Nabór do Certyfikowanej Klasy Wojskowej w ZSTiO Nr 4 w Łomży
Trwa rekrutacja do szkół średnich. Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Młodzi ludzie, którzy wiążą swoją plany zawodowe ze służbą wojskową bądź pracą w administracji samorządowej i rządowej na stanowiskach związanych z obronnością, mogą wybrać naukę w Certyfikowanej Klasie Wojskowej w czteroletnim liceum ogólnokształcącym w Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży.
Sprawdzają jak młodzież odnajduje się w cyfrowym świecie
W Wiźnie kilkunastu uczniów rozwiązywało test sprawdzający cyfrowe kompetencje. Od kwietnia do lipca w krajach Grupy Wyszehradzkiej trwa sprawdzanie jak młodzież radzi sobie z przetwarzaniem informacji w cyfrowym świecie. To zdaniem wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego ma pomóc "w ewentualnych korektach nauczania".
Łomżyniak w Radzie do spraw Doskonalenia Systemu Oświaty
Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek wręczyła powołania nowym członkom Rady do spraw Doskonalenia Systemu Oświaty. Wśród docenionych znalazł się pochodzący z Łomży nauczyciel Piotr Chmielewski.
Dzieci dzieciom przygotowały Dzień Dziecka
W czwartek, 2 czerwca, uczniowie klas III D i F z I LO zorganizowali w Giełczynie Dzień Dziecka dla dzieci z Ukrainy, które przebywają w rejonie Łomży. - Wystarczyło rzucić hasło, a młodzież się bardzo chętnie zaangażowała – chwali Tomasz Szałkowski, wicedyrektor I LO. - Młodzież lubi robić coś dobrego – podkreśla.
„Oszczędność nie kosztem dzieci”
Wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski, wspólnie z naczelnikiem wydziału oświaty Pawłem Piwowarskim, spotkali się w piątek rano z nauczycielami, rodzicami i radnymi, aby wyjaśnić kwestie łączenia grup przedszkolnych, redukcji godzin dydaktycznych w łomżyńskich przedszkolach czy ewentualnych zwolnień.
100-minutowy egzamin ósmoklasisty z matematyki
W drugim dniu egzaminów ósmoklasiści spotkali się z Królową Nauk. Mogli rozwiązywać zadania ponad półtorej godziny, ale niektórzy wychodzili z egzaminu wcześniej. - Rozwiązałem 19 zadań w 42 minuty - uśmiecha się skromnie Stanisław Wiszniewski z Katolickiej Szkoły Podstawowej przy Sadowej w Łomży. - Zadania były różne, lecz o zbliżonym stopniu trudności. Chciałem, by chociaż jedno mnie zaskoczyło, ale każdy typ zadań zrobiliśmy na lekcjach z Panią Ewą Zysk - Borowczyk.
Nauczyciele z przedszkoli sprzeciwiają się likwidacji godzin dydaktycznych
"Chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec ograniczenia ilości godzin dydaktycznych" – piszą nauczyciele z łomżyńskich przedszkoli do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Nie chcą, aby przedszkola zmieniły się w przechowalnie dzieci.
Egzamin 8-klasisty dla Polaków i Ukraińców
W całej Polsce odbywa się egzamin ósmoklasisty jako podsumowanie wiedzy i umiejętności, które dzieci zdobywały i prawdopodobnie przynajmniej w części opanowały podczas edukacji. W Łomży ma prawo zdawać 808 ósmoklasistów z 9 szkół podstawowych, natomiast w powiecie łomżyńskim 598 nastolatków z 30 podstawówek. W województwie podlaskim może zdawać aż 14 397 uczniów.
Planują zwolnienia nauczycieli w przedszkolach…?
Na obrady komisji oświaty Rady Miasta przyszło około 20 nauczycielek przedszkoli publicznych z Łomży. Obawiają się, że wiceprezydent Andrzej Stypułkowski i naczelnik wydziału oświaty Paweł Piwowarski zamierzają łączyć klasy w szkołach i grupy w przedszkolach, zmniejszać godziny etatu o jedną piątą, a to obniży i tak marne wynagrodzenia oraz doprowadzi do zwolnień w placówkach.
Hubert z SP 9 w Łomży najlepszy w województwie podlaskim
- Hubert Chrostowski ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży jest jedynym uczniem w naszym województwie, który zdobył aż cztery tytuły laureata konkursu przedmiotowego: z języka polskiego, historii, matematyki i fizyki - informuje Małgorzata Palanis z Kuratorium Oświaty w Białymstoku. 14-letniemu łomżyniakowi pogratulowali na uroczystości w białostockiej SP nr 21: wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i kurator oświaty Beata Pietruszka. W 13 konkursach przyznano aż 256 tytułów 211 laureatom.
Zabawa z nauką przyszłych studentów w ANS
- Uczelnia to szkoła, gdzie ludzie dużo się uczą. A w uczelni stawia się stopnie? - wspólnymi siłami starają się stworzyć definicję 3-klasiści z SP w Konarzycach: Filip Nieradko i Franek Szymański, którzy bawili się na XVIII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Chcą studiować w Uczelni, która "jest jak szkoła, tylko dużo większa i dużo trudniejsza".
Emilia Malska jest mistrzynią Polski we fryzjerstwie
Emilka Malska pierwszy konkurs fryzjerski poza Szkołą wygrała 25. kwietnia w Wasilkowie i jako reprezentantka województwa podlaskiego na 3 dni wyjechała do Gołdapi. 17-latka ze "Staszicówki" zdobyła tam mistrzostwo Polski w konkursie szkół branżowych "Sprawny w zawodzie fryzjer". W środę wieczorem na gali finałowej usłyszała swoje nazwisko. - Byłam z siebie dumna i zaskoczona, że potrafiłam wszystkim reprezentantkom województw stawić czoła - opowiada szczęśliwa Emilka.
Festiwal Nauki i Sztuki w Łomży
Zabawa nauką i z nauką dla wszystkich grup wiekowych w piątek 13. maja w Łomży w Akademii Nauk Stosowanych. XVIII Podlaski Festiwalu Nauki i Sztuki zaprasza do Łomży. Warto tam być, warto doświadczyć nauki w zabawowej formie.
Anna, Patryk i Paweł na maturze checked their English
Majowe słońce towarzyszyło piszącym egzaminy z polskiego i matematyki, ale w piątek zaświeciło dopiero po maturze z języka angielskiego. Patryk Gutowski i Paweł Piaścik wyszli z promiennym uśmiechem z III LO po około godzinie. Friends są w znakomitych humorach & know reasons. Ania Kopczewska z "Katolika" sprawdzała answers do ostatniej ze 120 minut i also left School in good mood. Słuchali nagrań, czytali teksty, pisali bloga: all po angielsku, tylko polecenia były po polsku.
Łatwa matematyka na maturze chłopców z II LO
Mieli na egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym po 170 minut, ale wystarczyło im 90 minut na rozwiązanie 35 zadań. Do tego zdążyli po dwa lub trzy razy sprawdzić poprawność odpowiedzi. Gdzie są tak szybcy, uzdolnieni i przygotowani matematycznie chłopcy? Przed prawie 122-letnim gmachem II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży w słoneczne czwartkowe południe.
Jakub z "Mechaniaka" po maturze z polskiego zadowolony
Ponad 10 i pół tysiąca abiturientów ze 155 szkół średnich w województwie podlaskim pragnie zdać egzamin maturalny, w tym prawie 9 tysięcy po raz pierwszy. W Łomży abiturientów w technikach i liceach jest prawie półtora tysiąca, z których trzy czwarte: 1 150 dziewcząt i chłopców to tegoroczni 20- oraz 19-latkowie. Maraton egzaminacyjny zaczął się słonecznie 4. maja od godziny 9. maturą z języka polskiego i potrwa do 23. maja. - Test był łatwiejszy niż w poprzednich latach - ocenia Jakub Kopacz z Technikum Geodezyjnego w ZSMiO nr 5 w Łomży. Po 3 godzinach wyszedł zadowolony.
Emilia z Łomży wygrała konkurs fryzjerski w Podlaskiem
- Jestem zadowolona, że wygrałyśmy w Wasilkowie, bo to mój pierwszy konkurs poza Szkołą i od razu zwycięski - mówi z delikatnym uśmiechem Emilia Malska. 17-latka ze "Staszicówki" wygrała konkurs szkół branżowych województwa podlaskiego z fryzjerstwa: stworzyła w półtorej godziny ulotną, romantyczną fryzurę ponad 30 loków, jakie zakręciła z długich włosów na głowie koleżanki Julii Wiśniewskiej. Oczarowała jurorów i będzie naszą reprezentantką w konkursie ogólnopolskim.
Pogodne świadectwa dla abiturientów liceów i techników
- Zaszczytny tytuł Osobowość "Wety" to uhonorowanie naszej wiedzy, wysiłków i działań na rzecz Szkoły przez cztery lata nauki - mówi Aleksandra Rafałowska, maturzystka i wychowanka Wioletty Chludzińskiej. Z kolegą Rafałem Jastrzębskim dostanie nagrodę, miły przekaz z fundacji Krystyny Michalczyk - Kondratowicz, córki pierwszego dyrektora Technikum Weterynaryjnego. 109 uczniów "Wety" dostało karminowe róże i rzuciło biretami w górę, jadło tort i wzruszało się przed maturami.
Nie wykryto sprawców "bombowych maili"
Nie wiadomo kto rozsyłał maile o podłożonych bombach podczas ubiegłorocznych matur. Prokuratura Okręgowa w Łomży poinformowała o umorzeniu postępowania.
Intel przeszkoli uczniów i nauczycieli z Marianowa
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie staną przed szansą wzmocnienia swoich kompetencji cyfrowych. W wyniku podpisanego porozumienia między Intelem a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, firma Intel ma zorganizować programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie.