Uczniowie z Wety pojechali na praktyki do Niemiec
Dwudziestu uczniów z klas drugiej i trzeciej łomżyńskiej Wety kształcących się na kierunku technik żywienia i gospodarstwa domowego właśnie rozpoczęło miesięczne praktyki w niemieckiej Turyngii. - Uczniowie ulokowani zostali w 10 miejscach odbywania praktyk. To trzy- lub czterogwiazdkowe renomowane hotele, restauracje, kuchnie restauracyjne – podaje Magdalena Budziszewska z ZSWiO w Łomży.
Przedsiębiorca przed maturą zdobywa indeks SGH
- Bardzo pragnąłem zdobyć indeks Szkoły Głównej Handlowej, a że prowadziły do tego olimpiady wiedzy ekonomicznej i przedsiębiorczości, to w obu wziąłem udział – mówi skromnie Rafał Wachowski (lat 18), maturzysta I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - W olimpiadzie ekonomicznej zostałem pod koniec marca laureatem, zaś w olimpiadzie przedsiębiorczości 12. kwietnia udało mi się nawet wygrać!
„Katyń - Prawda i Pamięć”
Trzynastego kwietnia w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego obchodzony „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Z tej okazji w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się specjalna uroczystość. Było przypomnienie tragicznej historii, videoklipy z utworami m.in. Kaczmarskiego, oraz prezentacja filmu o Katyniu pt. „O pewnym brzasku” w reżyserii Piotra Dziubińskiego i Roberta Reja.
Wyniki przedszkolnej rekrutacji później
Rodzice łomżyńskich przedszkolaków dłużej będą musieli czekać na informację do którego z miejskich przedszkoli, szkolnych zerówek czy klas pierwszych szkół podstawowych udało się im w tym roku zapisać dziecko. Pierwotnie miało to być ogłoszone 17 kwietni, ale – jak tłumaczy ratusz - „z powodów technicznych” informacje te zostaną opublikowane kilka dni później.
Hans Hase i Mały Artysta w Deutsch Wagen Tour
- Wprawdzie opinie, od kiedy wprowadzać język obcy, są podzielone, ale Goethe Institut jest zdania, że należy zaczynać jak najwcześniej – twierdzi Bogumiła Manek, lektorka Instytutu Goethego, która poprowadziła zajęcia z cyklu Deutsch Wagen Tour w Niepublicznym Przedszkolu Mały Artysta w Łomży. Przedszkolakom pomagał przybliżyć język niemiecki Hans Hase – zabawny zajączek Jaś.
„Oto człowiek...” - misterium Męki Pańskiej w WSA
- Na jednej z prób kolega z biczem przez przypadek uderzył mnie raz tak mocno, że aż zapiekło, naprawdę do żywego – mówi Mateusz Dąbrowski, uczeń Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży, który wystąpił w roli Jezusa podczas wielkopostnego misterium Męki Pańskiej. - Wtedy zdałem sobie sprawę, jak cierpiał Chrystus, kiedy bito go nie na niby, tylko naprawdę...
Błogosławiony Jan Paweł II w pamięci pokoleń
Dziś mija siódma rocznica pamiętnej śmierci Papieża z Polski, który stał się autorytetem duchowym milionów starszych i młodych Polaków oraz ludzi na świecie. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbył się Regionalny Konkurs Wiedzy „Pielgrzymi szlak Jana Pawła II – III Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny”. W kościołach Diecezji Łomżyńskiej sprawowane będą dzisiaj msze św. rocznicowe.
Młodzi Włosi cenią polską kulturę, historię i sztukę
- Największą wartością naszego pobytu jest poznawanie koleżanek i kolegów z Polski, otwarcie się na drugiego człowieka – mówi Irene Burelli (lat 18), która z 21 uczniami liceum z Udine gościła w naszym kraju na zaproszenie Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. - Polacy są oddani, życzliwi i gościnni, dzięki czemu odkrywamy ich kulturę, a to wszystkich nas wzbogaca!
Działać twórczo!
Aż 15 nagród i wyróżnień – w tym główne, w kategoriach: recytacja, muzyka i fotografia –zdobyli reprezentanci łomżyńskich burs w III Międzybursowym Konkursie Twórczego Działania. Wzięło w nim udział ponad 50 młodych ludzi z całego województwa podlaskiego. To jeden z dwóch tego typu konkursów w województwie i jeden z nielicznych w kraju.
Upadek to nie przypadek...
Patrycja Buras z drugiej klasy Szkoły Podstawowej w Stawiskach wgrała etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi – czy upadek to przypadek?”. Drugie miejsce w tej samej grupie wiekowej zajął Karol Karwowski ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyjałowie. Do konkursu nadesłano niemal dwa i pół tysiąca prac plastycznych ze 175 szkół podstawowych z terenów wiejskich województwa podlaskiego.
Netbook, tablet i czytnik na drodze myślenia i wyobraźni
W auli panuje cisza jak makiem zasiał. 92 dziewcząt i chłopców pochyla się nad jeszcze czystymi kartami zadań. Myślą. Trema w mig przechodzi, gdy czują rozkoszną adrenalinę, znów mierząc się z liczbami, wzorami, figurami i bryłami. Nie walczą o stopnie z klasówki, tylko o netbook, tablet i czytniki do e-książek w finale Drugiego Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego, który zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
O gen. Andersie wiedzą niemal wszystko
Michał Mieczkowski uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 po raz drugi wygrał Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Władysław Anders - Wielki Polak XX wieku”. Do konkursu wiedzy przystąpiło 28 uczniów nie tylko z łomżyńskich szkół podstawowych, ale także z Podgórza, Bełdy, Rydzewa, i Grajewa.
Nauczyciele dostaną podwyżkę
Od września pensja zasadnicza nauczycieli ma wzrosnąć o 3,8 proc. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że średnie wynagrodzenia dla nauczyciela stażysty wyniesie wówczas 2718 zł, a nauczyciela dyplomowanego 5000zł. Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych trafił projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Szkołę czas wybrać...
Dziś startuje rekrutacja gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W Łomży w tym drugim przypadku będzie to elektroniczna rekrutacja. System wystartować ma od godziny 13:00. Listy przyjętych do szkół będą znane dopiero w lipcu. Harmonogram rekrutacji jednakowy w skali całego województwa ustalił kurator oświaty.
Kurpiowska kultura dla studentów z przedszkoli
Ruszył letni semestr Uniwersytetu Dzieci Bogdana Jańskiego. Tym razem w ramach zajęć dla swoich najmłodszych studentów uczelnia organizuje warsztaty kurpiowskie. Zajęcia odbywają się indywidualnie w każdym z 11 przedszkoli w Łomży i Zambrowie.
Są dumą szkoły...
Prymusi to uczniowie, którzy osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce i zachowaniu - średnią ocen co najmniej 5,0 oraz wzorowe zachowanie. W tym roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży takich prymusów jest 26. Jedną z nich jest Milena Mroczkowska z klasy III f. Jej wynik za pierwsze półrocze to średnia ocen 5,7, wzorowe zachowanie, udział w 8 konkursach przedmiotowych na etapie wojewódzkim i już potwierdzone zdobycie pięciu tytułów laureata, a przed nią kolejne konkursy.
Przedszkolna rekrutacja startuje
W czwartek rusza elektroniczny nabór do łomżyńskich miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Tak jak w latach poprzednich rodzice będą mogli zapisywać swoje pociechy za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Niemniej rejestracja dziecka na stronie jest tylko pierwszym krokiem rekrutacji. Później rodzice i tak będą musieli złożyć jeszcze papierowe zgłoszenie i przynieść je do wybranego przedszkola
Pomysł na studia w Warszawie, Białymstoku... i Łomży?
- Wybrałam filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, bo wykluczam Łomżę i Białystok jako miejsce pracy zawodowej – mówi Patrycja Chojnowska, maturzystka z III LO w Łomży, gdzie odbywała się 12. Giełda Pomysłów na Życie. Na targi edukacyjne, prezentacje i wykłady przybyła młodzież ponadgimnazjalna ze szkół w Łomży, Marianowie i Jedwabnem. Uczniom klas drugich i maturzystom ofertę przedstawiło 29 uczelni publicznych i niepublicznych z Łomży, regionu i kraju.
Wypadki w szkołach
Ponad trzy tysiące wypadków zanotowano w poprzednim roku szkolnym w szkołach na terenie województwa podlaskiego. To o ponad 10% mniej niż wcześniej wynika z danych przedstawionych przez białostockie Kuratorium Oświaty. Najczęściej do szkolnych wypadków dochodzi w gimnazjach. Na tym etapie kształcenia wypadkom w szkole ulega niemal 3% uczniów. W podstawówkach ten współczynnik wynosi 2, a w szkołach ponadgimnazjalnych 1,1.
Sitodruk – szansą na zdobycie zawodu w „Plastyku”
Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży wzbogaca ofertę edukacyjną o nową specjalizację: od września wprowadzi druk sitowy (tzw. sitodruk albo serigrafia). Będzie to specjalizacja artystyczna, obok technik graficznych, w ramach specjalności formy użytkowe. Łomżyński „Plastyk” to drugą szkoła realizująca taką specjalizację w Polsce po Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej.