Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Przychodzi pacjent do szpitala z... własną pościelą?!

cz wt, 30 stycznia 2018 10:34

Na oddziale neurologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wisiała kartka z prośbą o przynoszenie prześcieradeł i pościeli, których brakuje do zapewnienia czystości i higieny chorym, leżącym dzień i noc w łóżkach. Kartkę widzieli członkowie rodzin odwiedzających pacjentów, ale fakt jej wywieszenia i „trudną” sytuację w tym zakresie potwierdza anonimowo także personel oddziału. Oficjalnie dyrekcja szpitala te doniesienia dementuje. - To w gestii szpitala jest zabezpieczenie pościeli i wszelkich materiałów pielęgnacyjno-pielęgniarskich - twierdzi wicedyrektor ds. pielęgniarstwa Joanna Chilińska.

Geriatria w Łomży jest potrzebna, ale... jej nie będzie

cz cz, 18 stycznia 2018 11:07

- Oczekiwałem, że będzie jakiś wysiłek, ale niestety nie widać go – mówi Marek Olbryś, łomżyński radny sejmiku województwa dzieląc się wrażeniami po lekturze odpowiedzi jaką otrzymał na złożoną pod koniec grudnia interpelację w sprawie otwarcia w łomżyńskim szpitalu oddziału geriatrycznego. Napisano tam, że „istnieje potrzeba utworzenia”, „zostały już podjęte próby”, ale „z przyczyn obiektywnych nie jest to możliwe obecnie”. Władze województwa twierdzą, że brakuje kadry i pieniędzy, ale jeśli kiedyś się pojawią, to „podejmą wszelkie niezbędne działania”.

Urząd Marszałkowski: e-Zdrowie działa prawidłowo i spełnia założenia

cz cz, 04 stycznia 2018 10:03

Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie z końcem roku 2017 osiągnął wszystkie wcześniej założone wskaźniki. Krótko mówiąc: system zadziałał właściwie - zgodnie z naszymi założeniami – twierdzi Urszula Areter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który wdrażał skontrolowany przez NIK projekt za 58 milionów złotych. Izba po kontroli stwierdziła, że system nie działa w zakładanej formie. - Kontrola NIK odbywała się na przełomie roku 2016/2017. Naszym zdaniem była zdecydowanie przedwczesna – podkreśla Areter.

Miliony nie zostały wyrzucone w błoto?

cz cz, 04 stycznia 2018 08:32

Na projekt wydano ponad 58 milionów złotych. Został ukończony w październiku 2015 roku, ale nie działał w zakładanej formie. Chodzi o Podlaski Systemu Informacyjny e-Zdrowie, w którym zdalna rejestracja jest utrudniona, elektroniczna dokumentacja niekompletna i jedynie promil wizyt odbywa się po elektronicznej rejestracji. Z wyliczeń wynika, że w 2016 roku tylko 408 wizyt czyli 0,07 proc. wszystkich wizyt w placówkach podłączonych do Sytemu w 2016 roku - mogły odbyć się po zdalnej, elektronicznej rejestracji. Mimo to Najwyższa Izba Kontroli podkreśla nowoczesność i użyteczność Systemu i ocenia, że „wystarczy zmiana nastawienia i otwarcie się użytkowników na nowe narzędzia, by regionalna platforma e-Zdrowie zaczęła działać z korzyścią dla pacjentów, medyków i urzędników, tak, jak zakładano”.

Łomżyńskie trojaczki i jedynaczka w noworocznej formie

cz śr, 03 stycznia 2018 08:07

- Rok 2017 był bardzo dobry: odnotowaliśmy w Łomży istotny wzrost liczby porodów i cieszymy się, że towarzyszy temu niewielki spadek urodzeń dzieci niedojrzałych, tj. wcześniaków poniżej 36. tygodnia ciąży – opowiada z satysfakcją dr Dariusz Ślesicki, ordynator oddziału noworodkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Lekarze z oddziału ginekologiczno-położniczego: ordynator dr Tomasz Sokół i dr Edmund Zaremba określają minione 12 miesięcy jako rok pracowity, bowiem na świat w Łomży przyszły 1263 pociechy. Kiedy specjaliści wspominają sukcesy Anno Domini 2017, Kornelka Wiśniewska obchodzi 1. urodziny jako pierwsze dziecko z Łomży w 2017 roku. Trojaczki Zuzia, Julka, Szymek rozwijają się także zdrowo, ale na tort urodzinowy poczekają do 10. kwietnia.

„Oddaj krew... z Chrystusem” trwa już 10 lat

cz wt, 19 grudnia 2017 08:25

W Polsce, średnio, co minutę ktoś potrzebuje krwi. Jej podawanie możliwe jest tylko dzięki bezimiennym, bezinteresownym dawcom. Tylko żywy, zdrowy człowiek może oddać cząstkę siebie i w ten sposób – nie tracąc nic – ratować zdrowie i życie innych. „Oddaj krew... z Chrystusem”, to cykliczna akcja pobierania krwi w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Pierwsza jej edycja odbyła się w marcu 2008 roku. W niedzielę, 17 grudnia 2017 r., przeprowadzona została po raz pięćdziesiąty pierwszy. Jej efektem stało się 22.700 ml krwi, którą oddało 51 osób. W ten sposób zamknęło się dziesięciolecie funkcjonowania tej szlachetnej inicjatywy.

W Klinice Budzik wybudziła się Ola z Łomży

cz cz, 14 grudnia 2017 17:30

W Klinice Budzik dla Dorosłych w Olsztynie wybudziła się ze śpiączki 23-letnia Ola z Łomży. Jak podaje PAP młoda kobieta zapadła w śpiączkę wskutek infekcji centralnego układu nerwowego; teraz dzięki intensywnej rehabilitacji zaczyna już chodzić i wypowiada krótkie zdania.

Bez kolejki i w kolejce do specjalisty szpitala w Łomży

cz cz, 14 grudnia 2017 08:19

- Na 64 komórki organizacyjne, oddziały szpitalne i poradnie specjalistyczne, w których powinny być prowadzone listy oczekujących, do 47 pacjenci są przyjmowani w momencie zgłoszenia - mówi Joanna Chilińska, wicedyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Do jednostek bezkolejkowych, gdzie pacjenci przyjmowani są na bieżąco, należą, np., poradnia neonatologiczna, chirurgii ogólnej, chorób płuc i gruźlicy, chorób skórnych, poradnie logopedyczna i foniatryczna, ginekologiczno-położnicza, okulistyczna i leczenia zeza, zespół leczenia środowiskowego oraz poradnia zdrowia psychicznego. Ale są i kolejki: na wstawienie endoprotezy stawu kolanowego lub stawu biodrowego trzeba czekać 10 miesięcy, natomiast na zoperowanie zaćmy aż ponad dwa lata.

Pogotowie Ratunkowe wypowiedziało umowę szpitalowi

cz cz, 23 listopada 2017 16:44

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży jest do końca grudnia 2017 podwykonawcą Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który od 1. października br. musi świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną: czyli przyjmować pacjentów w dni powszednie od godziny 18. do 8. i w weekendy oraz w święta. To wynik wprowadzenia ustawy o tzw. sieci szpitali, do której należy także szpital w Łomży. - Zgodziliśmy się na współpracę po kosztach, dopóki trwa remont szpitalnego oddziału ratunkowego w zaprzyjaźnionej z nami placówce – tłumaczy powody wypowiedzenia umowy dyrektor Hanna Waniewska z WSPR w Łomży. - Ale chcemy mieć dochód.

Trzy nowe mercedesy w pogotowiu

cz pon, 20 listopada 2017 10:51

Pogotowie ratunkowe w Łomży ma trzy nowe ambulanse. Samochody marki mercedes kosztowały blisko milion złotych i w poniedziałek poświęcił je ks. dr Radosław Kubeł, kapelan ratowników medycznych z Łomży. - Mamy 12 zespołów wyjazdowych, które potrzebują niezawodnych samochodów, aby na czas dojechać do mieszkańców wzywających pomocy – mówi Hanna Waniewska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. - Te trzy ambulanse kupiliśmy przy wsparciu samorządów Wysokiego Mazowieckiego, powiatu łomżyńskiego i Mlekovity.

Prof. Szamatowicz: Grozi nam los dinozaurów

cz pt, 17 listopada 2017 15:22

Trzydzieści lat minęło od narodzin pierwszego w Polsce dziecka poczętego metodą in vitro. Z autorem tego medycznego sukcesu, profesorem Marianem Szamatowiczem, ginekologiem-położnikiem oraz wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży rozmawia Jolanta Święszkowska.

Sezon na grypę

cz śr, 08 listopada 2017 18:01

W październiku na grypę i schorzenia grypopodobne w Łomży i okolicy zachorowało 471 osób. To blisko trzy razy mniej niż przed rokiem. W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem - przypominają pracownicy sanepidu zachęcając do szczepień ochronnych.

Ksiądz Marek Dziewiecki: „Nie ma miłości nieokazywanej”

cz śr, 08 listopada 2017 12:57

- Jeżeli kobieta prawdziwie kocha męża dręczyciela, to powinna się bronić, a jeśli ukrywa krzywdy przed światem, to nie kocha siebie, dzieci ani męża, bo tworzy komfort dla okrutnego krzywdziciela i jest kwestią czasu, czy ruszy go sumienie, czy konsekwencje: spowoduje wypadek, straci prawo jazdy, popadnie w długi albo trafi do więzienia – nauczał ksiądz dr Marek Dziewiecki, psycholog i pedagog z UKSW w Warszawie, dzieląc się przemyśleniami z uczestnikami konferencji w Łomży „Ku trzeźwości narodu”. - Suma krzywd między mężczyznami a kobietami w Polsce jest nierówna: statystycznie to mężczyzna częściej popadnie w alkoholizm, lenistwo, wygodnictwo i obojętność...

25-lat WOPiTU

cz wt, 07 listopada 2017 17:50

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży powstał w 1992 roku. Od tego czasu w jego poradniach było zarejestrowanych około 22 tysięcy osób, w oddziałach - stacjonarnym i dziennym leczyło się około 5 i pół tysiąca pacjentów. To liczby, które pokazują jak potrzebna i ważna jest pomoc udzielana przez pracujących w ośrodku specjalistów, którzy podkreślają, że problem cierpienia osób dotkniętych uzależnieniem i ich rodzin jest ciągle aktualny od początku istnienia placówki, zwłaszcza że rozszerzyło się spektrum uzależnień. We wtorek w Łomży rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Ku Trzeźwości Narodu” - Narodowy Kongres Trzeźwości, połączona z jubileuszem 25-lecia WOPiTU.

Na windę i myjnie do kaczek i basenów

cz wt, 31 października 2017 16:21

Blisko 360 tys. zł dotacji dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego. Pieniądze przeznaczone mają być na wymianę jednej ze szpitalnych wind oraz zakup myjni dezynfektorów. Obie inwestycje mają zostać zrealizowane do końca roku, a szpital ze swoich środków będzie musiał wyłożyć tylko kilka tysięcy złotych.

Technicy medyczni żądają podwyżek od dyrektora szpitala

cz pt, 13 października 2017 08:13

Temat podwyżek płac dla techników medycznych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży ciągnie się od ponad 10 lat: rozmawiali z dyrektorami Marianem Jaszewskim i Krzysztofem Bałatą - bez skutku. Teraz z tematem zmierzy się kierujący szpitalem od lipca Roman Nojszewski, od którego związki zawodowe żądają podniesienia płac. - Nie było żadnej podwyżki od ponad dekady, nasza pensja to 2011 zł brutto, 1680 zł na rękę z wysługą lat – opowiadają przedstawicielki Związku Zawodowego Techników Analityki Medycznej. - Codziennie przyjmujemy ok. 200 pacjentów z oddziałów i 400 – 500 z przychodni, średnio 200 osób z RTG, 20 - 30 do tomografii komputerowej. Bez laboratorium i rentgena szpital nie może się obejść, personel to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Dysproporcja płac między nami a pielęgniarkami jest horrendalna. Mamy nadzieję, że nowy dyrektor nas zrozumie...

Kleszcze mniej groźne?

cz śr, 11 października 2017 08:39

Służby epidemiologiczne informują, że w tym roku liczba zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu jest znacznie niższa niż przed rokiem. Z danych za wrzesień wynika, że skali województwa podlaskiego choroby te zdiagnozowano u niespełna 150 osób podczas gdy przed rokiem było ich blisko 300. Na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego we wrześniu zdiagnozowano 11 zachorowań.

Pielęgniarek pospolite ruszenie...

cz pt, 06 października 2017 17:01

Około 40-50 pielęgniarek szpitala wojewódzkiego w Łomży zgromadziło się w piątek rano na korytarzu przed gabinetem dyrektora Romana Nojszewksiego. Pielęgniarki przyszły, aby duchowo wesprzeć reprezentantki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu, które negocjowały realizację w praktyce ustawy z 8 czerwca o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. - Spotkanie było długie, ale zrobiliśmy krok do przodu – mówi Izabela Metelska, przewodnicząca OZZPiP, zapowiadając, że do końca miesiąca pielęgniarki powinny otrzymać podwyżkę z wyrównaniem od lipca.

Zaczyna się sezon na grypę

cz pt, 06 października 2017 09:32

W województwie podlaskim we wrześniu zgłoszono 5552 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. To blisko cztery razy więcej niż w sierpniu. - W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem – przypominają specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Białymstoku zalecając mieszkańcom szczepienia.

Na modernizację ośrodka rehabilitacji w Kisielnicy

cz śr, 04 października 2017 16:36

Blisko 200 tysięcy złotych przekazał zarząd województwa podlaskiego na opracowanie dokumentacji przetargowej modernizacji Ośrodka Rehabilitacji Dziennej w Kisielnicy należącego do Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Jak zapowiada Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku w dwóch następnych latach planowane jest rozpoczęcie i przeprowadzenie inwestycji. W planach jest m.in. budowa krytej ujeżdżalni i remont istniejącego budynku oraz rozszerzenie działalności ośrodka o organizację zawodów sportowych i organizację imprez integracyjnych.

« · «« · 59 · 60 · 61 · 62 · 63 · 64 · 65 · 66 · 67 · 68 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę