Nowa sztuczna nerka w Łomży
Łomżyński szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymał jeden z najnowocześniejszych na świecie aparatów do hemodializy. Wartą ponad 60 tysięcy złotych sztuczną nerkę szpitalowi podarowała firma biotechnologiczna Amgen Polska. Dzięki nowemu sprzętowi będzie można nie tylko zwiększyć ilość zabiegów hemodializy, ale również podnieść poziom bezpieczeństwa leczenia.
Kleszcze bardzo niebezpieczne
Sanepid potwierdził, że mężczyzna, który w maju trafił do szpitala w Piszu, zmarł na odkleszczowe zapalenie mózgu – jedną z dwóch niebezpieczną chorób przenoszonych przez kleszcze. Choć choroby są dość rzadkie, to u nas występują one znacznie – kilka a nawet kilkanaście razy częściej niż w innych częściach Polski.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
Środowisko czerwonokrzyskie Łomży gościło w sobotę, 3. czerwca najlepsze drużyny ratownicze ze wszystkich województw. Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża powierzył tutejszemu Zarządowi Rejonowemu PCK organizację Centralnego Etapu XIV Ogólnopolskich Mistrzostw PCK. Zwycięscy etapów z 16 okręgów (województw) walczyli o wyjazd do słonecznej Italii na mistrzostwa ogólnoeuropejskie.
Strajk w szpitalu
Lekarze, pielęgniarki i część pracowników obsługi łomżyńskiego szpitala strajkuje. Dziś pozamykane są przyszpitalne poradnie i zakłady diagnostyczne. Szpital zaś pracuje tak jak na ostrym dyżurze. Dyrektor szpitala Marian Jaszewski podkreśla, w przypadkach zagrożenia życia pacjenci specjalistyczna pomoc medyczną otrzymają, ale nie będą dziś przeprowadzane żadne operacje i zabiegi planowe.
Nowoczesny rentgen na próbę
Od kilku tygodni lekarze z Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży korzystają z cyfrowego sprzętu rentgenowskiego. Niedługo wrócą do tradycyjnych klisz i chemicznych odczynników, bo nowoczesny sprzęt dostali tylko do wypróbowania. W szpitalnej kasie nie ma pieniędzy na tak drogi aparat, dlatego dyrekcja chce sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej.
Szkolenie pielęgniarek
Około dwustu pielęgniarek uczestniczy w łomżyńskim szpitalu w szkoleniu „postępowanie tarpeutyczno-pielegnacyjne w stosunku do chorego z padaczką”. Szkolenie zorganizował Instytut Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
To nie ptasia grypa
Zdechły łabędź, którego we wtorek znaleziono na Narwi w okolicach starego mostu nie był chory na ptasią grypę – podał dr Marian Czerski Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży. Służby weterynaryjne przeprowadziły „sekcję zwłok” łabędzie, która wykluczyła by przyczyną śmierci ptaka mógł być wirus ptasiej grypy.
Farmaceuci dzieciom
Czek na kwotę 2 830 zł, przekazała dzisiaj Janina Szymańska prezes łomżyńskiego oddziału PGF na rzecz łomżyńskiego domu dziecka. Pieniądze pochodzą z loterii fantowej, która organizowana jest podczas dorocznego balu farmaceutów.
Ptasia Grypa niespełna 250 km od Łomży
W Toruniu znaleziono pierwszego w Polsce łabędzia, zarażonego ptasią grypą. U padłego ptaka, na którego natrafiono w centrum miasta nad Wisłą, potwierdzono obecność wirusa H5N1 – czyli wirusa ptasiej grypy groźnego także dla ludzi. Zdaniem ornitologów do Torunia wirusa przyniosły migrujące na wschód ptaki. Wyjątkowo długa i mroźna zima spowalnia ich wiosenną wędrówkę na wschód ale to już tylko kwestia dni – może tygodni, gdy zarażone wirusem ptaki pojawia się także na rozlewiskach Biebrzy i Narwi.
Czy przyleci do nas ptasia grypa?
Zdaniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży Mariana Czerskiego jest to bardzo realne. Miliony ptaków które niebawem będą przelatywały nad regionem i odpoczywały na wodach Narwi i Biebrzy mogą przynieść wirusa ptasiej grypy także w okolice Łomży.
Gotowi na ptasia grypę?
W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, w niektórych azjatyckich rejonach Rosji i w Kazachstanie w 2005 roku i stopniowym pojawianiem się wykrywanych przypadków zakażeń wirusem H5N1 w innych krajach europejskich, utrzymuje się realne zagrożenie przeniesienia tej choroby na teren Polski, w tym województwa podlaskiego.
Łomżyńscy „Lekarze Niezwykli”
Onkolog Anna Łowczak i chirurg - urolog - Marek Załęski z Łomży znaleźli się w grupie 100 „Lekarzy Niezwykłych”. Plebiscyt zorganizował miesięcznik „Zdrowie”. Celem konkursu jest wyróżnienie lekarzy najbardziej cenionych przez pacjentów i to właśnie pacjenci – czytelnicy magazynu dokonali wyboru Lekarzy niezwykłych.
Operowała po pijanemu?
Prokuratura Okręgowa w Łomży powołała biegłego, który ma ostatecznie ustalić w jakim stanie ponad dwa miesiące temu lekarka z miejscowego szpitala wojewódzkiego przeprowadziła operację, po której zmarł pacjent. Gdy ją zatrzymano kilka godzin po tym zabiegu, alkomat wskazał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu, późniejsze badanie krwi śladu alkoholu już nie pokazało. Lekarka tłumaczyła wtedy, że po śmierci pacjenta, zdenerwowana, zażyła środek uspokajający na spirytusie.
Gdzie do dentysty?
Kilkadziesiąt tysięcy łomżan i mieszkańców dawnego województwa łomżyńskiego nie ma zapewnionej bezpłatnej opieki stomatologicznej. Zdecydowana większość stomatologów nie podpisała umów z NFZ-etem. W Łomży umowy na 2006 rok ma tylko 9 placówek. Na terenie powiatu łomżyńskiego tylko trzy.
Dalej bez kontraktów
Lekarze rodzinni z województwa podlaskiego zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim na razie nie podpiszą umów z Podlaskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie pomogły wczorajsze negocjacje w białostockiej siedzibie Funduszu. NFZ zaproponował im za pacjenta 5,14 zł. To o 5 groszy więcej niż proponował w starym roku, ale według wyliczeń lekarzy to ciągle za mało... Lekarze czekają na oficjalne decyzje funduszu w sprawie podwyżek stawki.
Gabinety lekarskie otwarte
„W dniu 1 stycznia 2006 roku osiągnięto w Warszawie porozumienie z Prezesem Narodowego Funduszu i Ministrem Zdrowia, w związku z tym w dniu jutrzejszym gabinety maja funkcjonować normalnie” - podał Marek Twardowski główny negocjator Porozumienia Zielonogórskiego. Oznacza to, że w poniedziałek każdy będzie mógł iść do swojego lekarza rodzinnego, tak jak w roku ubiegłym.
Porozumienie Zielonogórskie się łamie?
Jak podała PAP pierwsi lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Agencja powołała się na słowa rzeczniczka prasowego podlaskiego oddziału NFZ Grażyna Pawelec. "W delegaturze oddziału NFZ w Łomży wpłynęły trzy oferty od lekarzy z PZ" – powiedziała Pawelec.
Wszyscy pacjenci mają być przyjmowani...
Choć lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego póki co nie złożyli wniosków do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie leczenia pacjentów w przyszłym roku „wszyscy pacjenci z Łomży i byłego województwa łomżyńskiego w poniedziałek 2 stycznia otrzymają pomoc medyczną” - zapewnia Jerzy Cwalina szef łomżyńskiej delegatury Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. We wszystkich powiatach zapewniono zastępczą pomoc medyczną w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. O tym do którego iść lekarza będzie można się dowiedzieć telefonicznie.
BSE blisko coraz bliżej
Krowę zarażoną BSE znaleziono w gospodarstwie w Sierkach w pobliżu Tykocinia - około 50 km na wschód od Łomży. To już 17. wykryty w Polsce i drugi w województwie podlaskim przypadek tzw. choroby szalonych krów. 26 stycznia 2004 r. - w ramach rutynowych badań wykryto BSE u 12 letniej krowy pochodzącej z miejscowości Czerwone w pow. kolneńskim.
Czy naprawdę grozi nam ptasia grypa?
Kilkaset złotych wydały służby weterynaryjne, które do specjalistycznego laboratorium w Puławach wysłały gawrona, który zdechł w parku im. Jakuba Wagi w Łomży. Sytuacja u niektórych wywołuje uśmiech graniczący z politowaniem. Niewątpliwie jest to jednak przykład, który ilustruje jak wyczulone są służby na zagrożenie ptasią grypą i to jak walka z tą chorobą może być kosztowna. Czy jednak nie jest to efekt nadmuchanego medialnym szumem balonu paniki?