Objawy przekwitania - co stosować, aby je łagodzić?
Choć czasami zmiany hormonalne przebiegają bezobjawowo, częściej dają o sobie znać pod postacią różnych dolegliwości. Objawy menopauzy i andropauzy mogą mieć różne nasilenie. Jak łagodzić symptomy menopauzy? Co stosować przy andropauzie?
Cukrzyca ciążowa: objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie
Cukrzyca ciążowa dotyka 1 na 10 przyszłych mam. Może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne u dziecka, dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie. Na pytania pacjentek dotyczące niezbędnych badań i zaleceń odpowiada ekspert – obejrzyj film edukacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia z nowego cyklu „Zdrowie na pierwszym planie”.
Miniony rok łomżyński szpital zakończył na minusie
Mimo, że szpital 2023 rok zakończył na minusie, to kondycja lecznicy nie jest zła. Zarządzających jednostką martwi niestabilna sytuacja systemu ochrony zdrowia oraz problemy ze znalezieniem kadry medycznej połączone z rosnącymi roszczeniami płacowymi tych grup zawodowych.
Konsultacja urologa bez tajemnic
Wizyta u urologa to ważny krok na drodze do zadbania o zdrowie układu moczowego i płciowego. Liczne placówki medyczne oferują dostęp do specjalistów, którzy są gotowi pomóc w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowo-płciowego. W poniższym tekście przybliżymy, czym dokładnie zajmuje się urolog, kiedy warto się do niego udać oraz jak przebiega typowa wizyta. Zaczynajmy.
Dłuższy dyżur karetki w Nowogrodzie
Dłuższy czas dyżurowania ZRM w Nowogrodzie oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Takie zmiany w systemie ratownictwa czekają nas już niedługo. Ale to nie wszystkie.
Bezpłatne zabiegi terapii blizn w ramach kampanii „Blizna niejedno ma imię”
W ramach kampanii społecznej „Blizna niejedno ma imię” osoby z bliznami mogą się zgłaszać na nieodpłatne zabiegi kosmetyczne w całej Polsce. Stosowana będzie metoda mikronakłuwania Genoscar, która w sposób spektakularny uelastycznia blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.
Raport: w Polsce jest 12 mln osób narażonych na negatywne społecznie skutki alkoholizmu
Według raportu Akademii Polonijnej w Częstochowie w Polsce liczba uzależnionych od alkoholu i nadmiernie pijących sięga od 4 do 5 mln, co ma oznaczać, że osób żyjących w zasięgu społecznie negatywnych skutków alkoholizmu jest około 12 mln.
Program kompleksowej opieki po zawale serca KOS w Łomży
Od lipca 2024 r. Szpital Wojewódzki w Łomży dołączył do grona realizatorów Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca KOS-zawał – informuje NFZ. To program specjalistycznej opieki obejmujący leczenie szpitalne, ambulatoryjne i rehabilitację kardiologiczną, przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
Jakie kasze nie mają glutenu? Kasza dla osób z celiakią
Kasze od wieków stanowią podstawę diety wielu kultur na całym świecie. Dzięki swoim właściwościom odżywczym, bogactwu witamin, minerałów i błonnika, są cenione zarówno przez dietetyków, jak i przez osoby dbające o zdrowie. Jednak osoby z celiakią - chorobą autoimmunologiczną, w której spożycie glutenu prowadzi do uszkodzenia jelit - muszą wyeliminować z diety niektóre produkty. W tym artykule przyjrzymy się, które kasze są wolne od glutenu i mogą być bezpiecznie spożywane przez chorujących na celiakię, a także jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą ich włączenie do diety.
Korzyści zdrowotne płynące z regularnego spożywania soków naturalnych
W świecie, gdzie zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej popularny, soki naturalne zyskują na znaczeniu. Dzięki swojej bogatej zawartości witamin, minerałów i antyoksydantów, są świetnym dodatkiem do codziennej diety. Przekonajmy się, dlaczego warto je pić regularnie.
Kosmetyki z witaminą C – dlaczego warto je stosować?
Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, należy mu dostarczać odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Związki organiczne pełnią ważne funkcje i mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Warto zwrócić szczególną uwagę na powszechnie znaną, ale nie do końca docenianą witaminę C nie tylko w kontekście diety, ale i pielęgnacji. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po kosmetyki z witaminą C!
Zabiegi medycyny estetycznej dla mężczyzn: co jest teraz na topie?
W ostatnich latach zabiegi estetyczne zyskują na popularności nie tylko wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn. Coraz więcej panów decyduje się na różnego rodzaju kuracje, aby poprawić zarówno swój wygląd, jak i samopoczucie. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze zabiegi estetyczne, które obecnie królują wśród mężczyzn.
Kto i kiedy powinien zaszczepić się na HPV?
Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) stanowią kluczowy element profilaktyki nowotworowej. Choć od wprowadzenia pierwszej szczepionki na rynek minęło już ponad 15 lat, wciąż istnieje wiele niedomówień i niejasności wokół tego zagadnienia. Kto dokładnie powinien się zaszczepić i w jakim wieku? Jak przebiega cykl szczepień? Jakie rodzaje szczepionek są dostępne w Polsce?
Sposoby na szybsze oczyszczenie organizmu z alkoholu
Spożywając alkohol, rzadko zastanawiamy się, jakie dokładnie skutki będziemy odczuwać następnego dnia. Najczęściej jest to ból głowy, nudności lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Właśnie w tym momencie, nazywanym kacem, zaczynamy myśleć o tym, co zrobić, aby jak najszybciej oczyścić organizm z alkoholu i poczuć się lepiej. Właśnie tę kwestię omawia poniższy artykuł!
W czym jest witamina D?
Witamina D, znana także jako "witamina słońca", odgrywa kluczową rolę w zdrowiu człowieka, szczególnie w kontekście układu kostnego, układu immunologicznego oraz funkcjonowania wielu innych procesów metabolicznych.
Witamina D - jakie dawki są zalecane?
W Polsce w 2023 roku zaktualizowano wytyczne dotyczące suplementacji witaminą D. Nowe zalecenia zostały opracowane przez zespół specjalistów reprezentujących polskie i międzynarodowe towarzystwa medyczne, a także krajowych konsultantów specjalistycznych. Wśród ekspertów był prof. Carsten Carlberg, renomowany badacz witaminy D i lider grupy zajmującej się nutrigenomiką w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Najnowsze wytyczne zostały opublikowane w czasopiśmie „Nutrients”.
Boże drzewko i zioła możesz posadzić w ogródku
- Popularne i pożyteczne zioła, jak lebiodka, drapacz lekarski, arnika górska i bylica boże drzewko, były w XIX wieku uprawiane powszechnie w ogrodach na Mazowszu i na ziemiach polskich pod zaborami – objaśnia specjalistka Teresa Grużewska z Muzeum Przyrody w Drozdowie. W pięknym parku obok Dworu Lutosławskich posadziła 10 ziół leczniczych, aby udowodnić niedowiarkom, że cenne leczniczo zioła można uprawiać samemu przy domu i na działce. Rozdaje nasiona i sadzonki.
Leczenie i dieta w cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa to forma zaburzenia metabolizmu, które powoduje nieprawidłową przemianę węglowodanów w organizmie. W przypadku cukrzycy ciążowej GDM1 regulowanie poziomu cukru może odbywać się z pomocą odpowiedniej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. U kobiet z typem GDM2 konieczne będzie podawanie insuliny. Rozpoznanie i zdiagnozowanie tej choroby u kobiet ciężarnych jest bardzo ważne, ponieważ cukrzyca ciążowa może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Jak wygląda leczenie hiperglikemii w ciąży? W jaki sposób można regulować poziom cukru dzięki diecie?
Jak się ustrzec żylaków? Podkolanówki uciskowe i inne sposoby profilaktyki
Żylaki to powszechne schorzenie, uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wbrew pozorom nie stanowią one jedynie problemu estetycznego. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, powodując stany zapalne żył, a nawet groźny dla życia zator płucny. Dlatego warto stosować sprawdzone metody profilaktyki. Jak się ustrzec żylaków? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
Dofinansowanie dla szpitala
O nowy laparoskop i przenośny aparat usg wzbogaci się szpital wojewódzki w Łomży. O przyznaniu prawie pół milionowej dotacji na ten cel zdecydował dziś (poniedziałek 17.06) zarząd województwa.