Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Strażakom udało się podnieść cysternę z propanem - butanem, która wywróciła się w okolicach Kawrowa

cz nie, 26 września 2004 12:47

Między Łomżą a Kolnem w okolicach wsi Karwowo wywróciła się cysterna przewożąca kilkanaście ton propan-butanu. Ze względu na bezpieczeństwo strażaków i wszystkich mogących się w pobliżu znajdować ruch na trasie Łomża-Kolno w okolicach wsi Karwowo został całkowicie zablokowany. Na szczęście powiodła się druga próba podniesienia cysterny i w tej chwili strażacy przygotowują ją do odtransportowania do Łomży. Tam na stacji gazowej kilkanaście ton propanu - butanu zostanie przepompwanych do innej cysterny. Ratownicy zdecydowali się na takie rozwiązanie, by zmniejszyć ryzyko wybuchu podczas przepompowywania i odblokowac drogę.

Płetwonurkowie oczyszczają Biebrzę

cz so, 25 września 2004 20:06

Płetwonurkowie z Polski i Podlasia penetrują dziś Biebrzę w poszukiwaniu śmieci, a także eksponatów muzealnych. W Biebrzańskiem Parku Narodowym trwa III Ogólnopolska Akcja sprzątania Biebrzy. Brzeg i okolice Biebrzy wysprzątały już dzieci w ramach Akcji Sprzątanie świata. Żeby oczyścić samą rzekę trzeba było wezwać specjalistów. Płetwonurkowie oczyszczają Biebrzą na odcinku kilku kilometrów. Dostali oni specjalne worki z otworami, które nie nabierają wody. Pierwszymi śmieciami zapełnili je w kilkanaście minut. W Biebrzy można znaleźć wszystko. Najwięcej jest części samochodowych, butelek, puszek i folii.

Wystawa w Przytułach na temat walki UB z podziemiem niepodległościowym

cz pt, 24 września 2004 22:52

"Urząd Bezpieczeństwa w walce podziemiem niepodległościowym i opozycją w woj. białostockim, w tym na Ziemi Łomżyńskiej" - wystawę pod takim tytułem otworzył dziś białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w gimnazjum w Przytułach. Wydarzenia z tamtego okresu przypomniał autor ekspozycji Marcin Markiewicz. Natomiast dr Krzyszstof Sychowicz zaprezentował życie i działalność jednej z najbardziej zasłużonych postaci w walce z antykomunistycznym podziemiem także w Polsce - mjr. Jana Tabortowskiego "Bruzdy". Zasłużył się on nie tylko w latach powojennych, będąc jednym z najdłużej walczących żołnierzy AK, ale także podczas wojny m.in. w trakcie akcji "Burza" na Ziemi Łomżyńskiej.

Wyrok w sprawie głośnego wypadku w Zambrowie

cz pt, 24 września 2004 08:41

Rok i osiem miesięcy spędzi w więzieniu kierowca, który 4 czerwca doprowadził do groźnego wypadku w Zambrowie. W płonących samochodach śmierć poniosły dwa małżeństwa. Na jednym ze skrzyżowań, na oczekujące na zmianę świateł samochody wpadła nagle ciężarówka z przyczepą. Samochody zostały zmiażdżone, doszło do wybuchu paliwa. Jak ustalono w śledztwie kierowca ciężarówki, czterdzistojednoletni Zygmunt T. z Olecka, zasnął za kierownicą. Był trzeźwy.

Łomża przygotowana do sezonu grzewczego.

cz cz, 23 września 2004 13:19

Wszystkie budynki Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są już przygotowane do rozruchu centralnego ogrzewania i ciepło - jeśli zajdzie taka potrzeba - może popłynąć do kaloryferów w każdej chwili. W tym roku w kompaktowe węzły cieplne wyposażono budynki przy ul. Przykoszarowej 31, Konstytucji 3 Maja 5, 8 i 9, przy Długiej 18 oraz Grand Market. W budynku przy ul. Pięknej 13 założono instalację ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu z mieszkań zniknęły bojlery. W kompaktowych węzłach cieplnych proces regulacji parametrów c.o. i c.w. jest w pełni zautomatyzowany. Nad ich poprawnością czuwa cyfrowy regulator z możliwością zdalnej kontroli poprawności pracy układu.

Poseł Andrzej Fedorowicz nie zrzeknie się immunitetu. Wnioskuje o to prokurator.

cz śr, 22 września 2004 15:56

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła o uchylenie immunitetu podlaskiemu posłowi Ligi Polskich Rodzin Andrzejowi Fedorowiczowi . Chce by sejm zgodził się na pociągniecie posła do odpowiedzialności karnej. Chodzi o lutowe głosowanie na dwie ręce podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. Podczas dyskusji nad poprawkami nad ustawą o podatku od towarów i usług poseł Fedorowicz zagłosował nie tylko za siebie, ale i za swego partyjnego kolegę Dariusza Grabowskiego. Grabowski w tym czasie był na posiedzeniu komisji skarbu, ale w maszynie do głosowania zostawił swoją kartę. Sprawę zauważyli dziennikarze i zgłosili do marszałka sejmu.

Kolneńscy radni liczą na korzystny wyrok

cz wt, 21 września 2004 22:50

Radni powiatu kolneńskiego postanowili sądzić się z wojewodą podlaskim. Radni zamierzają zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego zarządzenie zastępcze wojewody odbierające mandat jednemu z ich kolegów. Zdaniem wojewody radny - lekarz prowadzący działalnośc w należącym do powiatu budynku naruszył zapisy ustawy samorządowej. Nie zgadza się z tą opinią grupa radnych, którzy zamierzają przed sądem dowodzić swoich racji przy pomocy radcy prawnego starostwa powiatowego.

Studia zaoczne w Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

cz wt, 21 września 2004 11:50

Ministerstwo edukacji wyraziło zgodę na uruchomienie studiów zaocznych w Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Dokumenty można składać jeszcze do 10 października. Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości jest pierwszą państwową uczelnią wyższą w Łomży. Niestety, studenci zaoczni będą musieli zapłacić za naukę. Jeden semestr na informatyce kosztować będzie do 1300 zł, a na zarządzaniu - do 1150. Jednak, jak powiedział Radiu Białystok rektor uczelni, prof. Kazimierz Pieńkowski, opłaty można będzie uregulować w terminie późniejszym. Warunkiem przyjęcia na I rok jest złożenie dokumentów do 10 października oraz wpłacenie wpisowego w wysokości 50 złotych.

Kradzieże tablic rejestracyjnych

cz pon, 20 września 2004 22:37

W Zambrowie komplety tablic straciło ostatnio ponad 30 kierowców. Kradzież była szybką akcją na dużą skalę - opowiada jeden z poszkodowanych, Krzysztof Plona. Kradzione tablice rejestracyjne bardzo często są wykorzystywane przez złodziei do kradzieży paliwa na stacjach benzynowych - ale nie tylko mówi młodszy inspektor Krzysztof Radomski z zambrowskiej policji. Numery skradzionych tablic wprowadzane są do policyjnych systemów informatycznych. Policja apeluje by zgłaszać kradzieże tablic by uniknąć odpowiedzialności za niepopełnione przestępstwa.

Protest związkowców szpitala wojewódzkiego w Białymstoku

cz pon, 20 września 2004 11:37

5 związków zawodowych działających w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku postanowiło zawiązać wspólny komitet protestacyjny. Związkowcy protestują przeciwko pominięciu szpitala w przyznawaniu preferencyjnych pożyczek przez zarząd województwa. Zarząd zdecydował, że pieniądze trafią do szpitali wojewódzkich w Łomży i Suwałkach oraz do psychiatrycznego w Choroszczy.

Doradcy Ministra Rolnictwa USA w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży.

cz pt, 17 września 2004 19:26

Jaki status ma technik weterynarii w USA, jaki jest system kształcenia zawodowego za oceanem i w Europie oraz jaka jest obecnie sytuacja z BSE w Ameryce - to tylko niektóre pytania, które stawiali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych w Łomży swoim dzisiejszym gościom. Doradców Ministra Rolnictwa USA - profesorów Jessi Goffa i Ronalda Horsta z Centrum Nauk Weterynaryjnych w Iova i Otto Szenci z Budapesztu przywiózł na spotkanie z uczniami do Łomży prof. Mirosław Kleczkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Sławy weterynaryjne zza oceanu wyczerpująco odpowiadały na pytania swoich przyszłych kolegów i mimo tytułów profesoorskich nie pozostawiały żadnych pytań bez odpowiedzi.

Sprawa nielegalnej fabryki papierosów w Łomży

cz cz, 16 września 2004 22:04

"Nie ma podstaw do skierowania wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko prokuratorowi rejonowemu w Łomży" - tak uznał dziś rzecznik dycyplinarny Prokuratora Apelacyjnego w Białymstoku. Przypomnijmy, że chodzi o sprawę fabryki nielegalnych papierosów, którą w maju zlikwidowali funkcjonariusze CBŚ. Nielegalna fabryka znajdowała się na prywatnej działce prokuratora. Od dawna jednak teren dzierżawił od prokuratora Jacka Cholewickiego jego teść, który założył w tym miejscu swoją spółkę. W postępowaniu prokuratora Jacka Cholewickiego nie znaleziono niczego, co mogłoby przynieść ujmę zawodowi prokuratorskiemu - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Janusz Kordulski.

Wkrótce ruszy zmodernizowana spalarnia odpadów w Łomży

cz cz, 16 września 2004 10:55

Od początku października mieszkańcy bloków znajdujących się przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży nie będą już czuć nieprzyjemnych zapachów. Właśnie wtedy ma ruszyć zmodernizowana spalarnia odpadów, działająca przy tym szpitalu. Do tej pory mieszkańcy pobliskich bloków za każdym razem, gdy pracowała spalarnia odpadów, czyli nieprzyjemną woń. Nowa, zmodernizowana, spełnia wszystkie wymogi ochrony środowiska, a nowe urządzenia eliminują nieprzyjemny zapach powstający podczas spalania odpadów.

Wychowanki Domu Dziecka z Łomzy otrzymały mieszkanie

cz śr, 15 września 2004 17:40

Pierwsze samodzielne mieszkanie otrzymały dziś dwie wychowanki Domu Dziecka w Łomży od władz miasta. Jest to pierwszy etap przygotowania ich do samodzielnego życia. Obie mają po 19 lat, w maju zdawać będą maturę. Jedna z nich przebywała w domu dziecka od urodzenia, druga od 6 roku zycia. Mieszkanie przy ul. Wojska Polskiego zostało wyremontowane na koszt miasta, m.in. wymieniono okna i podłogi. Dziś dziewczęta otrzymały w prezencie od prezydenta Jerzego Brzezińskiego także dywan. Część mebli zakupiły już ze środków, które skarb państwa przekazał na ich usamodzielnienie.

Nagroda dla Mlekovity

cz pon, 13 września 2004 19:52

Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita" z Wysokiego Mazowieckiego została uhonorowana "Europejską Nagrodą imienia Giovanni Marcora". W konkursie zorganizowanym pod patronatem Unii Europejskiej oraz włoskiego Ministerstwa Polityki Rolnej - "Mlekovitę" odznaczono w kategorii "przemysłu spożywczego". Nagroda im.Giovanni Marcora przynzwana jest od 86 roku dla uczczenia pamięci włoskiego Ministra Rolnictwa, zaś organizatorzy postanowili zorganizować tegoroczną edycję konkursu w Polsce i przyznać nagrodę polskim firmom, które wyróżniły się wyjątkowymi osiągnięciami w branży rolniczej i spożywczej oraz ochronie środowiska.

Ukraińscy lekarze w łomżyńskim szpitalu.

cz pon, 13 września 2004 16:59

Kilkunastoosobowa grupa lekarzy ze szpitala w Nowogradzie Wołyńskim na Ukrainie przez tydzień będzie obserwować pracę swoich kolegów w Łomży. Przyjechali oni na zaproszenie łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Laryngolog, okulista, anastezjolog, pediatra, kardiolog i inni od jutra będą przychodzić na oddziały łomżyńskiego szpitala, żeby zapoznawać się ze sposobami i metodami pracy lekarzy w Polsce.

Szczuczyn świętował 300 lecie parafii i dożynki.

cz nie, 12 września 2004 22:01

Szczuczyn świętował trzechsetną rocznicę wybudowania kościoła i klasztoru. Budowniczym był Stanisław Szczuka, który zrealizował w ten sposób życzenie króla Jana Sobieskiego. Monarcha fundował tę świątynię, dziękując w ten sposób Opatrzności za zwycięstwo pod Wiedniem. Uroczystości połączono z dożynkami diecezjalnymi . Przewodniczył im ordynariusz diecezji bp Stanisław Stefanek, który od dożynkowych starostów: Wiesławy Dobrzyckiej i Bogusława Łępickiego otrzymał dorodny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Ordynariusz powiedział w homilii, że chleb polski wśród wielu wartości ma tę największą i najcenniejszą, bo jest chlebem rodzinnym.

"Kopanie kartopfli" w Drewnowie i "Kartoflisko" w Turośli

cz nie, 12 września 2004 12:20

"Kopanie kartopfli" w Drewnowie i "Kartoflisko" w Turośli przypomną dziś tradycyjne obrzędy zbioru ziemniaków. W Drewnowie, obok zabytkowego wiatraka, rozpoczyna się obrzęd tradycyjnego kopania ziemniaków. Organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury w Bogutach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przygotowali m.in. widowisko folklorystyczne "Kopanie kartopfli", występy zespołów folklorystycznych, kiermasze sztuki ludowej, wystawy oraz konkursy. Imprezę zakończy zabawa ludowa. Na doroczne kartoflisko zaprasza dziś także Gminny Ośrodek Kultury w Turośli na Kurpiach. Impreza rozpocznie się o 14.00 w ośrodku rekreacyjnym w Ptakach. W programie m.in. prezentacje zespołów kurpiowskich i rockowych, konkursy, zabawy i potrawy ziemniaczane, a także konkurs na największego ziemniaka.

Harcerski Zlot Pamięci Września.

cz so, 11 września 2004 11:45

65 lat temu klęską wojsk polskich dowodzonych przez kpt. Władysława Raginisa, zakończyła się obrona odcinka "Wizna", wchodzącego w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Śladami bohaterów wyruszyli dziś białostoccy i łomżyńscy harcerze. Zlot Pamięci Września 1939 roku organizowany jest od kilkudziesięciu lat przez komendę łomżyńskiego hufca ZHP. Jego uczestnicy dziś do godz. 17:00 odwiedzać będą miejsca, w których między 7 a 10 września 1939 roku znajdowały się stanowiska oporu wojsk polskich. Witold Kiewlicz, który jako młody porucznik był wówczas zastępcą kpt. Raginisa, już po wojnie wspominał, że oddziały polskie pod Wizną liczyły 720 żołnierzy i oficerów, a po stronie niemieckiej samych tylko oficerów było ponad 1200 i ponad 20 tys. żołnierzy.

Honorowe obywatelstwo Jedwabnego

cz pt, 10 września 2004 06:19

Historyk - profesor Tomasz Strzembosz zostanie pierwszym honorowym obywatelem Jedwabnego - postanowili radni radni miasta i gminy. Powodem przyznania tego tytułu jest wydanie w tym roku promującej Jedwabne i okolice książki- "Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą, X 1939 - VI 1941" - rzetelnie, jak podkreślił burmistrz Michał Chajewski, przedstawiającej historię miasteczka w okresie II wojny światowej. Tomasz Strzembosz jako jedyny historyk tej klasy zaangażował swój autorytet po stronie mieszkańców Jedwabnego w toczącej się przed trzema laty dyskusji, jaka rozpętała się na temat miasta i jego mieszkańców po ukazaniu sie książki Tomasza Grosa "Sąsiedzi".

« · «« · 157 · 158 · 159 · 160 · 161 · 162 · 163 · 164 · 165 · 166 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę