Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Legendarny historyk I LO Wacław Kozłowski (+ 87) nie żyje...

mm so, 26 listopada 2016 14:48

Jak mało kto znał, szanował i krytykował historię na jej licznych zakrętach dziejowych, ideowych i politycznych. Teraz sam przeszedł do historii... - Mąż nie czuł się ostatnio najlepiej, nie wychodził z domu, powietrze świeże łapał przez okno. Z rana jeszcze było dobrze, ale wieczorem w piątek nagle zasłabł i zmarł o wpół do dziesiątej... - wspomina ostatnie chwile historyka Wacława Kozłowskiego (+ 87) małżonka Jadwiga Kozłowska. - Był bardzo dobrym człowiekiem. Bardzo kochał młodzież w Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki i jako mąż był dobry, ojciec wspaniały, wnuki i prawnuki uwielbiał. Mnie się wydaje, że On w pokoju ciągle jest, jakby stąd nie wychodził.

Portugalskie doświadczenia młodzieży ZSTiO Nr 4 w Łomży

cz pt, 25 listopada 2016 14:34

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr4 w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Europejskie doświadczenie – staż zawodowy uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży” połączone z wręczeniem certyfikatów. W spotkaniu, utrzymanym w klimacie portugalskim, wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaangażowani w jego realizację oraz Rada Pedagogiczna i delegacje uczniów z klas Technikum Nr 4.

Trzy miliony na praktyki dla studentów „państwówki“

cz pt, 25 listopada 2016 13:08

200 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży weźmie udział w płatnych praktykach zawodowych. Na ich realizację uczelnia otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego blisko 3 mln złotych. - Atutem projektu jest fakt, że dwadzieścia procent staży będzie miało wymiar praktyczno-teoretyczny, a na ich podstawie studenci przygotują aplikacyjne prace dyplomowe – informuje Ewelina Rycerska z działu projektów PWSIiP.

Prof. Mikołejko: „Nienawidzę śmierci, boję się jej jak wszyscy”

cz śr, 23 listopada 2016 08:35

- My żyjemy w świecie absolutnie nieznanym naszym poprzednikom, gdyż jakaś „pompa” tłoczy horrendalną masę informacji, nad którą nikt i nic nie jest w stanie zapanować – objaśniał podczas wykładu Uniwersytetu Otwartego PWSIiP w Łomży profesor Zbigniew Mikołejko, wybitny filozof i religioznawca z Warszawy. Profesor erudyta przyglądał się pojęciu zła od czasów „Iliady” Homera po współczesność racjonalizmów i dyktatur. - To zemsta sacrum: „nie chcieliście nienaruszalnego ładu moralnego, to macie komputery, naukę i rzeczywistość wirtualną, nad którymi nie panujecie”.

Stypendium prezydenta Łomży przed świetlaną przyszłością

mm pt, 18 listopada 2016 21:53

Sala gimnastyczna „Ekonomika” strojna i pełna krzeseł w rzędach dla ludzi starszych i młodszych w odświętnych spódniczkach, sukienkach i garniturach. W pierwszym rzędzie na skraju przysiadł Arkadiusz Czartoryski, czwartoklasista Technikum Ekonomicznego, który w imieniu stypendystów naukowych i sportowych prezydenta Łomży wygłosi przemówienie z podziękowaniem za wsparcie kwotami, jakie podaję poniżej. - „Jeśli cię przerasta praca, wspomnij na nagrodę” - wybiera zdanie do zacytowania ze św. Augustyna, pomieszczone na stronie maszynopisu, który odczyta około 200 ludziom: uczniom zdolnym i pracowitym, nauczycielom oddanym, rodzicom wiernym. - Dobrze mi się układa: ja trafnie wybrałem szkołę, a matematyczka Anna Klimaszewska i klasa mnie wspierają.

O łomżyńskich innowacjach...

cz cz, 17 listopada 2016 13:42

- Najważniejszy w innowacjach jest człowiek – mówiła prof. nadzw. dr Krystyna Kubik podczas konferencji o innowacyjnych metodach zarządzania w organizacjach w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Spotkali się na niej naukowcy i lokalni przedsiębiorcy związani z uczelnią. - Mówienie o innowacjach jest łatwe – dodawała prof. Kubik zwracając uwagę, że w praktyce ich wprowadzanie jest o wiele bardziej złożone.

Uczniowie klas mundurowych ALO strzelają i opatrują rany

mm cz, 17 listopada 2016 09:59

W zimny poranek dwa autobusy ruszają z placu Niepodległości. Cztery godziny jazdy z Łomży i są na Mazurach. Pięknie, słonecznie, tyle że w ośrodku lodowate przyjęcie gospodarzy. - Instruktorzy zaczęli krzyczeć, porozstawiali nas, żebyśmy tworzyli drużyny i plutony – relacjonują ze śmiechem pełni wrażeń po powrocie z udanego obozu sportowo-strzeleckiego. Dominika miała piętę zdartą do krwi, Błażej porobił sobie odciski, a Jakub Jesionkowski dowodził drużyną Charlie, która zwycięża w rywalizacji z drużynami Alfa i Brawo. Trzy dni z bronioznawstwa, medycyny i topografii minęły uczniom klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w mig, jak z bicza strzał.

„Polska to My”

cz śr, 16 listopada 2016 08:26

- Patriotyzm to zainteresowanie historią, studiowanie dziejów, nie jak teraz: idzie z PW na koszulce, a wielu nie wie, co to znaczy. O czym to świadczy...? - pyta retorycznie Rafał Korytkowski z III LO w Łomży, gdzie podsumował występ poetycko-muzyczny rówieśników słowami: „dzisiejsza miara patriotyzmu”. Jaka jest ta miara patriotyzmu na dziś, zapytaliśmy uczestników X Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My”, którzy tłumnie zjechali z 36 szkół i placówek województwa podlaskiego: 140 rywalizowało o prymat w śpiewie, który oceniała również Marika, 44 w recytacji. - To uczucie powinno być w nas i towarzyszyć nam w codziennym życiu - komentuje rzeczywistość Barbara Tarczewska z I LO w Łomży, zdobywczyni I miejsca za „Czarną sukienkę”. - Niektórzy nie myślą o dobru wspólnym naszego narodu, tylko są egoistami. Ten konkurs uczy, że „Polska to My”.

Drodzy Rodzice!

JJS pon, 14 listopada 2016 09:04

Wielu z nas marzy o nowym modelu szkoły dla swoich dzieci. Miejsca, w którym edukacja przyjmuje perspektywę dziecka, a nauczyciel stanie się prawdziwym przewodnikiem po zakamarkach wiedzy.

Doceniona nauczycielka od przedsiębiorczości

cz pon, 07 listopada 2016 08:32

Narodowy Bank Polski w Warszawie po raz jedenasty nagradzał nauczycieli, za aktywny udział w realizacji projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. Wśród nagrodzonych najlepszych nauczycieli przedsiębiorczości w kraju znalazła się także Zofia Rusiłowicz-Kleczyńska z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego z MŁKS wyszkoli futbolistów

cz cz, 27 października 2016 16:36

16 godzin wychowania fizycznego w tygodniu, opłacone mieszkanie w bursie i wyżywienie, posiłki regeneracyjne gratis w ciągu dnia, darmowe przejazdy na zgrupowania i zawody oraz nauczyciele, pomagający uzupełnić wiedzę uczniom, trenującym w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łomży – oto zachęcające atuty, jakie przedstawiła dyrektor SMS Iwona Puciłowska na konferencji prasowej, na koniec której umowę o współpracy podpisali w sali stadionu miejskiego: rektor PWSIiP Robert Charmas oraz prezes Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego Marcin Trojanowski.

Razowiec i bułka wieloziarnista z surówką lepsza od kajzerki

cz śr, 26 października 2016 07:52

- Nasz udział w zmianie nawyków żywieniowych młodzieży, która najchętniej sięgała po chleb biały i bułki kajzerki, jest coraz większy – cieszy się Teresa Kamińska, kierownik internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie, gdzie 210 uczniów ZS CKR uczestniczyło w ósmej kampanii Fundacji „Dobre życie” pod hasłem „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”.- Jeszcze kilka lat temu po posiłkach w stołówce szkolnej zostawało dużo grahamek i bułek z ziarnami, młodzi nie przepadali za surówkami i sałatkami. A teraz surówki serwujemy do każdego posiłku: śniadania, obiadu i kolacji. Ogórki kwaszone, papryka, kapusta czy pomidor smakują przez cały dzień i można jeść je nie tylko z drugim daniem. Z hot dogów możemy w ogóle zrezygnować.

Studia dostosowane do czasów i kieszeni

cz so, 22 października 2016 12:27

Po raz 20 Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży zainaugurowała rok akademicki. Podczas uroczystości w sali gimnastycznej, urządzonej w halach po dawnej łomżyńskiej Bawełnie, jubileusz świętowali założyciele uczelni, jej pracownicy i studenci oraz uczniowie działającej od 8 lat przy WSA Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej. - 20 lat temu, w 1996 roku na niestacjonarnych studiach rolnictwa naukę zaczęło 268 studentów, przy czym tylko 20% z nich w tym roku zdało maturę. W 2016 roku z około 300 studentów zaczynających studia 95% to tegoroczni maturzyści. To pokazuje wielkość zmian społeczno-gospodarczych, jakie w tym czasie zaszły w Polsce – mówił prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor i założyciel WSA w Łomży.

„Tulowskie spotkanie” z wiedzą i łomżyńską gwarą

mm so, 22 października 2016 09:46

– Mówi się: zjeść torta, wyrwać zęba czy zawiązać buta, a można to powiedzieć inaczej, prawidłowo i po prostu pięknie: zjeść tort, wyrwać ząb czy zawiązać but! – mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Zagadnieniom języka współczesnych mieszkańców ziemi łomżyńskiej, lokalnej, pod wieloma względami wyjątkowej, gwary i prawidłowej wymowy został poświęcony pierwszy wykład nowego sezonu wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Przemoc i sacrum w Powstaniu Warszawskim i gimnazjum

cz śr, 19 października 2016 08:16

- Jezus jako ofiara całkowicie niewinna odsłonił, zdemaskował mechanizm kozła ofiarnego – mówił w Łomży wybijający się filozof, religioznawca i eseista profesor Zbigniew Mikołejko, który gościł z wykładem Uniwersytetu Otwartego PWSIiP. Myśliciel swobodnie poruszał się między kulturami, epokami historycznymi i kontynentami, by wykazać, że przemoc jest na stałe wpisana we wszystkie porządki społeczne. - Biczowanie słowem, wyzywanie i poniżanie, odarcie z szat, ukaranie przez obnażenie oraz śmierć przez powieszenie, bo śmierć na krzyżu jest przez uduszenie – oto scenariusz gotowy, gdzieś krąży w głowinach 15-latków, chłopców niecnych. W czarnych mózgach ludzkich...

Maria Tyszka z Łomży odznaczona w Kancelarii Premiera

cz wt, 18 października 2016 15:01

- Pani premier Beata Szydło bardzo serdecznie mi pogratulowała, mówiąc, jak cieszy się z mojej działalności i wierzy, że nadal będę tak starała się uczyć i wychowywać dzieci i młodzież – mówi ze wzruszeniem po powrocie z Warszawy Maria Tyszka, polonistka Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży i laureatka Złotego Krzyża Zasługi, który otrzymała podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - Myślę, że złoty krzyż zasługi otrzymałam za pracę zawodową i społeczną, w którą wkładam dużo serca. Kieruję się w życiu zasadami: uczciwości, pomocniczości i patriotyzmu.

Pierwsza pomoc z Nowogrodu do Księgi Rekordów Guinnessa

cz pon, 17 października 2016 16:28

- W razie wypadku trzeba zachować zimną krew i nie postępować gwałtownie: najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika – objaśnia z zimną krwią Dawid Czajkowski, trzecioklasista gimnazjum w Nowogrodzie, gdzie 45 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów przez pół godziny brało udział w próbie pobicia rekordu do Księgi Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Organizująca po raz czwarty akcję „Ratujemy i uczymy ratować” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy szacuje, że masaż serca (30 ucisków) i oddychanie (po dwa wdechy) robiło na fantomach w Polsce ponad 85 tysięcy ludzi. A Dawid - nie, bo zapomniał zgody rodziców.

„Dwójka” nie będzie miała remontowanej sali gimnastycznej

cz pon, 17 października 2016 09:39

Miasto wycofuje się z remontu sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 2. Zamknięta od 5 lat sala miała przejść gruntowny remont w tym i przyszłym roku, a szacowana wartość inwestycji wynosiła 1,7 mln zł. Teraz ratusz ogłosił, że jest to nieopłacalne, i poinformował, że z tego względu wycofano wniosek o dofinansowanie zadnia ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Ważni profesorowie w Łomży

mm pt, 14 października 2016 22:03

Profesor Zbigniew Mikołejko będzie pierwszym prelegentem tegorocznej odsłony Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Znany erudyta, religioznawca, historyk sztuki i filozof pojawi się w Łomży 18 października. O godzinie 14.30 wygłosi wykład w PWSIiP pt. "Przemoc i sacrum". (aula 315, ul. Akademicka 14, wstęp wolny). Uczelnia gościć będzie także m.in. wybitnego fizyka, profesora Krzysztofa Meissnera.

Z anielską cierpliwością i nagrodą w Dniu Edukacji Narodowej

mm cz, 13 października 2016 20:50

- Nie chcę być nauczycielką, wolę zostać prawnikiem: ja nie mam cierpliwości do dzieci, denerwuję się, kiedy trzeba komuś coś wytłumaczyć, nie lubię innych uczyć – tłumaczy swoją decyzję Natalia Bieniek, szóstoklasistka i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, gdzie odbył się wojewódzki Dzień Edukacji Narodowej pedagogów 5 powiatów: grodzkiej Łomży, łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego. Sala gimnastyczna grzmi od przemówień, gratulacji i oklasków dla każdego z około 270 odznaczonych, gdy Natalia z koleżankami i kolegami przy wejściu życzy im uśmiechu, zaufania uczniów i zabawy na lekcjach.

« · «« · 54 · 55 · 56 · 57 · 58 · 59 · 60 · 61 · 62 · 63 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę