Młodzież w konkursie „Polska to my”
- Swoimi recytacjami i śpiewem wzbudziliście w nas wzruszenia, refleksję i zadumę, tak że każdy juror miał faworyta – mówiła przewodnicząca jury Krystyna Wiśniewska podczas finału III Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”. Spośród 28 recytatorów najlepiej wypadli Jakub Nagrodzki z PG nr 6 w Łomży i Tomasz Reczko z ZSGiZ w Ciechanowcu. Wśród 26 młodych piosenkarzy triumfowali Zespół PG2 i Aleksandra Domalewska z Katolickiego Liceum w Łomży.
Szkół nie trzeba zamykać... przynajmniej na razie
Tylko w kilkunastu przedszkolach i szkołach na terenie województwa podlaskiego nieznacznie przekroczone są wyznaczone pułapy zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne o których dyrektorzy placówek muszą informować sanepid. - Żadna szkoła z tego powodu nie została zamknięta – podkreśla Alicja Gabrylewska Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku. Jej zdaniem prowadzony monitoring i „wrzawa” wokół grypy spowodowały, że wzrosła świadomość społeczeństwa. - Uczniowie którzy mają objawy chorobowe albo są zatrzymywani przez rodziców w domach, a gdy trafiają do szkoły, to nauczyciele odsyłają ich do lekarzy. To bardzo pozytywne zjawisko, bo dzięki temu zmniejsza się zagrożenie epidemiologiczne – podkreśla Gabrylewska.
Matematyka do wglądu tylko w OKE
Maturzyści nie zobaczą błędów, jakie popełnili w maturalnych próbnych arkuszach z matematyki. Wyniki maturalnej próby z 3 listopada uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych poznają do 15 grudnia, ale tylko w formie punktowej. Jeżeli będą chcieli zobaczyć, jakie błędy popełnili, będą musieli osobiście ustalić wizytę w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, bo tylko tam możliwy będzie wgląd do arkuszy. W maju po raz pierwszy od 25 lat będą pisać obowiązkowo matematykę na prawdziwej maturze. Czy ta próbna, organizowana po raz pierwszy na szczeblu państwowym, spełni więc swoją diagnostyczną rolę?
„Trzeba odwagi, aby zdobyć się na wolność...”
Patrzą sobie prosto w oczy. Czasem z lekko zawadiackim uśmiechem, ale częściej poważni, skupieni, z zadumą na twarzy. Chłopcy sprzed lat, w szarych mundurach i maciejówkach, spoglądają z wyblakłych fotografii. Milczą na ekranie, tak jak milczą ich rówieśnicy na sali w Liceum Ogólnokształcącym im. Bogdana Jańskiego w Łomży. W przeddzień 91. rocznicy odzyskania niepodległości chcą powspominać...
Zainwestowali w sport
Liceum i gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Bernatowicza w Łomży szczycą się mianem najlepszych szkół nie tylko w mieście czy regionie. Teraz mogą pochwalić się także jedną z najlepszych baz sportowych. W poniedziałek oficjalnie otwarto tu halę sportową z siłownią i salą fitness, oraz kompleks boisk sportowych na świeżym powietrzu. - Dzisiejsze wydarzenie zostanie odnotowane w historii szkoły jako coś szczególnego i wyjątkowego. Nowe boisko i sala to dowód że szkoła się rozwija – mówił Jerzy Łuba dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących tworzonego przez I LO i PG nr 6. Uroczystości otwarcia kompleksu sportowego połączono ze ślubowaniem uczniów pierwszych klas gimnazjum. - Ślubujemy uczyć się tego co piękne i dobre, być dobrym człowiekiem(...) - powtarzali uczniowie.
Zdolne i pracowite orły z Łomży
Piętnaścioro uczennic i uczniów łomżyńskich liceów i techników otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów za imponująco wysokie wyniki w nauce – za średnią ocen powyżej 4,75. Wszyscy będą przez 10 miesięcy otrzymywać po 258 zł, które na pewno przydadzą się na książki i pomoce naukowe. W województwie podlaskim premier wyróżnił w ten sposób 122 osób, przyjmując kryterium „jedno stypendium w szkole dla ucznia z najwyższą średnią ocen”.
Stypendyści prezydenta
Od 80 do 180 złotych miesięcznie będą otrzymywali najzdolniejsi uczniowie łomżyńskich szkół. Prezydent miasta podpisał zarządzenie w sprawie przyznania stypendiów za szczególne osiągnięcia naukowe i sportowe dla uczniów i studentów I roku. Na listach jest 55 „naukowców” i 10 sportowców.
Zauważeni i docenieni przez ministra...
Absolwenci I LO w Łomży Łukasz Truszkowski i Marcin Bagiński oraz absolwent Publicznego Gimnazjum nr 8 Dominik Seroka otrzymali stypendium ministra edukacji za wybitne osiągnięcia w nauce lub na niwie pozaszkolnej. Stypendium dla każdego z nich wynosi 3 200 zł i jest nagrodą za sukcesy w minionym roku szkolnym w Polsce, w Europie i w świecie.
Marszałek nagrodził dyrektorów z Łomży
Halina Brześkiewicz, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Łomży, i Bernard Zbigniew Kossakowski, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, otrzymali nagrody marszałka podlaskiego. Nagrody są wyrazem uznania za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i mają także wymiar finansowy (3, 2 tys. brutto). Oboje laureatów zapytaliśmy, jak traktują swoją nagrodę i o czym teraz marzą...
Maturzyści napisali egzamin próbny z matmy
- Dzisiejszy egzamin próbny z matematyki był dosyć prosty – ocenia trzecioklasista z III LO Tomasz Wiski, który wybrał zdawanie na maturze tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. - Spodziewam się, że na 50 możliwych punktów zdobędę przynajmniej powyżej 40. Jego rówieśnik Marek Sakowski także będzie zdawał matematykę na poziomie rozszerzonym i po „próbnym” wykazuje równy optymizm. - Gorzej z tymi, którzy do tej pory do matmy się nie przykładali – zauważa maturzysta. - Ale jeżeli się przyłożą, to na pewno zdadzą!
Matematyka - co to będzie? Czyli przedmaturalny zawrót głowy.
Matura zbliża się wielkimi krokami, a w tym roku również obowiązkowy egzamin z matematyki. Tak, to prawda, matematyka nazywana też „królową nauk” jest nieunikniona. Teraz natomiast jest ostatni dzwonek, bo do egzaminu dojrzałości zostało tylko sześć miesięcy. A czy Ty już zabrałeś się za naukę?
Uczniowie „Dwójki” mogą trafić do innych szkół?
Jeszcze w tym tygodniu powinna zapaść decyzja czy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży będą musieli na jakiś czas opuścić gmach szkoły i uczyć się w innych placówkach. Ma to związek z dużym remontem, który miasto teraz prowadzi w budynku szkoły. I choć jak zapewnia Łukasz Czech z biura prasowego ratusza, w szkole nie występuje jakiekolwiek zagrożenie budowlane, „niemniej jednak, z-ca prezydenta ds. oświaty Krzysztof Choiński, wspólnie z dyrekcją szkoły zastanawiają się, czy ze względu na zbliżającą się zimę i coraz większe chłody, na czas wymiany instalacji centralnego ogrzewania i grzejników, nie przenieść dzieci do sąsiednich szkół.”
Spróbują się z matematyką
Matematyka staje się obowiązkowym przedmiotem maturalnym. To największa zmiana jaka czeka maturzystów, którzy z egzaminem dojrzałości będą mierzyć się w maju 2010 roku. We wtorek uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą mieli możliwość sprawdzić jak to wszystko ma wyglądać.
Przyjęci w poczet uczniów „Dziesiątki”
- Moje panie to Małgorzata Listowska i Edyta Dembska. Są zawsze pięknie ubrane, a dziś to nawet odświętnie – twierdzi Daria Łysenko, która w środowy wieczór, 28 października 2009 r., została pasowana na uczennicę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Wyhaftowane na sztandarze słowa patrona szkoły Jana Pawła II: “Zwyciężaj siebie” przyświecać jej będą przez sześć lat nauki, a może i przez całe życie...
Uśmiechnięci, życzliwi, serdeczni...
Dzień po dniu odeszli dwaj cenieni i zasłużeni dla łomżyńskiej oświaty pedagodzy. 25 października zmarł w Łomży Jerzy Józef Gałęcki (lat 76), były dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki, zaś 26 października – Zbigniew Michalski (lat 79), specjalista ds. technicznych w warsztatach Zespołu Szkół Drzewnych.... Pogrzeby obu pedagogów, którzy dali się poznać z ofiarnej pracy wielu pokoleniom młodzieży, odbędą się również dzień po dniu...
Chcą budować Instytutu Technologii Żywności PWSIiP
Aż 18 firm i konsorcjów chce zbudować Instytutu Technologii Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Właśnie otwarto oferty konkursowe na realizację zadnia. „Spodziewaliśmy się, że zainteresowanie będzie duże i że wystartują w przetargu nie tylko firmy lokalne. Tak się też stało. Mamy oferentów z całej Polski co daje nam, jako inwestorom, szansę wyboru najlepszego wykonawcy” – mówi przewodniczący komisji przetargowej mgr inż. Edward Bochenko. Komisja przetargowa na analizę ofert ma 60 dni. Instytut ma powstać na pustej działce przy ul. Akademickiej – po drugiej stronie obecnego budynku uczelni. Gro środków na jego realizację będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Będą jeszcze lepsi...
Identyfikacja zawodowa uczniów oraz wzrost wiedzy i umiejętności kompetencji zawodowych to główne cele programu „Absolwentami wykształconymi z certyfikatem i pasją do zawodu”, który w sobotę zainaugurowano w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Do końca obecnego roku szkolnego 156 uczniów „Mechaniaka” będzie nie tylko zdobywało nowe umiejętności, ale także skorzysta z dodatkowych zajęć by podnieść poziom wiedzy i umiejętności z matematyki i języka angielskiego.
„Owoce w szkole”, ale nie w każdej
W poniedziałek ruszy ogólnopolska akcja „Owoce w szkole”, dzięki której uczniowie klas I – III szkół podstawowych mieli cztery razy w tygodniu dostawać owoce i warzywa: np. jabłko, gruszkę, marchewkę... U nas po zalecany owoc sięgną tylko nieliczni, gdyż albo szkoły nie zgłosiły się do akcji, albo dostawcom nie opłaca się dowozić owoców do szkół.
Łomżyński „Medyk” świętuje 50-lecie
- Z pierwszej klasy Państwowego Liceum Pielęgniarstwa w Łomży rekrutowała się i siostra przełożona szpitala, i siostry oddziałowe, i bardzo dużo wspaniałych pielęgniarek – opowiada z dumą dr Teresa Schramm (lat 80), pierwsza dyrektor w latach 1959-66 słynnego „Medyka”, obchodzącego w tym roku 50-lecie istnienia. - Poproszono mnie jako ordynatora oddziału noworodkowego, żebym liceum poprowadziła przez rok, ale zapał nauczycieli i uczennic był tak ogromny, że zostałam jeszcze rok i rok, i rok...
„Szkoła nie może stać się fabryką robotów...”
Ponad 200 nauczycieli z Łomżyńskiego świętowało Dzień Edukacji na dwa dni przed 14 października, aby oficjele zdążyli na podobne uroczystości we wtorek do Suwałk, a w środę do Białegostoku. Zgromadzeni w auli im. Hanki Bielickiej II LO w Łomży na blisko trzygodzinnej uroczystości pedagodzy otrzymali: dwie nagrody od ministra oświaty, siedem nagród od kuratora podlaskiego, 25 nagród od prezydenta Łomży, 54 złote, srebrne i brązowe medale „Za długoletnią służbę” od prezydenta RP i 62 ministerialne medale Komisji Edukacji Narodowej.