Wspomnienie nauczycielki z pasją
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi – przywołują słowa św. Jan Pawła II nauczycie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży wspominając zmarłą pod koniec marca wieloletnią dyrektor i nauczyciela mgr Janinę Czerepowicz. Zmarła po ciężkiej chorobie 27 marca 2019 r. pozostawiając żal i pustkę w naszych sercach.
Kacper Malczyk z ASP w Łomży wygrał Infotest 2019
- Dwa lata czekałem na taką chwilę! – cieszył się ze zwycięstwa w szóstym Infoteście 2019 Kacper Malczyk (lat 19), 3-klasista Technikum Informatycznego Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży. Chłopiec dwa lata temu zapewniał, że wystartuje w swoim drugim i trzecim Infoteście w PWSIiP i danego sobie słowa dotrzymał. W nagrodę od organizatorów ogólnopolskiego konkursu otrzymał nowoczesną klawiaturę i głośnik bezprzewodowy oraz złoty, wysmukły puchar i dyplom. - Kacper zdobył aż 43 i pół punktu na 45 – chwaliła go przewodnicząca jury dr inż. Aneta Wiktorzak.
Monika pogodna po matmie na egzaminie gimnazjalnym
- Nie wszystkie zadania, chyba z 24-ech, mam zrobione – śmieje się w szarawy i wietrzny czwartek Monika Jankowska, prawie 16-letnia uczennica 3. klasy gimnazjalnej, wychodząc raźno ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży w drugim dniu egzaminów gimnazjalnych. W szkole zgłoszonych było 121 gimnazjalistów, a w całym mieście 459. Uczennica matematyczki Katarzyny Niewińskiej czuła się dobrze przygotowana, ale wykorzystał praktycznie aż 90 minut zdawania pisemnej matematyki.
Czwarty dzień strajku ZNP – ubyła 1/4 nauczycieli
- Rząd nam nie oferuje niczego, czeka i chce nas złamać – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału ZNP w Łomży w czwartym dniu ogólnopolskiego strajku o podwyżki płac nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i Federacji Związków Zawodowych. - Każdy dzień naszego strajku od poniedziałku to bardzo duży stres dla nauczycieli. Są bombardowani hejterskimi komentarzami w publicznych mediach i w internecie, a do tego poddawani różnym naciskom ze strony dyrektorów. W Łomży i powiecie łomżyńskim w czwartek w południe strajkowało 625 osób w 32. placówkach.
Karina i Zuzia zdają egzamin z tysiącami gimnazjalistów
W Łomży w 7 szkołach zgłoszonych zostało do egzaminu gimnazjalnego 549 uczennic i uczniów, natomiast w powiecie łomżyńskim w 9 szkołach zdawać mogło 460 uczniów. Dwie sympatyczne 16-latki: Karina Wojtaszek i jej koleżanka Zuzia Makowska z SP nr 1 w Łomży również zaczęły 3-dniowy maraton sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów klas trzecich gimnazjalnych. - Trochę stresu było, ale tylko na początku, przed wejściem na salę i otworzeniem arkuszy egzaminacyjnych z historii i wiedzy o społeczeństwie – twierdzą zgodnie gimnazjalistki z „Jedynki”. - Najtrudniejsze było zadanie ze scharakteryzowania starożytnych Aten i Egiptu. A w rozprawce w części z językiem polskim trzeba było napisać, czy warto bronić swoich poglądów i uzasadniać argumentami z lektur.
Trzeci dzień szkolnego strajku
- Nauczyciele czują się upokorzeni – mówi dr Ewa Chludzińska, wiceprezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wczoraj w mieście i najbliższej okolicy strajkowało 823 nauczycieli w 38 placówkach. Dziś trzeci dzień strajku, który rano rozpoczął się w 32 z nich. - Niektóre placówki zawiesiły strajk. To przedszkola nr 2 i 8 w Łomży oraz szkoły z gminy Zbójna – mówi Chludzińska podkreślając, że nauczyciele czują się upokorzeni, zażenowani i zlekceważeni.
Wielki strajk nauczycielek entuzjastek w Łomży
Elżbieta Kaliściak od razu została rzucona na głęboką wodę. Po 35 latach pracy jako nauczycielka polskiego została miesiąc temu szefową ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w III LO w Łomży. Mogła na początek zaprosić koleżanki i kolegów na ognisko i wyjazd integracyjny, lecz od razu trzeba było organizować strajk ZNP. Największy od ponad ćwierć wieku protest, do którego w całej Polsce włączyło się w poniedziałek ponad 15 tysięcy szkół i placówek oświatowych. Niemało, aż trzy czwarte. Walczą o podwyżki pensji dla siebie i zaczynających w zawodzie. Polonistka nieraz ślęczała nad wypracowaniami i rozprawkami do wpół do pierwszej w nocy. Ma 23 godziny i 7 klas.
Warsztaty dla dzieci w Parku Przemysłowym Łomża na czas strajku i korepetycje ze Scratch'a
W tej nietypowej sytuacji dla dzieci i rodziców uruchamiamy cykl interesujących zajęć z robotyki i programowania. Warsztaty będą odbywały się we współpracy z Parkiem Przemysłowym Łomża, przy ul. Gen. Sikorskiego 166 od godz. 8 do 14 przez 6 lub 8 dni. Zapewniamy profesjonalną opiekę dla dzieci w wieku 7-14 lat oraz fascynującą naukę przez zabawę. Zajęcia są kontynuacją zimowych i letnich warsztatów, więc zapraszamy zarówno dzieci które jeszcze nie były, jak i naszych przyjaciół.
Nauczyciele strajkują, ale egzamin gimnazjalny ma być
Mimo że nauczyciele przystąpili w poniedziałek do ogólnopolskiej akcji strajkowej o podwyżkę pensji pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego – w czterech szkołach w Łomży dyrektorzy zamierzają przeprowadzać egzamin w placówkach, gdzie uczy się jeszcze ostatni rocznik uczniów klas trzecich gimnazjalnych. - Mam nadzieję, że uda mi się złożyć komisję egzaminacyjną... – mówi dyrektor Jerzy Łuba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Feliksa Bernatowicza. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, egzamin gimnazjalny ma odbywać się od środy do piątku, czyli od 10. do 12. kwietnia. W Łomży ma przystąpić do niego 429 uczniów.
Drugi dzień szkolnego strajku. Strajkuje 38 placówek
- Według danych na godzinę 13. wczoraj w Łomży i najbliższej okolicy strajkowało ponad 750 nauczycieli – podaje Aleutyna Kołos, szefowa łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Strajkuje zdecydowana większość miejskich placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Dziś do strajkujących dołączyli nauczyciele ze szkół w Zbójnej, Dobrymlesie i Podgórzu, ale ze strajku na dziś zrezygnowali nauczyciele z Jeziorka, ZDZ-ów w Łomży i zgodnie z zapowiedzią zawiesili go nauczyciele ze szkoły specjalnej. - Dziś do strajku w Łomży i regionie przystąpiło 38 placówek - mówi dr Ewa Chludzińska, wiceprezes łomżyńskiego ZNP.
Władzy nie uda się likwidacja Bursy Szkolnej nr 3
Nie będzie likwidacji od 1 września Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży. Uchwałę o zamiarze likwidacji – na wniosek prezydenta - radni miasta podjęli pod koniec lutego większością jednego głosu. Andrzej Stupułkowski, zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty, zapewniał radnych, że ta likwidacja żadnych negatywnych skutków nie będzie miała, zarówno dla opieki nad wychowankami jak i dla pracowników burs, bo – jak mówił - „de facto jest to połączenie bursy nr 2 z bursa nr 3, a nie likwidacja”. O tym, że bursa nie będzie zlikwidowana zdecydowała negatywna opinia Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Szkoły strajkują
- Zdecydowana większość łomżyńskich szkół i placówek oświatowych przystąpiła do strajku – mówi Aleutyna Kołos, szefowa łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Poparcie nauczycieli dla strajku jest bardzo duże. W poszczególnych szkołach strajkuje nawet po 80 – 90% nauczycieli. W Przedszkolu Publicznym nr 15 na listę strajkową mieli wpisać się wszyscy nauczyciele, którzy rano przyszli do pracy. Według organizatorów strajku ZNP i FZZ jest on bezterminowy, co oznacza, że ma trwać do skutku. - My jesteśmy gotowi nawet jutro wrócić do pracy, ale nich rząd spełni ten jeden postulat, który podnosimy – wzrost płac – podkreśla Kołos.
Biblioteki czekają na uczniów strajkujących szkół
W związku ze strajkiem szkolnym w Łomży w stan gotowości postawiono... bibliotekę. Godziny pracy czterech placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej zmieniono w ten sposób, by ich pracownicy mogli zaopiekować się dziećmi, dla których nie będzie możliwości zapewnienia opieki w strajkujących szkołach.
Strajk szkolny
Dziś rozpoczyna się strajk szkolny organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Przyjdziemy do szkoły, ale nie będziemy prowadzili zajęć lekcyjnych ani opiekuńczych. W strajku wezmą udział nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. To jest protest, w którym chodzi o naszą godność i o lepszą przyszłość polskiej szkoły – podają działacze ZNP, którzy skierowali do rodziców uczniów cztery zdania.
Komitety strajkowe są powołane
- Nie jest to powód do radości. Liczyliśmy, że dziś rząd i związkowcy spróbują znaleźć nić porozumienia. (…) A rząd jak zwykle zrobił nas w konia – mówi Aleutyna Kołos, prezes ZNP oddział w Łomży. W poniedziałek nauczyciele i pracownicy większości szkół, przedszkoli, ale także np. burs w Łomży mają rozpocząć strajk. Prezes Kołos mówi, że wczoraj komitety strajkowe zostały powołane w ostatnich z placówek, w których we wcześniejszym referendum większość pracowników opowiedziała się za strajkiem. To te komitety w poniedziałek rano będą zbierać podpisy nauczycieli i pracowników na listach strajkujących. Wówczas okażę się też jak wielki będzie to strajk.
Strajk szkolny będzie także w Łomży!
„Rozmowy ostatniej szansy” nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że w najbliższy poniedziałek nauczyciele rozpoczynają bezterminowy strajk. Także w Łomży i w regionie do strajku mają przystąpić niemal wszystkie szkoły i przedszkola. Na budynkach wywieszono flagi związku i plakaty informując o strajku. Tymczasem Łukasz Czech z Urząd Miejski w Łomży podał, że „większość dyrektorów zapewniła, że będzie w stanie zapewnić właściwą opiekę uczniom, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach w dniu strajku”, a „władze Łomży wspólnie z dyrektorami będą reagowały na bieżąco, po zapoznaniu się z sytuacją w poniedziałek”.
Czepkowanie studentek i studentów pielęgniarstwa w PWSIiP
- Decyzja przyszła do mnie w jednym momencie, przed wyjazdem ze Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie, kiedy na chwilę usiadłam wyciszyć się i przemyśleć przebieg tej wyprawy... - opowiada Weronika Listowska z Łomży, 20-letnia studentka II roku pielęgniarstwa, która w słoneczny czwartek odebrała biały czepek z wąskim czarnym paskiem i złożyła przysięgę z 48 koleżankami i 5 kolegami, że będzie służyć życiu i zdrowiu ludzi oraz przeciwdziałać cierpieniu chorych. - Będę pierwszą pielęgniarką w rodzinie. Rodzice mnie tak wychowali, żeby nieść pomoc innym, dlatego działałam 10 lat w drużynie ZHP Exodus i dwa lata w Grupie Ratowniczej Nadzieja.
Przedszkola zapełnione
(Tylko) 30 dzieci nie zmieściło się do miejskich przedszkoli. Tak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miejski po pierwszej turze naboru. Do czwartku rodzice dzieci mają czas na złożenie w przedszkolu pisemnego oświadczenia potwierdzającego chęć posyłania dziecka do konkretnej placówki. Uwaga brak złożonego oświadczenia jest równoznaczne z rezygnacją z przedszkola.
Nowoczesne CSM dla pielęgniarek
Kosztowało ponad dwa i pół miliona złotych. Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej otwarto w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To pięć specjalistycznych sal z nowoczesną aparatura medyczną i inteligentnymi fantomami, na których studenci pielęgniarstwa będą się uczyć i ćwiczyć. – Wykorzystanie nowoczesnych technologii, są na to liczne dowody, podnosi jakość kształcenia – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślając, że łomżyńskie CSM jest jedną z 35 takich placówek w kraju.
Zdarzyło się w marcu podczas dyktanda
Maria Filipiuk ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży zwyciężyła w VII Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2019” dla trzecioklasistów. – Jestem dumna! – mówi Maria Filipiuk. – Dużo się uczyłam, lubię też czytać! Efekt to tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża oraz nagrody, w tym główna: tablet od Urzędu Miasta. Dyktando „Zdarzyło się w marcu” o podziemnym królestwie skrzatów i pogodowych anomaliach na wiosnę powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pisało je 13. uczniów z sześciu szkół podstawowych Łomży i Jedwabnego oraz dodatkowo czworo dorosłych.