Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 czerwca 2020 napisz DONOS@

Podlasie dostało dodatkowe pieniądze na świadczenia rodzinne.

cz cz, 09 września 2004 15:46

Świadczenia rodzinne w województwie podlaskim będą wypłacane w terminie. Rząd przyznał na ten cel dodatkowe 2 miliony 200 tysięcy złotych z rezerwy celowej. Te pieniądze pozwolą na uzupełnienie budżetów gmin, w których po zasiłki zgłosiło się więcej osób niż oszacowali to urzędnicy. Np. według wstępnych wyliczeń na Podlasiu z zasiłków dla osób samotnie wychowujących dzieci miało korzystać 17 tysięcy osób - zgłosiło się 25 tysięcy. Pieniądze z rezerwy budżetowej dostaliśmy w dobrym czasie bo we wrześniu wypłaciliśmy dodatkowe pieniądze na wyprawki szkolne - powiedziała nam Krystyna Golubiewska zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Unijne stypendia

cz wt, 07 września 2004 16:13

Ponad dwa tysiące podlaskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów z terenów wiejskich ma szansę na unijne stypendia. Marszałek i wojewoda podpisali umowę w tej sprawie, a od jutra organy prowadzące szkoły - w województwie podlaskim są to starostwa powiatowe i trzy urzędy gminy - będą mogły w imieniu uczniów składać wnioski o pomoc. Nie wiadomo jednak kiedy uczniowie i studenci dostaną stypendia, bo najpierw wnioski muszą zostać zatwierdzone w Urzędzie Marszałkowskim, a dopiero później wnioskodawcy będą mogli rozdzielić przyznane kwoty. A do podziału są niecałe trzy miliony euro. Maksymalnie uczeń może dostać 250 złotych, a student - 350, ale o wysokości stypendiów decydować będą wnioskodawcy.

Przez 5 lat Łomża nie będzie miała problemów z brakiem miejsc na cmentarzu

cz pon, 06 września 2004 22:20

W ostatniej chwili rozpoczęły się prace związane z rozbudową cmentarza komunalnego przy ul. Przykoszarowej w Łomży. Wiceprzydent Marcin Sroczyński powiedział Radiu Białystok, że miasto stanęło w obliczu braku wolnych miejsc na pochówek zmarłych. Na szczęście prace przy rozbudowie przebiegają bardzo sprawnie i zostaną ukończone prawdopodobnie w połowie miesiąca. Wykonano już kanalizację deszczową, utwardzono nowe alejki, wykonano stylizowane ogrodzenie. Pochłonęłu prawie 410 tys. złotych - to o 10 tys. mniej niż uchwalono w budżecie miasta.

Mikrolotnie nad Łomżą

Foto: Mikrolotnie nad Łomżą
cz nie, 05 września 2004 20:04

Maciej Zaczeniuk z Białegostoku został paralotniowym Mistrzem Województwa Podlaskiego 2004. W kategorii motolotni pierwsze miejsce zdobył Mieczysław Chromiński z Siedlec. Dwudziestu dwóch motolotniarzy i 16 paralotniarzy przez dwa dni (sobotę i niedzielę) rywalizowali w Mikrolotowych Mistrzostwach Województwa Podlaskiego, które po raz szósty zorganizowały w Łomży tygodnik "Kontakty" i Towarzystwo Lotnicze "Cumulus". Wczoraj mimo niezbyt sprzyjającej pogody, rozegrany został lot nawigacyjny, dziś, juz przy nieco lepszej aurze, na nadnarwiańskich łąkach zmierzyli się zawodnicy w konkurencjach sprawnościowych.

Podlaskie Dni Kukurydzy

cz nie, 05 września 2004 17:27

Opóźniona wegetacja sprawiła, że dopiero za dwa tygodnie rozpoczną się kukurydziane żniwa na Podlasiu - twierdzi profesor Tadeusz Michalski z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Profesor Michalski - jednocześnie prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy - gości dziś w Szepietowie na 3. podlaskich dniach tego zboża. Kukurydza uratowała bilans paszowy polskiego rolnictwa, zaś podlascy producenci potrafili to przewidzieć i wykorzystać - takie są wnioski z wypowiedzi specjalistów. O ile pięć lat temu kukurydzę na Podlasiu uprawiano kukurydzę na sześciu tysiącach hektarów, to w tym roku jest to już obszar ponad siedmiokrotnie większy, zaś plony wzrosły w tym czasie nawet o ponad 50 procent. Jest to wzrost największy w całej Polsce, gdzie średnio przez ostatnich 10 lat areał upraw kukurydzy powiększył się trzykrotnie.

III Podlaskie Dni Kukurydzy w Szepietowie

cz nie, 05 września 2004 13:01

Ponad 80 odmian kukurydzy zostanie zaprezentowanych podczas Podlaskich Dni Kukurydzy. Zorganizowana po raz trzeci przez Wojewódzki Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego impreza gromadzi zawsze w Szepietowie liczne grono rolników, którzy na miejscu mogą zapoznać się z najnowszymi wiadomościami i odmianami kukurydzy. Będą też wykłady, m.in. o technologii uprawy i o wykorzystywaniu mieszanek pasz w żywieniu bydła. Na polach doświadczalnych WPODR już teraz można oglądać ponad osiemdziesiąt odmian kukurydzy oraz maszyny i sprzęt wykorzystywany przy jej uprawie.

Brakuje pieniędzy na kulturę w powiecie łomżyńskim.

cz cz, 02 września 2004 18:40

O zwiększenie dotacji na placówki kulturalne w powiecie łomżyńskim wystąpił do Ministra Kultury poseł Wojciech Borzuchowski. W przesłanym ostatnio piśmie Ministerstwo poinformowało powiat o przekazaniu niespełna 235 tys. zł podczas gdy na samo przetrwanie placówek potrzeba trzykrotnie większej kwoty. Tegoroczny budżet starostwa łomżyńskiego i bez tych nadspodziewanych wydatków zamyka się wynoszącym ponad 400 tys. zł deficytem- informuje Ministra poseł Borzuchowski i nieprzekazanie zwiększonej dotacji z rezerwy celowej może zagrozić likwidacją placówek.

Około 200 osób z naszego regionu może wyjechać do legalnej pracy w Niemczech

cz cz, 02 września 2004 12:11

Zapotrzebowanie na przedstawicieli 15 zawodów zgłosił Urząd Pracy w Bonn. Podobnych propozycji niemieckie urzędy pracy z innych landów mają przysłać więcej. Zarobki są podobno duże, a praca legalna. Warunek podstawowowy jaki muszą spełnić chętni to znajomość języka niemieckiego. Potrzebni są m.in inżynierowie budowy maszyn, ślusarze i spawacze, mechanicy samochodowi, rzeźnicy, piekarze, fryzjerzy, pielęgniarki, osoby do pracy z końmi a nawet pracownicy biurowi.

Proces narkotykowy

cz wt, 31 sierpnia 2004 20:48

15 osób zasiadło na ławie oskarżonych w rozpoczętym właśnie w Łomży procesie grupy narkotykowej z Wysokiego Mazowieckiego. Najpoważniejsze oskarżenie sformułowano wobec Sylwestra Z., któremu prokurator zarzuca kierowanie całą wysokomazowiecką organizacją, kilku innym osobom postawiono zarzut udziału w tej grupie. 11. spośród oskarżonych na różnym etapie dochodzenia przyznało się do zarzutów, niektórzy wystąpili nawet o dobrowolne poddanie się karze, jednak charakter ich zarzutów wyklucza taką ewentualność.

Zmiany w nowym roku szkolnym czekają uczniów i nauczycieli.

cz wt, 31 sierpnia 2004 13:04

Nowa matura, zmiany wzorów świadectw, więcej dzieci w zerówkach i więcej ocen z zachowania - oto zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym. W szkołach przybędzie m.inn. lekcji WF-u. Czwarta godzina zajęć wychowania fizycznego wprowadzana jest stopniowo - w ubiegłym roku dopisano ją uczniom tylko czwartych klas szkoły podstawowej, w tym roku - piątych i szóstych. Za rok więcej WF-u będą mieć gimnazjaliści. Po raz pierwszy sześcioletnie dzieci pójdą do "zerówki" obowiązkowo - do tej pory rodzice mogli nie posyłać dzieci na roczne zajęcia przygotowujące do szkoły. Od tego roku szkolnego inaczej będzie oceniane zachowanie ucznia. Do tej pory były cztery oceny, teraz będzie sześć - wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie i naganne. Zmienią się wzory świadectw szkolnych. Będą na nich rubryki do wpisania dodatkowych zajęć.

Bez ofiar na podlaskich drogach zakończyły się powroty z wakacji.

cz pon, 30 sierpnia 2004 09:59

12 osób zostało rannych w siedmiu wypadkach, do których doszło w miniony weekend na podlaskich drogach. Wczoraj w całym kraju funkcjonariusze prowadzili akcje pod kryptonimem Bezpieczne powroty. Policji zgłoszono 42 kolizje drogowe. Ponadto zatrzymano 36 pijanych kierowców, ponad 420 ukarano mandatami i zatrzymano 38 dowodów rejestracyjnych.

Podlascy przedsiębiorcy coraz rzadziej zatrudniają na czas nieokreślony.

cz pt, 27 sierpnia 2004 21:39

Pracodawcy coraz mniej chętnie podpisują długookresowe umowy o prace i umowy na czas nieokreślony. Zastępca Głownego Inspektora Pracy Witold Zalewski uważa, że tego rodzaju umowy są w regresie i zastepują je umowy krótkoterminowe a nawet cywilnoprawne umowy zlecenia i o dzieło. Witold Zalewski, który spotkał się dzis w Białymstoku z podlaskimi związkowcami i pracodawcami podkreślił, że w stosunkach pracodawca - pracownik obowiązuje zasada swobody zawierania umów i Inspekcja nie może zmuszać pracodawców, by zatrudniali pracowników na umowy o pracę.

Władze Zambrowa blokują otwarcie supermarketu.

cz wt, 24 sierpnia 2004 22:05

Władze Zambrowa nie chcą dopuścić do otwarcia w miescie supermarketu LIDL. Powód - właściciele sklepu nie wywiązali się z obietnicy przebudowy dróg w okolicach marketu. Starosta powiatu zambrowskiego wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymanie wydanie zezwolenia na uzytkowanie supermarketu w centrum miasta. Zdaniem starosty sieć sklepów LIDL nie zrealizowała wszystkich elementów inwestycji. Chodzi o przebudowę skrzyzowania ulic Białostockiej, leżącej w ciągu krajowej "ósemki" i Wyszyńskiego. Brak modernizacji spowoduje zdaniem starosty zwiększone zagrożenie w tym rejonie.

Od 1 września noclegownię dla bezdomnych w Łomży poprowadzi Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

cz wt, 24 sierpnia 2004 07:56

Od 1 września noclegownię dla bezdomnych w Łomży poprowadzi Caritas Diecezji Łomżyńskiej. O prowadzenie placówki tego typu stowarzyszenie starało się już od dłuższego czasu. W ogłoszonym przez władze miasta konkursie na prowadzenie noclegowni oferta Caritasu okazała się najatrakcyjniejsza, a w budynku przy ulicy Dwornej bezdomni znajdą schronienie i ciepły posiłek już od początku września. Oprócz noclegowni Caritas Diecezji Łomżyńskiej prowadzi również Centrum Rehabilitacji oraz Hospicjum Ducha Świętego.

Więcej wody w Jedwabnem.

cz pon, 23 sierpnia 2004 13:56

We wszystkich gospodarstwach w całej gminie będzie można za dwa lata korzystać z wody z sieci - obiecują władze Jedwabnego. Aby to uzyskać, radni miasta i gminy podjęli właśnie decyzje o wierceniu drugiej studni głębinowej w Orlikowie. Z badań wynika, że studnia ta może dostarczać nawet do 50 tys. litrów wody na godzinę, co zaspokoi potrzeby gminy. Poza tym położenie studni w najbardziej wyniesionym w terenie punkcie pozwoli zaoszczędzić na budowie przepompowni.

Wydatki Łomży na pomoc mieszkańcom

cz so, 21 sierpnia 2004 12:45

Prawie 6 mln zł wyda Łomża na świadczenia rodzinne dla swoich mieszkańców przez rok- poinformowała naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, Małgorzata Bronowicz- Domańska. Do wydziału wpłynęło 2 tys 630 wniosków, co spowodowało wypłatę zasiłków w wysokości 660 tys.zł miesięcznie. Najcześciej z pomocy korzystają matki samotnie wychowujące dzieci- jest ich w Łomży ponad 1.200. Ponad dwieście osób skorzystało z zasiłku z powodu urlopu wychowawczego, 24- z racji narodzin dziecka. Miasto wypłaciło także 264 osobom zasiłek pielęgnacyjny.

Zakaz wychodzenia na balkon mają mieszkańcy jednego z łomżyńskich bloków

cz pt, 20 sierpnia 2004 21:06

Zakaz wychodzenia na balkony wydał mieszkańcom bloku przy ul.Dmowskiego 6 w Łomży administrator budynku. Powodem takiej decyzji Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej było oberwanie podłogi jednego z balkonów w tym budynku. Nie spowodowało to na szczęście żadnych szkód, bowiem płyta zatrzymała się na balkonie poniżej ani na jednym, ani na drugim nie było w tym czasie ludzi. Zerwany element przekazano do ekspertyzy, jednak do czasu wyjaśnienia tego zdarzenia lokatorom innych mieszkań w tym bloku zabroniono wychodzenia na balkony.

Uwaga na kradzieże podczas wypoczynku.

cz cz, 19 sierpnia 2004 19:20

Odwiedzający plażę miejską w Łomży powinni baczniej pilnować swoich rzeczy. Już dziesięć przypadków kradzieży odnotowali policjanci. Najczęściej giną telefony komórkowe, portfele, torby i plecaki, a w jednym przypadku zginęły również spodnie. Ofiarami złodziei pada najczęściej korzystająca z plaży młodzież w wieku 15- 16 lat. Komisarz Krzysztof Leończak z Komendy Miejskiej Policji w Łomży stwierdził, że ludzie demonstracyjnie używając cennych rzeczy, nie zamykając toreb i pozostawiając je bez opieki sami prowokują złodziei.

Kolejny tragiczny wypadek podczas żniw.

cz cz, 19 sierpnia 2004 13:13

22 - letni rolnik z Makowa koło Wysokiego Mazowieckiego zginął podczas prac polowych. Mężczyzna został wciągnięty przez maszynę do belowania słomy. To juz trzeci podobny wypadek podczas tegorocznych żniw na Podlasiu. We wszystkich rolnicy próbowali naprawiać maszyny, które były włączone. Tegoroczne żniwa są wyjątkowo tragiczne jeżeli chodzi o wypadki śmiertelne. Doszło do 22 wypadków. Trzy osoby zginęły.

Znaczek pocztowy z wizerunkiem Matki Bożej Łomżyńskiej wydała Poczta Polska

Foto: Znaczek pocztowy z wizerunkiem Matki Bożej Łomż...
cz śr, 18 sierpnia 2004 19:56

Wizerunek Matki Bożej Łomżyńskiej znalazł się na jednym z siedemnastu znaczków wydanych przez Pocztę Polską w serii Sanktuaria Maryjne. Obraz nazwany przez Papieża Jana Pawła II Matką Bożą Pięknej Miłości został przez niego koronowany w 1991 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny. Namalowany prawdopodobnie pod koniec XVI wieku obraz znajduje się w bocznej kaplicy łomżyńskiej katedry i wbudowany jest w XVII - wieczny manierystyczny ołtarz.

« · «« · 149 · 150 · 151 · 152 · 153 · 154 · 155 · 156 · 157 · 158 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę