Trzecia dawka dla młodzieży 16-18 lat
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od wtorku (25.01) rozpocznie proces wystawiania skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami przeciw Covid-19, które ukończyły 16 rok życia.
Zmiany w kwarantannie i darmowe testy w aptekach na V falę pandemii
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skrócenie kwarantanny do 7 dni oraz darmowe testy antygenowe aptekach. Te i inne zmiany mają pomóc w walce z nadciągającą V falą koronawirusa. W Łomży, tydzień do tygodnia, liczba zakażeń wzrosła o 130%.
Znowu przybywa zakażonych
O 90 procentowym wzroście zakażeń tydzień do tygodnia mówił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Administracja publiczna ma przejść na pracę zdalną. W danych odnośnie Łomży i powiatu łomżyńskiego także widać znaczny przyrost zakażeń.
Małe studio fitness też może posiadać sprzęt najwyższej jakości
Urządzenie małego studia fitness, i w dodatku funkcjonalnego, może być nie lada wyzwaniem ze względu na jego rozmiary. Na co należy zwrócić uwagę?
Jak żyć w czasie zatrważających wiadomości
Przedłużająca się pandemia do codziennych problemów dokłada lęk o zdrowie, który czasem może zamienić się w paniczny strach o zdrowie i życie swoje lub swoich bliskich. Problem został już dostrzeżony przez specjalistów - zauważono, że wzrosło rozpowszechnienie objawów doświadczanego lęku oraz symptomów depresji - zwłaszcza u kobiet i u młodych ludzi. Na doświadczane odczucie lęku są jednak sposoby.
5-letni Adaś z Łomży zaszczepiony przeciwko Covid-19
- Dzisiaj zaczynamy szczepienia małych dzieci od 5. roku życia i starsze szczepionką firmy Pfizer - cieszy się dr Krystyna Kamińska-Nizik, znany lekarz rodzinny i pediatra w Przychodni Medycyny Rodzinnej NZOZ Lekarze Rodzinni „3” w Łomży. - Schemat szczepienia jest dwudawkowy, drugą dawkę podajemy po 3 tygodniach. Przewidziana jest trzecia dawka po 28 dniach u dzieci z dużymi niedoborami odporności. To bardzo pocieszająca informacja, bo jeśli rodzice się zgodzą, to dzięki zaszczepieniu tak dużej populacji, jaką są dzieci i nastolatki, uda się wyhamować tempo pandemii.
Jak stosować antybiotyki, by działały i nie powodowały dolegliwości po terapii
Antybiotyki to leki, które mogą wywołać sporo szkody lub nie zadziałać, jeśli nie będziemy ściśle przestrzegać określonych zasad w trakcie ich zażywania. Dowiedz się, jak prawidłowo postępować w trakcie i po antybiotykoterapii.
Długi weekend dla poradni w szpitalu
"Szanowni Państwo, 7. stycznia 2022 roku (piątek) poradnie specjalistyczne i administracja Szpitala Wojewódzkiego w Łomży będą nieczynne" - taki komunikat na stronie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży jednak nie oznacza, że pacjenci zostali pozbawieni pomocy lekarzy w nagłych przypadkach.
Omikron zaczyna zarażać w Podlaskiem
Mimo że czwarta fala pandemii zbiera śmiertelne żniwo, to sytuacja w rejonie Łomży nie jest tak dramatyczna jak w kraju. Dziś poinformowano o 36 przypadkach zakażenia koronawirusem i dwóch osobach, które z tego powodu zmarły. W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 169 nowych zakażeniach i 632 zgonach.
Nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczepień
Od 3. stycznia 2022 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w szczepieniach przeciw Covid-19 trzecią dawką przypominającą, kiedy odbywa się to inną szczepionką niż wcześniej.
Powolny przyrost szczepień
Rząd zapowiedział obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Prezentujemy dane jak dziś wygląda poziom wyszczepienia w rejonie Łomży.
Czwarta fala pandemii słabnie, ale już mówią o piątej
Czwarta fala pandemii koronawirusa w regionie osłabła. W kraju także spada ilość zakażeń, ale ciągle wysoko utrzymuje się ilość zgonów. Wielu specjalistów, w tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska twierdzą, że omikron wywoła kolejną falę koronawirusa.
Psychoterapeutka radzi co robić, kiedy pomaganie jest ciężarem
Przymus pomagania odbiera nam dobrą energię potrzebną do działania. Gdy więc nie można inaczej, warto znaleźć sposób, który pozwoli nam podjąć świadomy wybór, pogodzić się z tą decyzją i czerpać z niej także coś da siebie - radzi psychoterapeutka Katarzyna Miller.
Obowiązkowe szczepienia pracowników służby zdrowia
Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zawiera obowiązek do 1 marca pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 pracowników podmiotów medycznych, farmaceutów i studentów medycyny.
Bez szczepienia w ciąży? Zaszczep się! W przeciwnym razie dużo ryzykujesz
Jeżeli jesteś w ciąży i zakazisz się koronawirusem, masz 20-krotnie wyższe ryzyko ciężkiej niewydolności oddechowej. Nie będzie ona obojętna dla twojego rozwijającego się dziecka - ostrzega prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, z-ca ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Podkreśla, że szczepienie jest bezpieczne i bardzo skuteczne, w dodatku chroni nie tylko przyszłą mamę, ale również jej dziecko po urodzeniu.
W kraju rekord zgonów, w Łomży spokojnie
O 775 zmarłych w wyniku koronawirusa informuje dziś Ministerstwo Zdrowia. To rekord dobowy tej fali pandemii. W rejonie Łomży sytuacja nie wygląda tak tragicznie. Ostatniej doby potwierdzono 15 zakażeń wirusem sars-cov-2 i jedna osoba zmarła.
Szczepienie najmłodszych dzieci z oporami
Od 13 grudnia 2021 r. e-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat jest automatycznie wystawiane, z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat. Niestety, nie wszystko idzie jak powinno.
Podwójna diagnoza dla dorosłych w Łomży
- Mamy nową i bezpłatną terapię dla pacjentów, uzależnionych od substancji psychoaktywnych, jak leki, narkotyki czy alkohol, jeśli u tych osób współistnieją zaburzenia psychiczne, typu schizofrenia i depresja, zaburzenia osobowości, zaburzenia afektywne, jak choroba dwubiegunowa depresyjno-maniakalna - mówi ceniona psycholog Renata Szymańska, od 4 i pół roku dyrektor WOPiTU w Łomży. - Nazywamy to podwójną diagnozą: na terapię stacjonarną na 8-tygodni przyjmujemy ze skierowaniem od psychiatry. Można przyjść bez skierowania. Wtedy pacjenta zbadamy na miejscu.
Flegma w gardle – jak się jej skutecznie i bezpiecznie pozbyć?
Jedną z najczęstszych dolegliwości, która pojawia się przy okazji jesienno-zimowych infekcji jest zalegająca w gardle i drogach oddechowych flegma. Utrudnia ona oddychanie, mówienie, często także przełykanie. Jak domowymi sposobami się jej pozbyć?
Jak odwrócić trend nadmiarowych zgonów z powodu niewydolności serca?
Niewydolność serca to najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju — umiera na nią co dziesiąty Polak, znacznie częściej niż tacy sami chorzy w wielu innych krajach OECD. Znacznie częściej (2,5 raza) jest również hospitalizowany wskutek braku optymalnej terapii, a każda hospitalizacja pogarsza rokowanie. Tymczasem, pomimo apeli kardiologów, nie wprowadzono w Polsce sprawdzonych systemowych rozwiązań wpływających na redukcję liczby zgonów i hospitalizacji, takich jak skoordynowana opieka nad pacjentem z chorobą niedokrwienną serca i refundacja innowacyjnych terapii, zgodnych z wytycznymi klinicznymi.