Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 maja 2022 napisz DONOS@

„Bogdanie, odszedłeś nagle, niespodziewanie, za wcześnie...”

cz śr, 04 kwietnia 2018 17:32

Bogdan Bacławski, 47-letni nauczyciel informatyki i matematyki w III LO, zmarł w Wielki Piątek. Społeczność III LO, uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy, władze oświatowe, matematycy z Łomży, Kolna i Zambrowa, Jego nauczyciele i wychowankowie pożegnali Go z kwiatami, łzami i sztandarami pięć dni później na mszy w kaplicy świętego Józefa przy ul. Przykoszarowej. Wszyscy ludzie, którzy znali Bogdana Bacławskiego jako wychowanka, nauczyciela i wychowawcę, mówili z podziwem o Jego talentach i pracowitości, popartych sumiennością i życzliwością dla otoczenia.

Filmowe Orły 2018 dla Piotra Domalewskiego

cz cz, 29 marca 2018 08:16

- Kupił sobie na galę Orłów nowy garnitur, żeby wyglądać jak kelner, ale z ekskluzywnej restauracji – śmieje się z żartu łomżyniaka Piotra Domalewskiego (lat 34) jego mama Wiesława, dumna że jej syn aktor, scenarzysta i reżyser świętował w Teatrze Polskim w Warszawie kolejną nagrodę za film „Cicha noc”, który na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył nagrodę główną – Złote Lwy. Teraz do kolekcji trofeów artystycznych absolwenta SP 10 i I LO w Łomży doszło aż dziesięć statuetek Orłów, które przyznaje Polska Akademia Filmowa, czyli około 700 ludzi z branży. „Cicha noc” to najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor Dawid Ogrodnik w roli syna, a najlepsi na drugim planie to grający ojca Arkadiusz Jakubik i jako matka Agnieszka Suchora. - Byłam bardzo wzruszona, że podziękowała matce Piotra Domalewskiego, bo to ja byłam prototypem jej postaci...

Bój o Chrzanowskiego

cz cz, 22 marca 2018 08:04

Prawo i Sprawiedliwość niepodzielnie rządzi w Łomży od grudnia 2014 roku. Partia ma swojego prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i dzięki „przejęciu” trójki radnych współpracowników byłego prezydenta z SLD, także większość w Radzie Miasta. Rządzących z PiS w Łomży wspierają jak mogą działacze PiS rządzący w kraju, bo to jedyne ich duże miasto w województwie podlaskim. Tylko tylko, że nawet władze w PiS widzą, że rządzenie PiS w Łomży nie wychodzi... Urzędujący prezydent miasta od kilku miesięcy zabiega o wskazanie go, jako kandydata partii w jesiennych wyborach. Chrzanowski miał nawet w ostatnim czasie zapłacić zaległe składki partyjne, których nie opłacał odkąd został prezydentem Łomży, ale póki co wskazania nie otrzymał. Ludzie z władz partii mówią, że o tym, czy je otrzyma, mają zdecydować wyniki zleconego sondażu. Tymczasem wewnętrzne napięcia i konkurencja robią się coraz silniejsze.

Strażacy położnicy

cz cz, 15 marca 2018 08:29

To miało być standardowe zmycie plamy oleju z jezdni w okolicy Bud Czarnockich. Przed godziną 2.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy z łomżyńskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, przy drodze musieli odebrać poród rodzącej kobiety. Dziewczynkę (3400 g i 53 cm) przyjął na świecie strażak Wojciech Żebrowski, któremu asystował kolega z jednostki Łukasz Piech i towarzyszył policjant Radosław Jankowski. - Panowie, sprawdziliście się naprawdę dobrze, spisaliście się na medal – chwalił strażaków położników doktor Dariusz Ślesicki, ordynator oddziału noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie całe i zdrowe trafiły 28-letnia mama z córeczką Wiktorią.

Włosi ponownie najlepsi na budowę większości obwodnicy Łomży

cz cz, 08 marca 2018 08:17

Oferta włoskiej firma Impresa Pizzarotti z ceną niespełna 443 milionów złotych, ponownie została uznana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad za najkorzystniejszą w przetargu na realizację tzw. „zadania nr 4” drogi ekspresowej S61, czyli zaplanowanie i zbudowanie 13 km ekspresowej obwodnicy Łomży od węzła „Łomża Zachód” w okolicach Sierzput do znajdującego się w okolicy Kisielnicy węzła „Kolno” wraz z nowym mostem przez Narew. To ostatni fragment łomżyńskiej Via Baltica, dla którego białostocki oddział GDDKiA musiał powtórzyć procedurę wyboru wykonawcę. Jeśli nie będzie odwołań umowę będzie można podpisać na przełomie kwietnia i maja.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

cz cz, 01 marca 2018 08:07

Nazywani „bandytami” w czasach PRL-u, także po 1989 r. z wielkimi oporami informacje o ich faktycznej działalności przebijały się do wiadomości publicznej. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy był fakt, że byli to w większości ci sami żołnierze, którzy od 1939 r. walczyli z okupantem sowieckim i niemieckim. Zaliczali się do nich m.in. Ferdynand Tokarzewski „Kruk”, Władysław Podsiad „Brzoza”, Kazimierz Kamieński „Huzar”, Władysław Żwański „Błękit”, Tadeusz Narkiewicz „Ciemny”, Bolesław Kozłowski „Grot”. Momentem przełomowym dla podziemia okazał się rozkaz z 19 stycznia 1945 r. o rozwiązaniu AK, któremu nie podporządkował się komendant białostockiego Okręgu AK ppłk Władysław Liniarski „Mścisław”. W wyniku tego dokonał on przekształcenia podległych mu struktur w Armię Krajową Obywatelską (AKO) i kontynuował walkę o niepodległość.

Zima atakuje

cz cz, 22 lutego 2018 08:14

Kilka dni temu dotarły doniesienia o obserwacji w okolicach Łomży pierwszych bocianów. Bociana białego widziano w okolicach Janowa, a czarnego za Groblą Jednaczewską. Obserwację czarnego bociana w ubiegłym tygodniu potwierdził Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Opowiada, że widział wówczas także żurawie i czaple, a w okolicach Niewodowa zimowało ponad tysiąc gęsi. Stosunkowo ciepła zima właśnie się skończyła przy czym nie wczesną wiosną, ale atakiem siarczystych mrozów. Synoptycy zapowiadają co najmniej tygodniowe ochłodzenie z maksymalnymi temperaturami w ciągu dnia na poziomie -8°C, -10°C, oraz nocnymi spadkami temperatur przy gruncie nawet do -20°C.

Wypadki, które nami wstrząsnęły

cz cz, 15 lutego 2018 08:14

Do serii tragicznych wypadków doszło w ostatnich dniach w Łomży i najbliższej okolicy. W sobotę we wsi Olszewo-Góra na terenie gminy Jedwabne zginął 36-latek, którego przygniotło ścinane drzewo. We wtorek w pobliżu Nowej Kubry w gminie Przytuły 38-letni rowerzysta został rozjechany przez pijanego 32-letniego kierowcę opla astry, który nie miał już uprawnień do kierowania pojazdami. W nocy z soboty na niedzielę poważnie ranni zostali kierowca ciągnika rolniczego i osobówki, która w niego uderzyła. Kierowca ciągnika wyciągał z rowu inne auto, które wcześniej wypadło z drogi 2 km przed Jedwabnem. O wielkim szczęściu może mówić młody kierowca audi, które w okolicach Bożejewa tylko otarło się o przydrożne drzewa i z rozbitymi przodem i tyłem zatrzymało się w szczerym polu kilkadziesiąt metrów od jezdni. Przyczyną wypadków był pośpiech, nieuwaga, nieostrożność, a w jednym przypadku głupota. Prawdziwie wstrząsnął nami wypadek, jaki wydarzył się przed tygodniem na przejściu dla pieszych przez dwujezdniową ul. Zawadzką na wysokości skrzyżowania z ul. Prusa w Łomży. Potrącony mały, 3-letni chłopiec, jeszcze walczy o życie.

Kto zapłaci za miejskie rowery?

cz cz, 08 lutego 2018 08:07

Należąca do francuskiej Grupy Egis firma BikeU ma uruchamiać w Łomży „system roweru publicznego”. To o jej ofercie tajemniczo opowiadał wiceprezydent Andrzej Garlicki podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej. Po burzliwej dyskusji radni zgodzili się wydać na system 160 tys. zł - na wynajęcie na 5 miesięcy 20 rowerów i 3 stacji. Do systemu mają dołożyć się inni wykupując za ok. 50 tys. zł „stacje sponsorskie” z 7 rowerami. Około 20 podmiotów otrzymało już umowy do podpisania. Garlicki przyznawał radnym, że wśród „sponsorów” mają być trzy miejskie spółki – śmieciowa, ciepłownicza i wodociagowo-kanalizacyjna, ale miały dołączyć także m.in. spółdzielnie mieszkaniowe. - Sądziliśmy, że te 40 tys. zł (netto – dop.red.) będzie na cztery lata, a nie co roku – mówił prezes jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. Po lekturze dostarczonej umowy, zarządy spółdzielni decyzji samodzielnie nie chcą podejmować zasłaniając się koniecznością uzyskania opinii rad nadzorczych. - Na dziś jest to pół na pół, ale naciski z każdej strony są duże – dodaje prezes innej spółdzielni.

Ekspresówka od Ostrowi Mazowieckiej w kierunku Łomży

cz cz, 01 lutego 2018 09:43

- Via Baltica będzie drogą bezpieczną. Via Baltica uruchomi potencjał gospodarczy naszych regionów – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas podpisania umowy na zaplanowanie i zbudowanie około 20 km ekspresowej drogi S61 od Ostrowi Mazowieckiej do okolic miejscowości Tyszki-Nadbory, mniej więcej w połowie drogi do Łomży. Podpisana w Ostrowi Mazowieckiej umowa pomiędzy GDDKiA a firmą RUBAU przewiduje, że droga będzie oddana do użytku pod koniec 2021 roku. To już czwarty z sześciu odcinków „łomżyńskiej” części Via Baltica na które podpisano umowy.

Drogi błąd?

cz cz, 25 stycznia 2018 08:01

Pod koniec 2016 roku miasto szybko kupiło 91% udziałów (jest tam wspólnota mieszkaniowa) w prawie użytkowania wieczystego dawnego hotelu robotniczego przy ul. Wesołej. Zakupu za 1 mln 220 tys. zł dokonano uzasadniając pilną potrzebą zwiększenia zasobu komunalnego mieszkań w Łomży. Także cena miała być okazyjna – o ponad połowę niższa od „wartości rynkowej”. Po roku bycia posiadaczem obiektu zamiast o wyjątkowej okazji wysocy miejscy urzędnicy mówią o drogim błędzie. Wygospodarowanie w budynku pierwszych pięciu mieszkań komunalnych kosztowało co prawda tylko około 130 tysięcy złotych, ale okazuje się, że dostosowanie reszty budynku będzie droższe niż kosztowało zbudowanie zupełnie nowego i znacznie większego bloku przy ul. Kamiennej. Jakby tego było mało, miejska część rachunku za utrzymanie pustego hotelu przy Wesołej w 2017 roku miała wynieść około 175 tysięcy złotych. Przeliczając na jedno mieszkanie komunalne to aż 35 tysięcy złotych. Za tyle można było umieścić mieszkańców w prawdziwych hotelach.

Rządzący łamią sobie zęby, bo kawa jest kamienista?

cz cz, 18 stycznia 2018 08:15

Niemal równe 40 tysięcy złotych wydadzą władze miasta Łomża po to, aby kawa serwowana w ratuszu była bardziej miękka. Tuż przed końcem 2017 roku na taką kwotę podpisano umowę na dostawę, zamontowanie i uruchomienie stacji zmiękczania wody w budynku Urzędu Miejskiego przy Starym Rynku. Pytania o zaskakującą miejską inwestycję wzbudziły konsternację. Przez dwa tygodnie władze nabrały wody w usta, a teraz przesłane tłumaczenia brzmią wręcz śmiesznie. Władze twierdzą, że sprowadzanie tej inwestycji jedynie do aspektu spożycia wody „jest nieuzasadnione” i usiłują przekonać, że to była „konieczność” wynikająca przede wszystkim z „bezpieczeństwa osób, danych i mienia”. Kierując się tymi samymi przesłankami, którymi przed podpisaniem kosztownej umowy mieli rzekomo kierować się rządcy w ratuszu, mieszkańcy Łomży powinni natychmiast kupić i zainstalować sobie stacje zmiękczania wody.

Łomżyńscy ordynatorzy oddziału noworodków o WOŚP

cz cz, 11 stycznia 2018 08:09

„Jurek Owsiak jest znany i szanowany w środowisku lekarzy i pozytywnie funkcjonuje w świadomości polskiego społeczeństwa”. „Jurek jest tożsamy z WOŚP”. „WOŚP dała nam narzędzia w walce o zdrowie i życie dzieci.” Tak o Jerzym Owsiaku i Jego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy mówią ordynatorzy, którzy na przestrzeni ćwierćwiecza kierowali łomżyńskim oddziałem noworodków. Wszyscy cieszą się z kolejnego 26. finału WOŚP. - „Wspierajmy Orkiestrę Serc, która kieruje się sercem, ale i wiedzą, rozeznaniem sytuacji i wyczuciem potrzeb”.

Amelia przyszła na świat w Łomży jako pierwsza w 2018 r.

cz cz, 04 stycznia 2018 08:51

Pierwsza łomżynianka Roku Pańskiego 2018 urodziła się 1. stycznia o godzinie 18.20 w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Dziewczynka waży 3 350 gramów i mierzy 54 centymetry. W skali Apgar lekarze ocenili ją na najwyższe 10 punktów, co oznacza stan bardzo dobry. Córeczka pochodzącej z okolic miasta Eweliny Stypułkowskiej jest pierwszym dzieckiem w rodzinie i przyszła szczęśliwie na świat podczas porodu fizjologicznego, czyli siłami natury. - Kochana Amelka to teraz jest nasz skarbek największy - cieszy się ogromnie 24-letnia mama Ewelina, której towarzyszy mąż Łukasz. - Odczuwam wielkie wzruszenie, kiedy trzymam swoją córeczkę przy piersi... To taka delikatna kruszynka życia... - W 2016 mieliśmy 1083 narodziny, natomiast w 2017 ponad 1260 – podsumowuje doktor Dariusz Ślesicki, ordynator oddziału noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - W naszym szpitalu rodzą także kobiety z województwa podlaskiego, a nawet z Białegostoku.

Nocą do lekarza w szpitalu

cz cz, 28 grudnia 2017 08:06

- Od Nowego Roku 2018 szpital w całości będzie świadczyć usługi nocnej i świątecznej pomocy medycznej w gmachu przy alei Józefa Piłsudskiego 11 – zapowiada dr Hanna Majewska - Dąbrowska, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Przez ostatnie trzy miesiące dzieci i nastolatki do 18. roku życia były przyjmowane w ramach NiŚPM w szpitalu, natomiast dorośli korzystali – tak jak przez lata wcześniej - z porady lekarzy i usług personelu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży. Od stycznia wszyscy, niezależnie od wieku, będą mieć w szpitalu nocną i świąteczną pomoc medyczną w dni powszednie od godz. 18. do godz. 8., zaś w soboty, niedziele i dni wolne od pracy – przez całą dobę. Pogotowie będzie wyjeżdżało tylko do nagłych wypadków.

Podpisy na „Mieszkanie +” w Łomży

cz cz, 21 grudnia 2017 08:45

Łomża zawarła porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości dotyczące finansowania inwestycji programu Mieszkanie Plus. Podpisy pod dokumentami składano w ubiegłym tygodniu przed obiektywami kamer, podczas specjalnej konferencji z udziałem ministrów infrastruktury i budownictwa oraz pracy i polityki społecznej, na Stadionie Narodowym. To już trzeci w ciągu roku dokument uroczyście podpisywany dotyczący budowy w Łomży mieszkań w ramach rządowego programu. Do końca marca Miasto Łomża, wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma utworzyć spółkę celową, odpowiedzialną za powstanie w mieście przynajmniej dwóch bloków „Mieszkanie +”, a klucze do pierwszych mieszkań z plusem łomżanie będą mogli dostać pod koniec 2019 roku.

T. Steckiewicz: Wolę nie wiedzieć, kto z bliskich i zaufanych donosił na mnie

cz śr, 13 grudnia 2017 08:06

- Nie lubię wspominać stanu wojennego, bo mi się płakać chce, tak bardzo przykre są wspomnienia, tym bardziej bolesne, że o inną Polskę walczyliśmy, solidarną, praworządną i gospodarną... – ociera łzy Teresa Steckiewicz z Łomży, prawie 81-letnia działaczka pierwszej „Solidarności”, internowana przez SB w nocy z 12. na 13. grudnia 1981. - Pójdę w środę na mszę świętą o godz. 18. do Katedry, gdzie będziemy się modlić za zmarłych i żyjących działaczy „Solidarności”..., w 36. rocznicę stanu wojennego. Nasza wolność od 1989 r. to nie tylko zasługa Lecha Wałęsy, bo on sam w pojedynkę niewiele by zdziałał. Wolność Polaków to zasługa 10 milionów członków „Solidarności”, z którymi partia PZPR musiała się liczyć. Powinno się młodym o tym często mówić, bo nie znają okresu stanu wojennego, żeby znali historię Polski z tamtych lat, gdy komunizm obalaliśmy w kraju i w Europie.

„Cicha noc” i Piotr Domalewski w Łomży

cz cz, 07 grudnia 2017 08:12

Najpierw film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego z Łomży zdobył Złote Lwy, główną nagrodę 42. festiwalu filmowego w Gdyni, a teraz reżysera nominowano do Paszportów „Polityki”, prestiżowej nagrody kulturalnej. Po 2. weekendzie wyświetlania w ok. 200 kinach film ma 163 tysięcy widzów w Polsce (Łomża ma 60 tys. mieszkańców). „Cichą noc” w Kinie Millenium obejrzało ponad 2 100 widzów od premiery 24. listopada. Warta 3 mln 870 tys. zł produkcja Studia Munka była tematem spotkania z młodzieżą I LO im. Tadeusza Kościuszki. 34-letni reżyser (matura 2002) i producentka Ewa Jastrzębska (matura '79) opowiadali o swojej Szkole i nagrodzonym filmie. Prezydent Mariusz Chrzanowski po pokazie w Millenium pogratulował w imieniu mieszkańców Łomży za „promocję naszego miasta”, dodając: - Jesteśmy z Was dumni i życzymy wielu nowych pomysłów i sukcesów.

150 milionów długu na 600-lecie

cz cz, 30 listopada 2017 08:12

Na koniec 2010 roku miasto Łomża miało nieco ponad 48 milionów złotych długu. Na koniec 2018 roku, w którym Łomża hucznie świętować ma jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich, dług miasta oficjalnie ma wynieść ponad 147,5 milionów złotych. Zadłużenie miasta rośnie, pomimo że przez ostatnie 3 lata spłaciliśmy 23 mln zł rat kredytów z lat poprzednich, a w przyszłym roku z kasy miasta mamy spłacić niemal 10 mln zł. W projekcie budżetu na 2018 rok prezydent Mariusz Chrzanowski zapisał zadłużenie miasta na kolejne 38,5 mln zł. Od kilku lat władze miasta regularnie pożyczają nie tylko na inwestycje, ale także na spłatę wcześniejszych kredytów. Na coraz większym długu Łomży coraz więcej zarabiają banki. W ciągu trzech lat za obsługę miejskiego kredytu zapłaciliśmy im 9 mln zł. W przyszłym roku na ten cel mamy wydać 4,4 mln zł, a za dwa lata już ponad 5,3 mln zł.

Donata Godlewska (+ 92) wielka monografistka Łomży

cz cz, 23 listopada 2017 11:10

Sercem oddana Łomży jej monografistka, Honorowy Obywatel, współzałożycielka oddziału TPZŁ w Łomży i Profesor Honorowy WSA Donata Godlewska (+ 92) zmarła w rodzinnym mieście we wtorek. - Pani Donata jest jedną z niewielu osób, które na przestrzeni dziesiątków lat włożyły tak olbrzymi wkład w poznanie historii naszego miasta – wspomina prof. Krzysztof Sychowicz, autor nowej monografii na 600-lecie nadania praw miejskich. - Jej publikacje sprzed pół wieku do dzisiaj nie utraciły aktualności: czytane i cytowane w pracach naukowych, stanowią inspirację dla nowych pokoleń badaczy. Pani Donata Godlewska i Jej dorobek na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Jej prace historyczne mają wysoki poziom naukowy, a Ona nigdy nie odmawiała młodszym pomocy...

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę