Łomżyńskie uczelnie na listach „Wprost”
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży uplasowana została na 50 miejscu wśród niepaństwowych szkół niebiznesowych, zaś Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży na 83 opozycji w śród niepaństwowych szkół biznesu i zarządzania. Pierwsza z nich zdobyła 76,5 druga 63 punkty na sto możliwych w rankingu uczelni przygotowanym przez tygodnik „Wprost”.
Ekologiczna młodzież
Modę na ekologię promują uczniowie klasy Vc SP Nr7 pod opieką Urszuli Wieczorek. Jako jedyny zespół z Łomży biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Mała Agenda” organizowanym przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Łodzi. Polega on na przeprowadzeniu inwentaryzacji odpadów powstających na terenie szkoły i określeniu ich wpływu na środowisko, znalezieniu rozwiązań mających na celu minimalizację powstawania odpadów w szkole, oraz wskazaniu metod prowadzenia ich selektywnej zbiórki.
Matura do powtórki?
Ośmiu uczniów jednej z białostockich szkół będzie prawdopodobnie miało unieważnioną maturę z polskiego, gdyż szkolny zespół egzaminacyjny przez pomyłkę skrócił im czas pisania podstawowej części egzaminu ze 170 do 120 minut. Poinformowała o tym rzeczniczka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Łomży, Agnieszka Muzyk.
Matury czas zacząć
Kilka tysięcy maturzystów w Łomży i niemal pół miliona w całym kraju zacznie dzisiaj o godzinie 10. pisać egzamin z języka polskiego. Startujący maturalny maraton potrwa miesiąc. W tym czasie każdego maturzystę czeka przynajmniej pięć egzaminów. Trzy pisemne - z polskiego, języka obcego i jednego z dziesięciu przedmiotów do wyboru. I jeszcze dwa egzaminy ustne - z polskiego i z języka obcego.
Dłuuugi weekend i... matura!
Nie za rok, jak w piosence Czerwonych Gitar, a już 4 maja maturzyści zmierzą się z tematami i zadaniami, do których rozwiązania przygotowywali się przez trzy lata w liceach i przez cztery w technikach. W ostatni przed pisaniem matur piątek odbierali świadectwa ukończenia szkoły.
Egzaminy czas zacząć
Ponad 18 tys. gimnazjalistów w województwie podlaskim, z czego ponad tysiąc osób w Łomży, rozpoczęło w tym roku egzamin gimnazjalny. Kiedy skończą młodsi, zaczną ich starsi koledzy. Zaraz po długim weekendzie rozpoczynają się matury.
Celnicy w szkołach
Jak narkotyki wpływają na zdrowie, co grozi za ich przemyt i posiadanie, w jaki sposób szkoli się psy do ich poszukiwania - tego dowiadują się uczniowie łomżyńskich szkół podczas zajęć z celnikami, organizowanych w ramach akcji "Obelix". To akcja ogólnopolska. Celnicy odwiedzają wybrane szkoły w całym kraju. W Łomży wytypowano szkoły podstawowe nr 2 i 10. Dziś spotkanie takie odbyło się w 10-tce.
Łomżyńska WSA 26.
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży znalazła się na 26 miejscu wśród polskich niepublicznych uczelni magisterskich. Ranking uczelni po raz kolejny opublikował dziennik Rzeczpospolita i miesięcznik Perspektywy. Łomżyńska uczelnia po raz pierwszy jest klasyfikowana wśród uczelni magisterskich, dotychczas zajmowała wysokie lokaty ale wśród uczelni licencjackich i inżynierskich.
Remonty czas zacząć
11 mln zł zostanie przeznaczonych w tym roku na remont i modernizację łomżyńskich ulic. Największa kwota – ponad 10 mln, zostanie przeznaczona na budowę i przebudowę nawierzchni. Reszta pójdzie na poprawę stanu jakości miejskich chodników.
Co po maturze... Giełda Pomysłów na Życie
Już po raz szósty w łomżyńskim III Liceum Ogólnokształcącym odbywa się Giełda Pomysłów na Życie. To impreza, której celem jest przedstawienie uczniom kończącym szkołę możliwości dalszego kształcenia się. Dziś w sali gimnastycznej III LO przedstawiają się 24 uczelnie w tym także te najlepsze – m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy... Impreza choć szkolna przyciąga także uczniów najstarszych klas innych szkół ponadgimnazjalnych z Łomży.
Kurator Mieczkowski - „nie - bo nie”
Wojewoda podlaski otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki negatywną opinię do propozycji powołania na stanowisko kuratora oświaty w województwie podlaskim Janusza Mieczkowskiego z Łomży. Jak podkreśla rzecznik prasowy wojewody Adam Dębski pismo z ministerstwa jest bardzo lakoniczne i nie zawiera argumentacji dlaczego minister nie chce aby Mieczkowski objął funkcje kuratora.
Kurator nie z Łomży
Janusz Mieczkowski z Łomży nie zostanie podlaskim kuratorem oświaty, mimo że pod koniec lutego wygrał konkurs na to stanowisko. Taką decyzję podjął wczoraj po południu minister edukacji i nauki – podał Kurier Poranny. Zdaniem ministra kandydat nie spełnił wymogów i podczas konkursu nie zaprezentował odpowiedniego programu, ani konkretnych założeń. „Jest to decyzja nieodwołalna i ostateczna” - pisze gazeta.
Studia dają pracę!
Polacy boją się przede wszystkim... bezrobocia wynika z badań socjologicznych. Ta obawa od kilku już lat pcha młodych do zdobywania wykształcenia. Niestety okazuje się, że dyplom też już nie zawsze gwarantuje pracę - tym bardziej dobrze płatną. Sytuację dodatkowo komplikuje polska rzeczywistość, w której studiując zarówno na publicznej - teoretycznie za darmo, jak i na prywatnej uczelni i tak trzeba zapłacić... choćby za coraz droższy akademik czy dojazdy do uczelni. W tej rzeczywistości z zupełnie niekonwencjonalną ofertą pojawia się łomżyńska Wyższa Szkoła Agrobiznesu, która studentom daje nie tylko wiedzę, ale i pracę.
Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli
110 nauczycieli z województwa podlaskiego może skorzystać z bezpłatnych studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego. Studia w ramach projektu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki będzie prowadził Uniwersytet w Białymstoku. Ich uczestnikami mogą być nauczyciele gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, absolwenci studiów wyższych zawodowych lub magisterskich posiadający przygotowanie pedagogiczne. Rekrutacja odbywa się przez internet.
Pierwsze w Łomży
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomża to według „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” najlepsza szkoła w mieście. W wojewódzkie podlaskim łomżyński ogólniak jest drugi, a w kraju 27. Dziennik Rzeczpospolita po raz ósmy opublikował ranking szkół średnich. W śród 400 szkół w kraju z Łomży jest tu jeszcze tylko Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7. „Weta” sklasyfikowana została na 274 pozycji w kraju.
Nowe komputery w jedwabieńskiej szkole
Pracownię komputerową składającą się z piętnastu komputerów oddano do użytku uczniom Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Jedwabnem. Szkoła pracownię otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pedagodzy nagrodzeni
W przeddzień „dnia nauczyciela” 25 najlepszych łomżyńskich pedagogów otrzymało nagrody Prezydenta Łomży. Pamiątkowe dyplomy i kwiaty nauczyciele otrzymali podczas specjalnej akademii z rąk prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego i wicemarszałka Sejmu Donalda Tuska. Jak podkreśla Wojciech Kowalik – Naczelnik Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Nagroda Prezydenta ma także wymiar materialny. Każdy z uhonorowanych pedagogów otrzymał po niemal 2 tys zł.
Studia w Łomży praca w Ameryce...
Rozmowa z dr. inż. Andrzejem Borusiewiczem Dziekanem Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży Gazeta Bezcenna: Najwyższy czas wybrać uczelnię. Tak się jakoś porobiło, że nawet informatykę w Łomży można studiować na dwóch konkurencyjnych uczelniach. Pan twierdzi, że przyszli studenci powinny wybrać te w Agrobiznesie – dlaczego? Dr inż. Andrzej Borusiewicz: Tak, polecam studiowanie informatyki w Wyższej Szkole Agrobiznesu i to nie tylko dlatego, że kieruję tymi studiami.
Narodowy Egzamin
Rozpoczął się nowy rok szkolny. To również czas lekcji dla tegorocznych maturzystów, gimnazjalistów ich nauczycieli i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W tym roku będzie kolejny...
Pielęgniarstwo: nowy kierunek bezpłatnych studiów w Łomży
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży uruchamia trzeci kierunek bezpłatnych studiów. Do uruchomionych w październiku ubiegłego roku studiów na kierunkach: Informatyka, a także Zarządzanie i Marketingu teraz dołącza Pielęgniarstwo. W systemie dziennym będzie mogło studiować je 60 osób. Właśnie uczelnia ogłosiła nabór chętnych na ten kierunek studiów.