Wielkanoc z Rodziną Nicoli
- Nicola Zalewski to syn rodzony mojego brata ciotecznego Krzysztofa – opowiada sołtys Mariusz Zalewski ze wsi Stare Modzele w pobliżu Wygody koło Łomży. 22-letni piłkarz, którego rodzice w 1989 r. wyemigrowali do Włoch, zdobył gola z rzutu karnego w meczu z Walią. Zagrał z Robertem Lewandowskim i bramkarzem Wojciechem Szczęsnym w reprezentacji Polski, zaś dzięki wynikowi 5 : 4 wywalczył awans na Euro 2024. - Gdy zobaczyłem mojego kuzyna, jak strzela gola, to prawie płakałem ze szczęścia. Miałem łzy w oczach - mówi sołtys. - Syna w wieku Nicoli pochowałem 10 lat temu, ale mam dla kogo żyć. Jest żona, córka, zięć i trzy wnuczki. To będzie radosna Wielkanoc.
Potrójny jubileusz: 70, 40 i 25 lat
Trzy instytucje zorganizowały jednocześnie galę jubileuszową w środę, 20. marca 2024. Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży świętuje 70-lecie działalności z dyrektorem Jarosławem Cholewickim na czele. Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie obchodzi 40. rocznicę działalności z dyrektor Ewą Sznejder. Powiat Łomżyński ma 25. urodziny ze starostą Lechem M. Szabłowskim i wicestarostą Marią Dziekońską. Gala w nowoczesnym stylu odbyła się w Filharmonii Kameralnej.
Siła kobiet
W wielu domach cieszy widok róż i tulipanów na Dzień Kobiet, które mężczyźni kochają, adorują i szanują. Kobieta niejedno ma imię, o czym warto pamiętać przez cały rok. Podejmują naturalne role matki i żony. Rodzą i wychowują dzieci oraz prowadzą dom jako gospodyni, kucharka, sprzątaczka i praczka. Większość kobiet pracuje zawodowo, żeby poprawić stan finansowy rodziny i spełnić się w profesji. Czasami prowadzą dom albo i gospodarstwo w pojedynkę, zastępując dzieciom ojca. Jak odnajdują się w rozpędzonym świecie mnóstwa spraw do załatwienia i obowiązków na co dzień...?
Przemoc na ulicach Łomży
Z kilkoma brutalnymi atakami mieliśmy w ostatnich dniach do czynienia na naszym terenie. Przy Legionów w Łomży dźgnięto mężczyznę nożem, na ul. Pięknej rozbojem próbowano wymusić zmianę zeznań, a pod Wizną pobitego i nagiego koledzy zostawili samego w lesie.
Łomżynianka z sercem dla Skansenu
- Po przepracowaniu 36 lat i 6 miesięcy zakończyłam swoją zawodową przygodę ze Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie – mówi Urszula Kuczyńska (rocznik 1962), która od września 1987 r. nieprzerwanie pracowała w drugim najstarszym muzeum na świeżym powietrzu w Polsce. Miała czterech mistrzów na niwie historii i folkloru: Donatę Godlewską, autorkę monografii Łomży; prof. Annę Kutrzebę-Pojnarowską (1913-1993), redaktor imponującej 3-tomowej monografii „Kurpie. Puszcza Zielona”; prof. Mariana Pokropka, wybitnego znawcę budownictwa ludowego; etnografa Wiesławę Pawlak, po której przejęła kierownictwo w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika.
Rolnicy protestują
Protesty rolnicze się rozkręcają. Tylko w ciągu ostatnich 2 tygodni pod Łomżą zorganizowano 4 blokady, a zapowiadane są kolejne. Powody protestów można sprowadzić do dwóch kwestii: odrzucenia europejskiego zielonego ładu i powstrzymanie niekontrolowanego i, zdaniem rolników złej jakości, importu produktów rolnych z Ukrainy.
„O miesiąc za wcześnie”
Narew pod Łomżą rozlała się na całą dolinę, ale życie w rzece toczy się jeszcze w zimowym rytmie. „O miesiąc za wcześnie” - mówi dyrektor ŁPKDN Mariusz Sachmaciński i przypomina, że o tej porze roku woda w dolinie Narwi powinna być bardziej w stanie stałym.
Pączki na koniec karnawału 2024
- Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – śmieje się do uczennic i uczniów Ewa Bogulas, która od 25 lat uczy wyrabiania ciasta na tradycyjne pączki i smażenia karnawałowego przysmaku na oleju rzepakowym ze smalcem. Z kilograma mąki w Technikum Żywienia zrobią 50 średniej wielkości pączków. Szefowa Piekarni Okruszek Elżbieta Gadomska była w środę od rana i całą noc na nogach. Miała z pracownikami ręce pełne roboty, aby przygotować około 40 tysięcy pączków, jakie kupią do domu łomżyniacy. Pracowicie czas spędzał przed tłustym czwartkiem Andrzej Cendrowski - w jego cukierni smażą pączki tradycyjne od 60 lat.
Borysewicz nowym prezesem MPWiK-u w Łomży
W środę po południu Rada Nadzorcza MPWiK odwołała Mariusza Konopkę, poprzedniego prezesa miejskiej spółki, którą kierował od 2016 roku. Na tym samym posiedzeniu na to stanowisko powołała Macieja Andrzeja Borysewicza (PO).
WOŚP zbiera na sprzęt dla chorych na płuca
- Mamy wielkie potrzeby w zakresie sprzętu dla pacjentów pulmonologicznych – mówi dr Halina Łupińska, od 1990 r. pracująca w pionie pulmonologii i od 2001 r. kierująca oddziałem chorób płuc i gruźlicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 32. Finale zbiera fundusze na sprzęt pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. - Przede wszystkim, potrzebujemy nowych bronchofiberoskopów. Urządzenia te są potrzebne do oglądania oskrzeli i układu oddechowego, do diagnostyki nowotworów w płucach i pobierania materiału, np. do badania bakteriologicznego i histopatologicznego. Liczymy, że Fundacja WOŚP nam dopomoże.
Łomżyński PO – PiS
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w ramach politycznej umowy, dość nieoczekiwanie pozbył się, tuż przed sesją, swojego zastępcy Andrzeja Garlickiego, a na jego miejsce powołał Piotra Serdyńskiego. Przy okazji ogłosił zamiar ponownego kandydowania w nadchodzących wyborach samorządowych. Czy takie ukształtowanie prezydium miasta oznacza, że kandydata Mariusza Chrzanowskiego „zgodnie?” będą popierać Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska?
Nowoczesność po łomżyńsku
„Jestem mieszkańcem Łomży, rodzina: żona i 2 dzieci, oboje pracujący i płacący podatki na te piękne miasto. Nasza ulica ma królewską nazwę Dworna – pisze Czytelnik i pyta: - Niech mi ktoś wytłumaczy: remontując w/w ulicę z nową drogą, chodnikiem i nowoczesnymi lampami, Gdzie podział się internet? Albo gdzie jest położony światłowód?
Trojaczki stulecia w Łomży
Trzej bracia: Adaś, Wituś i Leoś z Łomży mają niebieskie oczka, blond włoski i pyzate buzie. Kiedy spotykamy się w środę przed południem w Poradni Neonatologicznej, uśmiechnięte i sympatyczne dzieci są na rękach: mama Olga z Leosiem, babcia Jolanta z Adasiem i dziadek Janusz z Witusiem. Pierwsze trojaczki mieszkańców Łomży zaraz będą świętować 1. urodziny. Trójka braci przyszła na świat w Szpitalu Wojewódzkim w poniedziałek, 16. stycznia 2023 r. Pierwszy zjawił się o godzinie 8.33 rano Adam, po minucie narodził się Witold, zaś za dwie minuty dołączył do braciszków Leon.
Gorący rok wyborów za nami
Pożegnanie roku 2023 to w Łomży pogoda bezśnieżna, jak w Boże Narodzenie, wczesnowiosenna. Drugi rok krwawi się wojna na Ukrainie, jednak światem wstrząsnął 7. października wybuch agresji Hamasu Arabów kontra Izrael Żydów w Strefie Gazy. W Polsce i Łomży toczyła się ostra kampania wyborcza do Parlamentu. Po 18 latach posłem przestał być aktywny działacz PiS Lech Kołakowski, który nie startował, zaś posłanką PO z list KO jest Alicja Łepkowska – Gołaś. Wreszcie mieszkańcy Łomży jadą dwujezdniową trasą S 61 jak autostradą do Ostrowi Mazowieckiej, Warszawy i Europy. Nadal w budowie jest obwodnica Łomży na Via Baltica z mostem ponad 1 200 metrów nad Narwią.
Historia pod choinkę
Święta Bożego Narodzenia to radosny czas spotkania w rodzinach, gdzie niektórzy są czytelnikami książek. Święta Anno Domini 2023 w Łomży mają wymiar potrójnie symboliczny, gdyż otwierają: nadzieję na lepsze życie z błogosławieństwem Dzieciątka Jezus i kadencję rządu premiera Donalda Tuska oraz zamykają działalność legendarnej Księgarni na Sadowej. Nie do wiary? A jednak: po 73 latach zamyka się historia i podwoje Domu Książki – Book Book. Na parterze narożnego budynku z wysokimi witrynami pokolenia Polaków zaopatrywały się w podręczniki, przewodniki, poradniki, encyklopedie, poezje, powieści, albumy malarskie i fotograficzne. Był tutaj nieraz Karol Konopka.
Mamy nowy rząd Tuska
„Dziękuję, Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień” - mówił Donald Tusk w poniedziałek, 11. grudnia 2023 roku po wyborze na Prezesa Rady Ministrów. Niemal dwa miesiące po wyborach wolą posłów, a nie prezydenta kraju, nowa większość parlamentarna przejmuje rządy w Polsce.
Prezydent chce zmarnować 40 milionów złotych
Mimo, że budynek zdaniem władzy nie nadawał się na inwestycję, to i tak tam prezydent Łomży chce wydać 40 milionów złotych obiecanej dotacji. Dlaczego, pytają radni i mieszkańcy?
Pluszowy miś lepszy niż nowoczesny smartfon
- Dzieci nas coraz rzadziej przytulają. Bawią się same telefonami komórkowymi i siedzą z nosem w komputerze – żaliły się dzieciom w Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży brązowe misie z pluszu. Misie zmartwiły się, że leżą rzucone w kąt albo na dnie szafy. Były wysokie jak panie nauczycielki, ruszały się jak żywe i miały podobne do pań z przedszkola głosy. Zrobiły naradę, jak przypomnieć o sobie kilkulatkom, których rodzice i dziadkowie nie rozstawali się z misiem, idąc do lekarza. Czy ktoś dzisiaj pamięta Misia Uszatka, co klapnięte uszko ma? A ktoś zaśpiewa z Misiem Colargolem?
Pomóżcie ludziom obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Kaloryfery nadal będą działać i grzać normalnie – mówi prezes Leszek Konopka ze Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży. Prezes chce obniżyć od 1. stycznia tzw. moc zamówioną w MPEC Łomża na większości ze swoich 101 budynków – w około 90 procent z nich – aż o około 25 procent, czyli o jedną czwartą. Dzięki temu, próbuje powstrzymać wyższe rachunki u spółdzielców. Podobne działania podjęło MPGKiM. Dyrektor Bernadeta Krynicka potwierdza, że w 6 budynkach MPGKiM, podłączonych do sieci c.o. w MPEC, to zmniejszenie w 2022 r. mocy zamówionej od 30 do 50% daje lokatorom wymierne korzyści. Moc zamówioną w MPEC zmniejsza także ŁSM z roku na rok. Spółdzielnia Jedność też wystąpiła z wnioskiem o obniżenie mocy dla 8 węzłów cieplnych.
Sejm X kadencji rozpoczął pracę
Nowo wybrana łomżyńska posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, na posiedzeniu Sejmu 13 listopada 2023 roku, złożyła ślubowanie. Co więcej, decyzją marszałka seniora Marka Sawickiego, reprezentantka Łomży tymczasowo została sekretarzem Sejmu i wspólnie z posłanką Bożeną Żelazowską odczytywała nazwiska ślubujących posłów. Marszałkiem sejmu został Szymon Hołownia, poseł wybierany także przez łomżyniaków oraz Krzysztof Bosak również wybierany z podlaskiego. Z kolei wicemarszałkiem Senatu został pochodzący w Białegostoku Maciej Żywno.