Marek Piekarczyk już wkrótce zaśpiewa w Łomży
Legendarny wokalista Marek Piekarczyk, po ponad sześciu latach przerwy, ponownie odwiedzi Łomżę. W piątek 28 października zagra akustyczny koncert, na program którego złożą się kultowe utwory TSA, jego autorskie kompozycje oraz evergreeny polskiej muzyki rockowej lat 60. i 70. Soliście będą towarzyszyć, znani już łomżyńskiej publiczności, świetni muzycy Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki oraz kwartet smyczkowy, ale w bardzo nietypowym składzie. Dodatkowo Marek Piekarczyk będzie również jurorem podczas jubileuszowej XXX Giełdy Piosenki, imprezy organizującego koncert Regionalnego Ośrodka Kultury.
Finał Off Road z Waglewskim i Pospieszalskim
Porywający koncert duetu Wojciech Waglewski/Mateusz Pospieszalski zakończył tegoroczny Off Road Miejskiego Domu Kultury. Znani z zespołu Voo Voo muzycy zaprezentowali urozmaicony, oparty na improwizacji program, obejmujący nie tylko ich największe przeboje, ale również repertuarowe niespodzianki. – Improwizowanie to jest naprawdę szczęście – podkreśla Wojciech Waglewski. – Jak rozmawiam z przyjaciółmi malarzami, to malowanie jest to jakiś proces, a podczas koncertu są to rzeczy, które zdarzają się w jednej chwili i nie da się ich już powtórzyć.
Żydzi łomżyńscy wystawą przypomniani
Czasową wystawę „Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć. W 80. rocznicę likwidacji getta w Łomży” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. Składa się z wielu eksponatów, w tym unikatów prezentowanych publicznie po raz pierwszy, pochodzących ze zbiorów muzeum, innych instytucji oraz prywatnych kolekcjonerów. – Tak dużej wystawy, poświęconej temu tematowi w muzeum łomżyńskim jeszcze nie było – podkreśla jej twórca Adam Sokołowski, zachęcając do zwiedzania, udostępnionej aż do końca lutego przyszłego roku, bardzo ciekawej ekspozycji.
Koncert wirtuozów w Drozdowie
Wiolonczelista Michał Pepol i pianista Bartek Wąsik zachwycili uczestników piątkowego koncertu w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. W salonie dawnej siedziby rodu Lutosławskich zaprezentowali klasyczny program, złożony z utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Było wśród nich wiele wirtuozowskich perełek, w tym opracowane na wiolonczelę i fortepian słynne Nokturny Chopina oraz kurpiowskie pieśni Szymanowskiego.
Reggae party na Off Road
Warszawski soundsystem Jah Love zapewnił uczestnikom piątkowej imprezy w ramach Off Road prawdziwe trzęsienie ziemi. Wszystko za sprawą własnoręcznie wykonanych, potężnych głośników, generujących bardzo niskie częstotliwości, idealnych dla muzyki reggae i dub. Bohaterem wieczoru był pochodzący z Łomży Jakub Zielewicz, miłośnik reggae i płyt winylowych. – Czegoś takiego jeszcze w Łomży nie było! – podkreśla Jakub Zielewicz, dodając, że w Białymstoku od początku lat 90. działa soundsystem Roots Vibracja, ale do Łomży nigdy nie dotarł, podobnie jak inne soundsystemy, stąd pomysł zorganizowania takiego wydarzenia w MDK-DŚT.
Koncertowy weekend z gwiazdami
Aż dziewięć koncertów odbędzie się w ten weekend w Łomży i w Drozdowie. W tamtejszym muzeum Chopina i Szymanowskiego zagrają niezwykle utytułowani Michał Pepol i Bartek Wąsik. Gwiazdami dwudniowego festiwalu „Iskra Nadziei” będą Tre Voci oraz Roksana Węgiel. W MDK-DŚT wystąpi duet muzyków kultowego Voo Voo, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, a w pubie „Pod ratuszem” Bartas Szymoniak. Sensacyjnie zapowiada się również czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej, podczas którego odbędzie się z udziałem kompozytora Mateusza Smoczyńskiego, muzyka znanego na całym świecie Atom String Quartet, światowe prawykonanie napisanej dla łomżyńskiej orkiestry „Suity polskiej“ na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową.
Ruszają zajęcia taneczne dla dorosłych w Regionalnym Ośrodku Kultury
Trwają zapisy na zajęcia taneczne dla osób dorosłych w Regionalnym Ośrodku Kultury. Są one skierowane do miłośników tańca niezależnie od wieku, początkujących i doświadczonych. Zajęcia prowadzi znany choreograf i instruktor Piotr Skawski, który pierwsze taneczne kroki stawiał przed laty w Zespole Pieśni i Tańca „Łomża”. Inicjatorzy zajęć liczą, że ich uczestnicy z czasem stworzą dorosłą grupę tego zespołu, dzięki czemu zostanie ona po kilku latach przerwy reaktywowana.
Wyjątkowy koncert „Z klasyką przez Polskę” w Drozdowie
Już w najbliższy piątek w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie zagra duet Dwóchgłos. Wiolonczelista Michał Pepol i pianista Bartek Wąsik to muzycy znani z rozlicznych projektów, działalności solowej oraz współpracy z gwiazdami polskiej sceny folkowej, rockowej i jazzowej, choćby Adamem Strugiem, Katarzyną Nosowską, Dorotą Miśkiewicz czy Ralphem Kamińskim. W Drozdowie zagrają program klasyczny, złożony z ponadczasowych utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Wstęp na ten wyjątkowy koncert jest wolny.
Tajemnicza piosenka o „Tabu” Vincenta z Łomży
Marcin Wincenciak to 28-letni wokalista i kompozytor z Łomży, wspominany z występów Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego. Jako dorosły Vincent kontynuuje przygodę z muzyką i śpiewem. Dwa lata temu wydał płytę pt. „Vincent”, a teraz nagrał „Tabu” do drugiego albumu. Jak twierdzi, to oniryczna historia o marzeniu sennym, objawiającym najskrytsze pragnienia śniącego.
Sukcesy uczennic liceum plastycznego w Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku
Zuzanna Kononczuk, z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży, zdobyła I miejsce w starszej kategorii wiekowej 4. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych, a jej druga praca została wyróżniona. W młodszej kategorii II miejsce zajęła Zuzanna Bloch, kolejna reprezentantka łomżyńskiej szkoły. Jest ona, wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, organizatorem tego konkursu, jednego z dwóch tego typu w Polsce. Nagrodzone i nadesłane na konkurs prace zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.
„Giaur” pełnego rozterek XXI wieku
Teatr Nemno zaprezentował łomżyńskiej publiczności nowe spojrzenie na „Giaura” George'a Gordona Byrona. Klasyczna poetycka powieść romantyczna z początku XIX wieku zyskała dzięki Henrykowi Hryniewickiemu i Dagmarze Jemiole-Hryniewickiej zupełnie nowy wymiar i została przedstawiona w formie ostatniej, dramatycznej spowiedzi głównego bohatera. W spektaklu nie zabrało też nader aktualnych, bardzo zaskakujących wątków, a jego nowoczesna forma szczególnie spodobała się młodszym widzom.
Quasi symfoniczny Queen w Łomży
Projekt „Queen symfonicznie” zespołu Alla Vienna po raz pierwszy wystąpił w Łomży. 23. muzyków i wokalistów wykonało największe przeboje legendy światowego rocka. Termin symfonicznie niezbyt do nich pasował z racji bardzo skromnego składu instrumentalnego; trudno jednak było nie docenić Sebastiana Machalskiego, z powodzeniem wcielającego się w arcytrudną rolę wokalnego giganta Freddiego Mercury'ego oraz poziomu wykonawczego większości muzyków, co zaowocowało aż pięcioma bisami.
30 lat Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej
- Przekazujcie waszą oryginalną tradycję, kulturę, muzykę, przyśpiewki, śpiewy i radość waszym młodszym pokoleniom. Bo kiedy się zapomina o tożsamości, o własnej kulturze, zapomina się o tym, że się istnieje – mówił z Berlina Roman Brodowski, przedstawiciel Polonii w Bundestagu, zgromadzonym na świętowaniu 30-lecia istnienia Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej.
„Córka” Lutosławskiej-Wolikowskiej po latach przypomniana
Przełomowa w twórczości Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej powieść „Córka” doczekała się po 76 latach ponownego wydania. Córka poetki Sofíi Casanovy-Lutosławskiej i filozofa Wincentego Lutosławskiego była przed II wojną światową jedną z najpopularniejszych polskich pisarek, ale w roku 1951 jej wszystkie dzieła zostały zakazane przez cenzurę. 21 października obchodzić będziemy 50 rocznicę jej śmierci, a Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie i Fundacja Sztuk i Dialogu zapowiadają wznowienie kolejnych książek pisarki z rodu Lutosławskich.
Indyjski wieczór na Off Road
Trio Tara Gayan zabrało uczestników sobotniej imprezy w MDK-DŚT w podróż do Indii. Zaczęło się od porywającego koncertu-muzycznego spektaklu „Indian Stories”, łączącego elementy muzyki indyjskiej z alternatywnym rockiem i elektroniką. Drugim punktem programu było slajdowisko „India, India”, podczas którego wokalistka Agnieszka Mendel opowiedziała o swych trzech podróżach do Indii – między innymi o tym, jak nieoczekiwanie została awatarem bogini Durgi.
Fotograficzne „Polaryzacje” pod Arkadami
Poplenerową wystawę fotografii „Polaryzacje” otwarto w Galerii Pod Arkadami. – To efekt zorganizowanego przez MDK-DŚT w sierpniu ogólnopolskiego pleneru. – Było to wielkie święto fotografii, a dzisiaj mamy tego finał! – podkreślał Jerzy Chaberek, kurator pleneru i jeden z jego uczestników. Było ich łącznie 14, a wśród znacznie starszych i bardzo utytułowanych fotografików z całego kraju, wśród których jest wielu członków Związku Polskich Artystów Fotografików, świetnie odnaleźli się inni artyści z Łomży, Ewa Skłodowska i Adam Czarniewicz.
Off Road i nie tylko na weekend
Pierwszy tydzień spotkań z kulturą niepopularną Off Road, w tym fotograficzna wystawa „Polaryzacje”. Mecz walczącego o utrzymanie pozycji lidera Łomżyńskiego Klubu Sportowego. Turniej Wirująca Strefa-Polish Breaking Championship 2022 z udziałem najlepszych polskich tancerzy. Promocja wznowionej po latach powieści „Córka” Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej, głośnej przed II wojną światową pisarki. To tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się dziś weekendu, ale ciekawych wydarzeń nie zabraknie również w kolejne dni.
Książkowa monografia wyjątkowej parafii
Parafia pw. Krzyża Świętego doczekała się jubileuszowej monografii. „25 lat Wzgórza Nadziei” to szczegółowa historia największej parafii w Łomży i w diecezji lomżyńskiej, od niełatwych początków w roku 1997 do końca ubiegłego roku. Przez osiem lat opracowywała ją dziennikarka i pisarka Gabriela Szczęsna, podkreślająca, gdyby nie taki proboszcz i taka parafia, nie byłoby tej książki. – Niektóre fakty zacierają się w pamięci, ale dzięki tej monografii zawsze możemy do nich wracać – mówi ks. Andrzej Godlewski, zapraszając społeczność parafialną na dziękczynną mszę świętą w poniedziałek o godzinie 18:00 oraz spotkanie z Gabrielą Szczęsną i prezentację książki.
Dwie szanse dla młodych wokalistów
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do dwóch organizowanych w Łomży konkursów wokalnych dla dzieci i młodzieży. XXX Giełda Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Regionalnego Ośrodka Kultury obejmuje teren województwa podlaskiego. XIV Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych ma zasięg regionalny, obejmując swym zasięgiem trzy województwa. Dla zwycięzców obu imprez przewidziano nagrody finansowe i rzeczowe, a jurorami będą również bardzo znani wokaliści.
Mickiewicz na nowo odkryty
Przedstawienie #Mickiewicz młodszym i starszym widzom w Hali Kultury zaprezentowali Patryk Ołdziejewski, Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny. Zostało przygotowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i ma popularyzować twórczość narodowego wieszcza w sposób zrozumiały dla młodego odbiorcy. Stąd forma spektaklu opartego na krótkich komunikatach-scenach, podczas którego, znani z teatru oraz małego i dużego ekranu, aktorzy wystąpili również jako muzycy.