugą nitkę obwodnicy Szczuczyna i odcinek S61 od Suwałk do Budziska.

Via Baltica, droga przez...

cz cz, 20 października 2016 08:12

Informacje wokół planów budowy obwodnicy Łomży i prowadzącej do miasta drogi ekspresowej S61 w ostatnich tygodniach zmieniają się jak w kalejdoskopie. Każda nowa jest zaskakująca. Sytuacja zaczyna przypominać tę z jesieni 2009 roku, na krótko przed tym, jak rząd Donalda Tuska zmieniał przebieg dróg w Polsce i wyznaczył nową S61, przenosząc Via Baltica z Białegostoku do Łomży. Póki co, nasza ekspresówka jest tylko na papierze i ciągle jeszcze przed ostateczną decyzją polecającą jej budowę... I choć kierowane do łomżan informacje z tego tygodnia każą „spodziewać się dobrych wieści”, to jednak ogłaszane publicznie ministerialne „plany rewizji sieci TEN-T, w tym możliwe niewielkie korekty przebiegu korytarzy”, których częścią jest także nasza Via Baltica, powstrzymują przed hurraoptymizmem.

Śmierć po zmroku

cz cz, 13 października 2016 08:05

Do tragicznego potrącenia pieszej doszło w czwartek wieczorem na Alei Piłsudskiego w okolicy skrzyżowania z ul. Chopina. Przechodzącą po przejściu 35-letnią kobietę z dużą siłą uderzył seat. Została odrzucona kilkanaście metrów dalej. Pomimo długiej reanimacji zmarła. Policjanci biją na alarm. W tym roku na drogach w Łomży i okolicy notowany jest przeogromny wzrost liczby wypadków i ich ofiar. Zginęło już 14 osób, czyli o 6 więcej niż przez cały ubiegły rok. Wśród ofiar jest aż czworo pieszych. Wypadków z ich udziałem było w tym roku 13 i do wszystkich doszło w obszarze zabudowanym, gdzie piesi nie muszą po zmroku nosić elementów odblaskowych. – Będąc bardziej widocznym, chronimy swoje życie i zdrowie, bo kierowca jest w stanie szybciej i z większej odległości dostrzec osobę w pobliżu przejścia dla pieszych – podkreśla Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży, zachęcając do noszenia przez pieszych odblasków także na terenie miasta.

Łomżyńska Via Baltica w zawieszeniu!

cz cz, 06 października 2016 08:28

- Niestety jeszcze nie mogę powiedzieć jednoznacznie, czy ten odcinek zostanie skierowany (do realizacji - dop. red.) - mówił w środę w Sejmie Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa odpowiadając na dezyderat Komisji do Spraw Unii Europejskiej w sprawie zabezpieczenia środków na realizację drogi ekspresowej S61 (Via Baltica) odcinka Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn, w tym odcinków stanowiących obwodnicę Łomży. - Pan minister Andrzej Adamczyk powiedział mi tak, „mam przekazać, że jest światełko w tunelu” - wiem, że to jest nieco wyświechtane, marna poezja – mówi Szmit przepraszając posłów, że tak mówi i zapewniając, że w ministerstwie są bliscy decyzji, które określą „nasze priorytety z uruchamianiem nowych przetargów, bądź uruchamianiem drugich etapów”.

Najlepszy dyrektor w mieście?

cz cz, 29 września 2016 07:59

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapytała wszystkie miasta na prawach powiatu w kraju o to, komu – z imienia i nazwiska - przyznano nagrody, w jakiej wysokości i jakie szczególne osiągnięcia uzasadniały ich przyznanie. Zebrane dane zaprezentowano w formie aktywnej mapy. Jest na niej także Łomża oraz odpowiedź jaką Watchdog otrzymała z ratusza. Wynika z niej, że w 2015 roku największą nagrodę prezydent Mariusz Chrzanowski dał dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Andrzejowi Modzelewskiemu. Co ważne na to stanowisko powołał go w niedorzecznych okolicznościach w połowie roku.

« · «« · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę