20 lat państwowej uczelni w Łomży
„Wiara i osobista ambicja śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego stworzyły ścieżkę, która dziś jest solidnym traktem, a w przyszłości być może autostradą do sukcesu naszego miasta. Wystarczy w to uwierzyć w włożyć w tę myśl zespołową pracę” - mówił rektor Akademii Łomżyńskiej prof. dr hab. Dariusz Surowik podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia istnienia uczelni.
Nauka gry na instrumencie – od czego zacząć?
Wiele osób chce zacząć grać na wybranym sprzęcie muzycznym, ale nie wie, jak się za to zabrać. Początek warunkuje to, czy przygoda z nowym muzycznym zainteresowaniem przerodzi się w hobby. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać nauka gry na instrumencie!
Drużyna SP Olszyny wygrała Turniej BRD w Podlaskiem
- Nasi 5-klasiści bardzo ciężko na to zwycięstwo zapracowali, wygrywając w finale wojewódzkim XLV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym we wtorek w Białymstoku – mówi z satysfakcją i dumą dyrektor Sylwia Pieńkowska ze Szkoły Podstawowej imienia Zesłańców Sybiru w Olszynach, powiat łomżyński. - Reprezentowała nas czwórka uczniów: Amelia Rogalska, Milena Kołakowska, Jan Kozłowski i Patryk Sulkowski. Zwyciężyli jako drużyna i indywidualnie.
5 sposobów na zainteresowanie przedszkolaka nauką języka angielskiego
Czy rozważasz wprowadzenie języka angielskiego dla swojego przedszkolaka, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? Będziemy badać korzyści płynące z nauki angielskiego w młodym wieku i umiejętności, które może rozwijać. Odkryj pięć interesujących sposobów na nauczanie angielskiego przedszkolakom, od gier językowych po zabawy z rodzicami. Dowiedz się o najlepszych metodach nauczania angielskiego w przedszkolu, w tym o metodach immersji językowej i technikach audiowizualnych. Dowiedz się o wyzwaniach związanych z nauczaniem angielskiego młodych uczniów i otrzymaj wskazówki dotyczące tworzenia sprzyjającego środowiska nauki. Dołącz do nas podczas eksploracji ekscytującego świata nauczania angielskiego przedszkolakom!
Technik usług kosmetycznych - jakie zabiegi możesz wykonywać po ukończeniu szkoły policealnej?
W świecie kosmetyki i urody zawód technika usług kosmetycznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Po ukończeniu szkoły policealnej, takiej jak GoWork, absolwenci dysponują szerokim zakresem umiejętności i kompetencji, które pozwalają im na wykonywanie różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Jak wygląda zawód technika usług kosmetycznych? Jakie umiejętności nabywa się podczas nauki w szkole kosmetycznej? Jakie zabiegi możesz wykonywać po ukończeniu szkoły policealnej GoWork? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat.
Startują Juwenalia
Grillem na terenie kampusu akademickiego startują w poniedziałkowe południe Juwenalia 2024 Akademii Łomżyńskiej. Finałowy koncert z udziałem gwiazd odbędzie się w piątek 24. maja na Muszli Koncertowej w Łomży.
Wulkan i meteoryt nad chemiczną piaskownicą
Profesor Robert Charmas od kilkunastu lat zaprzyjaźnia dzieci z tajemnicami świata pierwiastków i związków chemicznych. Efektowne eksperymenty, jak wulkan i węże faraona, umiejętnie połączył z wprowadzeniem terminologii na temat właściwości substancji, zachodzących zjawisk, używanego szkła i sprzętu w laboratorium, zachowania bezpieczeństwa. 1-klasiści i 3-klasiści wychodzili z auli w Akademii Łomżyńskiej zadowoleni, bo pełni wrażeń, spostrzeżeń, wiedzy na temat doświadczeń.
Sztuczna inteligencja robota, łopatka i lody w Akademii
Sztuczna inteligencja: szansa na pomoc człowiekowi w obliczu zagrożeń współczesnego świata czy zagrożenie dla rozwoju i istnienia gatunku homo sapiens? Hubert Piechowski z „Mechaniaka” miał wątpliwości, czy jest sens dyskutować, skoro AI na razie nie okazuje i nie rozumie ludzkich emocji. Konrad Bronowicz z „Ekonomika” zastanawiał się, czy sztuczna inteligencja będzie wykorzystana do szerzenia propagandy. Rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik na XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki otworzył w czwartek rano debatę na temat AI i ponad 60 wydarzeń PFNiS.
Po maturze rozszerzonej z angielskiego i matematyki
Amadeusz Szeligowski nosi jedno z najsłynniejszych imion świata, które zawdzięcza miłości do muzyki w zacnej rodzinie. Po 5 latach edukacji w „Mechaniaku” 19-letni abiturient wraca do domu z koleżankami i kolegami. W słoneczną środę przez 3 godziny rozwiązywał w ZSMiO nr 5 zadania egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie rozszerzonym. Matura z matematyki na poziomie podstawowym była dla mechatronika prosta, lecz rozszerzenie Amadeusz ocenia jako dosyć trudne.
Czy w kosmosie biegają psy?
W ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki do Łomży przyjedzie Planetobus, którego załoga z ochotą odpowie na wiele pytań dotyczących kosmosu. Ciekawi mogą zapytać w czwartek 15 maja w Akademii Łomżyńskiej przy ul. Akademickiej 14.
Szkoła w Wygodzie miejscem edukacji i dziedzictwem lokalnej społeczności
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie w piątek obchodziła swoje 105-lecie. To okazja – mówiła dyrektor Małgorzata Arnista - do wspominania tego co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości.
Klasa sportowa to najlepszy wybór!
W łomżyńskiej czwórce od wielu lat ku zadowoleniu dzieci i rodziców funkcjonują klasy sportowe ogólnorozwojowe z elementami gier zespołowych oraz o profilu koszykówki i piłki nożnej. Uczniowie uczęszczający do tych klas mogą nie tylko rozwijać swoje zainteresowania sportowe, ale też kształtować właściwe nawyki zdrowotne. „W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież spędzają dużo czasu przed komputerem, telefonem komórkowym.
Czepkowanie 2024 w Akademii Łomżyńskiej
Studentki i studenci drugiego roku Pielęgniarstwa Akademii Łomżyńskiej złożyli uroczyste ślubowanie i przyjęli pielęgniarskie czepki, symbol wtajemniczenia zawodowego i element galowego stroju pielęgniarki. – Czepek to żywy i namacalny dowód naszego pielęgniarskiego powołania – mówiła dr n. o zdr. Joanna Chilińska, która prowadziła ceremoniał Czepkowania.
You speak English w „Ekonomiku” i „Mechaniaku”
Dwie godziny na maturę pisemną z angielskiego to dla Patryka Rzodkiewicza czasu aż nadto. 19-latek z Technikum Ekonomicznego w klasie o profilu handlowym wykonał wszystkie polecenia i po niecałej godzinie miał trzeci egzamin maturalny z głowy. Po pisemnym polskim i matematyce liczy na co najmniej 30 punktów, bo to oznacza zdanie matury, zaś język ojczysty Franka Lamparda z FC Chelsea opanował jeszcze lepiej. Dlatego technik handlowiec rozmawiał w macierzystej Szkole po angielsku z technikiem informatykiem Michałem Chomontowskim, abiturientem z „Mechaniaka”.
Matematyka radości maturzystek i maturzystów III LO
- Dla mnie podstawa to łatwizna – ocenia z uśmiechem Paulina Rogowska tuż po maturze pisemnej z matematyki na poziomie podstawowym. Podobnego zdania jest też 10-tka rówieśników planującej studiować pielęgniarstwo w UMB abiturientki III LO, która przez 8 lat uczyła się w Nowym Jorku. Rozmawiamy około południa w słoneczną środę przed zabytkowym gmachem po dawnym szpitalu żydowskim. Refleksjom matematycznym towarzyszyła radość ze wspólnego przeżywania młodości.
Dziewczyna o kasztanowych włosach
Konkurs „Dziewczyna o kasztanowych włosach” uświetnił XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ph. „Biblioteka – miejsce na czasie”.
„Edukacja z wojskiem” w Łomży
Wszystkie szkoły podstawowe, którego organem prowadzącym jest Miasto Łomża oraz I, II i III Liceum Ogólnokształcące wezmą udział z programie edukacyjno-obronnym pt. „Edukacja z wojskiem”.
Bzy i kasztany zakwitły bez buntu przed maturą
- Jak zobaczyłam, że jest bunt, to bardzo się ucieszyłam – opowiada z radością Maja Kamińska, 19-latka z Katolickiego Liceum w Łomży. Wybrała wypracowanie o buncie i napisanie o Prometeuszu, Antygonie i Konradzie poszło jak z płatka. W „Katoliku” po 4 godzinach matury pisemnej z języka polskiego wyszło 24 uczniów na słoneczną ulicę Sadową. W Łomży do matur w 20 szkołach mogło przystąpić 1 232 abiturientek i abiturientów, w tym 977 po raz pierwszy, a około 250 po raz kolejny.
Rejestruj się na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 2024
Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. To słowa Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej kobiety, która otrzymała nagrodę Nobla.
XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Akademii Łomżyńskiej
Święto pasjonujących odkryć, wynalazków i nieskończonej mocy rozumu oraz wyobraźni, czyli XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 16. maja zagości w murach Akademii Łomżyńskiej, w pracowniach, aulach, laboratoriach uczelni. Naukowcy i popularyzatorzy myśli naukowej, a także artyści, przygotowali ponad sześćdziesiąt otwartych wydarzeń. Zapraszamy!