Upalnie do końca tygodnia
Do końca tygodnia utrzyma się upalna i na ogół bezchmurna pogoda. Najbliższy pewny deszcz spadnie w sobotę. Po krótce taką pogodę dla ziemi łomżyńskiej prognozuje białostockiej biuro meteorologiczne. Jak mówi Wiesław Winnicki gorąco przez cały tydzień z lekką przerwą w sobotę... później znów wróci upalne latą. Z niewielką tylko tendencją do przelotnych opadów deszczu.
Znowu pijani za kółkiem
Ponad 70-ciu pijanych kierowców zatrzymano w miniony weekend na drogach województwa podlaskiego. Zatrzymany przez policję rekordzista miał 16 lat i niemal 3,5 promila alkoholu we krwi. To prawdziwa plaga mówią policjanci. Pijani jeździli praktycznie wszystkim czym się dało. Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierowców byli rowerzyści, byli ojcowie rodziny wiozący dzieci z weekendowego wypoczynku, a nawet nastolatkowie, którzy jeszcze nie zdążyli odebrać prawa jazdy - podkreśla Kamil Tomaszczuk z biura prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.
Zambrowski szpital jeszcze bardziej zaciska pasa
Spółka „Szpital Miejski” w Zambrowie – podobnie jak inne palcówki medyczne w Polsce, ma poważne problemy finansowe. Gdyby znalazł się inwestor, szpital funkcjonowałby znacznie lepiej. O pomyśle tym głośno mówi burmistrz Zambrowa, Kazimierz Dąbrowski. "Nie stać nas na dalsze dokapitalizowanie spółki, szukamy więc firmy czy kontrahenta, który wszedłby udziałami do spółki i podniósł jej kapitał. Wtedy byłaby możliwość utrzymania szpitala, rozszerzenia usług i modernizacji placówki " - mówi Dąbrowski.
W Grajewie będzie specjalna strefa ekonomiczna
Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu czwartej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Grajewie na obszarze 11 ha fabrykę chce wybudować firma Pfleiderer Grajewo. Inwestycja warta jest około 100 mln euro, dzięki niej miejsca pracy znajdzie kilkaset osób. “To napęd dla miejscowej gospodarki,” – mówi burmistrz Grajewa, Krzysztof Waszkiewicz. W nowej fabryce ma być zatrudnionych około 200-300 osób. Wg analiz firmy, w otoczeniu trzeba będzie zatrudnić kolejne 400 osób.
Zambrów: Skandaliczny podział środków UE
Skandalem nazywa burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski pominiecie miasta w rozdzielaniu funduszy europejskich. Zarząd województwa podlaskiego wczoraj podzielił ostatnie 53 miliony ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na rozwój transportu regionalnego. Niestety także tym razem pieniądze nie trafią do Zambrowa ani do powiatu zambrowskiego.
Trwa Harcerska Stanica 2005
Na dawnej strzelnicy przy ul. Konstytucji 3 maja w Łomży trwa dochodzący obóz dla dzieci z łomżyńskich szkół podstawowych. Na dzieci czeka zabawa, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazd na jagody praz nauka wypieku chleba i wypalania garnków. Zajęcia przygotowują harcerze z łomżyńskiego Hufca, którzy uczą dzieci harcerskiej musztry.
Pielęgniarstwo w Łomży
Jest duża szansa, że nowy kierunek uruchomi Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Zgodę na uruchomienie pielęgniarstwa w Łomży wyraził już Minister Edukacji. Władze uczelni podejmują decyzję, czy nowy kierunek ruszy od przyszłego roku akademickiego. Jeżeli tak, nabór zostanie ogłoszony jeszcze w te wakacje.
Nowy system demontażu starych aut
Dwie stacje demontażu samochodów działa w województwie podlaskim. Jeszcze dzisiaj urzędnicy przygotują pięć wniosków o wydanie kolejnych koncesji. To wszystko zgodnie z prawem Unii Europejskiej, która nakłada konieczność wdrożenia odpowiedniego systemu likwidowania starych bądź zniszczonych samochodów. Dzisiaj straciły ważność decyzje wojewody, konieczne do prowadzenia stacji demontażu, wydane przed 14 marca tego roku. Urzędnicy wojewody ciągle sprawdzają ubiegających się o koncesje. Nie wiadomo jednak kiedy decyzje zostaną wydane, bowiem do złożenia wniosku potrzeba wiele opinii, mówi rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Białymsotku Andrzej Jarosz.
Bp Stefanek apeluje o udział w pielgrzymce na Jasną Górę
Diecezja Łomżyńska przygotowuje się do XXI pieszej pielgrzymki do Częstochowy. Miesiąc przed wymarszem pątników specjalny komunikat w tej sprawie wydała Kuria diecezjalna. Z apelem do wiernych o udział w pielgrzymce zwrócił się bp Stanisław Stefanek. “Pielgrzymowanie to także szkoła życia społecznego. Gdy ma się plecak na ramieniu, człowiek czuje się tak, jakby włączył się w nowe środowisko” - napisał bp Stefanek w liście pasterskim. Ordynariusz łomżyński zaprosił mieszkańców diecezji do wspólnego pielgrzymowania. “Chcę zaprosić Was, do dwutygodniowego wysiłku, którego podjęcie wiąże się ściśle z ufnością dziecka, jaką pokłada ono w najlepszym Ojcu” - napisał bp Stefanek.
Ołtarz katedralny przeniesiony do parafii Krzyża Świętego
Parafia Krzyża Św. w Łomży otrzymała w darze ołtarz katedralny. W związku z przebudową prezbiterium w najważniejszym łomżyńskim kościele, dotychczasowy ołtarz nie może być w pełni wykorzystywany. „Zgodnie z zapisami liturgii po Soborze Watykańskim II, centralnym miejscem świątyni katedralnej jest miejsce biskupa ordynariusza, jako widzialnego znaku obecności Chrystusa we wspólnocie” - mówi ks dziekan Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. Katedralne prezbiterium wypełni specjalna nastawa z figurą Chrystusa Króla. Jeszcze nie zapadła decyzja co do artystycznej formy obiektu. Podejmie ją specjalne gremium powołane przez biskupa Stanisława Stefanka.
Matura - wyniki
W podlaskiem maturę zdało 88 procent absolwentów szkół średnich. Matura z przedmiotów ścisłych wypadła dużo gorzej, niż z przedmiotów humanistycznych. Najsłabiej z języków obcych wypadł na egzaminie ustnym angielski i rosyjski. Szkoły mają wyniki matur. We wtorek świadectwa maturalną trafią do rąk młodzieży.
Obradował Zarząd Główny TPZŁ.
Wznowienie kwartalnika “Wiadomości łomżyńskie” i wydanie 8-mego już tomu rocznika “Ziemia Łomżyńska” – to największe sukcesy, jakimi może pochwalić się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W Łomży odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu Głównego Towarzystwa. Wzięli w nim udział prezesi 14 działających w Polsce oddziałów TPZŁ. Celem spotkania było m.in. podsumowanie roku działalności Zarządu.
Szpital spłaci pracowników
Do końca roku pracownicy łomżyńskiego szpitala powinni przynajmniej część pieniędzy z zaległych wypłat z tytułu ustawy 203 złote. W sumie Szpital Wojewódzki w Łomży zalega pracownikom z wypłatą świadczeń z tego tytułu na około 7 mln zł. Jak podkreśla Marian Jaszewski, dyrektor szpitala, pieniądze będą dzięki uchwalonej niedawno ustawie o pomocy placówkom ochrony zdrowia. Szpital jako jeden z pierwszych złożył tzw. wniosek restrukturyzacyjny i liczy na otrzymanie pożyczki rządowej. Ostatnio zaakceptował go Urząd Wojewódzki.
Łomżanie jadą do Bawarii
Starosta łomżyński Wojciech Kubrak i 49 innych osób wyjechało do Dingolfing Landau w Barwarii. To oficjalna delegacja powiatu łomżyńskiego. Samorządy współpracują ze sobą od sześciu lat i raz na rok składają sobie wizyty. Tegoroczna delegacja łomżyńska jest jednak wyjątkowo liczna, bo poza samorządowcami i przedsiębiorcami znalazł się w niej także Zespół Pieśni i Tańca Łomża i Kapela Kurpiowska.
Łomżyńska Caritas ogłosiła wakacyjną zbiórkę żywności.
Mieszkańcy Łomży znów mają szansą pomóc najuboższym dzieciom godnie spędzić wakacje. W najbliższą sobotę (25 czerwca) w mieście odbędzie się zbiórka żywności. Akcję przygotowuje Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W dużych sklepach w mieście przez cały dzień stać będą wolontariusze Caritas. Do koszyków zbierać będą cukier, ryż, makaron, dżem i wszystkie inne produkty trwałe, które łatwo będzie przechowywać. “Zebrana żywność zostanie przeznaczona na przygotowanie posiłków dzieciom, które wyjadą na wakacje organizowane przez Caritas” - mówi Łukasz Sidorowicz, organizator akcji.
Agroliga 2005
Trzy gospodarstwa i dwa zakłady przetwórcze z terenu dawnego województwa łomżyńskiego ubiegają się o tytuł Mistrza Podlaskiej Agroligi 2005. To wojewódzki etap ogólnopolskiego konkursu Mistrz Agroligi organizowanego przez miesięcznik "AgroBazar" i Redakcję Audycji Rolnych Program 1 TVP. Na szczeblu wojewódzkim konkurs organizuje Wojewódzki Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepitowie. W tym roku w województwie podlaskim do konkursu przystąpiło 11 gospodarstw i trzy firmy.
Nie wszyscy wyjadą na wakacje
Tylko co szósty uczeń łomżyńskich szkół w te wakacje wyjedzie na na kolonie, obozy i biwaki – wynika z danych Urzędu Miejskiego. Na około 13 tysięcy dzieci i młodzieży uczącej się tutejszych szkołach na wakacyjny wyjazd może liczyć około 2 tys. 200 z nich. Co trzecie z tych dzieci wyjedzie na obozy organizowane przez Kościół. Najwięcej – około 600 osób – kilkunastodniowe obozy spędzi z Caritasem. Ta kościelna instytucja charytatywna przez całe dwa wakacyjne miesiące kolonie wypoczynkowe organizuje w Balikach i Długoborzu. Ponad setka młodzieży wyjedzie z parafii Krzyża Świętego na obozy do Augustowa.
Odbyła się pierwsza sesja plenarna Synodu Diecezji Łomżyńskiej
Aktywizacja wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za kościół i popularyzacja funkcjonowania kościoła oraz jego instytucji to główne założenia statutów przyjętych dziś podczas I-wszej sesji plenarnej Synodu Diecezji Łomżyńskiej. Ponad 200 osób - duchownych i ludzi świeckich obradowało w Wyższym Seminarium Duchownym nad pierwszą częścią 6 -ciu projektów Statutów Synodalnych, dotyczących Wyższego Seminarium Duchownego, posługi i formacji kapłanów, duszpasterstwa, liturgii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych oraz Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Statuty nie zawierają rewolucyjnych zmian dotyczących pracy kościoła - zapewnia biskup Łomżyński Stanisław Stefanek, ale dadzą wiernym możliwość bliższego poznania zasad funkcjonowania instytucji kościelnych.
Region: Tylko 1200 wniosków o dopłaty rolno-środowiskowe dla gospodarstw
W tym tygodniu miną termin składaniu wniosków o dopłaty rolno-środowiskowe dla gospodarstw ekologicznych i stosujących ekologiczne metody. W województwie podlaskim podobnie jak i w całym kraju zainteresowanie mogło by być większe – mówią przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mogło gdyby większa ilość doradców pomagała rolnikom. Jak ocenia Jerzy Leszczyński za-ca dyrektora podlaskiego oddziału Agencji – wniosków na ten rok złożono 1200, mogło być 2000.
100 tys złotych dla gimnazjum nr 8...
100 tys złotych... ale w kawałkach dostało Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży. Brykiet wykonany ze zniszczonych pieniędzy – to symboliczna nagroda w konkursie “Gimnazjalne potyczki”. Łomżyńskie gimnazjum nr 8 w Łomży znalazło się w ścisłym finale konkursu, który odbył się w ramach programu “Ekonomia na co dzień”. Uczniowie gimnazjum od grudnia pracowali nad prezentacją promującą ich region. Swój projekt zatytuowali "Łomża i okolice - czyli kraina mlekiem i miodem płynąca".