Rock & roll nad Narwią
"Chociaż mówi się, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki my, na przekór tej maksymie, spróbowaliśmy po 9 latach, jakie upłynęły od naszego debiutanckiego koncertu, dokonać tego wyczynu" - tak o wieczornym koncercie mówią młodzi muzycy ze Studia Piosenki PopArt. Po 9 latach od pierwszego występu z programem With The Beatles Studio Piosenki PopArt dziś o 19.00 w sali widowiskowej MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3 zaprezentuje swój najnowszy repertuar With The Beatles part 2.
Kolędy i pastorałki z Łomży
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w przeddzień Świat Bożego Narodzenia wydał płytę CD z kolędami i pastorałkami. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie ROK-u. Udało się je zrealizować dzięki wsparciu finansowemu samorządów miasta i powiatu łomżyńskiego. Na płycie jest 14 bożonarodzeniowych utworów w wykonaniu m.in. Zespołu Pieśni i Tańca “Łomża”, Kwartetu Wokalnego MEZZOFORTE i Kapeli Kurpiowskiej z Nowogrodu.
Verbum najlepszy
Zespół „Verbum” z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży ze spektaklem pod tytułem „Oszustwo Księcia” zdobył pierwsza nagrodę podczas IX Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich. Konfrontacje odbyły się w piątek w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych. Wzięło w nich udział pięć zespołów. Zespół „Verbum” został nagrodzony za „kreację zbiorową, czystość konsekwencji formy, a co za tym idzie stworzenia zabawy dla widza”. Poza tym reżyser spektaklu Marcin Marchelski otrzymał specjalna nagrodę instruktorską m.in. za to, że potrafi stworzyć jedność zespołu teatralnego.
IX Konfrontacje Młodzieży Szkół Średnich
17 grudnia 2004 r. godz. 11.00 – rozpoczęcie przeglądu konkursowego. godz.19.00 - spektakl „Historia” wg Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru BRAMA z Goleniowa oraz ogłoszenie werdyktu jury.
Konkurs Poezji Współczesnej po raz 20.
47 recytatorów – uczniów szkół gimnazjalnych z czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego wzięło udział w finale XX Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. Konkurs odbył się w Klubie Garnizonowym w Łomży,a jego organizatorem był Klub garnizonowy, a także łomżyńskie Stowarzyszenie Kultury i Oświaty LOGOS i teatrzyk Żywego Słowa pod tą sama nazwą. Każdy z recytatorów finału konkursu przygotowywał po dwa wiersze w tym jeden obowiązkowo Kazimierza Wierzyńskiego.
Grand Prix dla Teatru Produkcyjnego
Grupa Szczypiory Teatru Produkcyjnego, działająca przy Miejskim Domu Kultury w Łomży zajęła I miejsce i tytuł Grand Prix, a dwójka jej aktorów zdobyła nagrody za kreacje aktorskie (M. Białek i A.Statkiewicz) podczas Ogólnopolskim Festiwalu Spotkań Forum Teatralnych "I tak warto żyć". Festiwal odbywał się w piątek i sobotę (3-4 grudnia) w Kielcach. Łomżyńskie Szczypiory zaprezentowały swój debiutancki spektakl pt. "Trach".
Beethoven i Mozart w Łomży
„Przeboje Klasyków” to tytuł czwartkowego koncertu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Z łomżyńskimi muzykami rewelacyjnie zagrała Jadwiga Kotnowska – jedna z najlepszych polskich flecistek, a „Koncert na flet i orkiestrę G-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta należy do najwybitniejszych kompozycji autora. Dodajmy, że V Symfonia c-moll Ludwiga van Beethovena, zagrana wczoraj przez ŁOK, poprzedni raz w Łomży wykonywana była 12 lat temu.
Klubu Tańca Towarzyskiego ,,AKAT” sukcesów nie ma końca
W Międzynarodowym Festiwalu Tańca ,,O Puchar Burmistrza Sulejówka” spory sukces odniosła najlepsza łomżyńska para taneczna klasy B w 10 tańcach Andrzej Radziwanowicz i Natalia Fabian zajmując w tańcach standardowych II miejsce w klasie B. Natomiast w turnieju tanecznym " O Puchar Podlasia" organizowanym w Białymstoku, pary z Klubu Tańca Towarzyskiego ,,AKAT” działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży zajęły miejsca:
Teatr sposobem na życie
Druga odsłona Łomżyńskiej Edukacji Teatralnej : „ Das Küchendrama” czyli dość niesmaczna wariacja na temat MATKI Witkacego w czterech koszmarnych częściach
25 lat MDK-DŚT
Ćwierćwiecze istnienia świętował w sobotę Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Podczas wieczornej, jubileuszowej imprezy, na scenie w siedzibie placówki przy ul. Wojska Polskiego 3, zaprezentowali się wychowankowie MDK-DŚT, a na zakończenie jako specjalny urodzinowy gość wystąpił Jerzy Połomski. Jubileusz MDK-DŚT zakończył tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną.
Sukcesy taneczne KTT ,,AKAT”
W sobotę 20 listopada 2004 roku odbyły się turnieje : IX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego ,,Falcon 2004” w Płocku i XX Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego ,,O Mistrzostwo Suwałk” w Suwałkach. Startujące Pary z Klubu Tańca Towarzyskiego ,,AKAT”, działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, odniosły tam wiele sukcesów.
Nagrodzeni w XII Giełdzie Piosenki Dziecięcej Łomża 20.11.2004
Jury XII Giełdy Piosenki Dziecięcej w składzie: Jacek Szymański muzyk, solista (tenor) Opery Bałtyckiej w Gdańsku Mirosław Dziewa muzyk Orkiestry Kameralnej w Łomży, prezenter audycji ,,Bliżej jazzu” w Radio Nadzieja Remigiusz Danelczyk wokalista, laureat Grand Prix Festiwalu ,,Młodzi w Piosence” – instruktor muzyki MDK w Ostrowii Mazowieckiej przyznało następujące nagrody:
Łomżyńska Jesień Kulturalna finiszuje Soyką
Niedzielnym koncertem Stanisława Soyki z zespołem finisz rozpoczęła tegoroczna edycja Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Organizatorem odbywających się w październiku i listopadzie kilkudziesięciu wystaw, koncertów, spotkań, pod tym właśnie tytułem, jest Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych. Stanisław Soyka to najwybitniejsza postać, która w ramach tegorocznej ŁJK w Łomży wystąpiła.
UBecy i ich metody walki z podziemiem niepodległościowym
We wtorek w Muzeum Przyrody w Drozdowie zostanie otwarta nowa wystawa czasowa – „UB w walce z podziemiem niepodległościowym i opozycją w województwie białostockim w latach 1944-56”. Wystawa obrazuje zbrodnie aparatu bezpieczeństwa na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych minionego wieku także w regionie Łomży. Podczas otwarcia ekspozycji w Drozowie dr Krzysztof Sychowicz - historyk z białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - wygłosi wykład pt. Powstanie i działalność PUBP w Łomży w latach 1945-56.
Wielki finał 20-lecia
Mocnym uderzeniem – koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zakończyły się obchody 20-lecia istnienia w Łomży Klubu Garnizonowego. Wśród setek widzów obecnych na koncercie byli także m.in. J. E. Ks. bp Tadeusz Zawistowski, wiceprezydent Krzysztof Choiński, i dowódca garnizonu Łomża płk Robert Rettinger.
Giełda piosenki dziecięcej
45 młodych piosenkarzy zaprezentuje się w sobotę podczas XII Giełdy Piosenki. Festiwal piosenki dziecięcej i młodzieżowej zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Celem imprezy jest wyłonienie talentów wokalnych i promocja w mediach, a także integracja młodzieży utalentowanej muzycznie, wrażliwej na piękno sztuki w szczególności muzyki i śpiewu.
Sukcesy Tanecze KTT ,,AKAT”
W sobotę 13 listopada 2004 r. w Warszawie odbył się VIII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego ,,O Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej”, na którym startowały pary taneczne z Klubu Tańca Towarzyskiego ,,AKAT” działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, trenowne przez Magdalenę i Jacka Baczewskich.
ŁOK zainauguruje
Nowy dyrektor i muzycy Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej przygotowują się do koncertu inaugurującego kolejny sezon artystyczny. Czwartkowy koncert będzie wyjątkowym. Podczas tego koncertu z orkiestrą żegna się były jej dyrektor Tadeusz Chachaj, a stery dyrektorskie przejmuje nowy Jan Miłosz Zarzycki.
STANISŁAW SOYKA – KWINTET
Zawsze z dala od rockowego establishmentu, śpiewa piosenki o miłości, tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka też przed wielkimi problemami współczesności. Urastający do rangi hymnu utwór "Tolerancja", śpiewano zarówno w wielkich halach koncertowych, jak w domowym zaciszu, by uleczyć chandrę. W niedzielny wieczór 21 listopada Stanisław Sojka wystąpi w Łomży. Koncert zorganizowano w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej.
Glogerowskie nagrody po raz 15.
Janusz Odrowąż-Pieniążek z Warszawy – dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, prof. Janusz Jasiński z Olsztyna, red. Romuald Mieczkowski z Wilna, prof. Cezary Obracht–Prondzyński z Bytowa a także Tomasz Brzeziński z Łomży i Zofia Mierzwińska-Szybka - stulatka z Warszawy to tegoroczni laureaci nagrody Zygmnuta Glogera. Konkurs po raz 15. zorganizowało Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „STOPKA” z Łomży. Nagroda i Medal Zygmunta Glogera przyznawane są ą za szczególne osiągnięcia w badaniu, ochronie i rozwoju kultury.