piątek, 28 lutego 2020 napisz DONOS@

Rekordowa hojność dla zabytków 200-letniej nekropolii: 44 tysiące 640 złotych i 98 groszy!!!

Foto: Rekordowa hojność dla zabytków 200-letniej nekr...
cz nie, 02 listopada 2008 23:10

- Proszę przyjąć nasz identyfikator kwestarski – zaproponował z uśmiechem wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józef Babiel Romanowi Borawskiemu, dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury DŚT w Łomży w niedzielę, 2 listopada A.D. 2008 przed koncertem jazzowym Zaduszki Muzyczne. – Od kilku lat podsumowując kwestę na ratowanie zabytków starego cmentarza spotykamy się z kwestarzami i przyjaciółmi właśnie na tak pięknych koncertach. Tegoroczna zbiórka we Wszystkich Świętych i w Zaduszki wypadła zaprawdę koncertowo: łącznie w czasie 16 godzin do puszek ponad 100 kwestarzy łomżyniacy i przyjezdni goście wrzucili 44 tysiące 640 złotych i 98 groszy. Ale to nie wszystko…

Rekordowy wynik w pierwszym dniu kwesty na ratowanie zabytków cmentarnych.

Foto: Rekordowy wynik w pierwszym dniu kwesty na rato...
mm so, 01 listopada 2008 18:21

1 listopada od godz. 8.00 do 16.00 63 kwestujących wolontariuszy zebrało rekordową i niewyobrażalną do dziś kwotę jednego dnia kwestowania 35 454zł i 56gr. Jak wynika z pierwszego podsumowania częściej wrzucaliśmy złote niż grosze. Jak mówił żartobliwie jeden z kwestujących wiceprezes TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński - wstęp na cmentarz bez znaczka kwesty zabroniony-.

Serdeczny datek w krainie cieni

Foto: Serdeczny datek w krainie cieni
mm so, 01 listopada 2008 12:39

- Zbieramy na renowację zabytków cmentarnych – red. Adam Dąbrowski, szef Studia Łomża Radia Białystok, potrząsa metalową puszką przed najwęższym wejściem na cmentarz przy Domu Pogrzebowym Tyszka. - Mam szczęście, bo przed chwilą łomżanka przyjezdna wrzuciła 100 zł - zwykle darczyńcy wrzucają po kilka złotych. Świeci słońce, jest dość ciepło. Odświętnie wystrojony tłum z doniczkami chryzantem i siatkami zniczy odwiedza rodzinne groby. W puszkach kwestarzy lądują kolejne grosiki i banknoty. Trwa kwesta na ratowanie nagrobków na ponad 200-letnim tzw. starym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży. Rok temu ponad 100 kwestarzy zebrało ok. 30 tys. zł. Od pierwszej zbiórki w 1984 r. ponad 120 zabytków odzyskało dawny blask. Na naszym cmentarzu jest ich sporo - ponad 550.

Wypadł z drogi...

cz pt, 31 października 2008 07:57

18-latek – mieszkaniec wsi Krzeczkowo Gromadzyn zginął w nocnym wypadku do jakiego doszło w okolicach wsi Krzeczkowo Mianowskie na drodze pomiędzy Czyżewem a Wysokiem Mazowieckiem. Jak relacjonuje Kamil Sorko z zespołu prasowego KWP w Białymstoku, prowadzona przez nastolatka honda za łukiem drogi wypadła z jezdni i uderzyła w stojący przy drodze słup trakcji elektrycznej.

Łomżyńsko-bawarska współpraca nagrodzona

Foto: Łomżyńsko-bawarska współpraca nagrodzona
cz pt, 31 października 2008 06:13

Powiat łomżyński i partnerski powiat Dingolfing-Landau (Bawaria, Niemcy) otrzymały Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową dla najlepszego projektu za 2007/2008 rok za zrealizowanie wspólnego projektu pt. „Tradycja – Natura – Perspektywy”. Starosta łomżyński Krzysztof Kozicki i starosta powiatu Dingolfing-Landau Heinrich Trapp otrzymali nagrodę (każdy po 10 tys. zł) z rąk Herberta Helmrich`a, współprzewodniczącego Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Takie jakieś „szare”...

Foto: Takie jakieś „szare”...
cz cz, 30 października 2008 16:53

Nie zachwyca... To łagodna opinia o przedstawionej przez legnickiego developera wizualizacja galerii handlowej, która miałaby stanąć na terenie po jednostce wojskowej przy Alei Legionów obok McDonald's w Łomży. Radnym z dwóch komisji przedstawiono dwie grafiki przedstawiające budynek z zewnątrz, i plan układu pomieszczeń wewnątrz galerii. Obiekt nazywany „Galeria śródmiejska”, miałby mieć dwie kondygnacje i podziemny parking. Jej budowę oszacowano na około 90-100 mln zł.

Ksiądz podporucznik...

Foto: Ksiądz podporucznik...
cz cz, 30 października 2008 15:31

Ks. Adam Tomaszewski, wikariusz parafii Krzyża Świętego w Łomży, znalazł się w grupie 67 księży księży diecezjalnych i zakonników promowanych na I stopień oficerski Wojska Polskiego. To pierwsza po 75. latach promocja rezerwy kadrowej kapelanów na czas wojny. Następnej takiej uroczystości można spodziewać się nie wcześniej niż za 20 lat. Uroczystość odbyła się w środę (29.X.2008) na Placu J. Piłsudskiego w Warszawie. Aktu promocji dokonał z-ca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wiceadmirał Tomasz Matea.

Gazeta Wyborcza: Kłopoty łomżyńskiego prokuratora z immunitetem

cz cz, 30 października 2008 06:25

Czy były prokurator rejonowy w Łomży współpracował z gangiem Sławomira W. ps. Generał? Jest takie podejrzenie i dlatego w Prokuraturze Krajowej w Warszawie rozpatrywany jest wniosek o uchylenie immunitetu dla prokuratora – podaje Gazeta Wyborcza Białystok. Śledztwo w sprawie gangsterów pochodzących z Łomży prowadzone jest w zamiejscowym wydziale Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

200-letnie katakumby w Łomży

Foto: 200-letnie katakumby w Łomży
cz śr, 29 października 2008 18:36

Kręte korytarze klasztoru Ojców Kapucynów, przy ul. Krzywe Koło w Łomży, wiodą od furty wejściowej do schodów prowadzących w podziemia, gdzie pod kościołem spoczywa kilkadziesiąt ciał bogobojnych zakonników i szczodrych dobrodziejów. Najstarsze pochówki sięgają roku 1794, o czym informuje marmurowa tablica z wymienionymi imionami ponad 60 zakonników i darczyńców. Raz w roku, od 1 do 8 listopada, można po mszy św. wieczornej o godz. 18 wraz z zakonnikami udać się do katakumb na modlitwę za zmarłych i zyskać odpust zupełny w ich intencji: tego w czyśćcu cierpiący najbardziej potrzebują.

Każdy radny ma swój mikrofon...

Foto: Każdy radny ma swój mikrofon...
cz śr, 29 października 2008 18:29

- Czy na naukę nie jest jeszcze aby za późno? - pytała przed XXXV sesją Rady Miejskiej Łomży w środę, 29 października radna Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, która z 18 koleżankami i kolegami uczyła się obsługi profesjonalnego systemu konferencyjnego. Jeśli znajdzie się w przyszłorocznym budżecie prawdopodobnie ok. 100 tys. zł, to być może tak nowocześnie jak w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie będzie wyposażona sala konferencyjna łomżyńskiego ratusza. Przed każdym radnym stanęły terminale z mikrofonem i przyciskami: zielony oznacza głos za, czerwony - przeciw, a żółty – wstrzymujący się. Przycisk niebieski umieszczono na wypadek, gdyby radny chciał zaznaczyć, że w głosowaniu udziału nie bierze.

Wypadek na 677

Foto: Wypadek na 677
cz śr, 29 października 2008 09:01

Cztery osoby ranne trafiły do łomżyńskiego szpitala. To kierowcy i pasażerowie dwóch samochodów osobowych – hondy i fiata cinquecento, które tuż przed godziną 8.00 czołowo zderzyły się w okolicach miejscowości Konopki Stare pod Łomżą. Aby wydobyć pasażera i kierowcę z cinquecento strażacy musieli rozcinać karoserię samochodu.

Uważaj na pijanych traktorzystów...

cz śr, 29 października 2008 07:47

2,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca ciągnika rolniczego, który zderzył się z autobusem PKS. Do wypadku doszło wczoraj po południu w okolicach wsi Kowalewszczyzna w powiecie wysokomazowieckim.

Czołówka TIRów pod Zambrowem

cz śr, 29 października 2008 06:42

Polak, kierowca Tira zginął w wypadku jaki wydarzył się po północy na drodze krajowej nr „8” w okolicach wsi Gosie Małe. Jak informuje policja zderzyły się tu czołowo dwa TIR-y – polski i litewski. „Ósemka” na odcinku Zambrów – Jeżewo była zablokowana przez blisko 5 godzin. Objazd wyznaczono przez Łomżę.

Nawet 40 000 zł dotacji na własną firmę

cz wt, 28 października 2008 17:09

Szansę na bezzwrotne dofinansowanie działalności gospodarczej w wysokości aż 40 000 zł będą mieli uczestnicy projektu „Moja własna firma”, realizowanego w ramach Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Łomży ogłasza nabór 50 chętnych z pomysłem na własny biznes. Termin zgłoszeń upływa 14 listopada 2008 r.

Park dzierżawi ziemię, by ratować wodniczkę

cz wt, 28 października 2008 16:38

Około 4,5 tys. hektarów należących do Skarbu Państwa wydzierżawił rolnikom, ekologom i firmom Biebrzański Park Narodowy (BPN). Ma to służyć ochronie rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, przede wszystkim wodniczki. Wśród dzierżawców jest także Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), która za unijne pieniądze z programu Life prowadzi program ochrony wodniczki.

Oświadczenia prawie dobre...

Foto: Oświadczenia prawie dobre...
cz wt, 28 października 2008 11:19

„Nastąpiła zdecydowana poprawa staranności wypełniania formularzy oświadczeń w stosunku do złożonych w roku ubiegłym” - napisał Wiesław Grzymała przewodniczący Rady Miasta Łomża w przesłanej radnym analizie ich oświadczeń majątkowych za 2007 rok. Uchybień doszukał się tylko w oświadczeniach kilku radnych miejskich. Co ciekawe sam przewodniczący Grzymała w swoim oświadczeniu też ich nie uniknął. Wytknęli mu to pracownicy urzędu wojewódzkiego którzy analizowali oświadczenia przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Łomży. Zresztą do oświadczenia prezydenta Jerzego Brzezińskiego też mieli zastrzeżenia.

„Jedź ŁOŚtrożnie” po raz drugi

Foto: „Jedź ŁOŚtrożnie” po raz drugi
cz wt, 28 października 2008 07:19

Sześć dużych tablic ostrzegających kierowców przed łosiami na drodze stanie jeszcze w tym roku przy głównych drogach przebiegających przez Dolinę Biebrzy. To jeden z elementów drugiej edycji akcji „Jedź ŁOŚtrożnie”. Ma zwrócić uwagę kierowcom podróżującym przez dolinę Biebrzy na możliwość pojawienia się na drodze łosi.

Ratujemy zabytki 200-letniej łomżyńskiej nekropolii

Foto: Ratujemy zabytki 200-letniej łomżyńskiej nekrop...
cz pon, 27 października 2008 15:07

- Historia kwesty na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza katedralnego to szafa pełna dokumentów, które obrazują nie tylko historię zbiórki pieniędzy, ale także sposobu ich wydawania na prace konserwatorskie – opowiada Józef Babiel, który w roku 1984 po raz pierwszy z kilkorgiem społeczników i kilkunastoma harcerzami stanął z puszką kwestarską, do której łomżyniacy wrzucali grosiki na remontowanie nagrobków. Po latach kwesta cmentarna to znane i cenione powszechnie dzieło. Za zebrane pieniądze przywrócono świetność ponad 120 nagrobkom. W dniu Wszystkich Świętych w najbliższą sobotę, 1 listopada A.D. 2008 i w Zaduszki 2 listopada ponad 100 kwestarzy znów zachęci nas do szczodrobliwości.

Napadli na... kuzyna

cz pon, 27 października 2008 14:12

Czterech młodych mężczyzn podejrzanych o napad na 69-letniego mieszkańca Drogoszewa (gm. Miastkowo) zatrzymali łomżyńscy policjanci. Do napadu doszło w nocy 15 października. Dwóch mężczyzn w zaciągniętych na twarz kominiarkach wtargnęło do domu samotnie mieszkającego mężczyzny, po czym jeden przytrzymał go przygniecionego do podłogi, a drugi skradł 10 tys zł. Napastnicy wiedzieli, gdzie szukać pieniędzy, bo jak się okazało dwóch z czterech organizatorów napadu to jego kuzyni.

Od jutra jeździmy inaczej...

cz pon, 27 października 2008 13:47

Przez tydzień będą obowiązywały zmiany w organizacji ruchu przy łomżyńskich cmentarzach. Zmiany mają związek ze zbliżającymi się: Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, w które to tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich. W Łomży największe zmiany dotyczyć będą ulic w rejonie zabytkowego cmentarza przy Kopernika.

« · «« · 823 · 824 · 825 · 826 · 827 · 828 · 829 · 830 · 831 · 832 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę