Stan wojenny
13 grudnia 1981 r., formalną decyzją Rady Państwa, wprowadzony został na terytorium całej PRL stan wojenny. Jednak rozkaz rozpoczęcia działań związanych z wprowadzeniem stanu wojennego został wydany 12 grudnia ok. godziny 16. Pierwsze działania MSW i MON zaplanowano na 23.30. Same przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego sięgały roku 1980: jeszcze w sierpniu tego roku Komitet Obrony Kraju wydał szefowi Sztabu Generalnego WP gen. Florianowi Siwickiemu polecenie rozpoczęcia prac studyjnych nad wprowadzeniem stanu wojennego.
Mordercy aresztowani
Sąd w Łomży aresztował na czas od jednego do trzech miesięcy trzech mieszkańców miasta podejrzanych o udział w porwaniu i zabójstwie 40-letniego mężczyzny, za którego próbowali potem wymusić okup. O ewentualnym areszcie czwartego podejrzanego sąd zdecyduje w sobotę.
Łomża w pobliżu uskoku!?
Przyczyną wrześniowego trzęsienia ziemi w Łomży i całej północno-wschodniej Polsce był... uskok tektoniczny. Tak przypuszczają sejsmolodzy. Gazeta Wyborcza pisze, że północne Mazury i Suwalszczyznę przecina aktywny uskok tektoniczny i to on mógł być przyczyną zaskakującego wrześniowego trzęsienia ziemi w tym regionie. Do 21 września 2004 roku mieszkańcy Łomży żyli w jednym z najbardziej stabilnych sejsmicznie miejsc na świecie. Jednak tego dnia nastąpiły dwa wstrząsy - pierwszy o godz. 13.05, drugi o 15.32 - które zmusiły badaczy do zrewidowania powyższego poglądu.
Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego podpiszą umowy z NFZ-etem na leczenie pacjentów w 2005 roku
Wszyscy lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim mają złożyć o godzinie 13. w wojewódzkich oddziałach NFZ oferty na świadczenie usług w 2005 roku, przyjmując wynegocjowane warunki - poinformował rzecznik Porozumienia Zielonogórskiego. Do tego Prozumienia należą niemal wszyscy lekarze rodzinni z Łomży i regionu.
Zniknęło ponad 50 słupów telegraficznych
52 drewniane słupy z nieużytkowanej już linii telegraficznej skradziono koło miejscowości Wygoda i Milewo w powiecie łomżyńskim poinformowała w środę policja. Słupy, każdy o wysokości 6-7 metrów, zostały skradzione w okresie od września do początku grudnia. Złodzieje odkręcili je z betonowych podstaw i zabrali razem z metalowym osprzętem i kablami.
Szpital bez kontraktu
Dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nie udało się dojść do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia odnośnie finansowania leczenia pacjentów w szpitalu w przyszłym roku. Tymczasem jutro mija termin do którego powinny być podpisane odpowiednie kontrakty. Dyrektor szpitala Marian Jaszewski – twierdzi, że nie udał się go w tym czasie podpisać. Brak kontraktu od stycznia o ile nie spowoduje, natychmiastowego zamknięcia szpitala – bo jak twierdzi Jaszewski „musi on leczyć ludzi”, to będzie skutkować natychmiastowym zamknięciem przyszpitalnych przychodni specjalistycznych.
Z pradziejów Doliny Biebrzy - XIV spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej
Wszechnica Biebrzańska to cykliczne spotkania informacyjne i wykłady tematyczne adresowane do miłośników Bagien Biebrzańskich oraz osób zaangażowanych w ich czynną ochronę i promocję. Zainaugurowana została w styczniu 2001 dzięki wspólnej inicjatywie WWF Polska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Ekoturystycznego "Biebrza Koneserom", Towarzystwa Biebrzańskiego i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. W najbliższy weekend odbędzie się kolejne spotkanie "biebrzniętych" tym razem poświęceone pradziejom doliby Biebrzy, a wśród atrakcji zaplanowano wizytę w Mamuciej Dolinie - osadzie z epoki kamienia.
Skarbonki gotowe
30 tysięcy metrów kwadratowych tektury zużyto do produkcji 120 tysięcy skarbonek, do których wolontariusze będą zbierać 9 stycznia 2005 roku pieniądze w ramach 13. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Skarbonki ważące około 15 ton "zjechały" w sobotę z taśm produkcyjnych w Intercell S.A. w Ostrołęce. Firma od siedmiu lat produkuje skarbonki w darze dla WOŚP. Tegoroczne skarbonki po raz pierwszy będą miały tekturowe skrzydełka. Dziś rozpoczęła się wielka ogólnoświatowa dystrybucja skarbonek.
Piski i ścisk czyli Stokrotka wzięta
Tysiące ludzi szturmowało o 10 rano wejście do Galerii Stokrotka. Kolejka przed sklepem ustawiała się już przed 7 rano. To pierwszy supermarket w Łomży. Dwa stojące tuż obok siebie budynki przy skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego i ul. Zawadzkiej mają łączną powierzchnię około 4 tys. mkw. W jednym z nich jest supermarket spożywczy Stokrotka w drugim Galeria – czyli Rossman, Mars (RTV i AGD), a także kilkanaście pomniejszych stoisk przede wszystkim łomżyńskich handlowców.
Animals 2004
Rada Osiedla Nr 12 i Administracja Osiedla Nr 3 Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapraszają wszystkie dzieci z Łomży i okolic do wzięcia udziału w konkursie „Animals 2004”. Przedmiotem konkursu jest zbudowanie: funkcjonalnej budki lęgowej dla ptaków i nietoperzy, karmnika lub poidełka dla ptaków.
Stanowisko Rady Powiatu Łomżyńskiego z dnia 1 grudnia 2004r.
w sprawie pomijania Powiatu Łomżyńskiego wsparciem ze środków pochodzących z Kontraktu Wojewódzkiego i funduszy strukturalnych. Rada Powiatu Łomżyńskiego składa stanowczy protest przeciwko pomijaniu Powiatu Łomżyńskiego wsparciem środkami będącymi w dyspozycji Zarządu Województwa Podlaskiego w ramach Kontraktu Wojewódzkiego i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zalecamy nie chorować
Miało być lepiej, a wychodzi na tom, że będzie gorzej. Mowa o przyszłorocznej opiece medycznej nad pacjentami. Póki co sprawdza się czarny scenariusz i może się okazać, że łomżyński szpital nie będzie miał kontraktu z NFZ, a przyszpitalne przychodnie będą zamknięte. Ceny za zabiegi medyczne jakie Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje Wojewódzkiemu Szpitalowi w Łomży są jeszcze niższe niż w tym roku. Dyrektor szpitala Marian Jaszewski – twierdzi, że na tych warunkach kontraktu nie podpisze.
Inwestor (nie) mile widziany
W Regionalnym Komitecie Sterującym są obecni prezydenci Białegostoku, Łomży i Suwałk. Szefem jest marszałek województwa, który też jest z Suwałk. Resztę... proszę sobie dopowiedzieć - tak sprawę braku unijnych pieniędzy, jakie miały zapewnić 400 miejsc pracy dla mieszkańców Zambrowa komentuje zastępca burmistrza tego miasta Bogdan Kamiński. Inwestycja miała pomóc w zainstalowaniu się w mieście dwóch dużych pracodawców. Samorząd Zambrowa nie ma wśród decydentów swojego przedstawiciela. Zamiast więc pracy będą odnowione Starówki w Łomży i Suwałkach.
Kolejni przyjaciele Europa Donna
Jerzy Brzeziński, dr Tadeusz Oleszczuk, Bernard Szymański, Mirosław Kucisz i Sławomir Klimczuk – to kolejny uhonorowani Przyjaciele Europa Donna. Tytuł nadał im Ruch kobiet do walki z rakiem piersi Europa Donna w Łomży. Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów odbyła się w środowy wieczór w siedzibie Teatru lalki i aktora w Łomży.
O strategii i budżecie
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Strategii promocji gospodarczej Łomży 2005 -2010” i pierwsze czytanie budżetu Łomży na 2005r. - to dwa główne punkty dzisiejszej sesji Rady Miasta Łomży. Pierwszy dokument określa jak jest i jak powinna byc promowana Łomża, aby w mieście było lepiej, drugi, skąd pozyskiwane i na co będą wydawane pieniądze samorządu w przyszłym roku.
Zatrudnienie - Jak zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy.
Szukasz pracy? Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przeczytaj poniższe rady, które pomogą Ci dobrze zaprezentować się przed pracodawcą i dostać wymarzone zatrudnienie.
Życzenia od papieża dla ks. Andrzeja
Ks. Andrzej Godlewski – proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży w dniu imienin otrzymał życzenia od papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty życzy ks. Andrzejowi – laureatowi konkursu Proboszcz Roku - wielu łask Bożych w dalszej posłudze kapłańskiej. Pod życzeniami jest własnoręczny podpis Ojca Świętego.
Zambrowianie protestują
Ok. 150 mieszkańców Zambrowa protestowało w południe w Białymstoku przeciwko niekorzystnemu podziałowi środków w ramach ZPORR. Dzieląc pieniądze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego władze województwa, które zarządzają programem, przyznały pieniądze m.in. na remont bloków w obrębie starego miasta w Łomży, a nie na sfinansowanie inwestycji gwarantującej powstanie w Zambrowie 400 nowych miejsc pracy. W proteście biorą udział m.in.: bezrobotni.
Telekurier z Łomży
W sobotę o 20.00 trzeci program telewizji publicznej TVP3 nadał na żywo program z Łomży poświęcony bezdomnym. Pretekstem do dyskusji o bezdomności była wtorkowa tragedia, gdy w komorze węzła ciepłowniczego przy ul. Żabiej zginęli bezdomni. O tym jak doszło do tragedii i jak w mieście pomaga się bezdomnym mówili przedstawiciele m.in. policji, straży pożarnej, MOPS-u i Caritas.
PO demonstracji...
O 14.00 na ul.. Farnej, róg Starego Rynku, trzech miejscowych działaczy Platformy Obywatelskiej rozpoczęło “demonstrację” przeciwko łamaniu demokratycznych zasad na Ukrainie. Zaplanowana na dwie godziny akcja zakończyła się wcześniej nie wywoławszy poparcia wśród mieszkańców. Poza wspomnianymi aktywistami partii, dziennikarzami niemal wszystkich łomżyńskich mediów, akcję poparło niewielu. O 14.15 była tu tylko jedna osoba, która specjalnie w tym celu przyszła na Farną. Aktywiści PO pomarańczowe wstążeczki i ulotki partyjnej akcji “4 X TAK” rozdawali więc przechodniom.