Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Nagroda dla Redaktora Dąbrowskiego za 30 lat w Radiu

Główne zdjęcie
Adam Dąbrowski

Adam Dąbrowski urodził się w starym szpitalu w Łomży. Absolwent SP nr 4 i „Wety” po studiach na Wydziale Polonistyki UW został: nauczycielem języka polskiego w „Drzewnej” i dziennikarzem w Radiu Białystok. - To podsumowanie całej mojej pracy dziennikarskiej. Akurat tak się złożyło, że w tym roku w lutym minęło 30 lat, jak podpisałem pierwszą umowę z ówczesnym prezesem Radia Białystok, i dlatego uważam, że jest to taka nagroda dla mnie jak Oscar dla Wajdy – mówił Adam Dąbrowski, gdy został laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia Białystok za 2021 r.

W tegorocznej edycji Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia Białystok dla wyróżniających się dziennikarzy doceniono także Andrzeja Bajguza za propagowanie podlaskiej kultury i muzyki. - To docenienie tego, że stajemy się takim mikrofonem, który nagłaśnia to, co jest najpiękniejsze i najlepsze w naszym regionie – stwierdził wówczas Andrzej Bajguz, którego głos słyszymy, m.in. w cyklu audycji „Pod powierzchnią” oraz w programach niedzieli kulturalnej między godziną 9. a 12.

Dziennikarz dociekliwy, ale nie napastliwy 
- Statuetka Nagrody jest ładna: podstawa solidna, a mikrofon z metalu lekki, dlatego trzymam ją w domu – opowiada nam red. Adam Dąbrowski, którego Rada nagrodziła za działalność reporterską i publicystyczną, w tym zabawne felietony radiowe. Redaktor Dąbrowski znany jest ze swobodnego poczucia humoru, rozległej wiedzy, erudycyjnych skojarzeń, pomnikowej pamięci, dlatego w gronie współpracowników, słuchaczy i rodziny bardzo ceniony jest za umiejętność przywoływania anegdot z najdalszych czasów, do których inni nie dosięgają wspomnieniem, a czasami nawet i wyobraźnią.

Jak udaje mu się zyskać tyle sympatii ludzi z otoczenia i w eterze? Zdaniem Laureata, może wynika to z autentycznego zainteresowania różnorodnymi tematami, które ofiarnie i rzetelnie podejmuje...? Przez 30 lat pracy w rozgłośni, również jako kierownik Studia Łomża Radia Białystok, nie miał ze strony przełożonych negatywnych opinii o sobie. Jest wdzięczny również tym słuchaczom, którzy na niego wysyłali skargi do Rady Programowej, dzięki czemu jej członkowie musieli też dokładniej zapoznać się z treścią wygłaszanych na antenie poglądów łomżyniaka. Z wdzięcznością i sympatią wspomina swoje polonistki: w „Czwórce” Panią Kołakowską  i w „Wecie” Albinę Galik-Chojak, która przy wielu okazjach mawiała z dumą, że Adam Dąbrowski to jej najzdolniejszy wychowanek, zapamiętany z lekcji języka polskiego na zawsze.

Zastanawiacie się pewnie Państwo, czym Laureat zyskał tyle szacunku, życzliwości i uznania w oczach ludzi...? Jest przenikliwy i dociekliwy, ale nie napastliwy ani natrętny. Trudne, niewygodne, przykre pytania umie zadać uprzejmie, bez uniesienia emocjonalnego. Z iskrami ciekawości w oczach lubi dzielić się myślą, pomysłem, doświadczeniem. 58-letni Redaktor w młodości grał z zapałem w koszykówkę i kwestuje od lat z TPZŁ na ratowanie zabytków starego cmentarza. Pomaga ludziom na życiowych zakrętach. W kryzysie niesie nadzieję.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Nagrodzone opowieści o mieście co było dla nich rajem

Papierowa walka o łomżyński szpital. Autor: Adam Dąbrowski

Czego boi się Chrzanowski?

Odsiecz Prezydencka

Dni Ziemi na Ziemi Łomżyńskiej

W środę „Zielonym do góry”!

„Skądżeś jest” Koniu Polski

Wspomnienie Albiny Galik-Chojak

Święty Jan Paweł II błogosławił w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę