Arka popłynęła przez Łomżę
Środa, czyli drugi dzień XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” w Łomży, zakończyła się mocnym akcentem. Na Starym Rynku spektakl „Arka” zaprezentował Teatr Ósmego Dnia z Poznania i wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci Łomży. Jeden z najstarszych teatrów alternatywnych w Polsce (wywodzi się ze studenckiego Teatru Poezji „Ósmego Dnia, który powstał w 1964 roku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu), w „Arkce” dosłownie i w przenośni żegluje po Polsce i świecie od 2000 roku, wszędzie wprawiając widzów w osłupienie.
WALIZKA drugi dzień
W środę, drugim dniu Festiwalu, przed południem w Teatrze Lalki i Aktora oraz Miejskim Domu Kultury, gdzie odbywają się festiwalowe prezentacje, rozbrzmiewała skoczna muzyka bałkańska. W konkursie Teatr dla Dzieci z Kragujevca przedstawił spektakl pt. „Królewicz Marko”, opowiadający o ludowym bohaterze Słowian południowych. Na Bałkanach legendy o dzielnym Marko i jego czynach opowiadali przez stulecia wędrowni bajarze. Twórcy spektaklu podeszli do tematu z dużym dystansem i humorem. Jest on pretekstem do zbudowania widowiska, opartego na perfekcyjnych popisach animacyjnych i scenograficznych. Pomysłowa, z rozmachem zaprojektowana scenografia, tuszuje niedostatki dramaturgiczne (spektakl jest nieco „przegadany”).
Starosta nagrodził najlepszych
Elżbieta Lemańska – dyrektor Gminnego Ośrodka w Zbójnej oraz trzy zespoły folklorystyczne działające na terenie powiatu łomżyńskiego, tj. Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, Zespół „Łomżyniacy” działający przy GOK w Pniewie oraz Zespół Śpiewaczy z Wizny – to tegoroczni laureaci Nagrody Starosty Łomżyńskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochronie dóbr kultury. Wręczenie Nagród odbyło się podczas sesji Rady Powiatu.
WALIZKA dzień pierwszy
Pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka mamy już za sobą. W Łomży zaprezentowano pięć spektakli - w tym trzy konkursowe, a także otwarto wystawę z okazji 30-lecie Teatru Ognia i papieru z Łodzi, który "Łomżę podpalał już sześć razy".
Walizka ponownie otwarta
Spektakle przygotowane przez teatry z Polski, ale także z Czech, Holandii, Hiszpanii, Iranu, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się dziś w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To już 21 edycja festiwalu organizowanego przez tutejszy Teatr Lalki i Aktora. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Królowa Beatrix i przewodniczący KE na występach łomżyńskiej Crazy Twisting Group
Crazy Twisting Group robi niesamowite wrażenia wszędzie gdzie się pojawi... W niedziele w centrum Hagi tancerze z Łomży swoimi umiejętnościami popisywali się m.in. przed koronowanymi głowami... Jak relacjonują łomżanie ich występy wzbudzały ogromne zainteresowanie, a wyrazem tego mogą być gratulacje i podziękowania które osobiście złożył im Jose Manuel Barroso przewodniczący Komisji Europejskiej.
Kurpie żyją...
- Folklor trzyma się mocno, a region żyje własną kulturą - tak Zygmunt Ciesielski – etnograf, przewodniczący jury podsumował Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, który odbył się w niedzielę w Zbójnej. Na scenie zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców, którzy walczyli o prawo udziału w jubileuszowych XV Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej, które za miesiąc odbędą się w Nowogrodzie.
SUKCES GONI SUKCES – kolejne nagrody dla „Czerwonego kapturka”
Łomżyński teatr lalek powrócił z tournee po Bałkanach, gdzie uczestniczył w dwóch międzynarodowych festiwalach teatralnych. Jak informowaliśmy, w Kragujevcu za spektakl „Czerwony kapturek” w reżyserii Jarosława Antoniuka otrzymał Grand Prix i nagrodę za scenografię dla Evy Farkašovej. Z kolei w zakończonym XV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Suboticy /Serbia/ ten sam spektakl otrzymał aż trzy nagrody.
Ptaszyn Wróblewski w Łomży
Legenda polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski wraz ze swoim kwartetem wystąpił w niedzielny wieczór w Łomży. Koncert był ostatnim elementem dobywającego sie od piątku I Novum Jazz Festiwal, a Jan Ptaszyn Wróblewski był przewodniczącym festiwalowego jury.
Crazy Twisting Group ćwiczy przed „bitwą roku”
Bboy's z grupy C.T.G. z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych nie spoczywają na laurach. Po wygranej na „Battle of the Year South East Europe” w Wiedniu, teraz nie znaleźli sobie równych w słowackiej Żlinie, gdzie odbyła się impreza o nazwie „Life on the floor”.
Bałkański sukces "Czerwonego Kapturka”
Na X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Złota Iskra” w Kragujevcu /Serbia/, który odbył się w dniach 12-18 maja br. Teatr Lalki i Aktora w Łomży za spektakl „Czerwony Kapturek” w reżyserii Jarosława Antoniuka zdobył główną nagrodę Festiwalu – Grand Prix i nagrodę za scenografię /autorstwa Evy Farkašovej ze Słowacji/.
Bigbitowa Łomża...
Paulina Talarska zdobyła nagroda Gradn Prix I Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „BIG BIT”, który w sobotę odbył się w Łomży. Zdaniem festiwalowego jury na Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z epoki BIG BITU zasłużyła Julia Tomaszewska. Bigbitowy festiwal zorganizował Bernard Karwowski z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych.
Bursztynowy Kierec uszczęśliwia...
- Jestem dziś najszczęśliwszym człowiekiem w Polsce, jeśli nie na świecie – mówił dr hab. Jan Święch z Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbierając z rąk Jerzego Jastrzębskiego dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Bursztynowego Kierca. To nagroda przyznawana osobom, które wspierają łomżyńskie muzeum. W tym roku nagrodę przyznano także Januszowi Fudale kolekcjonerowi żywic kopalnych, który część swoich zbiorów przekazał do Łomży.
I FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ "BIG BIT"
Skąd nazwa - przyznacie, że nieźle brzmi - i choć może trochę obco (pochodzi od angielskiego �big beat� - mocne uderzenie), to wymyślił ją i spolszczył polski dziennikarz - Franciszek Walicki, szukając określenia na rock'and'rollowe szaleństwo, jakie w latach 60-tych XX wieku ogarnęło polskich nastolatków.
„Bo jak śmierć potężna jest miłość...”
- Uosabiałam człowieczeństwo, wyrozumiałość i dobroć – mówi gimnazjalistka Kinga Monika Czaplicka, która grała Różę. - Starałam się, jak mogłam. Starania skromnej gimnazjalistki i jej dziewiętnaściorga ambitnych koleżanek i kolegów doceniło jury festiwalu małych form teatralnych w Białymstoku. W finale wojewódzkim Koło Teatralne Publicznego Gimnazjum nr 6 z Łomży zajęło drugie miejsce. Łomżyniacy pokonali 44 grupy z Podlaskiego, oddając prym tylko rówieśnikom z PG nr 2 w Białymstoku.
Crazy Twisting Group mistrzami Europy 2008
Wyjechali z Łomży do Wiednia w piątek rano, wrócili w nocy z niedzieli na poniedziałek. Niewyspani, zmęczeni, ale szczęśliwi. Spełniło się marzenie ośmiu chłopaków z założonej w lutym 2002 roku grupy breakdance Marka Kisiela. Crazy Twisting Group po zdobyciu zwycięstwa w Battle of The Year South-East Europe w Wiedniu (Austria) awansowała do pierwszej szesnastki świata. W październiku pojedzie na mistrzostwa międzykontynentalne do Brunszwiku (Niemcy).
Blisko siebie, coraz bliżej
- Chcę podziękować łomżyniakom, że przyjęli rodowitych Ślązaków tak otwarcie, gościnnie, serdecznie – mówił Karol Gierlotka podczas wernisażu swojej córki Iwony, nieżyjącego zięcia Wiesława i wnuczki Anny w Galerii Sztuki Współczesnej. - Chociaż jesteśmy z Katowic, czujemy się w Łomży jak w domu. Z Katowic przyjechał z żoną Wandą, synem Markiem i synową Barbarą oraz chłopakiem wnuczki Janem Piechotą. Tak rodzinnie było w galerii z okazji jubileuszu 31-lecia pracy twórczej, który obchodzi malarka i nauczycielka dyplomowana Liceum Plastycznego Iwona Sielska (rocznik 1952).
Muzea na czasie
W Forcie III w Piątnicy odbyło się ogłoszenie wystawy roku i wydarzenia pozamuzealnego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. W szóstej edycji konkursu, zainicjowanego i zorganizowanego przez podlaski oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich, wygrała wystawa „Rodzinne lekcje historii” autorstwa Katarzyny Hryszko, kustoszki Galerii im. Slendzińskich w Białymstoku. Za wydarzenie pozamuzealne minionego roku uznano międzynarodową konferencję archeologiczną, przygotowaną przez dział archeologii Muzeum Podlaskiego.
Crazy Twisting Group na Battle of the Year South East Europe
W piątek ekipa Crazy Twisting Group wyruszyła na BOTY SEE do Austrii. - To największa hiphopowa impreza w tej części Europy i nasi Bboy's tam będą. – podkreśla Marek Kisiel założyciel i opiekun Crazy Twisting Group. BOTY SEE odbędzie się w sobotę 10 maja w centrum Wiednia – w miejscu zwanym Areną.