Wirująca Strefa A.D. 2006
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na V Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego WIRUJĄCA STREFA, który odbędzie się już w sobotę i niedzielę (14-15.X.2006) w hali sportowej przy ul. Ks. Anny 18. Turniej ma zasięg ogólnopolski - uczestniczą w nim soliści i formacje różnych stylów (break dance, electric boogie, funky, hip hop, freestyle) z różnych stron kraju.
XI Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży organizator XI Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich serdecznie zaprasza osoby zainteresowane teatrem do wzięcia udziału w przeglądzie teatralnym, który odbędzie się 14 grudnia br., w sali widowiskowej MDK-DŚT. Jurorzy dokonujący oceny spektakli uwzględniać będą pomysł inscenizacyjny, materiał literacki, interpretację tekstów, ogólny wyraz artystyczny. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem, który umieszczamy poniżej...
Michalska z Gedroyciem w salonie
„Że też im się chce wlec z Afryki tu nad Narew łapać po łąkach zielone krakowianki przez te marne cztery miesiące(...)”
Adam Pierończyk TRIO - LIVE IN BERLIN
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży organizator Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej zaprasza na koncert czołowego saksofonisty jazzowego Adama Pierończyka 8 października br, godz.20.00 do Klubu PopArt przy ul. Wojska Polskiego 3.
Grzeszny początek Jesieni
Szary, chłodny poniedziałek. Przymglony wieczór na Wojska Polskiego. Intrygujący półmrok w sali na drugim piętrze MDK. Nieledwie 30 osób przycupnęło po kątkach. O takiej frekwencji ludzie mówią, że „sala świeciła pustkami”. W tym roku mający trwać blisko dwa miesiące cykl kilkunastu imprez startował niemrawo, bez pewności, czy w ogóle dojdzie do skutku. I jak co roku - Łomżyńska Jesień Kulturalna jednak wystartowała!
Farna żyje sztuką
Łomżyński malarz Robert Sokołowski jako pierwszy od lat artysta pokazuje swoje prace nie w galerii, a na Farnej, i tworzy nie w pracowni, a "na żywo", bo na oczach publiczności. Stanowią ją przechadzający się uliczkami Starówki mieszkańcy, przyjezdni i turyści. Przez kilka ostatnich, ciepłych i słonecznych dni września widzieliśmy go, jak skupiony przy sztalugach maluje portrety i pejzaże, nie tylko rodzinnego miasta. Zatrzymują się przy człowieku z paletą farb zaciekawione dzieci, rozbawiona młodzież, stateczne małżeństwa i żyjący wspomnieniami staruszkowie.
Edyta Geppert i Marian Opania w Łomży
- Wielu mieszkańców naszego miasta i okolic czeka co roku na Łomżyńską Jesień Kulturalną, którą od lat organizujemy w październiku i listopadzie - mówi Roman Borawski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Planujemy ją zawsze z dbałością o wysoki poziom artystyczny. Chcemy, aby nasza propozycja kulturalna obejmowała różne dziedziny sztuki: muzykę nie tylko popularną, ale i wyrafinowany jazz, wysublimowaną plastykę, ambitny teatr i kabaret intelektualny.
Rozkosz, romantyzm, Rodrigo!
"Romantyczny wieczór" - i dosłownie, i w przenośni - spędziliśmy z Krzysztofem Pełechem, utalentowanym gitarzystą klasycznym z Wrocławia (ur. 1970). Solista czwartkowego koncertu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Czesława Grabowskiego frapował biegłością, imponował opanowaniem instrumentu i zachwycił ślicznie zagraną prześliczną kompozycją. W jego wykonaniu podziwialiśmy Concerto De Aranjuez, najsłynniejszy koncert hiszpańskiego twórcy Joaquina Rodrigo, skomponowany w 1940 r. na gitarę i orkiestrę.
Sacrum et Musica: Świat moich myśli
Gromko oklaskiwani Jacek Szymański i zespołu ALLA BREVE wystąpili podczas kolejnego koncertu II Festiwalu Muzycznego Sacrum et Musica. Tym razem w salę koncertową zamienił się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Łomży. Publiczność wypełniła kościół po same brzegi...
Mądre słowa, piękna muzyka
- Czy może powstać to, co jest wzlotem ducha, jeśli nie nawiązuje do tego, co jest sfery duchowej najgłębszą treścią? - pytał w Katedrze na poły refleksyjnie, na poły retorycznie Jan Miłosz Zarzycki o inspiracje w muzyce religijnej (jak msze, psalmy i oratoria) oraz świeckiej (jak symfonia czy koncert). Dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej poprowadził w niedzielę, 17 września. A.D. 2006 wykonanie z udziałem Suwalskiego Chóru Kameralnego Oratorium do tekstów Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Stworzona przez Tadeusza Trojanowskiego majestatyczna kompozycja zainaugurowała II Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica.
Uśmiech znad Narwi, znad Wisły, znad Styksu...
W rok po śmierci Jerzego Swoińskiego (1944-2005) w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę "Wspomniemnie", na której zobaczyć można obrazy, grafiki i rysunki łomżyńskiego artysty. Artysty, który nie tylko zasłużył się organizacją Biura Wystaw Artystycznych w Łomży(kierował nim od 1974 do 1977 r.), ale który wrósł w pejzaż Starówki i instytucji kultury. Który pozostał w sercach i życzliwej pamięci tak ludzi związanych ze sztuką, jak i kwiaciarek.
Trzeci sezon, drugi festiwal
O krasnoludkach, śpiewaniu piosenek z synem i festiwalu Sacrum et Musica z Janem Miłoszem Zarzyckim, dyrektorem i dyrygentem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej rozmawia Mirosław R. Derewońko. Mirosław R. Derewońko: - Czterdziestoletni dyrygent rozpoczął z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną swój trzeci z nią sezon artystyczny. Jednak pod koniec sierpnia w Katedrze po raz pierwszy w życiu dyrygował Pan na siedząco... Jan Miłosz Zarzycki: - Rzeczywiście, ze stołka poprowadziłem też nasz zespół w tę samą niedzielę w kościele w Węgrowie. Wcześniej na siedząco dyrygowałem orkiestrą Panorama Musica Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w Pałacu WTM nad Morskim Okiem w Warszawie. Ale gips z lewej nogi mam już zdjęty. Codziennie chodzę, już bez kul, na intensywną rehabilitację.
Nabór do pracowni plastycznej
Pracownia plastyczna MDK-DŚT ogłasza zapisy dla dzieci wieku 7 - 13 lat. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt telefoniczny do 22 września w godzinach 10.00 - 14.00.
Mistrz na dobry muzyczny początek
Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków Konstanty Andrzej Kulka wystąpił z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną w koncercie inaugurującym jej kolejny - już 29. - sezon artystyczny. Koncert rozpoczęło wykonanie utworu Symfonia Hiszpańska Eduarda Lalo z mistrzem Kulką jako solistą.
„Wydobyć z cienia” w 120 rocznicę urodzin o Jerzym Kossaku malarzu bataliście słów kilka.
Chętnie sięgamy po obrazy Jerzego Kossaka dla wizualizacji artykułów, akademii ku czci bohaterów 1920 roku, wspominając rocznicę niepodległości, czy postać Marszałka Piłsudskiego. A przecież to jest człowiek cienia. Najnowsza Wielka Encyklopedia Powszechna nie odnotowuje hasła Jerzy Kossak jedynie je wyjaśnia jednym zdaniem w nocie o Wojciechu Kossaku. Jakim był artystą, człowiekiem, co w niósł w dorobek sztuki polskiej, czy rzeczywiście powinien być postacią w tle nie zasługująca na własny biogram, za to co wniósł swoja twórczością dla Ojczyzny.
Kurpie pod Kolumną Króla Zygmunta
Kapela Kurpiowska ROK i Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'' działające przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej wystąpiły na Placu Zamkowym w Warszawie. W niedzielę odbył tam się specjalny koncert promujący gminy województwa podlaskiego.
Na szczytach świata
Jan Dobkowski (lat 64), najwybitniejszy malarz rodem z Łomży, gościł w sobotę i niedzielę, 9 i 10 września 2006 r. w rodzinnym mieście. Autor ponad 170 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 ekspozycji zbiorowych w najbardziej prestiżowych galeriach polskich i zagranicznych był w świetnym humorze. Rozdawał autografy, opowiadał anegdoty, sypał dowcipami. Laureat nagrody im. Jana Cybisa otworzył wystawę swoich najnowszych obrazów „Himalaje”. Wszystkich zaskoczyła forma, w jakiej przedstawił wrażenia z podróży do Nepalu.
Salon Sztuk na 5
- „Choć pacjentów straszysz groźną bormaszynką, jednak w duszy zostajesz grzeczną dziewczynką” - rymował na cześć Anny Jakubowskiej, blisko 10 razy starszej gospodyni od Salonu Sztuk przy ulicy Makowej w Łomży, Jerzy Badyda. Ale podczas wieczoru z okazji piątych urodzin jedynej prywatnej i niekomercyjnej placówki kulturalnej na Ziemi Łomżyńskiej ten lekarz urolog - i to dopiero po wielu namowach – zaczął innym dwuwierszem: urologiczno-dentystycznym.
Wystawa Jerzemu Swoińskiemu (1944 – 2005) w Galerii Pod Arkadami.
W rocznicę śmierci, która minęła 4 września A.D. 2006, wspomnijmy Jerzego Swoińskiego, grafika, rysownika i malarza – autora logo portalu 4lomza.pl. Od 1969 roku, czyli od ukończenia Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieszkał i tworzył w Łomży. Tutaj w 1974 r. zaczął tworzyć oddział Biura Wystaw Artystycznych, które po latach przekształciło się w do dziś istniejącą Galerię Sztuki Współczesnej.