Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Rafał Mikołaj Krasucki najlepszy w Konkursie im. Jana Leończuka

mm pt, 07 października 2022 07:41

Rafał Mikołaj Krasucki zwyciężył w Konkursie im. Jana Leończuka. Pracownik Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, a do tego poeta, prozaik i miłośnik dobrej literatury, przesłał na konkurs wiersze „Brakuje pokory” i „Czekanie“. Zachwyciły one kapitułę konkursu pod przewodnictwem prof. Dariusza Kuleszy i okazały się najlepsze w stawce aż 78 utworów.

Trzy literackie oblicza Marka Lechowicza

mm śr, 05 października 2022 10:55

„3-mam się! Memuar niezobowiązujący” to najnowsza książka Marka Lechowicza. Ceniony reżyser, scenarzysta, pisarz i poeta, autor głośnego dokumentalnego filmu „Wygrać z przeznaczeniem”, przedstawia czytelnikom nietypowy dziennik z lat 2019-2021, jak sam określa „szczególny wycinek z historii XXI wieku”. W planach ma następne wydawnictwo tego typu, jednak obecnie zaprząta go praca nad kolejnym scenariuszem ze znanym reżyserem.

Jubileuszowy festiwal Soundtrack

mm pon, 03 października 2022 11:48

Maja Dąbrowska z Białegostoku zwyciężyła w XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej Soundtrack, zdobywając również nagrodę za poprawność językową. Drugie miejsce zajęła Kalina Luchcińska, reprezentantka organizującego imprezę MDK-DŚT i Studia Wokalnego eMDeK, trzecim podzieliły się Karolina Dawid z Ostrowi Mazowieckiej i Zofia Borkowska z Białegostoku. W jubileuszowej edycji festiwalu uczestniczyło dziewięć młodych wokalistek, jury pod przewodnictwem Agnieszki Gorączkowskiej nagrodziło i wyróżniło aż sześć z nich.

Polsko-litewskie zakończenie festiwalu Sacrum et Musica

mm pon, 03 października 2022 09:23

Owacyjnie przyjęty przez publiczność i bardzo udany pod względem artystycznym koncert zakończył XVIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W katedrze wystąpili orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego i prowadzony przez Robertasa Šervenikasa Kauno Valstybinis Choras. W Mszy G-dur Franciszka Schuberta solistami było troje litewskich śpiewaków, a w Koncercie na 2 skrzypiec Antonio Vivaldiego zastępca koncertmistrza łomżyńskiej orkiestry Piotr Sawicki oraz Darius Krapikas, koncertmistrz Kaunas City Symphony Orchestra, której sześcioro muzyków wzmocniło podczas tego koncertu skład Filharmonii Kameralnej.

Sportowo-kulturalny weekend

mm pt, 30 września 2022 08:54

Wrześniowo-październikowy weekend upłynie w Łomży pod znakiem wydarzeń sportowych i artystycznych. Łomżyński Klub Sportowy 1926 będzie walczyć o odzyskanie pozycji lidera. Emocji nie zabraknie również podczas bokserskiej gali Suzuki Boxing Night 17, między innymi z udziałem Tomasza Niedźwieckiego i Jakuba Słomińskiego, brązowych medalistów Mistrzostw Europy. Ciekawie zapowiada się organizowany przez miejskie instytucje „Weekend seniora z kulturą“, którego akcentem finałowym będzie niedzielny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, litewskiego chóru Kauno Valstybinis Choras oraz tamtejszych solistów.

Łomżyńska premiera „Wiatru wolności”

mm cz, 29 września 2022 10:17

Premiera najnowszego spektaklu „Wiatr wolności” tarnowskiego Teatru Nie Teraz odbyła się w Hali Kultury. Odwołujące się do wydarzeń z roku 1914 przedstawienie ma uniwersalną wymowę, ukazując patriotyzm w jego czystej, radosnej formie, również dzięki włączeniu do spektaklu widzów. – Chcieliśmy udowodnić, że można o Polsce, o wierze, o miłości ojczyzny opowiadać w sposób atrakcyjny – podkreśla autor scenariusza i reżyser Tomasz Antoni Żak, wybitny twórca z kręgu teatru niezależnego, poeta, publicysta i założyciel istniejącego od 42 lat Teatru Nie Teraz.

Ciekawe zajęcia dla każdego w MDK-DŚT

JJS pon, 26 września 2022 08:34

Zajęcia plastyczne, teatralne i wokalne. Zajęcia baletowe oraz gimnastyka artystyczna. Grafika, projektowanie graficzne, a do tego nowości: sketchnoting, mój blog, graffiti i taniec folkowy – Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Mamy aż cztery nowe pozycje! – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT, dodając, że prowadzona przez niego placówka cały czas stara się wzbogacać ofertę zajęć artystycznych dla różnych grup wiekowych.

Jaś i Małgosia czasów apokalipsy

mm pon, 26 września 2022 07:52

Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora uświetniła premiera spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0”. To nowa wersja słynnej baśni braci Grimm. Reżyserka i autorka adaptacji oraz animacji Agnieszka Błaszczak przeniosła jednak jej akcję do roku 2070, gdzie w postapokaliptycznej rzeczywistości tytułowi bohaterowie muszą stawić czoła zupełnie innym wyzwaniom. Główne role grają Michał Kucharski i Julia Sacharczuk, robiącą wrażenie scenografię stworzyła Katarzyna Leks, zaś zróżnicowaną muzykę skomponował Paweł Rychter.

Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury

mm nie, 25 września 2022 13:08

Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora znalazł również odbicie w tegorocznych nagrodach prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2021. Mariusz Chrzanowski docenił nagrodą zbiorową cały zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora, a specjalną za całokształt dokonań jego dyrektora Jarosława Antoniuka. Nagrodę specjalną prezydenta Łomży za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała hafciarka siostra Teresa Irena Grabowska. Nagrody zostały wręczone podczas jubileuszowej gali w Teatrze Lalki i Aktora.

Teatralny jubileusz podsumowań, nagród i odznaczeń

mm nie, 25 września 2022 12:11

Teatr Lalki i Aktora świętował 35-lecie. Jubileuszową galę w siedzibie teatru uświetnił nie tylko najnowszy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”, ale też udział wielu zacnych gości. Podkreślali oni ogromną rolę TLIA w promowaniu Łomży w kraju i za granicą oraz jego artystyczne znaczenie i ciągły rozwój. – Myślę, że wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami – parafrazował Hemingwaya dyrektor Jarosław Antoniuk, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano również innych zasłużonych pracowników teatru, a jego cały zespół otrzymał od ministra kultury z okazji 35-lecia zbiorową nagrodę okolicznościową.

Bahneva, Cicha, Matusiak i Sychowicz z Glogerami

mm so, 24 września 2022 10:27

Bułgarka z Sofii mówiła po polsku, a profesor z Łomży recytował strofy o zachodzie słońca „Pana Tadeusza”. Pieśniarka ze Stelmachowa koło Jeżewa wspominała smak jabłek glogerówek, a zespół z Warszawy śpiewał, tańczył i grał polkę sztajera, oj, diridi, radi. Było wzniośle, mądrze i wesoło w Hali Kultury, gdzie wręczono naukowcom i twórcom Nagrody i Medale imienia Zygmunta Glogera.

15-lecie Łomżyńskiej Orkiestry Dętej

mm so, 24 września 2022 10:00

Łomżyńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza koncertowo obchodziła swoje 15-lecie. Młodzi muzycy, wsparci pięcioma starszymi kolegami, porywająco wykonali same wielkie przeboje, począwszy od filmowych tematów, poprzez południowoamerykańskie szlagiery aż do zaskakujących nowości. – Uważam 15-lecie za zamknięte, rozpoczynamy nowy etap! – podsumował ten niezwykle udany, dwugodzinny koncert w sali Filharmonii Kameralnej Waldemar Borusiewicz, już zapowiadający kolejne występy swych utalentowanych podopiecznych.

30-lecie łomżyńskiego „Plastyka”

mm so, 24 września 2022 09:44

Nagle zapadła ciemność. Nie była to jednak awaria, lecz początek artystycznego happeningu-spektaklu, przygotowanego przez uczniów na uroczystości 30-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży. – Już wtedy, 30 lat temu, liceum plastyczne było miejscem dającym ogromne możliwości rozwoju młodym adeptom sztuk pięknych, miejscem zrozumienia i tolerancji – mówiła dyrektor Małgorzata Wagner, z powodzeniem kontynuująca dzieło zapoczątkowane przez założyciela szkoły i jej pierwszego dyrektora Janusza Czarnego oraz jego następczynię Lidię Radziwanowicz i wieloletniego wicedyrektora Antoniego Mieczkowskiego. Najbardziej zasłużeni pracownicy liceum otrzymali nagrody, otwarto szkolny „Zakątek Kossaków”, a finałem jubileuszu było otwarcie wystawy w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Jubileuszowy i imprezowy weekend

mm pt, 23 września 2022 09:01

Podczas tego weekendu w Łomży nie zabraknie jubileuszowych wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Teatr Lalki i Aktora świętuje 35-lecie, przygotowując z tej okazji premierowy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”. Jubileusz 30-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka zwieńczy wystawa prac uczniów w Muzeum Północno-Mazowieckim, zaś Łomżyńska Orkiestra Dęta 15 lat istnienia podsumuje okolicznościowym koncertem w sali Filharmonii Kameralnej. Nie zabraknie też innych koncertów i wydarzeń, w tym również o wymowie proekologicznej.

Jubileuszowy i naznaczony niepewnością sezon łomżyńskiego teatru

mm pt, 23 września 2022 08:50

Teatr Lalki i Aktora zaczyna 35 sezon artystyczny. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższą sobotę. Uświetni je premiera spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0”, nowa wersja klasycznej baśni braci Grimm, rozgrywająca się w roku 2070, w postkapitalistycznej rzeczywistości. Kolejną premierą będzie adaptacja „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, zaplanowano również wznowienia kilku niegranych od lat spektakli, jak „Królik Edward” czy „Szczęśliwy Książę”. W teatralnym zespole pojawią się nowe twarze, a sezon tradycyjnie zakończy festiwal Walizka, chociaż dyrektor Jarosław Antoniuk ma obawy, czy wystarczy środków na ten cel.

Powrót Jazzowego Domu Kultury

mm cz, 22 września 2022 14:44

Polsko-austriacki duet gitarowy Piotr Domagała/Martin Wesely rozpoczął nowy sezon jazzowych koncertów w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Dwaj wirtuozi zagrali z jednym wyjątkiem autorskie kompozycje, błyskotliwie łącząc jazz, flamenco i muzykę świata. Kolejne jazzowe koncerty w MDK będą odbywać się regularnie raz w miesiącu aż do wakacji. Wiadomo już, że gwiazdą listopadowego będzie jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów, legenda muzyki improwizowanej i progresywnej.

Polsko-słowacki dzień bluesa w Hali Kultury

mm nie, 18 września 2022 18:14

Trzy zespoły zagrały podczas tegorocznej łomżyńskiej odsłony Polskiego Dnia Bluesa. Słowacki wirtuoz René Lacko zachwycił publiczność świetnymi wykonaniami ponadczasowych klasyków Jimiego Hendrixa i całym arsenałem gitarowych popisów najwyższej próby. Fenomenalny koncert, oparty na najnowszym materiale, zagrała łomżyńska Polityka. Na ich tle rozczarował cover band Breakout Night – nie tylko dlatego, że wokaliście już podczas czwartego utworu pękła struna.

Pejzaż nieoczywisty Macieja Kiełczewskiego

mm nie, 18 września 2022 09:26

Indywidualną wystawę malarstwa „Pejzaż?” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Bonar MDK-DŚT. Ten bardzo utalentowany młody artysta to wychowanek Anny Bureś i absolwent łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. – Maciej czaruje kolorem, plamą, linią, formą, fakturą i techniką, zabiera nas w podróż, ponieważ te prace powstawały podczas jego wypraw na Mazury czy w góry – zauważa Anna Bureś, zachęcając do oglądania, czynnej do 16 października, efektownej wystawy.

Nowe ścieżki Anny Bureś i jej następczyni Agnieszki Chojnowskiej

mm so, 17 września 2022 09:06

Po 31 latach w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT doszło do epokowej zmiany. Anna Bureś odchodzi na emeryturę, chociaż nie rozstaje się z MDK do końca. – Obserwowałam przez lata, jak te dzieci się rozwijają – mówi Anna Bureś. – Później obserwowałam jak idą w świat, podążają swoją drogą, stając się artystami lub aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego i artystycznego. Dlatego rozpiera mnie duma, że ten kawał mojego życia nie poszedł na marne, ale teraz jest czas, żebym zrobiła coś dla siebie, czas pomyśleć o sobie. Jej następczynią została Agnieszka Chojnowska, młoda artystka i pedagog z odpowiednim doświadczeniem i przede wszystkim predyspozycjami, by zastąpić kogoś tak charyzmatycznego, twórczego i uwielbianego przez dzieci jak Anna Bureś.

Jeden koncert i dwie inauguracje Filharmonii Kameralnej

mm pt, 16 września 2022 10:45

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wspaniałym koncertem rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to również inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, dlatego w programie nie zabrakło dzieł tego kompozytora. Dopełniły je kompozycje Mozarta, Beethovena i Haydna, a w roli solistów zabłyśli skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński i altowiolista Adrian Stanciu. Publiczność nagrodziła artystów długotrwałą owacją; zachwytu nie kryli również portugalski dyrygent Filipe Cunha oraz inicjator festiwalu, znany opozycjonista, wydawca i miłośnik muzyki klasycznej Piotr Jegliński.

« · «« · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę