Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 maja 2022 napisz DONOS@

Pomnik Janusza I czy... fontanna 600-lecia na Starym Rynku

cz cz, 29 czerwca 2017 08:06

Za rok będziemy świętować wiekopomny jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Przez 599 lat książę Janusz I Mazowiecki (1346-1429), który nadał owe prawa, nie doczekał się jeszcze w mieście pomnika ani od wdzięcznych mieszkańców, ani od trzech ostatnich prezydentów. Ponad 9 lat temu powstał projekt pomnika księcia, stojącego w stroju mieszczańskim z cyrklem geodety, autorstwa rzeźbiarza Michała Jackowskiego. Potem księcia Janusza I, walczącego po stronie króla Jagiełły pod Grunwaldem w 1410, posadził na rączym koniu rzeźbiarz Maciej Jagodziński. Wrócił znowu do tematu księcia na rok przed 600-leciem, sadzając na tronie ponurego starca z mieczem i edyktem w ręce. Czy 10 lat to za mało, aby ogłosić ogólnopolski konkurs ku czci władcy Mazowsza i Podlasia, który 24 grodom dał prawa miejskie i w 1406 stolicę przeniósł z Czerska do Warszawy?

Zabawa na Dni Łomży

cz cz, 22 czerwca 2017 09:51

Kilkanaście tysięcy ludzi bawiło się w niedzielę wieczorem na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd przy szlagierach Zenona Martyniuka i Akcentu. Koncert gwiazdy disco polo był punktem kulminacyjnym Dni Łomży 2017. Przebój „Przez twe oczy zielone” wraz z Zenkiem Martyniukiem śpiewali prawie wszyscy... – Zagraliśmy nasze największe przeboje. Sprawdzone już, przy których wiemy, że publiczność najlepiej się bawi – mówił Zenon Martyniuk. Z okazji 599. rocznicy nadania praw miejskich w tym roku w Łomży koncertowy weekend. W sobotę gwiazdą zabawy był Stachursky i jego Dance Project. Przy jego muzyce bawiło się kilka tysięcy łomżan.

Chrystus idzie ulicami Łomży

cz cz, 15 czerwca 2017 12:36

- Eucharystia służy przede wszystkim i nade wszystko do tego, aby była przyjmowana przez nas słabych ludzi. Eucharystia to Chrystus. Całe Jego życie, które zawiera się w tym niewielkim opłatku – mówił ks bp. Janusz Stepnowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Katedrze, po której licznie zgromadzeni wierni w procesji z Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami najstarszej części Łomży. W całym mieście w czwartkowe południe z kościołów wyruszyło siedem procesji Bożego Ciała. Kilkadziesiąt tysięcy łomżan wyszło na ulice miasta, aby w ten sposób uwielbić Jezusa w Eucharystii, podziękować Mu za Jego obecność pośród nas, prosić o Jego błogosławieństwa i publicznie wyznać swoją wiarę.

Nowogród, Łomża i Podlaskie pożegnały Burmistrza Piątka (+ 61)

cz śr, 07 czerwca 2017 16:17

Dochodziła godzina 14., kiedy po blisko trzech godzinach ceremonii pogrzebowych na cmentarzu w Nowogrodzie spoczął burmistrz Józef Piątek (+ 61). Pożegnało go w ostatniej drodze około 600 osób: mieszkańcy miasta i gminy Nowogród, strażacy PSP i OSP, urzędnicy i pracownicy jednostek podległych, samorządowcy, przyjaciele, młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum oraz rodzina. Zawyły przenikliwie syreny strażackich wozów, po czym nad grobem w słońcu zalśniła trąbka i popłynęła łagodnie jak Narew i Pisa melodia „Barki”, o Panu, który wzywa do wspólnej wyprawy przez życie... Mszę św. w nowogrodzkim kościele odprawiał proboszcz ks. Remigiusz Krajewski.

Gigadżule oszustwa

cz cz, 01 czerwca 2017 08:02

Papierowe „zużycie” ciepła w grudniu 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży było ponad siedmiokrotnie wyższe od rzeczywistego. Zamiast rachunku na 4 tys. zł Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wystawiło fakturę na 25 tys. zł. Została przyjęta i opłacona. Nikogo to nie obchodziło do czasu... naszych pytań. Dopiero wówczas sprawdzono odczyty liczników, także w innych obiektach, korygowano faktury, przelewano pieniądze. Starano się też zatuszować sprawę. Ratusz pisał o „niepotrzebnych praktykach rachunkowych” w miejskich placówkach oświatowych, a zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podczas wczorajszej sesji Rady Miasta bagatelizował problem, twierdząc, że „nie ma mowy o nadużyciach czy nieprawidłowościach” i że „ktoś próbuje zrobić sprawę z niczego”. Nam, po dwóch tygodniach, oficjalnie odpowiedziano, że „po przeanalizowaniu posiadanych danych oraz uzyskanych wyjaśnieniach władze Łomży zamierzają podjąć decyzję o przeprowadzeniu kontroli problemowej”. - Dopiero na jej podstawie podejmowane będą dalsze działania odnośnie ewentualnego wyciągnięcia konsekwencji wobec konkretnych osób lub powiadomienia odpowiednich organów – przekazuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.

„Lojalki” zamknęły usta

cz cz, 25 maja 2017 07:57

1 milion 717 tysięcy złotych to zysk (brutto) Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży za 2016 rok. Niemal 240 tys. zł to zysk na produkcji ciepła, na którym rok wcześniej spółka zanotowało blisko 80 tys. zł strat. Zysk jest „tak niski” dlatego, że pod koniec grudnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwiększył o ponad 1 mln 600 tys. zł roczne koszty funkcjonowania spółki. Z tej kwoty 570 tysięcy złotych przeznaczono na dodatkowe „czternaste” wynagrodzenia, świadczenia na rzecz pracowników i składki ZUS, co zbulwersowało mieszkańców. Po kilku miesiącach władze miejskiej spółki dzielą zysk za 2016 rok na nagrody dla pracowników chcą wydać ok. 400 tys. zł. Prezydent jeszcze tego nie zatwierdził, a dopytywane o to władze spółki zamilkły. Okazuje się, że prezes Radosław Żegalski skutecznie zamknął usta członkom Rady Nadzorczej przy okazji kontrowersyjnej inwestycji w biomasę. Rozdał im do podpisania „zobowiązania”, że nikomu nie będą mówić, o czym debatują.

„Prosta” droga ekspresowa do Łomży

cz cz, 18 maja 2017 08:10

Budowa w ciągu 4-5 lat Via Baltica staje się coraz realniejsza. W białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tym tygodniu otwarto koperty z ofertami firm na budowę dwóch pierwszych łomżyńskich odcinków ekspresowej S61. Chętnych do budowy drogi jest wielu, a ich wyceny prac są o ok. 30% poniżej szacunków GDDKiA. Wszyscy chcą zbudować nam drogi w najkrótszym możliwym terminie, co oznacza, że przynajmniej do Stawisk i Szczuczyna będziemy mogli jeździć ekspresówką w 2021 roku.

Wielkie serce motocyklistów

cz cz, 11 maja 2017 09:38

Ponad 40 litrów krwi więcej niż w roku ubiegłym zebrano podczas tegorocznej akcji Motoserce. – Jesteśmy w szoku, że udało się zebrać aż 87,3 litra krwi! – mówił Marcin Grodzki z organizującego łomżyńskie Motoserce klubu motocyklowego Wild Dogs FG Łomża. – Oddało ją 194 osoby i dziękuję im w imieniu klubu i miasta – daliście radę! Sobotnia impreza na Starym Rynku „formalnie” rozpoczynała sezon motocyklowy. Przyjechało kilkuset miłośników tych pojazdów z całego regionu. Była tradycyjna parady motorów ulicami Łomży, konkursy, pokazy i koncerty. Na scenie zaprezentował się m.in. Adam Kalinowski pochodzący z Łomży uczestnik programu „Idol”, a gwiazdą wieczoru był zespół Luxtorpeda, którego w deszczu słuchało około dwustu osób.

Święto Konstytucji 3 Maja

cz cz, 04 maja 2017 08:36

- To święto naszej jedności (...). Mimo różnych poglądów, nieraz różnych wizji świata i rzeczywistości, wszyscy jesteśmy Polakami i każdy z nas, na swój sposób, pragnie dobra naszego kraju – mówił biskup łomżyński Janusz Stepnowski na wstępie do mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą rozpoczęły się w Łomży trzeciomajowe obchody Święta Narodowego 3 Maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W modlitwie w Katedrze uczestniczyli przedstawiciele władz i organizacji, poczty sztandarowe, oraz kompanie honorowe wojska, policji, straży granicznej i straży pożarnej, które później defilowały na Starym Rynku. Tam też były przemówienia tylko polityków z jednej opcji.

Dzień, który nie może dzielić

cz cz, 27 kwietnia 2017 08:15

Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r., która była pierwszą konstytucją w Europie a drugą w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. W czasach zaborów, okupacji czy PRL-u świętowanie tego dnia było zakazane. Wielu, pomimo grożących im represji ze strony władz, potrafiło okazać, że Ten dokument i Ta data są ważne i jednoczą Polaków. W wolnej Polsce święto wróciło bardzo szybko – już w 1990 roku. Przez kilkadziesiąt lat nawet w Łomży było okazją do pokazania, że barwy polityczne nie są najważniejsze, że liczy się jeden naród, jego dumna przeszłość dająca siłę i nadzieję na przyszłość... I teraz nagle nadszedł czas, w którym prezydent miasta uzurpuje sobie prawo swojego świętowania i ze współorganizacji obchodów wyrzuca starostwo, z którym od wielu, wielu lat wspólnie świętowaliśmy nie tylko święto konstytucji, ale także święta przypadające 15 sierpnia i 11 listopada.

Były nie do powstrzymania

cz cz, 20 kwietnia 2017 08:21

Wielkim sukcesem Łomżyczki okazał się start w XVII Mistrzostwach Podlasia U-10 o Puchar Tymbarku. Łomżanki po grze do jednej bramki, praktycznie nie oddając rywalkom piłki na swojej połowie a krusząc systematycznie ich szyki obronne, odniosły komplet zwycięstw, strzelając 21 goli, i tracąc przy tym tylko jedną bramkę. - Gdyby rozpalone głowy zagrały bardziej precyzyjnie i szeroko, wyniki powinny być dwucyfrowe – mówi Henryk Pestka, trener piłkarek. W zupełnie innych nastrojach z tej samej imprezy wrócili młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy po wygraniu pięciu meczów z rzędu, nieszczęśliwie przegrali w finale 2:3.

Trojaczki w Łomży

cz cz, 13 kwietnia 2017 08:02

Trojaczki, dwie dziewczynki i chłopczyk, w poniedziałek Wielkiego Tygodnia przyszły na świat po godzinie 11. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Rodziły się w dobrej formie w 33. tygodniu ciąży 29-letniej mamy, która czuje się dobrze. Trojaczki to wcześniaki i zanim wyjdą do domu, w szpitalu spędzą najbliższe Święta Wielkanocne i kilka tygodni po nich. - Na starcie jednak chłopczyk okazał się z całej trójki najsłabszy, wymagał pomocy na sali porodowej i został przekazany na intensywną terapię noworodka – informuje w trzecim dniu życia trojaczków dr Dariusz Ślesicki, koordynator oddziału noworodków i wcześniaków. Trojaczki ostatnio narodziły się w Łomży w 2013 i 2009 r.

Radna PiS zaraz po prezesie w MPEC

cz cz, 06 kwietnia 2017 08:07

Radna miejska Elżbieta Rabczyńska (63 lata), z Prawa i Sprawiedliwości, została nowym koordynatorem finansowo-administracyjnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Utworzenie stanowiska w miejskiej spółce prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) zatwierdził w ubiegły czwartek, 30. marca, a Rabczyńska formalnie pracę w MPEC zaczęła 1. kwietnia w sobotę. - Otrzymałam propozycję i z niej skorzystałam – mówił Elżbieta Rabczyńska, która do piątku była pracownikiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. Wniosek o rozwiązanie tej umowy o pracę złożyła kilka tygodni wcześniej.

Obwodnica Łomży będzie w 2021 roku?

cz cz, 30 marca 2017 08:36

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, Jerzy Szmit, podpisał i przekazał Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztofowi Kondraciukowi, dokument zobowiązujący go do ogłaszania przetargów na zaprojektowanie i zbudowanie dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S61 stanowiących obwodnicę Łomży. Zgodnie z oczekiwaniami obwodnica miałaby zostać oddana do użytku do końca 2021 roku. Całościowy koszt jej budowy może wynieść nawet 1 miliard 250 milionów złotych.

Rektor z Łomży

cz cz, 23 marca 2017 08:21

Pierwszy rektor był z Białegostoku, drugi przyjechał z Lublina, a trzeci rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie z Łomży. Kolegium elektorów łomżyńskiej „państwówki” wybrało dr hab. Dariusza Surowika na nowego rektora uczelni. Funkcję obejmie 1. września 2017 roku. - Wcale nie trzeba być dużą uczelnią, aby być dobrą uczelnią – mówi przyszły rektor PWSIiP. - Chciałbym kontynuować prace, aby przekształcić naszą uczelnię w Akademię. Nie obawiam się o przyszłość uczelni, ale jak się potoczy to zobaczymy – dodaje zwracając uwagę, że Polsce ma być reforma uczelni wyższych.

Rozlewnia Gaspolu zniknie z Łomży

cz cz, 16 marca 2017 08:23

Znajdująca się przy Alei Piłsudskiego 135 w Łomży duża rozlewnia gazu płynnego będzie zamknięta. Gaspol Energy, do którego od ponad ćwierć wieku należy obiekt, zapowiada, że „nie będzie użytkować rozlewni gazu płynnego w Łomży”. Firma ma pozbyć się też działki. Według nieoficjalnych informacji kupcem, ma być jeden z lokalnych przedsiębiorców. Natalia Rostkowska z Gaspol podaje, że „sprawa jest w toku”.

Zabrali przedszkolakom przejście

cz cz, 09 marca 2017 08:24

- Jak likwidują przejścia dla pieszych, to niech powiększą miejsca na cmentarzach – zadzwonił do nas Czytelnik, że przejście przy Przedszkolu Publicznym nr 14 na ul. Kołłątaja z wejściem od ul. Niemcewicza zagrodzono deskami MPGKiM, a w miejscu zdjętego pasa chodnika stanęły słupki, bez łańcucha. Przejście w stronę skrzyżowania z ul. Śniadeckiego i sklepem K1 stało się obiektem niespodziewanej likwidacji. - A wolałabym przejście mieć bliżej furtki przedszkola, bo i tak rodzice stale łamią przepisy i przechodzą od razu przez nasz parking, żeby szybciej dostać się z dzieckiem do sklepu po przeciwnej stronie ulicy – komentuje zdumiona zabraniem przejścia dzieciom dyrektor PP nr 14 Grażyna Kowalewska. - Urzędnicy nie pytali, czy godzimy się na zabranie nam przejścia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

cz cz, 02 marca 2017 08:21

Wkroczenie oddziałów radzieckich na ziemie polskie w 1944 r. dla wielu osób nie oznaczało końca walki i okupacji. To, że myślący tak mieli racje okazało się już bezpośrednio po wycofaniu się wojsk niemieckich, gdy działalność wymierzoną przeciwko podziemiu niepodległościowemu podjęły grupy operacyjne NKWD. Sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy na zajętych terenach rozpoczęto tworzenie Milicji Obywatelskiej i struktur Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Umacniający się na zajętych przez wojska sowieckie terenach komuniści za głównych swych przeciwników uznali członków organizacji niepodległościowych, w tym Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej. Nie godząc się z narzuconą siłą władzę kontynuowali oni walkę o niezależną od obcych państw Polskę.

Zmiana na fotelu dyrektora WORD Łomża

cz cz, 23 lutego 2017 08:24

W poniedziałek wręczał wielotysięczne nagrody dla szkół, które zwyciężyły w kolejnej edycji konkursu „Bezpieczna rodzina w bezpiecznym aucie". Mówił, że w czasie 5 lat konkursu WORD Łomża wydatkował na zapobieganie wypadkom poprzez promowanie kontroli technicznej pojazdów 200 tys. zł. W ciągu blisko 20 lat działania WORD na rozmaite konkursy oraz miejskie i gminne centra bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwane miasteczkami ruchu drogowego przeznaczył 2 miliony 400 tysięcy zł. Następnego dnia Mirosław Oliferuk został odwołany z funkcji dyrektora WORD. Stefan Krajewski, członek Zarząd Województwa Podlaskiego, mówi, że powodem odwołania była „utrata zaufania".

Aktywny Senior-Wigor – dom dla towarzystwa, wiedzy i zdrowia

cz cz, 16 lutego 2017 08:14

Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor działa w Łomży od poniedziałku. Ma miejsca dla 60 osób (a 12 czeka w kolejce): najmłodsi to 60-latkowie, najstarszy podopieczny to 93-latek. DDP powstawał dzięki przebudowie lokalu dawnego Klubu Seniora na parterze bloku przy ul. Skłodowskiej-Curie 2 za pieniądze z budżetu miasta – 373 tys. zł oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – 250 tys. zł, w tym 70 tys. zł na wyposażenie. Powstały: sala spotkań, pokój klubowy z kanapami, sala aktywności z drabinkami i materacami, sala relaksu i aneks kuchenny. - Chcemy stworzyć tutaj atmosferę rodzinnego domu, żeby seniorom chciało się do nas przychodzić, towarzysko i aktywnie spędzać czas - zapowiada kierownik Grażyna Kania (lat 38), kierująca 4-osobowym zespołem. W środę przecinali wstęgę...

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę