100 dni Czerniawskiego
W tym tygodniu minęło 100 dni na urzędzie prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. 14 grudnia 2010 roku złożył ślubowanie przejmując urząd po Jerzym Brzezińskim Nieco ponad tydzień wcześniej na kandydata SLD w drugiej turze wyborów prezydenckich głosowało 10453 łomżan, czyli ponad 60% tych, którzy poszli do urn. Czerniawski szedł do ratusza z hasłem „I love Łomża”. Po 100 dniach urzędowania efektów miłości nie widać, a rozczarowanie wydaje się być coraz większe. Zaczęło się - jak w filmach Hitchcocka – od trzęsienia ziemi, a później napięcie rosło...
Czarny piątek w Fabecie
Około stu osób zatrudnionych w Zakładzie Produkcyjny Fabet Grupa CB Łomży straciło, lub w najbliższych dniach, straci pracę. - W piątek o godzinie 13. bez wcześniejszego poinformowania pracowników została przerwana produkcja i został zamknięty zakład na kłódkę. W eskorcie ochroniarzy dyrekcja z Torunia i przedstawicielem z Francji pozbawiła załogę pracy, bez możliwości wstępu na teren zakładu i możliwości uzyskania konkretnych przyczyn natychmiastowego zwolnienia całej załogi produkcyjnej wraz z kierownictwem – relacjonował internauta na forum 4lomza.pl - Tak wielkich zwolnień nie było u nas od lat – mówi Hanna Huszcza, rzecznik prasowy PUP Łomża. Zarówno ona jak i inni pracownicy urzędu o zwolnieniach dowiedzieli się z internetu. Dla wszystkich było to wielkim zaskoczeniem. Fabet był jednym z nielicznych w Łomży zakładów produkcyjnych zatrudniających około stu osób.
Procenty pobudzą rozwój...?
Jednym z pierwszy problemów Łomży, którego rozwiązaniem zajmą się nowe władze miasta jest... alkohol, a dokładniej to gdzie go się sprzedaje i podaje. Sklepów z alkoholem ma być dwa razy więcej niż dotychczas, a dodatkowo, one, jak i puby i bary będą mogły być, przynajmniej w obrębie Starego Miasta, bliżej szkoły, muzeum, biblioteki i kościoła. Wnioski o zmianę obowiązujących w mieście przepisów znajdują przychylność prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Wszystko wskazuje na to, że projekty zmian przepisów staną na sesji Rady Miasta jeszcze w tym miesiącu.
Poróżniło prezydentów
Jerzy Brzeziński już za tydzień przestanie być doradcą Mieczysława Czerniawskiego. Byłego i obecnego prezydenta Łomży, po niecałych dwóch miesiącach współpracy, poróżnił „bilans otwarcia”, przy czym nie sam dokument ale sposób w jaki jeden go przedstawił, a drugi skomentował. Wszystko działo się publicznie – na sesjach Rady Miasta.
uROJEnie czyżby iluzoryczny sukces?
- Możemy być spokojni. Jeżeli ustawa przygotowywana przez MEN zostanie przez Sejm przyjęta, główna siedziba ROJE będzie w Łomży – mówił w piątek prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który kilka godzin wcześniej na ten temat rozmawiał z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. To właśnie wojewoda tydzień wcześniej wysłał do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej wniosek o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. Z wypowiedzi prezydenta Czerniawskiego wynikało, że wojewoda z tego pomysłu się wycofał. Niestety tego nikt nie potwierdza.
Wojna łomżyńsko-białostocka o ROJE
Wojewoda Podlaski, Maciej Żywno, zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. ROJE to placówki które zgodnie z założeniami MEN miałaby powstać na bazie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, z których jedna z ośmiu w Polsce znajduje się w Łomży. Informacja o wystąpieniu wojewody, która w poniedziałek została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, wywołała oburzenie w Łomży.
Czeka nas... grypa
W regionie i Polsce wzrasta liczba zachorowań na grypę. Specjaliści ostrzegają, że właśnie zaczyna się sezon grypowy. W ciągu pierwszych siedmiu dni lutego w województwie podlaskim do sanepidu lekarze zgłosili niemal 1300 podejrzeń zachorowań na grypę, a przez cały styczeń było ich mniej niż cztery tysiące. Zachorowań jest więcej, choć w większości przypadków chorzy zgłaszający się do lekarzy nie mają grypy lecz tylko grypopodobne infekcje. W Łomży zdarzyły się już także pierwsze dwa przypadki - potwierdzone laboratoryjnie – zachorowań na tzw. świńską grypę czyli spowodowane wirusem typu A/H1N1. W tym roku to on staje się wirusem sezonowym. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg.
Miasto płaci za błędy...
Nieco ponad 55 tys zł musi wypłacić miasto Łomża rodzicom trójki dzieci głęboko upośledzonych. To efekt zawartej właśnie ugody. Pieniądze należą się rodzicom, bo niemal rok temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że pobierane przez niemal pięć lat opłaty za pobyt ich dzieci w Dziennym Domu Pomocy w Łomży były bezprawne. W pierwszej wersji „ugody” proponowanej jeszcze za czasów urzędowania prezydenta Jerzego Brzezińskiego miasto proponowało rodzicom rezygnację z roszczeń „szantażując”, że w przeciwnym razie obciąży ich całościowymi kosztami utrzymania ich dzieci w Ośrodku. Teraz, w ramach ugody, miasto zobowiązało się wypłacić wskazywane przez rodziców kwoty w zamian za ich rezygnację z domagania się ustawowych odsetek.
CBA sprawdza Czerniawskiego
W nieco ponad miesiąc od złożenia przysięgi przez nowego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, musi się on tłumaczyć przed Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Chodzi o nepotyzm w ratuszu, czyli zatrudnienie na etacie doradcy swojego zięcia, co opisywaliśmy przed dwoma tygodniami. CBA do Łomży przyjechało po doniesieniach medialnych. Czerniawski przed funkcjonariuszami Agencji musiał tłumaczyć się jednak nie tylko z nepotyzmu, ale także z tego jak z zatrudnienia zięcia tłumaczył się w TVN24. W telewizyjnym programie „Prosto z Polski” powiedział, że miał „wiele ofert handlu zamiennego, nawet z okolicznych gmin, że pan prezydent zatrudni moją córkę, syna, a ja zatrudnię zięcia”. Okazało się, że prezydent to sobie wymyślił na obronę decyzji o zatrudnieniu w ratuszu zięcia, co jak później sam przyznał było „błędem medialnym”.
Dziurawe drogi Łomży...
Niemal 8,5 tony tzw. masy na zimo zużyły tylko w sobotę i niedzielę ekipy drogowców łatające dziury w jezdniach Łomży. Mimo to dziury ciągle są. Drogowcy mówią, że łatanie to syzyfowa praca i wyrzucanie pieniędzy, bo takie łatanie z zasadny jest na krótko, ale łatać i tak trzeba. - Robimy wszystko co możemy – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Wszystko na miarę możliwości jakie daje nam pogoda i technologia – dodaje, podkreślając, że jest za zimno i za mokro, aby drogi dobrze naprawiać. Dyrektor Kułaga ocenia także, że w Łomży „nie jest jeszcze tragicznie. Trzeba jeździć wolno i ostrożnie.”.
Zięć doradcą Czerniawskiego. To nieetyczne – mówi Wojewoda Podlaski i bada legalność decyzji
Maciej Wałkuski, zięć Mieczysława Czerniawskiego, jest jednym z etatowych doradców prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Informacja wywoła burzę porównywalną do tej jaka powstała po zapowiedzi powołania na doradcę byłego prezydenta Jerzego Brzezińskiego. W tym wypadku wątpliwości są już nie tylko natury moralnej, ale także prawnej. Mają je sprawdzić prawnicy Wojewody Podlaskiego. - Niezależnie od oceny prawnej całej sytuacji zdaniem Wojewody Podlaskiego, Macieja Żywno, zatrudnienie w charakterze doradcy swojego zięcia jest działaniem nieetycznym – podaje rzecznik wojewody, Jolanta Gadek.
Awaria przez uszczelki
Czegoś takiego nie pamiętali nawet najstarsi pracownicy MPEC-u. W sobotę, 1 stycznia 2011 roku około godz. 16:00 w Ciepłowni Miejskiej z rurociągów zasilających miejski system ciepłowniczy zaczęła lać się woda. Awaria spowodowała konieczność natychmiastowego wygaszenia kotłów ciepłowni, tym samym odcinając dopływ ciepła do większości mieszkań Łomży. - Wyglądało to naprawdę bardzo groźnie, tym bardziej, że jest zima i zbliżała się noc – mówi Ryszard Fiedorowicz, zastępca prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Na szczęście wszystko skończyło się znacznie lepiej niż mogłoby się skończyć. Awarię udało się usunąć znacznie szybciej niż pierwotnie oceniano, a dzięki sprzyjającej aurze, bo nocą temperatura powietrza spadła zaledwie do -3 st. Celsjusza, poza kilkugodzinnym brakiem ciepłej wody, mieszkańcy nie zdążyli odczuć awarii na własnej skórze. Rano, gdy się budzili, w mieszkaniach ponownie było ciepło, a w kranach była już ciepła woda.
Między nami niewdzięcznikami
Mieszkańcy Łomży to lud niewdzięczny... Może i za te słowa można by się obrazić, ale nie wypada. Są na tym świecie osoby i instytucje, które „prawdę” mogą walić prosto z mostu, a reszta, nawet jak jej się to nie podoba, musi wysłuchać, niekoniecznie już przemyśleć, ale obowiązkowo zaakceptować. I tuż przed świętami Bożego Narodzenia „prawdę” że mieszkańcy Łomży to lud niewdzięczny nam objawiono.
Brzeziński będzie etatowym doradcą Czerniawskiego
Jerzy Brzeziński, były prezydent Łomży, od 1 stycznia 2011 roku ma być etatowym doradcą obecnego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Tak zapowiedział sam prezydent Czerniawski podczas konferencji prasowej na której swoim zastępcom, Beniaminowi Doboszowi i Mirosławie Kluczek, wręczył podpisane zarządzenia o powołaniu na zastępców prezydenta Łomży. Czerniawski choć mówił, że „nie zamierza powoływać gabinetu politycznego”, przyznał, że powoła „w pełnej dozwolonej przez prawo liczbie (w mieście wielkości Łomży pięciu - dop.red.) doradców i asystentów”, a wśród nich będzie także Jerzy Brzeziński, który ma mu doradzać „przez kilka miesięcy” (...) „do momentu kiedy nie ułoży sobie zawodowego życia”.
Czerniawski: „Tak mi dopomóż Bóg”
- Obejmując Urząd Prezydenta Miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta. Tak mi dopomóż Bóg - mówił Mieczysław Czerniawski, który we wtorek przed południem, podczas obrad sesji Rady Miasta Łomża, złożył wymagane prawem ślubowanie i formalnie objął urząd prezydenta Łomży. - To ślubowanie to zobowiązanie, to przesłanie dla mojej czteroletniej kadencji prezydenta Łomży. Zapewniam państwa, że ten tekst będzie towarzyszył mi każdego dnia w mojej pracy – mówił Czerniawski, przy okazji apelując do radnych, partii politycznych, organizacji społecznych, ordynariusza diecezji i księży proboszczów, oraz mieszkańców Łomży, by „wspólnie tworzyć przyszłość Łomży”.
Czerniawski przejmie władzę we wtorek
Mieczysław Czerniawski (62 lata) wygrał II turę wyborów prezydenckich w Łomży. Zgodnie z oficjalnymi wynikami niedzielnego głosowania na kandydata SLD głosowało 10453 łomżan. Jego kontrkandydat Lech Antoni Kołakowski z PiS uzyskał 6722 głosy poparcia. W drugiej turze wyborów w Łomży do urn poszło 34,57% uprawnionych do tego mieszkańców miasta. Mieczysław Czerniawski fotel prezydenta Łomży obejmie we wtorek 14 grudnia.
Prezydenckie starcie na zastępców
Przed drugą turą wyborów o fotel prezydenta Łomży obaj pozostali w grze kandydaci: Mieczysław Czerniawski i Lech Antoni Kołakowski, przedstawili swoich kandydatów na zastępców prezydenta. Czerniawski postawił nam mało, albo wcale nieznanych: Mirosławę Kluczek i Beniamina Dobosza. - To kandydaci mojego autorstwa. Z nikim ich nie konsultowałem(...) Chcę za te propozycje ponieść indywidualną odpowiedzialność – mówił Czerniawski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Odpowiedź Kołakowskiego była zdecydowana i bardzo mocna. - Jeżeli 5 grudnia dzięki państwa poparciu zostanę Prezydentem Łomży, będę współpracować z tak znanymi i cenionymi osobami jak: pani Hanka Gałązka i pan Janusz Nowakowski. W wyborze tych osób na stanowiska zastępców Prezydenta Łomży kierowałem się wyłącznie względami merytorycznymi, biorąc pod uwagę kompetencje i fachowość kandydatów – podkreślał Kołakowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Czerwona kartka dla prezydentów...
Mieczysław Czerniawski i Lech Antoni Kołakowski spotkają się 5 grudnia w II turze wyborów prezydenckich w Łomży. Trzecie miejsce zajął dotychczasowy prezydent Jerzy Brzeziński, którego poparło tylko 2470 osób czyli 12,03% spośród tych którzy w niedzielę poszli do urn wyborczych. Brzeziński przegrał nie tylko wybory prezydenckie ale także wybory do Rady Miasta, zdobywając zaledwie 126 głosów w swoim okręgu wyborczym. Do Rady Miasta Łomży nie dostali się także obaj jego zastępcy Marcin Sroczyński i Krzysztof Choiński. Tak sromotnej klęski rządzącego od 8 lat w Łomży układu chyba nikt się nie spodziewał.
Muzeum (nie) skończone.(...)
Remont budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży miał zakończyć się najpierw wraz z końcem sierpnia, później – po przedłużeniu umowy - z końcem października 2010 roku. - W dniu 2 listopada wykonawca modernizacji i adaptacji zabytkowego budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży złożył wniosek o odbiór inwestycji – podaje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. Normalnie oznacza to iż wykonawca wykonał w całości przedsięwzięcie, a teren placu budowy uprzątnięto. I choć z zewnątrz budynek u zbiegu ulic Giełczyńskiej i Dwornej faktycznie wygląda na wyremontowany, to w środku tak nie jest. W środę, 10 listopada, wewnątrz budynku pracowało około 20 osób. Robotnicy byli tam także tydzień później, w środę 17 listopada...
Łomża zapłaci karę za nieprawidłowości przy basenie?
Łomży grozi finansowa kara w związku z nieprawidłowościami jakich dopatrzył się Urząd Kontroli Skarbowej przy budowie nowej pływalni przy ul. Wyszyńskiego. - Zdaniem kontrolerów popełnione zostały błędy w zakresie stosowania dyrektywy UE dotyczącej zamówień publicznych – podaje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego do którego wyniki audytu dotarły. To właśnie z zarządzanych przez Urząd Marszałkowski środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, dofinansowywana jest budowa pływalni przy Wyszyńskiego w Łomży, i to on ma wymierzyć karę Łomży. W rachubę wchodzi – według nieoficjalnych informacji – kara nawet rzędu 1,7 mln zł.