Minister edukacji na nowy rok
- Nowy rok szkolny 2016/2017 to nowe wyzwania i pierwszy etap istotnych zmian w systemie edukacji. Najważniejsze z nich przewidziane są na rok szkolny 2017/2018 – napisała Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej w liście rozesłanym do dyrektorów szkół, ale adresowanym także do nauczycieli i pracowników oświaty.
Nie ma nic za darmo?
Nie ma nic za darmo, mówią. Nawet jak piszą, że jest za darmo to i tak na koniec musisz zapłacić. A gdybym Ci powiedział, że jest coś, za co nie zapłacisz nic. A gdybym Ci powiedział, że gwarantują to na piśmie. Zamiast tzw. drobnego druczku dają gwarancję na piśmie, że NIC nie zapłacisz? Daj mi 3 minuty, a powiem Ci co to takiego.
Znowu matura...
Ponad 5 tysięcy osób z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego dziś ma poprawkowe pisemne egzaminy maturalne. Zdecydowane większość chce poprawić matematykę. Egzamin pisemny rozpoczyna się o godz. 9., niezależnie od przedmiotu, czy to będzie matematyka, polski czy angielski w szkołach macierzystych uczniów, czyli tych, w których uczyli się i zdawali maturę w maju.
Czas pomyśleć o szkole...
W księgarni BookBook na rogu Giełczyńskiej i Senatorskiej w Łomży w piątek ruch był jak na Marszałkowskiej w stolicy. Ciągle ktoś wchodzi, rodzice z dziećmi albo babcie i nastolatki z karteczkami, na których ciągną się po kilka stronic listy książek do szkoły. - Rzeczywiście, mamy w sierpniu bardzo dobry ruch klientów – uśmiecha się Iwona Wojtkowska, kierownik księgarni, będącej do niedawna w sieci Domu Książki. - Wszyscy sobie przypomnieli, że niedługo trzeba będzie wybrać się do szkoły. Na półkach jest bardzo dużo podręczników do wyboru: nowych i używanych i ćwiczeń. Od razy można zamówić komplet lub – jak niektóre nastolatki – przyjść co kilka dni z nadzieją na nie lada okazję... Nie wszyscy rodzice uczniów muszą się o książki martwić. W łomżyńskich szkołach są też podręczniki, które można wypożyczyć.
Znowu matura za dwa tygodnie
- Sierpniowy egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony w szkołach macierzystych uczniów, czyli tych, w których maturzyści zdawali egzaminy w maju – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która przygotowała 5 142 arkusze egzaminacyjne dla poprawkowiczów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. - Poprawkowe egzaminy pisemne zaczną się we wtorek, 23. sierpnia, o godzinie 9.
Nabór uzupełniający w PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór uzupełniający na rok akademicki 2016/2017. Maturzyści, którzy otrzymali świadectwa maturalne oraz Ci, którzy 23 sierpnia przystąpią do matur poprawkowych, wciąż mają szansę, by od października studiować w uczelni. Wolne miejsca są jeszcze na wszystkich 12 kierunkach, które oferuje „państwówka”.
Nieprawidłowości i uchybienia w SP 2
Regionalna Izba Obrachunkowa przeprowadziła kontrolę gospodarki finansowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Dotyczyła ona m.in. spraw ogólnoorganizacyjnych, księgowości i sprawozdawczości, gospodarki pieniężnej... W wyniku kontroli stwierdzono np. brak pełnomocnictwa dyrektor do kierowania jednostką oraz nienaliczenie i nieujęcie w księgach odsetek od nieterminowej płatności przez dyrektor szkoły czynszu za najem szkolnego garażu. Należność z odsetek nie miała istotnej wysokości (0,13 zł), ale RIO zauważa, że umowę w imieniu szkoły z dyrektorem podpisał inspektor administracji i sekretariatu, choć powinien wicedyrektor. Najważniejsze jednak uwagi dotyczą godzin ponadwymiarowych, których pani dyrektor szkoły miała więcej niż dopuszczalny ustawowy limit.
„Akademia Malucha” w Łomży
- „Akademia Malucha” to wyjątkowe miejsce, które bawi, kształci, uczy. Dzieci czują się bezpiecznie, a ich całościowy rozwój wspierany jest w ciepłej i radosnej atmosferze – mówią organizatorki nowego przedszkola w Łomży. - Zapraszamy do nas dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz 6-latków dla których realizujemy obowiązek przedszkolny. „Akademia Malucha” to Niepubliczne Przedszkole Integracyjno – Terapeutyczne, które rozpoczyna rekrutację.
Szkoła po nowemu - minister Zalewska tak to widzi
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej skierowała do samorządów list, w którym opisała planowane zmiany w systemie edukacji. Reforma ma rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły powszechnej. Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.
Angielski za darmo w Linguo
Łomżyńska szkoła języków obcych Linguo już po raz piąty w wakacje i ferie organizuje nieodpłatne zajęcia językowe dla dzieci. Tradycyjnie w programie „wakacyjnych łamańców językowych” gry i zabawy językowe, multimedia edukacyjne, native-speakerzy i mnóstwo uśmiechu. Zapisy się rozpoczynają teraz, a zajęcia od 1 sierpnia.
Rekrutacja na studenta PWSIiP w Łomży przed półmetkiem
- Na razie 531 osób zdecydowało się na studia stacjonarne w naszej uczelni, natomiast 181 na studia niestacjonarne – informuje dr Krystyna Leszczewska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie można zdobywać wykształcenie na 12 kierunkach licencjackich i na trzech magisterskich: pielęgniarstwo, administracja i zarządzanie oraz informatyka. - Z pewnością studentów pierwszego roku będzie więcej, ponieważ przed nami dopiero półmetek tegorocznej rekrutacji na studia w PWSIiP.
Ministerstwo uchyliło postanowienia kuratorium
Minister Edukacji Narodowej uchylił postanowienia Podlaskiego Kuratora Oświaty, który negatywnie zaopiniował dwie podjęte w lutym przez Radę Gminy Łomża uchwały w sprawie zamiaru likwidacji małych szkół podstawowych w Czaplicach i Puchałach. Kuratorium musi ponownie przeanalizować sytuację i jeszcze raz wydać opinię w sprawie uchwał.
Wakacje z Fel-X’em w Łomży
Wakacje z Fel-X niezależnie od pogody dają świetną zabawę, odciągają dzieci od wielogodzinnego, bezmyślnego ślęczenia przed komputerem, smartfonem czy tabletem. Warsztaty są w podobnym stopniu kreatywne i praktyczne, przynoszą ogromną frajdę wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku, płci, a także wcześniejszych zainteresowań.
Nowy instytut „Państwówki”
Instytutu Prawa i Administracji to siódmy już instytut w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uchwałę o utworzeniu nowego Instytutu podjął Senat „Państwówki”.
Po wynikach z matury szkoła szkole nierówna
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki tegorocznych matur, jakie uzyskali absolwenci poszczególnych szkół w mieście nad Narwią. Na pierwszym miejscu są uczniowie I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W szkole tej zdawalność matury wyniosła aż 99,4 procent. 72,2% z języka polskiego, 83,2% z matematyki oraz 90,6% z języka angielskiego – oto średnie wyniki z pisemnych egzaminów, jakie na tegorocznej maturze uzyskali absolwenci „Pierwszego”. Jak sobie radzili na maturach uczniowie innych szkół ponadgimnazjalnych, prezentujemy poniżej.
Grodzki zastąpi Trojanowskiego. Senat PWSIiP zatwierdził nowego kanclerza
Andrzej Grodzki dotychczasowy radca prawny Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży obejmie fotel kanclerza tej uczelni po odchodzącym na emeryturę Henryku Trojanowskim. W piątek zgłoszonego przez rektora uczelni kandydata na nowego kanclerza pozytywnie zaopiniowała senat PWSIiP. Kanclerz Grodzki funkcję obejmie od 1 sierpnia.
Aneta Nowak z „Wety” ma indeks SGGW w konkursie Jana Stypuły
Trójka uczniów Technikum Weterynaryjnego w Łomży rywalizowała w finale XIII Konkursu im. Jana Stypuły, w którym główną nagrodą jest indeks Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zwyciężyła minimalnie - w ocenie jury pod przewodnictwem profesora Marka Galanty z SGGW - Aneta Nowak, 20-latka z Siedlec, broniąca pracy pt. „Wrzodziejące zapalenie rogówki koni w praktyce weterynaryjnej” pod opieką lekarza wet. Wandy Kocznur – Baranowskiej z TW. Jako nagrodę dodatkową dostała pękatą publikację „Patologia ogólna zwierząt” od redaktora tomu dr. hab. Rafała Sapierzyńskiego, ażeby miała co postudiować na trzecim roku weterynarii SGGW.
W I LO w Łomży jedna poprawka z matury, w II LO – aż dwie
- Wyniki tegorocznych matur mamy bardzo dobre, chociaż nie mam jeszcze odniesienia do innych szkół w systemie ogólnokształcącym w kraju – cieszy się dyrektor Jerzy Łuba z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie zdało egzamin dojrzałości 159 absolwentów. Do czwartku, może piątku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie podaje wyników szkół i uczniów: znają je tylko dyrektorzy i maturzyści, którzy od rana we wtorek odbierali zaświadczenia ze swoimi wynikami. - Zmartwiłem się, że jedna osoba nie poradziła sobie z matematyką, poziom podstawowy... Poprawka w sierpniu.
Ratusz przegrywa i płaci
Miasto przegrało kolejny spór sądowy o zaległe dotacje dla niepublicznych szkół. Tym razem chodzi o kwotę ponad 160 tysięcy złotych, którą po wyroku sądowym miasto musi wypłacić na rzecz Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.
Wyniki matury już są
Tegoroczni maturzyści mogą już poznać swoje wyniki. Na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej jest wejście do dostępnej w internecie prezentacji indywidualnych wyników egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju i czerwcu 2016 roku, a w szkołach można już odbierać świadectwa dojrzałości. W tym roku w Łomży do matury przystąpiło około 1670 osób. Z ogólnodostępnych danych OKE wynika, że w całym województwie maturę zdało 81% tegorocznych absolwentów liceów i techników przystępujących do egzaminów.