Kolno: Spór o Apel Poległych
Kto ma prowadzić Apel Poległych podczas Święta Niepodległości w Kolnie? Miejscowa Solidarność twierdzi, że zgodnie z tradycją prowadzącym powinien być prezes koła Armii Krajowej, Marian Kulas. Burmistrz Kolna Mieczysław Śniadach wskazuje zaś, że powinni to zrobić harcerze.
Bp Stefanek apeluje o udział w wyborach.
- Idźmy do wyborów – apeluje biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W minioną niedzielę w kościołach diecezji łomżyńskiej czytane było słowo biskupa do wiernych w tej sprawie, a teraz swój apel o udział w wyborach biskup kieruje za pośrednictwem fal Radia Nadzieja. - To jest najbardziej podstawowy obowiązek sumienia – powiedział pasterz łomżyński. Podkreślił, że najpierw trzeba podjąć decyzję, aby pójść na wybory, a dopiero później „zatroszczyć się o wybór nazwiska”.
Poznaj Swoją Ojczyznę - konkurs Caritas
Szkolne Koła Caritas z Szumowa i Łomży zwyciężyły w konkursie „Poznaj swoją Małą Ojczyznę”. Drużyny kół z diecezji przygotowywały albumy promujące region. Konkurs przeprowadził Caritas Diecezji Łomżyńskiej w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji programu "Patriotyzm Jutra".
Łomżyńska noclegownia już otwarta.
Od kilku dni placówka przy ulicy Dwornej prowadzona przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej przyjmuje bezdomnych. W łomżyńskiej noclegowni nocuje już kilku mężczyzn. Tadeusz Tykocki- kierownik placówki zapewnia, że mają tu dobre warunki. Dodaje, że w związku z pogorszeniem pogody z każdym dniem chętnych do przenocowania w cieple będzie przybywać.
Pomocy na Kurpiach nie będzie
Rolnicy gospodarujący na najsłabszych glebach na Kurpiach nie dostaną zasiłków w ramach programu pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy. Mimo monitów i próśb w dalszym ciągu nie zmieniono rządowego rozporządzenia, które z pomocy wyklucza rolników gospodarujący na najsłabszych glebach – mówi wójt gminy Zbójna Zenon Białobrzeski.
Nowy Prokurator Rejonowy w Łomży
Prokurator Tomasz Wilk jest nowym prokuratorem Rejonowym w Łomży. Jego zastępcami zaś – prokuratorzy Dariusz Błażejczyk i Krzysztof Olszewski. O zmianach personalnych w łomżyńskiej Prokuraturze Rejonowej poinformowano podczas konferencji prasowej. Na zmianach osobowych nie koniec - łomżyńska Prokuratura Rejonowa wzbogaci się o nowy Międzyrejonowy Dział Śledztw. Kierować nim będzie z-ca prokuratora Rejonowego, Krzysztof Olszewski.
Po raz kolejny Łomża będzie ratować zabytki cmentarne.
Kwesta, zgodnie z tradycją, odbędzie się w uroczystość Wszystkich Świętych przy starym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika. Z puszkami w rekach stać będą włodarze miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele łomżyńskich instytucji i organizacji, a także harcerze i ludzie dobrej woli. W tym roku w kwestę zaangażowanych jest ponad 100 osób – mówi Józef Babiel wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
Województwo mogło dla Łomży zrobić znacznie więcej niż zrobiło
Tak drugą kadencję pracy Rady Sejmiku Województwa Podlaskiego podsumowali jej pochodzący z Łomży członkowie. Działalności Rady w drugiej kadencji sejmiku przedstawili na konferencji prasowej Mieczysław Bagiński, Krzysztof Kozicki i Sławomir Zgrzywa, którzy stwierdzili, że obfitowała ona w ważne dla Łomży wydarzenia.
Była zlewnia, będzie świetlica
Za symboliczne 3 tysiące złotych gmina Zbójna wykupuje od Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie budynek po dawnej zlewni mleka w Wyku. Budynek ma zostać następnie przekazany mieszkańcom tej wsi aby urządzili sobie wiejską świetlicę.
Udany Dzień Otwarty w Onkologii
Ponad 50 kobiet przyszło na Otwarty Dzień w Onkologii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Na pacjentki czekali lekarze, którzy kierowali je na badania USG lub mammografię. Dzień otwarty dla pań, które jeszcze nigdy nie były u onkologa, zorganizowały łomżyńskie Amazonki.
Zmiany składów osobowych komisji i rad Episkopatu Polski.
Bp łomżyński Stanisław Stefanek został wiceprzewodniczący Rady Episkopatu Polski ds Rodziny. Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski – członkiem Rady Prawnej oraz Komisji ds Polonii i Polaków za Granicą. Uzupełnienia składów osobowych rad i komisji dokonali biskupi podczas 337. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Pijane dzieci w Grajewie.
Pijany 9-latek trafił do szpitala, a jego 4 koleżanki pod baczniejszą opiekę rodziców. Pijane dzieci policja zatrzymała na jednym z osiedli w Grajewie. 9-letni chłopiec i jego koleżanki w wieku od 10 do 13 lat kupili alkohol u jednej z mieszkanek Grajewa. Dzieci zrzuciły się po kilkadziesiąt groszy, za uzbierane 5 złotych zdobyły plastikową butelkę jakiegoś alkoholu. Rozpijały ją w pobliżu osiedlowych garaży. Następnie rozbawiona grupka udała się do świetlicy na osiedlu Centrum. Zataczające się dzieci ktoś jednak zauważył i powiadomił policję.
Aula Hanki Bielickiej w II LO
Imię Hanki Bielickiej nosić będzie aula w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. W szkole odbywa się uroczystość nadania imienia oraz ślubowanie klas 1-szych. Aula szkolna – podobnie jak cały budynek przy obecnym Placu Kościuszki – istnieje już od 106 lat. Na auli odbywały się spotkania z okazji świąt kościelnych i państwowych.
Łomża: Podlaski Dzień Edukacji Narodowej
Były odznaczenia, medale, podziękowania i życzenia – wszystko dla podlaskich nauczycieli. W Szkoła Katolickich w Łomży odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na spotkanie z nauczycielami i pracownikami oświaty przybył m.in. Wojewoda Podlaski Jan Dobrzyński. - Nauczycielom należy się szacunek i uznanie, bowiem w ich rękach jest przyszłość całego narodu – mówił do zebranych w szkolnej auli wojewoda i podkreślił, że szkoła ma kształcić i wychowywać.
Jeziorko: Uroczystości ku czci pomordowanych Polaków
Udziałem we mszy świętej i apelu poległych mieszkańcy Jeziorka i uczniowie tamtejszej szkoły uczcili dziś pamięć pomordowanych tam Polaków. 15 lipca 1943 roku w okolicach Łomży wydarzyła się jedna z największych zbrodni okresu II Wojny Światowej. Rano żandarmeria niemiecka aresztowała kilkadziesiąt osób - przede wszystkim przedstawicieli miejscowej inteligencji. Przed południem wywieziono ich do lasu koło wsi Jeziorko, gdzie zostali rozstrzelani.
Odsłonięto pomnik Jana Pawła II w Kupiskach
Pomnik Jana Pawła II odsłonięto wczoraj w Kupiskach. Pomnik ufundowany przez Teresę i Mieczysława Kuzia stanął na placu przed kościołem pod wezwaniem. św. Jadwigi Śląskiej. Pomnik to wotum parafian za pontyfikat umiłowanego papieża Polaka napisano w akcie erekcyjnym. Pomnik Papieża Polaka odsłonili fundatorzy, a poświęcił biskup Tadeusz Bronakowski.
Koncert dla Jana Pawła II.
Uroczysty koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II rozpoczął łomżyńskie obchody Dnia Papieskiego. W sobotę (14 października) przed frontem katedry spotkali się młodzi i nieco starsi mieszkańcy miasta, aby posłuchać chrześcijańskiej muzyki i powspominać. Do zgromadzonych na katedralnym placu zwrócił się bp pomocniczy diecezji łomżyńskiej, Tadeusz Bronakowski. Biskup podkreślił, że cześć Ojcu św. powinniśmy oddawać nie tylko w pomnikach i tablicach, ale także w żywych pomnikach naszych czynów i talentów ofiarowywanych drugiemu człowiekowi.
Inauguracja nowego Roku Akademickiego w Seminarium Duchownym w Łomży
Mszą św. w kaplicy seminaryjnej rozpoczęły się uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Mszy przewodniczył bp łomżyński Stanisław Stefanek. W homilii bp Stefanek mówił m.in. o znaczeniu modlitwy i jej miejscu w pracy alumnów. - Czy modlitwa to badania własne, czy osiągnięcia na modlitwie liczą się jako dorobek? – na te pytania w sposób szczególny trzeba odpowiedzieć, gdy inauguruje się rok seminaryjny – mówi bp Stefanek.
Zakończyły się warsztaty w Caritas
Pierwsi niepełnosprawni ukończyli warsztaty organizowane przez Łomżyńską Caritas.Organizacja wspiera niepełnosprawnych na rynku pracy. Przystąpiła do projektu „Indywidualne ścieżki kariery szansą dla osób niepełnosprawnych”. To program skierowany do osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które chcą się przygotować się do poszukiwania pracy
Niepełnosprawny jeździec z Zalesia reprezentuje Polskę w Pradze.
13-letni Tomasz Chrzanowski z Zalesia w gminie Stawiski reprezentuje Polskę na Międzynarodowych Zawodach Osób Niepełnosprawnych w Ujeżdżaniu w Pradze. Tomasz jest od dziecka niepełnosprawny ruchowo. Jako mały chłopiec spadł z ciągnika i uszkodził kręgosłup. Od czterech lat usprawnia się w Ośrodku Rehabilitacji Konnej w Kisielnicy, od dwóch lat uprawia sportową jazdę konną pod okiem trenera Romualda Wojtkowskiego.