Karen Edwards w Łomży
Amerykańska wokalistka i pianistka Karen Edwards wystąpiła w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Z towarzyszeniem znakomitych jazzmanów Marcina Wądołowskiego, Piotra Lemańczyka i Adama Czerwińskiego wykonała program złożony z jazzowych standardów oraz popowych i rockowych evergreenów. Sięgnęła też do skarbnicy amerykańskiego country, a trwający ponad półtorej godziny koncert zwieńczyły aż trzy bisy.
Marek Hłasko w Hali Kultury przypomniany
„Marek Hłasko – następny do raju” to nowa wystawa prezentowana w Hali Kultury. Przypomina postać i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, scenarzysty i jednocześnie outsidera, zmarłego w wieku 35 lat. Została przygotowana z okazji 90 rocznicy urodzin pisarza, w ustanowionym przez Sejm Roku Marka Hłaski. Otwarcie wystawy dopełniła projekcja filmu „Baza ludzi umarłych”, będącego adaptacją książki Hłaski.
Blues, jazz, klasyka i nie tylko na weekend
Połowa września zapowiada się w Łomży koncertowo. W Hali Kultury odbędzie się doroczny Polski Dzień Bluesa, z udziałem polskich i zagranicznych artystów. Na Sadowej zaśpiewa Karen Edwards, z towarzyszeniem wyśmienitego tria Adama Czerwińskiego. Odbędą się też kolejne koncerty w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a w pubie „Pod ratuszem” dzień po dniu dwa rockowe koncerty.
Podwójne preludium do jubileuszu w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę ceramiki artystycznej „Preludium do jubileuszu” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Północno-Mazowieckiego. To wstęp do przyszłorocznych obchodów 50 rocznicy utworzenia Biura Wystaw Artystycznych, które z czasem zostało przekształcone w Galerię Sztuki Współczesnej oraz 45-lecia pracy twórczej Marity Benke-Gajdy. Artystka przygotowała na 50-lecie galerii 50 ceramicznych figurek, a do tego pięć wykonanych specjalnie, które podarowała do zbiorów galerii. Obok prac cenionej krakowskiej artystki na wystawie można również oglądać ceramikę wykonaną przez członków Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, również świętującego jubileusz istnienia.
Śpiewaczka operowa i rockman razem na scenie w Łomży
Dwoje zdolnych artystów, od dziecka związanych z Łomżą, po raz pierwszy spotkało się na jednej scenie w Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego. Na sobotni eklektyczny koncert przybyło około 400 słuchaczek i słuchaczy, ażeby móc podziwiać śpiewaczkę operową Małgorzatę Trojanowską i rockmana Adama Kalinowskiego. Kiedy wspólnie zaśpiewali pierwszy raz w życiu przebój z operetki F. Lehara „Usta milczą, dusza śpiewa, kochaj mnie” - oczarowana była zarówno publiczność, jak i sopranistka z tenorem, którego może nie powstydziłby się Jan Kiepura lub nawet Jacek Szymański. - Nikt mnie dotąd tak nie uwiódł – chwaliła partnera w duecie śpiewaczka, która setki razy wykonywała szlagier z „Wesołej wdówki” z głosami klasycznymi, a nigdy - z rockowym.
Koncert na 85 rocznicę zniszczenia łomżyńskiej synagogi
Zniszczenie łomżyńskiej synagogi na początku II wojny światowej upamiętniono koncertem „Pejzaż miejski z Wielką Synagogą”. W Hali Kultury wystąpili: pomysłodawca całego przedsięwzięcia Dariusz Wójcik, Szaweł Lipski Klezmer Quartet i Jacek Szymański. Gościnnie w jednym utworze zaprezentował się chór łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego.
„Narodowe Czytanie“ w Hali Kultury
Czytanie i literaturę promowano w sobotę w Łomży podczas 13 edycji „Narodowego Czytania“. W Hali Kultury fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego czytali posłanka, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, dyrektorzy miejskich placówek kultury, młodzież, seniorzy oraz wiele innych osób. Muzyczne podkłady przygotował pianista i kompozytor Bogdan Szczepański, film z fragmentem „Kordiana” bibliotekarze, a finałem imprezy był poetycki recital Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Grzegorza Sekmistrza.
Arkady Przemysława Karwowskiego
Wystawę poświęconą pamięci Przemysława Karwowskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. Jej inicjatorem był Andrzej Kalina, który zaprosił do udziału siedmioro innych artystów, którzy dzięki Przemysławowi Karwowskiemu gościli w Łomży i nierzadko byli jego przyjaciółmi. Nie zabrakło też prac Przemysława Karwowskiego. - Przemek na zawsze zostanie w naszej pamięci, a ta wystawa to takie artystyczne światełko, żeby o nim pamiętać - podkreśla Andrzej Kalina.
Imprezowy początek września
Wystawa upamiętniająca Przemysława Karwowskiego. Narodowe Czytanie z „Kordianem” w roli głównej. Kolejne koncerty w ramach festiwalu Sacrum et Musica. Kino plenerowe w parku papieskim. A do tego emocje sportowe, ponieważ ŁKS Łomża będzie walczyć o odzyskanie pozycji lidera z zajmującą pierwsze miejsce Unią Skierniewice. Wystaw nie zabraknie również w przyszłym tygodniu: przypominającą Marka Hłaskę w Hali Kultury oraz podwójnie jubileuszowej w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Dwa „Muzyczne Orły” dla Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Tym razem łomżyńska orkiestra zdobyła aż dwie statuetki. Pierwszą w kategorii Płyta fonograficzna za CD „Polish Impressions”, kolejną w kategorii Wydarzenie muzyczne, za które konkursowa kapituła uznała integracyjne koncerty, realizowane w przedsięwzięciu grantowym „Filharmonia dostępna”.
Dwie wystawy w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich
Wystawę plenerową X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2023 w Jastrzębiu-Zdroju można już oglądać na ogrodzeniu Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – To nas bardzo rajcuje, kiedy te zdjęcia „chodzą” po kraju i docierają do kolejnych odbiorców! – podkreśla współorganizator festiwalu i ceniony fotograf Witold Englender. W Centrum Kultury jest też dostępna jeszcze jedna wystawa, „Obok nas” Jerzego Chaberka – nietypowa o tyle, że niektóre fotografie będą po jakimś czasie zdejmowane i zastępowane innymi.
Koncerty, festyny i plenerowa wystawa na weekend
Ostatni weekend wakacji upłynie pod znakiem bardzo różnorodnych imprez. Trwa jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W Giełczynie odbędzie się rodzinny festyn i VIII Charytatywny Bieg z Butelką Mleka. Liderujący I grupie III ligi ŁKS Łomża zagra na wyjeździe z siódmym GKS-em Bełchatów, a klub organizuje wyjazd dla kibiców na to spotkanie. Zostanie też otwarta plenerowa wystawa fotografii przy Centrum Kultury na Sadowej.
Inauguracja jubileuszowego festiwalu Sacrum et Musica
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zainaugurowała jubileuszowy, XX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Solistami owacyjnie przyjętego przez publiczność koncertu byli sopranistka Małgorzata Trojanowska, skrzypaczka Izabela Bławat-Leofreddi i ukraiński tenor Nazar Tatsyshyn. Festiwal potrwa aż do połowy października, obejmując jeszcze 16 koncertów na terenie trzech województw.
Od płytowej giełdy do plenerowego kina
Przedostatni weekend wakacji obfituje w rozliczne wydarzenia. Są wśród nich i takie kilkudniowe, jak giełda płytowa w Galerii Veneda i „Weekend z Teatrem” Teatru Lalki i Aktora, ale też jednorazowe, jak jarmark „Zasmakuj w Łomży” oraz przejazdy po Łomży zabytkowym autobusem. W kilku miejscowościach odbędą się dożynki i inne imprezy, a w Drozdowie warsztaty i koncert flamenco. Muzycznym wydarzeniem weekendu będzie uroczysta inauguracja jubileuszowego, XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej, a jego finałem seans kina plenerowego na Starym Rynku.
Niedziela na świętego Rocha w Nowogrodzie koło Łomży
Msza święta o godzinie 10. rozpoczyna festyn „Niedziela świętego Rocha” w Muzeum - Skansenie Kurpiowskim imienia Adama Chętnika (1885 Nowogród – 1967 Warszawa) w Nowogrodzie. Gwiazda wieczoru to folkowa Kapela ze Wsi Warszawa.
Wydarzenia długiego weekendu
Trwają łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego, zwieńczone jutro familijnym piknikiem militarnym „Wojsko na swojsko”. Dzisiaj rozpoczyna się, i potrwa aż do niedzieli, The X Festival 2024 Fort II w Piątnicy. Wiele imprez odbędzie się w niedzielę, w tym seans kina plenerowego, kolejna edycja rozgrywek o Puchar Miejskiej Ligi Piłki Nożnej MOSiR Łomża oraz festyn „Niedziela świętego Rocha” w nowogrodzkim skansenie. W kolejnych dniach Hala Kultury zaprasza zaś na codzienne, bajkowe poranki dla dzieci.
Jazzowy finał Café Kultura 2024
Koncert Martyny Sabak zakończył tegoroczną odsłonę Café Kultura. Wokalistka zaprezentowała autorski materiał z debiutanckiego albumu „Byłam jestem będę” i nieźle rozruszała zmarzniętą publiczność. W sobotę ta sama sztuka udała się Justynie Bacz, śpiewającej francuskie przeboje. Nie jest to w żadnym razie koniec muzycznych atrakcji na Starym Rynku, bowiem MDK-DŚT rusza z kolejnym koncertowym cyklem, zatytułowanym „Scena młodych”.
Łomżyńscy artyści podążają śladami kamienia
Wydarzeniem inauguracji i drugiego weekendu tegorocznej odsłony Café Kultura było otwarcie w Galerii Pod Arkadami poplenerowej wystawy fotograficznej „Śladami kamienia”. Jerzy Chaberek, Adam Czarniewicz, Kaja Kozon i Ewa Skłodowska zaprezentowali nieoczywiste i bardzo różnorodne efekty swej pracy w rozmaitych miejscach, między innymi w Łomży, Nowogrodzie, Jedwabnem, Radziłowie i Drozdowie. Finałem był koncert „The Greatest Jazz Legends” tria Imienowski Jazz Set, wykonującego jazzowe standardy w instrumentalnych wersjach.
Festyn kultury średniowiecznej, Café Kultura i mecz ŁKS-u wydarzeniami weekendu
Niedzielny „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”. Trzydniowa odsłona Café Kultura z wystawą łomżyńskich fotografów i koncertami: dwoma jazzowymi i piosenki francuskiej. Mecz Łomżyńskiego Klubu Sportowego, który podejmie na swym stadionie MKS Świt Nowy Dwór Mazowiecki. To tylko niektóre wydarzenia nadchodzącego weekendu, a w kolejnym tygodniu też nie zabraknie atrakcji. Choćby imprez w ramach cyklu „Scena młodych” oraz łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego, zorganizowanych w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej podczas wojny 1920 roku i kluczowej dla niej, wcześniejszej obrony Łomży.
Drugi tydzień Café Kultura przed nami
Nie umilkły jeszcze echa świetnego koncertu Michaela Lonstara, który zachwycił nie tylko zwolenników country, a MDK-DŚT ma już w zanadrzu kolejne niespodzianki. W piątek w ramach cyklu Café Kultura jazzowe standardy zagra instrumentalnie Imienowski Jazz Set. Następnego dnia francuskie przeboje zaśpiewa Justyna Bacz. W niedzielę trio Martyny Sabak zaprezentuje program „Jazz w piosence”. Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru będzie otwarcie poplenerowej wystawy fotograficznej „Śladami kamienia” Jerzego Chaberka, Adama Czarniewicza, Kai Kozon i Ewy Skłodowskiej. Równie ciekawie zapowiada się w plenerowym ogródku Galerii Pod Arkadami następny tydzień, dzięki wydarzeniom w ramach „Sceny młodych”.