„Tajemny świat Horudy”
Przez blisko miesiąc w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej można oglądać ceramiczne rzeźby, misy i lampiony Tadeusza Waltera. Artysta, po pięciu latach, ponownie przywiózł do Łomży swoje prace. Tytułowy Horuda, to wymyślony przez Tadeusza Waltera bożek – człowiek z głową ptaka. Tytułując go panem szczęścia i pomyślności umieszcza jego figurkę na pokrywkach i obrzeżach naczyń oraz w kompozycjach rzeźbiarskich.
Debiut Zygmunta Wołkońskiego
Fotografią zainteresował się jak sam mówi przypadkowo, ale na tyle go zafascynowała magia utrwalania obrazu, że został z nią na dobre. Z aparatem spędza każdą wolną chwilę, często niedzielny poranek w plenerze, najczęściej sam, choć czasem udaje się mu na wyprawę namówić dziewczynę. Galeria pod Arkadami tym razem wypełniona do ostatniej wolnej przestrzeni gościła stałych bywalców, fotografików łomżyńskich a także wiele osób było tu po raz pierwszy.
SOUNDTRACK 2007
Druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Musicalowej „SOUNDTRACK” odbędzie się w dniach 14-16 września br. W programie Festiwalu oprócz zmagań konkursowych przewidziany jest koncert uczestników, filmowy maraton oraz Koncert Galowy połączony z recitalem Kuby Badacha (jednego z jurorów Festiwalu).
„Saga łomżyńska” Edwarda Chętnika
„Było lato... sierpień 1862 roku... Gorące, duszne, upalne... Niekiedy tylko zbierała się burza. Ciężkie, czarne i niskie chmury szły od wschodu - gdzieś od Łomży, Sniadowa i hen, jeszcze dalej. Powietrze było ciężkie, duszne, gnuśne... Ludzie -jacyś osowiali... Poruszali się też wolno, jakby z niechęcią. Nawet w karczmie u Żyda Joska Anzelmowicza ani żywego ducha, poza samym właścicielem. Tylko muchy latały leniwie wokół lepów i muchołapek napełnionych cukrem i wodą. (...)” Tak rozpoczyna się powieść Edwarda Chętnika pt. „Saga łomżyńska”. „Powieść niezupełnie historyczna” ukazała się staraniem Oficyny Wydawniczej „Stopka” i właśnie trafiła do księgarń.
Konkurs na prace magisterskie i dyplomowe
Szóstą edycję konkursu na prace magisterskie i dyplomowe poświęcone Łomży i okolicy ogłosiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Chodzi o prace obronione w latach 2004-2007 w wyższych uczelniach w całym kraju. Tematyka prac może być różna. Autorzy i promotorzy nadesłanych prac dostaną pamiątkowe dyplomy, a autorom najlepszych prac zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia.
W Skansenie Kurpiowskim jak na odpuście
Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po 16 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie Muzeum Półncno-Mazowieckie organizuje „Niedzielę na Św. Rocha”. Pogoda dopisała, goście dopisali a więc udana kontynuacja tradycji. W tym roku gwiazdą części artystycznej był zespół folkowy ĆAĆI VORBA - grupa muzyków od nowa po swojemu układająca muzyczną mozaikę Europy Wschodniej.
Cenna misa w zbiorach łomżyńskiego muzeum
Wykopana przed ponad dwudziestu laty w Starej Łomży żelazna misa staje się coraz bardziej cenna. Zdaniem dr Pawła Rzeźnika z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego mająca około tysiąca lat misa pochodzi z pogranicza skandynawsko-ruskiego, a o jej „cenie” może świadczyć fakt, że dotychczas na Mazowszu odnaleziono zaledwie kilka ich sztuk.
Święto Chleba, karawaj i „oborywanie” przepiórki
Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu, poluzował krawat, naostrzył kosę i juz miał wziąć pierwszy zamach, kiedy w tłumie polityków Prawa i Sprawiedliwości i fotoreporterów zadałem pytanie: „Wybiera Pan lewą stronę...?!” Jego koledzy partyjni, wśród których był m.in. poseł podlaski Jacek Bogucki (PiS) i Karol Tylenda, członek Zarządu Województwa, poradzili, żeby plon zbierał jednak od centrum na prawo...
Golec uOrkiestra na Święcie Chleba
Kto nie zdążył na pikniku parafialnym w Piątnicy spróbować wiejskiego chleba, ten niech co tchu gna w niedzielę do Ciechanowca, gdzie w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka odbędzie się jedyna w Podlaskiem impreza folklorystyczna gromadząca nawet 15 tysięcy widzów! A dlaczego aż tylu ludzi ściąga do Ciechanowca....?
Kaszubi, górale i mazowszanie
Wysokie Mazowieckie w piątek, a Ciechanowiec w sobotę będzie stolicą pieśni i muzyki ludowej w Łomżyńskiem. Stanie się tak za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Dzięki temu, że miasto z łabędziem w herbie przyjęło cztery lata temu czteroosobową rodzinę Polaków, repatriantów z Uzbekistanu, na festiwalu wystąpi 14-osobowy polski Zespół Pieśni i Tańca z odległego stołecznego Taszkientu. Jak do tego doszło...?
Łomża bawiła się w Piątnicy
Koncert zespołu Golec Orkiestra był główną atrakcja niedzielnego festynu z okazji 600-lecia parafii w Piątnicy. W miejscowości liczącej mniej niż 2,5 tys mieszkańców, podczas tego koncertu bawiło się jednak kilka razy więcej osób. Przed wieczorem do Piątnicy samochodami, rowerami i pieszo ciągnęły tysiące łomżan. Było po co, bo koncert „Golców” był rewelacyjny...
Raz, dwa, trzy... Dziękujemy!
Chciałem napisać w tytule tej relacji "cztery" (4lomza.pl), bo będzie o czwartym Gościńcu Łomżyńskim, ale zacznę od końca. Po fantastycznym pokazie fajerwerków na oczach ok. 15 tysięcy widzów na Muszli przy ul. Zjazd, po (dyskusyjnym...) koncercie Wilków i (raczej zabawnym...?) Kabaretu OTTO przed sobotnią północą w Łomży dzwoniłem o niedzielnym poranku na policję i pogotowie. Coś mi się nie zgadza: policji i pogotowiu zgłoszono zasłabnięcie mężczyzny przy ul. Kapucyńskiej. Policja mówi o jednym pobitym, a ja myślę, że było ich dwóch lub trzech. A może...?
Ciała z wulkanu i polne kwiaty
- Każda mama córkę chwali, ale ja jestem szczególnie dumna z Moniki, bo z wyróżnieniem ukończyła Liceum Plastyczne w Łomży i dwa lata temu wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - usłyszałem od Barbary Miller w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku podczas dzisiejszego wernisażu malarstwa Moniki Miller "Między światłem a cieniem". - Kiedy syn zastanawiał się nad wyborem drogi życiowej, powiedziałam "Dosyć w domu plastyków", a teraz żałuję...
Europejski sukces orkiestry dętej z Zambrowa
Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zambrowa pod batutą Krzysztofa Witkowskiego oraz grupa mażoretek prowadzona przez panią choreograf Ewę Jermołaj, zdobyły brązowy medal podczas Mistrzostw Europy Orkiestr Dętych. Mistrzostwa odbywały się w Rastede w Niemczech. Zambrowianie zostali docenieni za pokaz musztry paradnej. W tym roku na mistrzostwach spotkało się 47 orkiestr dętych z Niemiec, Austrii, Holandii, Danii i Polski.
Hanka i „trzy ławki”
Młody rzeźbiarz Michał Selerowski jest projektantem pomnika Hanki Bielickiej, który ma stanąć w Łomży. 25-latek przedstawił trzy wersje „pomnika ławki”. To który z nich będzie miał szansę na realizacje na razie nie wiadomo. Prezydent Łomży o to, który z nich zasługiwałby na ostateczne wykonanie w brązie pyta mieszkańców.
Najlepsi w Europie
Formacja tańca break dance Crazy Twisting Group działająca w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych po raz kolejny potwierdziła swoją dobrą formę... Podczas europejskich mistrzostw „IDO EUROPEAN CHAMPIONSHIP”, które odbyły się 28.06-1.07 br. w Graz w Austrii nasi tancerze stanęli na najwyższym podium.
Kurpie sprzed „Cepelii”
Kurpiowski folklor, tradycja, przyroda... o każdej porze roku. „Kurpie - Puszcza Zielona” - to najnowszy album fotograficzny Gabora Lorinczego. Wydawnictwo zaprezentowano w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Prezentację połączono z otwarciem wystawy zdjęć Gabora Lorinczego. Na ekspozycje składa się kilkadziesiąt fotogramów wybranych z kilkuset prezentowanych w albumie. Jak mówi Gabor Lorinczy niektóre ze zdjęć mają po 30 – 40 lat... i pokazują Kurpie sprzed okresu „Cepelii”...
Grand Prix dla wokalisty z Łomży
Łukasz Lipski (13 lat) z działającego przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży Studia POPART otrzymał Grand Prix na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki WYGRAJ SUKCES w Tarnobrzegu. Przechodząc jak „burza” przez 2 tury eliminacji wstępnych - wojewódzkich i regionalnych - Łukasz znalazł się w finale, gdzie okazał się najlepszy ze 115 wykonawców występujących w czterech kategoriach wiekowych.
Dobre słowo ubogaca duszę
"Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki" to utwór Janiny Osewskiej z Augustowa, która zdobyła I nagrodę (800 zł) w VIII Czerwcowym Komkursie Jednego Wiersza, zorganizowanym przez Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży. Drugą nagrodę (500 zł), ufundowaną przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, otrzymała Marta Anna Dacko-Włodarzewska z Łomży za tekst inspirowany dramatycznym epizodem z Księgi Sędziów (Sdz, 19,25). Wyróżnienia jury przyznało: Elżbiecie Michalskiej ze Złotorii, Józefie Drozdowskiej z Augustowa i Marcie Wojewódzkiej z Sokółki. Finałowa piątka dostała też upominki od Radia Białystok, które sprawowało patronat nad tą imprezą.