Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pośrodku szeptów w galerii sztuki

mm nie, 13 października 2024 17:59

Rafał Mikołaj Krasucki zaprezentował swoją niebanalną twórczość podczas spotkania w Pracowni Ceramicznej IWAart. Przybliżył też licznym miłośnikom literatury jej genezę, bo pisać zaczął w wieku 12 lat, po niesprawiedliwie otrzymanej 2 z języka polskiego. Spotkaniu towarzyszyły retrospektywne wydawnictwo „Pośrodku szeptów” i muzyka w wykonaniu Jakuba Wysmułka i Pawła Walendziewskiego, a Iwona Rafałowska zapowiedziała, że było to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, literackie wydarzenie w jej galerii/pracowni przy ulicy Radzieckiej.

Festiwalowe postludium z Ingą Wawrzynkowską

mm nie, 13 października 2024 13:06

Pochodząca z Łomży skrzypaczka Inga Wawrzynkowska, sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i włoski pianista Vito Clemente wykonali w Muzeum Diecezjalnym najpiękniejsze utwory o miłości. Koncert „Con amore” był postludium XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. - Zaaklimatyzowałam się już w Poznaniu, ale sercem jestem związana z Łomżą i zawsze bardzo chętnie tu wracam! - podkreśla Inga Wawrzynkowska, obecnie studentka poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Korespondent z Białego Domu przyjechał do Łomży

mm pt, 11 października 2024 14:58

Dziennikarz Polskiego Radia Marek Wałkuski od 22 lat na co dzień spotyka prezydentów USA, ale gdy jest w Łomży, odwiedza mamę, siostrę, rodzinę. W czwartek okazja spotkania była wyjątkowa: Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wieczór w auli Szkół Katolickich z autorem książki pt. „Zakamarki Białego Domu”. Marek Wałkuski barwnie i z humorem powspominał lata szczęśliwego dzieciństwa w rodzinnym mieście, gdzie jako uczeń SP nr 2 grał na boisku w piłkę nożną, zjeżdżał sankami z Muszli, rozwiązywał zadania z matematyki, by wygrać konkurs wojewódzki z Robertem Cichowiczem. Od 15. roku życia wybrał LO w Warszawie i wielki świat i tak mu zostało do dzisiaj.

Noc Bibliotek, warsztaty, spotkanie autorskie i występ łomżynianki Ingi Wawrzynkowskiej to niektóre wydarzenia weekendu

mm pt, 11 października 2024 08:33

Trzydniowy turniej koszykówki. Rodzinne warsztaty taneczne, warsztaty ceramiczne podsumowujące wystawę oraz teatralno-plastyczne. Noc Bibliotek. Dwa seanse w ramach kina samochodowego. Postludium XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica z udziałem łomżynianki Ingi Wawrzynkowskiej. Niemy film „Gabinet doktora Caligari” z muzyką graną na żywo przez zespół Czerwie. Spotkanie promujące twórczość poety i prozaika z Łomży Rafała Mikołaja Krasuckiego. To tylko niektóre z wydarzeń nadchodzącego weekendu. Ciekawie zapowiada się również początek przyszłego tygodnia, choćby za sprawą wtorkowego meczu reprezentacji Polski.

Konkurs Poetycki Strofy znad Narwi im. Henryka Gały

mm wt, 08 października 2024 18:41

Do końca października można nadsyłać prace do kolejnej edycji konkursu poetyckiego. Organizator zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i Małych Ojczyzn.

Laureatka Nagrody „Nike” 2024 ma w Łomży bratanka

mm pon, 07 października 2024 20:52

- Byłem wzruszony i uroniłem łezkę, że moja ciocia Urszula Kozioł została doceniona. Pomyślałem nawet, że lepiej późno, niż wcale, bo kilka razy wcześniej była nominowana – mówi adwokat Jacek Kozioł. W niedzielę wieczorem oglądał w telewizji transmisję z uroczystej gali Nagrody Literackiej Nike 2024 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Najpierw wysłał do Cioci Uli smsa z Łomży. O godzinie 23. Laureatka zadzwoniła i usłyszała gratulacje. W piątek mecenas ruszy do Wrocławia, aby spotkać 93-letnią Autorkę „Raptularza”, w którym Ciocia Urszula Kozioł żegna piękno świata.

Bach, Mozart i łomżyńscy filharmonicy na zakończenie festiwalu

mm pon, 07 października 2024 16:49

Owacyjnie przyjętą przez liczną publiczność Mszą koronacyjną C-dur Mozarta Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego p/d Maurizio Colasantiego z Włoch w pięknym stylu zakończyła XX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W łomżyńskiej katedrze towarzyszyły jej połączone składy dwóch bydgoskich chórów, a partie solowe wykonali Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Aneta Łukaszewicz, Krzysztof Zimny i Wojtek Gierlach. Było to uroczyste zakończenie jubileuszowego festiwalu, ale przed melomanami jeszcze jeden koncert.

Festiwal SOUNDTRACK - festiwal młodych talentów

mm pon, 07 października 2024 13:24

Młodzi, zdolni, a przede wszystkim kreatywni i spontaniczni – przez trzy dni sympatycy oraz wokaliści 17. Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDRACK 2024, wnosili do MDKowej rzeczywistości sceniczną ekspresję oraz musicalową energię. Twórczy ferment wydarzenia czuć było podczas Finałowego Koncertu Laureatów, ale także w festiwalowych kuluarach, rozbrzmiewających dźwiękami, rozmowami, radością.

Monochromy pamięci

mm so, 05 października 2024 11:51

Wystawę „Monochromy” członków Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Uczestniczą w niej Zbigniew Ciborowski, Krystyna i Marek Tomaszukowie, Zbigniew Walczuk i Stanisław Zeszut. Autorzy zadedykowali wystawę Przemysławowi Karwowskiemu, Mieczysławowi Kuczyńskiemu, Wojtkowi Surawskiemu i Wiktorowi Wołkowowi. - Pamięć jest potrzebna, bo pozostanie po nas tyle, co w ludzkiej pamięci! - podkreśla kurator wystawy Stanisław Zeszut, dodając, że cieszy się bardzo, że dedykowana zmarłym fotografom wystawa doszła do skutku, bo współpracowali i przyjaźnili się przez wiele lat.

60-lat po śmierci doczekał się wystawy

mm pt, 04 października 2024 13:50

W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie otwarto niezwykłą i ważną wystawę. „Swój” domek, pełen rzeźb, przedmiotów użytkowych i pamiątek ma artysta z pogranicza łomżyńsko-kurpiowskiego Konstanty Chojnowski. Tytan pracy i nauki.

Twórczy „Układ” w Galerii Młodych

mm pt, 04 października 2024 11:22

Czworo młodych malarzy, studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentuje swoje obrazy w Galerii Młodych Hali Kultury. Jest wśród nich łomżynianka i absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka Anna Tymińska. - Bardzo się cieszę, że mamy możliwość pokazania swoich prac - mówiła Anna Tymińska, dodając, że jest to dla młodych artystów ważne, bo są na początku swojej twórczej drogi, a dla niej szczególnie, bo powraca do rodzinnego miasta. Wernisaż dopełnił rockowy koncert zespołu Sala nr 6, którego członkowie również są studentami ASP.

Weekend seniora z kulturą i inne wydarzenia początku października

mm pt, 04 października 2024 08:52

Cykl dedykowanych seniorom rozmaitych wydarzeń zdominował kalendarz imprez pierwszego weekendu października. Nie zabraknie też jednak innych działań, od wystaw, ze zbiorową „Monochromy” w Galerii Pod Arkadami do różnorodnych koncertów. Do tego drużyna ŁKS-u spróbuje przełamać złą passę, walcząc z bezpośrednim sąsiadem w tabeli GKS Wikielec. Z kolei w Drozdowie w sobotę i niedzielę odbędą się Dni Akwarystyki.

Kolekcjonerskie pasje Wojciecha Surawskiego

mm so, 28 września 2024 10:38

Wojciech Surawski zaprezentował swe zbiory podczas spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim. Nie zabrakło też barwnych opowieści na temat kawalerii i jej wyposażenia oraz tarcz szkół łomżyńskich, ostatniej pasji kolekcjonera. Są już zaplanowane kolejne muzealne spotkania w październiku i w listopadzie, w tym fotograficzne.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki z 35. Nagrodą Glogera

mm so, 28 września 2024 10:04

Piosenki ludowe o ukochanych Marysiach i Jasieńkach zabrzmiały w Hali Kultury w Łomży, gdzie odbywała się gala 35. Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Z kunsztownym koncertem wystąpił laureat Nagrody I stopnia – czyli Zespół Pieśni i Tańca pod kierownictwem Klary Hadi. 12 dziewcząt i 10 chłopców w strojach krakowskich śpiewało rzewnie lub radośnie z towarzyszeniem 6 muzyków orkiestry. Podziwiała ich i gorąco oklaskiwała publiczność, złożona z laureatów, gości, przyjaciół, sprzymierzeńców Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka im. Stanisława Zagórskiego (1933 - 2015). Prezesem od 8 lat jest prof. Ludwik Malinowski, który prowadził galę. Nagrody, dyplomy i medale Laureatkom i Laureatom wręczał starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Koncertowy ostatni weekend września

mm pt, 27 września 2024 08:19

Podczas nadchodzącego weekendu nie zabraknie koncertów. Łomżyńska Orkiestra Dęta p/d Waldemara Borusiewicza zagra dziś wieczorem w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych. W niedzielę odbędą się aż trzy koncerty XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, w tym „Il Gardellino” w kościele Krzyża Świętego, w którym wystąpią artyści z Włoch i znakomita Capella Bydgostiensis. Wraca też cykl comiesięcznych spotkań w Muzeum Północno-Mazowieckim - bohaterem piątkowego będzie kolekcjoner i miłośnik historii Wojciech Surawski.

Teatralna Calineczka w nowej odsłonie

mm pon, 23 września 2024 10:44

Teatr Lalki i Aktora w Łomży nowy sezon artystyczny rozpoczął kolejną premierą. „Calineczka” to nowa wersja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jarosław Antoniuk. Główną rolę kreuje Daria Głowacka, a w 7-osobowej obsadzie nie zabrakło też ulubieńca publiczności Tomasza Bogdana Rynkowskiego oraz nowego aktora Adama Piotrowskiego. „Calineczka” Hansa Christiana Andersena to baśń ponadczasowa, od dawna należąca do kanonu światowej literatury i wciąż zachwycająca młodszych i starszych czytelników. Nie da się jednak nie zauważyć, że oryginalnie wydana jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku trąci nieco myszką, nie przemawiając już tak dobitnie do współczesnych odbiorców. Stąd jej liczne adaptacje i przeróbki, mające „Calineczkę” dostosować do obecnych realiów, zwłaszcza trzeciej dekady XXI wieku.

Śmierć za bochenek chleba

mm so, 21 września 2024 14:28

13 stycznia 1943 roku Leon, Marianna i Stefan Lubkiewiczowie z Sadownego zostali zamordowani przez niemiecką żandarmerię. Zginęli tylko dlatego, że przekazali ukrywającym się Żydówkom bochenek chleba. Teraz ta historia została przypomniana przez Pawła Pierzchanowskiego i Karola Wojteczka w dokumentalnym filmie „Za bochen chleba”, powstałym również z udziałem Adama Budziszewskiego z Łomży. Film został wyświetlony w Hali Kultury, a po projekcji odbyło się spotkanie z jego twórcami i bohaterami, w tym wnuczką ofiar Grażyną Olton.

Łomżyńscy historycy odznaczeni

mm pt, 20 września 2024 11:14

Podczas odbywającego się w ostatnich dniach w Białymstoku XXI Powszechnego Zjazdu Historyków, dr Małgorzata K. Frąckiewicz i dr hab. Krzysztof Sychowicz, zostali uhonorowani odznaką PTH Pro Historia.

Podwójna inauguracja z Piotrem Palecznym

mm pt, 20 września 2024 08:33

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Piotr Paleczny zagrał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2024/2025. - Grałem z przyjemnością, jestem bardzo zadowolony i ze smutkiem opuszczam Łomżę! - nie kryje owacyjnie przyjęty Piotr Paleczny, który nie odmówił żywiołowo reagującej publiczności bisu. Dyrygował równie dobrze w Łomży znany Tadeusz Wicherek, a koncert był zarazem inauguracją IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego.

Premiera teatralna, motolotnie, film i inne wydarzenia nadchodzącego weekendu

mm pt, 20 września 2024 08:11

Przez trzy najbliższe dni w Łomży i w jej okolicy odbędzie się sporo rozmaitych wydarzeń. Od projekcji filmu „Za bochen chleba” i spotkania z udziałem, między innymi, Jana Pospieszalskiego i Joanny Siedleckiej, przez premierę „Calineczki” w Teatrze Lalki i Aktora, aż do XXV Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2024. Zaplanowano również aż cztery koncerty w ramach jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. O emocje sportowe tradycyjnie zadba drużyna ŁKS-u, walcząca z Wartą Sieradz o awans z trzeciego na drugie miejsce w tabeli III ligi.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę