Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Życie w Łomży będzie droższe

cz cz, 04 kwietnia 2019 09:21

Mieszkańców Łomży czekają gigantyczne podwyżki opłat za usługi miejskie. Od początku marca weszła w życie, zatwierdzona przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, 40% podwyżka opłat na bramie wysypiska w Czartorii, który zarządza miejska spółka śmieciowa. Jedynie kilku głosów zabrakło prezydentowi do obciążenia mieszkańców wyższymi opłatami za śmieci. Teraz wychodzi na jaw, że bardzo wysoką podwyżkę mieszkańcom chce zafundować miejska spółka ciepłownicza. Kilka miesięcy temu złożyła wniosek o podwyżkę cen ciepła o niemal 1/4. Co ciekawe w ubiegłym roku spółka, która dała się poznać jako m.in. hojny sponsor zawodowych gal bokserskich, „wypracowała” wysoki zysk ponad 2 miliony złotych. To najlepszy wynik miejskiej spółki od lat i to pomimo faktu, że ze względu na łagodną zimę przychody ze sprzedaży ciepła były niższe niż w 2017 roku.

Poseł Kołakowski proponuje przebieg „szprychy” kolejowej przez Łomżę

cz cz, 28 marca 2019 08:43

Około 1,6 tys. km nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mają one stworzyć pajęczynę nowych linii prowadzących z dziesięciu kierunków do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy. Jedna z tzw. szprych wyrysowana jest przez Łomżę wynika z komunikatu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę CPK. Poseł Lech Kołakowski wyrysował, którędy nowa linia kolejowa mogłaby przebiegać, aby jak najbliżej zbliżyć się do granic miasta. - To jest wielka szansa, którą musimy wykorzystać – mówi poseł Kołakowski dodając, że proponowany przebieg linii kolejowej konsultował z kolejarzami, geodetami i specjalistami od ochrony środowiska.

W sobotnią noc audi szalał pijany głąb

cz cz, 21 marca 2019 08:02

Blisko dwa promile alkoholu miał w sobie kierowca audi, który w sobotę w nocy uciekał przed policyjnym pościgiem i wypadł z jezdni na ulicy Księcia Janusza. Jak podaje policja, za kierownicą samochodu siedział 32-letni mieszkaniec Łomży wobec którego sąd już wcześniej wydał prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policyjny pościg za nim zaczął się od tego, że na ul. Zawadzkiej jechał o 54 km/h za szybko i nie chciał się zatrzymać do kontroli.

Referendum przed strajkiem w szkole

cz cz, 14 marca 2019 08:10

- Dziękuję dyrektorom, ponieważ wszyscy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do mediacji w sprawie podwyżki pensji nauczycielom i pracownikom oświaty – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. Mediacje z dyrektorami 64 placówek oświatowych miasta i powiatu łomżyńskiego odbyły się w poniedziałek i wtorek sprawnie i w pokojowej atmosferze pod przewodnictwem byłego starosty i wójta Krzysztofa Kozickiego. ZNP podtrzymał żądanie podwyżki płac o 1000 zł, ale dyrektorzy nie mogą jej zrealizować. Od piątku w szkołach rozpoczną się referenda pracowników, w których mają opowiedzą się, czy chcą ogłoszenia strajku. Ten w szkołach w całej Polsce miałby rozpocząć się 8 kwietnia.

Kolejowe przyciąganie Łomży?

cz cz, 07 marca 2019 08:13

Łomża to jedno z kilku większych miast w Polsce, do którego nie dociera kolej pasażerska. Mieszkańcy przyzwyczaili się, ale od czas do czasu odżywają nadzieje... Ostatnia związana jest z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w okolicach Baranowa, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Wraz z nim zapowiedziano rozbudowę sieci linii kolejowych w kraju, aby mogły dowozić pasażerów do CPK. Początkowo Łomży na linii torów kolejowych nie było, ale na najnowszych mapach już jest.

Śmieciowe koalicje władzy

cz śr, 27 lutego 2019 18:26

Radni Łomży nie zgodzili się na wprowadzenie od 1 kwietnia proponowanej przez prezydenta Łomży podwyżki opłat za śmieci. Za prezydenckim wnioskiem podnoszącym stawki tzw. podatku śmieciowego o ponad 20% w przypadku śmieci segregowanych i o ponad 70% w przypadku śmieci niesegregowanych, zagłosowało 11 radnych, a przeciwko było 12 radnych. „Za” byli radni z klubów „Mariusza Chrzanowskiego” i „Koalicji Obywatelskiej” czyli PO, a przeciwko z klubów „Prawa i Sprawiedliwości” oraz „Przyjazna Łomża” i radny niezrzeszony. Wcześniej na sali obrad pojawił się poseł PiS Lech Kołakowski, który m.in. opisując politykę rządu jednoznacznie wskazywał kierunek „musimy powiedzieć nie, musimy powiedzieć stop podwyżkom”.

Polityka śmieciowa

cz cz, 21 lutego 2019 08:09

- Jak to jest, że wszystkie RIPOK-i w okolicy są zdecydowanie tańsze – pytał Dariusz Domasiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży z klubu „Przyjazna Łomża” przedstawiając ceny śmieci „na bramie” z kilku zakładów przetwarzania odpadów komunalnych w regionie. Po zatwierdzonej przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego podwyżce od 1 marca łomżyński zakład w Czartorii za przywożoną tu tonę śmieci zmieszanych będzie pobierał 395 zł zamiast obecnych 281,4 zł netto. Domasiewicz wskazywał, że np. w Suwałkach i Czerwonym Borze jest to 229 zł, a w Ełku 270 zł za tonę. - Nie możemy tak bezkrytyczne do tego tematu podjeść i podnosić mieszkańcom (cenę – dop. red.) śmieci – mówił Domasiewicz.

Walentynki na mszy i w sercu

cz cz, 14 lutego 2019 08:11

Zakochani, narzeczeni, małżonkowie i szukający miłości będą modlić się o szczęście dla bliskich na mszy św. Duszpasterstwa Rodzin i Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży. W Walentynki obrzęd błogosławieństwa narzeczonych ogrzeje jak „żar ognia” przez wstawiennictwo św. Walentego, choć nie każdy wie, że w Łomży od ponad 40 lat lub nawet 60, jak uważa Matka Ksieni, w kościele przy Dwornej 32 znajdują się relikwie biskupa rzymskiego z III w., patrona epileptyków i zakochanych. Czy pójdą na nią sceptyczni wobec komercyjnego święta: Krystyna Brudnicka i Damian Jakubik...?

Przewrót władzy PiS

cz cz, 07 lutego 2019 08:18

Wydaje się, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. W poniedziałek po południu Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego partii Prawo i Sprawiedliwość, podał na Twitterze krótki komunikat, z którego wynika, że Krzysztof Jurgiel nie jest już szefem PiS-u w województwie podlaskim. Zgodnie z decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego teraz partią rządzi tu Dariusz Piontkowski. Już sama ta informacja była zaskakująca, ale kilka godzin później gruchnęła wieść, że marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki z PiS składa rezygnację. Kosicki to bliski współpracownik Jurgiela i wielu jego decyzję wiąże z postanowieniem prezesa Kaczyńskiego. Efekt jest taki, że zagrożona jest władza PiS w województwie. Partia Kaczyńskiego przejęła ją nieco ponad miesiąc temu z rąk ludzi koalicji PO – PSL, którzy rządzili przez ponad 10 lat.

Adaś chce zdobyć pas mistrza świata

cz cz, 31 stycznia 2019 08:22

29-letni bokser Adam Kownacki z Konarzyc znokautował Geralda Washingtona w nocy z soboty na niedzielę w Nowym Jorku, gdzie przeniósł się z rodzicami jako 7-latek. To 19. zwycięstwo na ringu zawodowym wagi ciężkiej: awansował na 10. miejsce rankingu BoxRec i 8. federacji WBC. - Adaś zasypał go ciosami, które zrobiły wrażenie na Amerykaninie, i zaskoczył Amerykę – ocenia trener bokserski Zbigniew Maleszewski, BKS „Tiger”. - Był dobrze przygotowany szybkościowo, ładnie walczył technicznie, zasypywał seriami ciosów. Kibicowałem Polakowi z Konarzyc całym sercem.

Z polonezem i fantazją

cz cz, 24 stycznia 2019 09:11

Sala gimnastyczna „Mechaniaka” i ponad 100-letnie aule: II LO oraz I LO zostały salami balowymi na niepowtarzalny wieczór i noc, które wspomina się całe życie. Maturzystki i maturzyści tańczyli korowodem staropolskiego poloneza, biesiadowali ze smakiem w dekorowanych z fantazją klasach, wręczali róże dyrekcjom i wychowawcom i wyhasali się do białego rana. Mogli przestać myśleć o maturze na koniec edukacji w liceum i technikum. Do nauki wezmą się ostro po Studniówce 2019.

Studniówki w cieniu żałoby

cz cz, 17 stycznia 2019 08:18

Przygotowania do tegorocznych studniówek szły pełną parą, lecz w całej Polsce położył się cieniem na radosnej atmosferze dla maturzystów, rodziców, nauczycieli tragiczny splot okoliczności. Sobotę - dzień pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (+ 53) - ogłosił dniem żałoby narodowej do godz. 19. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. To reakcja na zamach nożownika, który ugodził włodarza Gdańska na scenie niedzielnego 27. Finału WOŚP. Zaplanowane sobotnie studniówki odbędą się w czterech szkołach średnich Łomży: III LO, „Budowlance”, „Mechaniaku”, i „Wecie”. Poprzedzi je minuta ciszy ku czci Zamordowanego w Gdańsku... W niedzielę bawią się w szkołach maturzyści I LO oraz II LO, a uczniowie „Ekonomika” bal mieli w sobotę, 12 stycznia.

Policjantów na ulicach Łomży będzie mniej?

cz cz, 10 stycznia 2019 08:18

Od 10 lat na ulice (i plażę) Łomży wychodzą i wyjeżdżają dodatkowe patrole policyjne. To tzw. patrole ponadnormatywne, które są finansowane z miejskiego budżetu, a policjanci wykonują je w czasie wolnym od służby „dorabiając” do pensji. Gdy w 2008 roku dodatkowe patrole w Łomży startowały, miejska dotacja wynosiła 100 tysięcy złotych. W latach 2015-17 wynosiła po ok. 120 tys. zł, ale w 2018 roku spadła do 80 tys. zł. W tym roku ma być jeszcze mniej, bo „tylko” 50 tysięcy złotych. Do takiej kwoty prezydent ściął środki w autopoprawce do przedstawionego w listopadzie projektu budżetu miasta na 2019 rok. Co ważne – wcześniej taki postulat przegłosowała Komisja Bezpieczeństwa Rady Miejskiej. Policjantów zaskoczyło proponowane ścięcie środków, ale także podawane przez władze miasta argumenty, które mają się nijak do rzeczywistości.

Licytacje populizmem

cz cz, 03 stycznia 2019 08:20

Od 1 stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste działek zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostało z mocy prawa przekształcone we własność. Zgodnie z zapisami ustawy wiąże się to z koniecznością uiszczania opłaty na rzecz dotychczasowych właścicieli przez kolejne 20 lat. Może ona być wpłacona jednorazowo, a wówczas nowi właściciele mogą liczyć na bonifikaty. W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikata w pierwszym roku po przekształceniu wynosi 60%. W Łomży prezydent najpierw zaproponował ulgi niższe niż te „państwowe”, ale po kilku dniach politycznych licytacji bonifikatami w kraju, zreflektował się proponując, aby bonifikata wynosiła 98%, czyli tyle ile w Warszawie. Okazało się, że to było za mało i podczas ostatniej w 2018 roku sesji Rady Miejskiej prezydent Mariusz Chrzanowski jeszcze raz przebił, tym razem wniosek radnych o podniesienie ulgi do 99%, proponując bonifikatę rzędu 99,9%.

Najpopularniejsza u Kapucynów, najciekawsza w Katedrze

cz pt, 28 grudnia 2018 08:35

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w bieli śniegu, tyle go napadało na wigilię. Temperatura, kiedy jasno było na dworze, od minus 1 do minus 3 stopni. Na ulicach pustki, ludzie pojawiają się tylko w okolicy godzin rozpoczęcia mszy świętych. Wnętrza ośmiu łomżyńskich kościołów pełne wiernych w rzędach ław - średnia wieku od około 40 do 70 lat. Mało młodych z dziećmi, młodzieży jak na lekarstwo. Skromne szopki ze Świętą Rodziną i Jezuskiem w żłóbku budzą zainteresowanie - nieduże i na krótko. Wyjątkiem - z tłumami dzieci, dorosłych, seniorów - jest szopka u Kapucynów.

Mnóstwo śniegu, kolęd i potraw na 8. Łomżyńskiej Wieczerzy

cz cz, 20 grudnia 2018 08:16

„Pamiętam dawne święta białe, śnieżyste, czyste i nieśmiałe...” - zaśpiewały Siostry Karwowskie ze Studia Wokalnego eMDeK Magdy Sinoff „Łomżyńską kolędę 2016” Mirosława Derewońko, a na zielonych i gęstych choinkach przy scenie, na Starym Rynku i namiotach z potrawami wigilijnymi wokoło rozbieliły się grube połacie śniegu. Wielkich płatków napadało na Godzinę Miłosierdzia: w niedzielę o godzinie 15. harcerze wnieśli Betlejemskie Światełko Pokoju, od którego watrę zapalali biskup łomżyński Janusz Stepnowski i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Na 8. Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej - z 7 tysiącami pierogów z kapustą - zagościło około 350-400 mieszkańców.

Tragiczne zdarzenia na porodówce

cz cz, 13 grudnia 2018 08:31

W ubiegłym tygodniu w łomżyńskim szpitalu doszło do kilku tragicznych zdarzeń. Najpierw podczas porodu zmarło dziecko, a kilkanaście godzin później zmarła kobieta i jej małe dziecko. Okoliczności tragedii nie są do końca jasne. Szpital i rodzina kobiety przedstawiają sprawę zupełnie inaczej. Kilka dni po tragicznym zdarzeniu śledztwo z Prokuratury Rejonowej w Łomży przejęli prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Śledztwo prowadzone jest w kierunku narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo i nieumyślonego spowodowania śmierci.

Trudne i piękne 25 lat Hospicjum Świętego Ducha w Łomży

cz pt, 07 grudnia 2018 08:54

- Dochodzę do wniosku, że zrobiłam ogrom pracy: zaczęłam od zera, nie mając w ogóle pieniędzy, a postawiłam pierwszy budynek i po ćwierć wieku stawiam drugi... – opowiada Teresa Steckiewicz 81-letnia założycielka i prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych, które prowadzi 25 lat Dom Opieki Hospicyjnej przy ul. Rybaki. W sobotę 1. grudnia w kościele Kapucynów bp Janusz Stepnowski odprawił mszę w intencji pacjentów, ich rodzin i działaczy; po niej w Hotelu Gromada Teresa Steckiewicz otrzymała ministerialną odznakę za zasługi dla ochrony zdrowia. Dwanaściorgu przyjaciołom placówki wręczyła z wdzięcznością małe statuetki - z liczbą 25 na wieńcu laurowym.

Komendant chce izby wytrzeźwień w Łomży

cz cz, 29 listopada 2018 08:09

W tym roku w PdOZ, czyli policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych Komendy Miejskiej Policji w Łomży przebywało już ponad tysiąc osób. Blisko połowa z nich trafiła na tzw. „dołek” tylko dlatego, że była pijana i tu miała wytrzeźwieć. W poniedziałek stacja TVN wyemitowała reportaż prezentujący białostocki PdOZ. Oficjalnie Policja jest oburzona. Następnego dnia Komendant Miejski Policji w Łomży wysłał pisma do prezydenta Łomży i starosty łomżyńskiego w sprawie miejscowego PdOZ, do którego zwożeni są także pijani z miasta i regionu. Nadkomisarz Marek Sienkiewicz chce izby wytrzeźwień i by w kosztach jej utrzymania partycypowałyby wszystkie jednostki samorządowe powiatu łomżyńskiego jak i miasto Łomża.

POPiSowowy podział władz miasta

cz cz, 22 listopada 2018 08:09

W środę, równo miesiąc po październikowych wyborach samorządowych na pierwszej sesji spotkali się nowi radni Łomży. Oni i prezydent Mariusz Chrzanowski złożyli ślubowanie i formalnie przejęli władzę w mieście na najbliższe pięć lat. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Jan Olszewski z PiS, które jak się wydawało zbudowało rządzącą „12”. Olszewski, w tajnym głosowaniu radnych, większością 12 do 10, pokonał Macieja Borysewicza z PO, ewidentnie popieranego przez radnych z komitetu wyborczego Chrzanowskiego. Nim radni przystąpili do podziału władzy w Radzie, prezydent apelował: - Nie dzielmy społeczeństwa, nie dzielmy ludzi, nie dzielmy Łomży. (…) Ja również nie chcę, aby młode pokolenia spłacały weksle – zapewniał. Rada nie będzie przeciwnikiem prezydenta deklarował po wyborze Jan Olszewski: - Tylko będziemy krytycznie podochodzić do pewnych rzeczy, aby wypracowywać to, co będzie dobre dla Łomży, a jeśli dla Łomży, to również dla mieszkańców – podkreślał. PiS w koalicji z radnymi „Przyjaznej Łomży” trwałej większości nieantyprezydenckiej nie zbudował. Przy wyborze swoich wiceprzewodniczących mieli tylko 11 głosów... Obrady przerwano.

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę