Inwazja supermarketów
W Perspektywie będą trzy. Mowa o supermarketach, a perspektywa to spółdzielnia mieszkaniowa w Łomży. Właśnie rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy kolejnych supermarketów na osiedlu południe w Łomży. W odległości zaledwie kilkunastu, czy kilkudziesięciu metrów od siebie mają tu funkcjonować a trzy duże sklepy. Prace przy budowie pierwszego z nich rozpoczęto jesienią ubiegłego roku, ale zima ostudziła zapędy inwestorów tak bardzo, że do tej pory jeszcze robotnicy na budowę nie powrócili. Przyczyną tego nie są złe warunki klimatyczne, a chęć zmiany planów inwestycji na które nie chcą się zgodzić władze miasta.
Uczelnie katolickie
Katolickie Gimnazjum i Liceum w Łomży czeka na uczniów. Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek powołał do życia ponadpodstawowe szkoły: Katolickie Gimnazjum i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Najważniejszym celem obu szkół jest troska o integralny rozwój młodego człowieka. Podstawą pracy dydaktyczno – wychowawczej zaś wskazania Papieża Jana Pawła II: „Szkoła katolicka zawsze miała i ma na uwadze wychowanie chrześcijan, którzy będą także wzorowymi obywatelami, zdolnymi do dawania swego pełnego wkładu, swej inteligencji, solidarności, kompetencji w dzieło prawidłowego i porządnego budowania społeczności cywilnej.”
Łomża połączyła się ze Stuttgartem.
Jaka powinna być ta nowa Europa? Skąd powinna czerpać wartości? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy spotkania “Razem dla Europy”. Spotkanie odbyło się w Sztuttgarcie, ale dzięki transmisji uczestniczyło w nim około 140 europejskich miast. Jednym z nich była Łomża. W auli Liceum Katolickiego przy ulicy Sadowej przez całą sobotę zgromadziło się kilkaset osób, które chciały zobaczyć i posłuchać, jak powinna wyglądać nowa wspólna Europa.
Łomża łączy się ze Stuttgartem
150 ruchów i wspólnot z czterech kosciołów chrześciajńskich spotyka się dzisiaj w Stuttgarcie. Spotkanie odbędzie się pod hasłem “Jedność w różnorodności”. Podczas dyskusji uczestnicy będą poszukiwać sposobów budowania nowej Europy, która spełni swoje powołanie do życia w pokoju i jedności między narodami.
Taksówką - drożej
Są już pierwsze efekty paliwowego zamieszania. Korporacje taksówkowe w Łomży podniosą ceny swoich usług. 3 na 4-y działające w mieście firmy taksówkowe porozumiały się co do podwyżki. A wzrosnąć ma tylko opłata początkowa. Za tzw. trzaśnięce drzwiami klienta ma płacić 4 złote 50 groszy – czyli o złotówkę więcej niz obecnie. Opłata za każdy przejechany kilometr ma pozostać bez zmian. Podwyżkę usług wymusza wciąż rosnąca cena paliw – mówił w Temacie Dnia Edward Plona właściciel jednej z korporacji taksówkowych w Łomży.
Inwestycja Zambrowa
Na niemal 7 milionów wyceniono adaptację terenów przekazanych samorządowi Zambrowa po Zamtexie. Pod koniec ubiegłego roku blisko 4 hekraty ziemi wraz z budynkami m.in. hala tkalni przekazał miastu wojewoda poldaski. W ubiegłym tygodniu radni Zambrowa przyjeli program zagospodarowania tych terenów. Władze miasta chcą aby w tkalni powstało około 10 nowych zakładów produkcyjnych, a zatrudnienie w nich znalazło nawet do 300 osób.
Z Big Brothera do Europarlamentu
Kierowca raidowy z Olsztyna, dwóch chłopaków z Big Brothera i fan muzyki Country – to między innymi kandydaci z północno-wschodniej Polski do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Hołowczyc startuje z listy Platformy Obywatelskiej, bigbraderowiec Sebastan Florek z Sojuszu Lewicy demokratycznej, a jego telewizyjny kolega Klaudiusz Sewkowicz z Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. Z telewizji znamy także kandydata Inicjatywy dla Polski Korneliusza Pacudę – który w Mrągowie organizuje Pikniki Country.
Ukradli 537 flag!
Ponad pół tysiąca flag zniknęło z łomżyńskich ulic. Tak Łomża powitała wejście Polski do Unii Europejskiej. 277 polskich i 260 unijnych flag zostało skradzionych z 1 na 2 maja. Miasto poniosło starty w wsyokości 12 tysięcy złotych – mówi z-ca dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, Marek Olbryś. Przed 1 maja miasto apelowało do mieszkańców i łomżyńskiej policji, aby zwracać szczególną uwagę na miejsca, gdzie wiszą zarówno polskie jak i unijne flagi. Policja twierdzi, że uwagę zwracała. "Zatrzymaliśmy 6 osób, które próbowały ukraść flagi" - mówi Komendant Miejski Policji w Łomży Andrzej Zaremba.
Zagrała i zaśpiewała Tośka
Wczoraj o 19:00 w sali Urzędu Wojewódzkiego w Łomży w ramach dni kultury chrześcijańskiej wystąpiła Antonina Krzysztoń. Koncert zgromadził ponad pół tysiąca słuchaczy. Piosenkarka zaśpiewała utwory ze swoich starszych płyt, ale także najnowsze piosenki z płyty którą właśnie nagrywa.
Dopłaty rolnicze - apel komisji
Występujcie o dopłaty bezpośrednie i o ubiegajcie się o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania – z takim apelem do rolników z okolic Łomży zwróciła się Komisja Rolnictwa Rady Powiatu Łomżyńskiego. Członkowie komisji, podkreślają, że cały teren powiatu został zaliczony do grupy obszarów nizinnych o niekorzystnych warunkach gospodarowania i że z tego tytuł gospodarzom należy się specjalna unijna dopłata do każdego uprawianego hektara ziemi. Jeśli gmina, na terenie której znajduje się gospodarstwo została zakwalifikowana do strefy I dopłata ma wynieść prawie 34 Euro, a jeśli do strefy drugiej ponad 52 Euro.
Mecenas Kultury Województwa Podlaskiego 2003
Starosta łomżyński Wojciech Kubrak otzymał statuetkę patrona honoroweg roku 2003 w konkursie Mecenas Kultury Województwa Podlaskiego 2003. Nominacje do nagrody otrzymał także J.E Biskup Stanisław Stefanek oraz Radio Nadzieja 103,6 FM - jako patron medialny. W kategorii sponsor laureatem zostały Zakłady Spożywcze "Bona".
Wnioski o unijny NIP
Zainteresowanie „Euronipami” w powiecie łomżyńskim jest jednym z najniższych w województwie- informuje Izba Skarbowa w Białymstoku. Ze spodziewanych około 250-ciu firm z powiatu łomżyńskiego, które powinny się ubiegać o nadanie im unijnego NIP, jak do tej pory wnioski złożyło tylko 49 firm, co stanowi zaledwie 18,8 proc. Wszystkich, którzy zamierzają z takim wnioskiem do urzędu wystąpić, a zależy im na tym, żeby mieć potwierdzenie przed 1 maja br. powinni zrobić to jak najszybciej - najlepiej w dniach 20-22 kwietnia.
Po rodzinny - do gminy
Już za kilka dni to właśnie gminy przejmą obsługę świadczeń rodzinnych. Będą przyjmować petentów, wydawać formularze i wypłacać pieniądze. Będą – a dokładnie powinny. Większość gmin nie otrzymała środków na zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu do obsługi świadczeń, a na razie gminy biorą pieniądze z własnej kasy. Wójt gminy Piątnica Edward Łada mówi, że gmina jest przygotowana do obsługi nowych interesantów. "Mam nadzieję, że pieniądze otrzymamy(..)Wiara czyni cuda." - mówi Łada.
Forum dyskskusyjne w Jańskim
“Rodzice w szkole” pod takim tytułem w Liceum Ogólnokształcącym im. Bogdana Jańskiego w Łomży ma odbyć się forum dyskusyjne rodziców i nauczycieli. Moderatorem dyskusji będzie dr Janina Moczydłowska – psycholog zajmujący się przede wszystkim tematyką wychowania. Jak zapowiada organizator spotkania - dyrektor Liceum Sylwia Jaskuła - głównym celem dyskusji ma być uzmysłowienie zarówno rodzicom i nauczycielom ich miejsca w wychowaniu dzieci i młodzieży.
Ogrodnicy i rolnicy w Szepietowie
Krzewy iglaste, ozdobne, nasiona warzyw, kwiatów, ziół, rośliny cebulowe, rabatowe, a także sprzęt i środki do produkcji ogrodniczej – to wszystko można zobaczyć i kupić w Szepietowie. Trwają tam X Wiosenne Targi Ogrodnicze. Około 150-ciu wystawców prezentuje się na Targach. Oprócz roślin pokazują i sprzedają systemy nawadniające i meble ogrodowe – mówi Joanna Włostowska z Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Rekolekcje ewangelizacyjne
Jutrzejsza niedziela to święto Miłosierdzia Bożego. W Łomży główne uroczystości odbędą się w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, która już przygotowuje się do tego święta. Z soboty na niedzielę w sanktuarium trwać będzie całonocne czuwanie. Punktem kulminacyjnym będzie zaś niedzielna Msza Święta o godzinie 15-nastej. W niedzielę wieczorem zaś Eucharystią i koncertem ewangelizacyjnym rozpoczną się w tej parafii rekolekcje ewangelizacyjne pod hasłem:”Bądźcie świadkami miłosierdzia”, które potrwają do środy. Poprowadzi je grupa ewangelizacyjna z Łodzi “Mocni w Duchu”.
Niedziela Wielkanocna
Dzielenie się jajkiem, spożycie wspólnego świątecznego śniadania - to tradycje Niedzieli Wielkanocnej. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Chrystus umęczony i zabity pokonał śmierć, grzech i szatana, a równocześnie wszystkim ludziom, dał nadzieję martwychwstania. To najważniejsze święto w całym roku liturgicznym.
Ks. Andrzej Godlewski Proboszczem Roku?
Proboszcz parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży ksiądz Andrzej Godlewski znalazł się w gronie 24-ech półfinalistów Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł “Proboszcza Roku”. Półfinaliści zostali wyłonieni z blisko 600-set kandydatów zgłoszonych przez parafian. Ks Andrzej jest jedynym księdzem zakwalifikowanym do półfinału konkursu z terenu diecezji łomżyńskiej i jednym z dwóch z północno-wschodniej Polski.
Przedświąteczna pomoc
Ponad 200 paczek żywnościowych trafiło do najuboższych mieszkańców Łomży. Paczki przygotowała Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Przed południem pracownicy Caritasu w Łomży rozdali paczki w Kuchni Caritas. Przedświąteczną pomoc odebrały rodziny, już wcześniej wytypowane i będące pod opieką Caritasu.
Triduum Paschalne
Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Obejmuje ono najważniejsze ceremonie liturgiczne w ciągu roku. Dzisiaj przed południem w łomżyńskim kościele katedralnym, podobnie jak we wszystkich katedrach Kościoła Katolickiego na świecie, odprawiona zostanie tzw. Msza Krzyżma. Liturgii przewodniczyć będzie biskup Stanisław Stefanek. O godzinie 10 rozpocznie się koncelebra z udziałem księży reprezentujących całą diecezję. Duchowni odnowią przyrzeczenia kapłańskie, złożone podczas święceń. Podczas Mszy poświęcone zostaną oleje, potrzebne do udzielenia sakramentów oraz do konsekracji kościołów oraz naczyń liturgicznych.