Na co zwrócić uwagę przy wyborze dentysty
Po pewnym czasie każdego z nas w końcu dopada ból zębów, w takim przypadku zaczynamy myśleć nad wybraniem się do dentysty. Tutaj jednak pojawia się dylemat - jakiego specjalistę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Zwrócenie się do dentysty jest istotne, ale także warto dbać swoje uzębienie systematycznie w domu, aby zapobiegać częstym wizytom.
Łomżyńska kardiologia wśród wiodących w regionie
Szpital Wojewódzki w Łomży jako drugi w województwie ośrodek świadczy tomografię naczyń krwionośnych OCT i jako pierwszy wprowadza Litotrypsję, czyli kruszenie złogów w naczyniach wieńcowych. Pozwala to łomżyńskim kardiologom stosować nowoczesne metody w leczeniu choroby wieńcowej.
Odwodnienie - gdy organizm traci więcej płynów, niż przyjmuje
Sikamy, pocimy się, oddychamy, defekujemy – w ten sposób każdego dnia tracimy około 2,5 l wody. W upały jeszcze szybciej niż w chłodne dni. Jeśli odpowiednio nie będziemy uzupełniać płynów, narażamy się na poważne komplikacje. Dowiedz się, kto najczęściej się odwadnia i co zrobić, by do tego nie doszło, a także dlaczego w upały warto się ważyć, jeśli ma się problemy z sercem.
Nowotwory skóry to kwestia substancji chemicznych, a nie słońca?
Ekspozycja na słońce nie jest rakotwórcza, a nowotwory skóry zaczęły pojawiać się dopiero w połowie XX wieku, równocześnie z pojawieniem się kremów z filtrem – takie twierdzenia to po prostu bzdury i niebezpieczne mity. Skórę najlepiej przez cały rok smarować kremem z filtrem, a w czasie dużego nasłonecznienia - obowiązkowo kilkakrotnie, i to takim z bardzo wysokim SPF.
Ashwagandha i zdrowie serca. Jak adaptogen korzystnie wpływa na układ krążenia?
Choć zwykło się mówić, że to nowotwory zbierają największe śmiertelne żniwa, to w krajach zachodnich najwięcej osób umiera z powodu chorób układu krążenia. Stanowią one konsekwencje niewłaściwej diety, niedostatecznej aktywności fizycznej, stosowania używek i nadmiernego stresu. Człowiek może zrobić wiele, aby uniknąć miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Kluczową rolę odgrywa zmiana stylu życia. Zdrowiu służy zastąpienie tłuszczów nasyconych i trans ich zdrowszymi odpowiednikami. Podobnie działa regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz przyswojenie technik relaksacyjnych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się też ashwagandha. Jak wpływa na układ krążenia?
Kolejka po 50 osób do zbadania znamienia. Czerniak...?
Lato, słońce i wakacje to okazja do pomyślenia o zdrowiu skóry, narażanej na promieniowanie UV. Mobilny gabinet Akademii Czerniaka oraz Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma” z Warszawy stał cały czwartek od godziny 10. do 18. na Starym Rynku w Łomży. Przed busem cierpliwie, równolegle do Giełczyńskiej, czekała kolejka 30, 40 albo i 50 osób, które chciały poddać się przeglądowi dermatoskopowemu skóry u doktor Anny Tchórzewskiej z Białostockiego Centrum Onkologii. Pani Maria po... 3 godzinach w kolejce i 5 minutach badania odetchnęła z ulgą.
Internista czy lekarz rodzinny - do kogo udać się w nagłym przypadku?
Internista czy lekarz rodzinny? To częsty dylemat, gdy potrzebujemy pomocy medycznej i planujemy umówić się ze specjalistą. Sytuacji nie ułatwia fakt, że obie nazwy często w nieprawidłowy sposób stosowane są zamiennie. Do kogo udać się w nagłym przypadku?
Przebarwienia na skórze latem — jak się ich pozbyć?
Piękna i zdrowa skóra to sposób na dobre samopoczucie. Odpowiednia pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu jej fotostarzeniu, czy pojawianiu się nieestetycznie wyglądających przebarwień. Są one często powodem nierównego kolorytu skóry. Czy istnieją sposoby radzenia sobie z przebarwieniami latem? Które zabiegi medycyny estetycznej można wykonywać o tej porze roku?
Rola morfologii krwi w monitorowaniu leczenia i ocenie stanu zdrowia
Morfologia to podstawowe badanie krwi, które powinno być przeprowadzane raz do roku. Czasem jednak zaleca się, aby było ono wykonywane częściej – zazwyczaj u osób szczególnie narażonych na pewne choroby, a także będących w trakcie określonych kuracji. Dowiedz się, jaką rolę może odgrywać morfologia w śledzeniu efektów leczenia oraz ocenie stanu zdrowia.
Jakie są najczęstsze choroby przyzębia i jakie są ich objawy i sposoby leczenia?
Choroby przyzębia są niebezpieczne zarówno dla jamy ustnej, jak i całego organizmu. Dotykają znaczną część społeczeństwa, bezpośrednio wpływając na zdrowie. Diagnozowane są i leczone przez specjalistę — periodontologa w trakcie konsultacji lekarskiej.
Witaminy i mikroelementy nie wystarczą, by unormować nadciśnienie
Wiele osób, gdy zaczyna mieć kłopoty z ciśnieniem sięga po reklamowane leki bez recepty lub suplementy. To błąd! Nie powinno się ich brać na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, bo można sobie zaszkodzić, wiele z nich wchodzi bowiem w interakcje z lekami lub zmienia ich działanie.
Pielęgniarki nie podpisały porozumienia z dyrektorem
- Nie wyraziłyśmy zgody na projekt porozumienia, dotyczący wzrostu naszych wynagrodzeń od 1. lipca 2023 r., przekazany przez Pana Jarosława Pokoleńczuka, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – informuje Katarzyna Jarocka, przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W łomżyńskim szpitalu spośród zatrudnionych tam około 450 pielęgniarek i położnych około 330 pracowników należy do OZZ PiP.
Ruszają szczepienia przeciw HPV
Od dziś, 1 czerwca, można bezpłatnie zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat przeciw HPV. Wirus ten odpowiada za wszystkie zachorowania raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.
Kilkanaście lub więcej papierosów wypala po diagnozie 46% pacjentów onkologicznych i 61% pacjentów kardiologicznych - alarmujące wyniki badań
W ciągu trzech ostatnich lat odsetek Polaków deklarujących palenie papierosów zaczął niepokojąco rosnąć i wynosi obecnie prawie 29% (dane PAN z 2023 r.), według danych Eurobarometru - 26%. Wśród nich są pacjenci - osoby które już zachorowały, a kontynuacja palenia może nie tylko dalej szkodzić ich zdrowiu, ale także zaprzepaścić efekty leczenia i zwiększyć liczbę powikłań. Wielu z nich podejmuje próby rzucenia palenia, jednak bez efektu, brakuje bowiem systemowego wsparcia w walce z uzależnieniem od tytoniu.
Kolejka centralna w szpitalu czynna od 7. do 14. 35
„Obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczek” obowiązuje, ale na papierze z podpisem dyrektora Jarosława Pokoleńczuka. Kartka wisi za szybą Rejestracji Centralnej na parterze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, lecz praktycznie nikt nakazu nie przestrzega. We wtorek między godziną 10.30 a 12. jeden barczysty pacjent miał maseczkę antycovidową, a czasami ktoś z personelu nosił zasłaniacz na brodzie. W holu wejściowym kręciły się tłumy ludzi, chcących zapisać się do poradni.
Guzek w piersi to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy
W Centrum Katolickim przez 3 godziny odbywało się spotkanie łomżyńskich Amazonek. W piątek kobiety doświadczone przez los złowrogą diagnozą: nowotwór spotkały się w radosnych nastrojach i różowych strojach, ażeby z optymizmem zaapelować do innych kobiet i dziewcząt o samobadanie piersi. - Jeżeli wcześniej same wykryjemy jakiekolwiek zmiany, to należy jak najszybciej udać się do lekarza, który skieruje nas do odpowiednich specjalistów – radzi Danuta Tetkowska, 66-latka z Łomży, którą nowotwór zaatakował w ciągu 28 lat trzykrotnie. Miała 3 operacje i cieszy się życiem.
Więcej lokalnych produktów – dietetycy postulują spolszczenie diety śródziemnomorskiej
Najistotniejsze w modelu diety śródziemnomorskiej są produkty, które pochodzą z lokalnego rynku, wśród nich sezonowe warzywa i owoce. One są podstawą odżywiania, ponieważ występują w uprawach na tym terenie.
Kiedy używać toniku do twarzy?
Tonik do twarzy jest często pomijanym, lecz niezwykle istotnym krokiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Pełni on wiele funkcji, takich jak przywracanie pH skórze, oczyszczanie z pozostałości po mydle czy zanieczyszczeniach oraz przygotowywanie skóry do dalszych etapów pielęgnacji. Wśród wielu dostępnych opcji Pharmaceris T Puri-Sebotonique to tonik, który został specjalnie opracowany dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Pozwól nam przyjrzeć się, kiedy i jak najlepiej stosować ten produkt.
Jaskra a styl życia – jak wpływać na zdrowie swoich oczu?
Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu. Często bywa określana mianem cichej złodziejki wzroku, ze względu na to, że początkowo nie powoduje żadnych objawów. Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat tego podstępnego schorzenia oraz tego, jaki styl życia zmniejsza prawdopodobieństwo jego wystąpienia.
Jak działa implant antykoncepcyjny ?
Prawdopodobnie dobrze znasz pigułkę i jej działanie - ale długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne (LARC), w tym implant antykoncepcyjny, nie wymagają codziennego sprawdzania na liście rzeczy do zrobienia.