30 pijanych kierowców zatrzymali podlascy policjanci.
Na podlaskich drogach rozpoczęła się akcja POMIAR. Policjanci z drogówki sprawdzają trzeźwość kierowców wracających ze świąt. Mimo apeli i ostrzeżeń policji Podlasianie nadal wsiadają za kierownicę po rodzinnych imprezach zakrapianych alkoholem. Tylko dziś policjanci zatrzymali 30 pijanych kierowców. Funkcjonariusze ostrzegają, że dla pijanych kierowców nie będzie pobłażania. Za jazdę po pijanemu można trafić do więzienia nawet na 2 lata.
Utonęła w samochodzie
18-letnia dziewczyna utopiła się w samochodzie w miejscowościn Wólka w gminie Szczuczyn. Jechała jako pasażerka wraz z 20-letnim mężczyzną. Jak mówi oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Białymstoku z powodu zbyt dużej prędkości samochód - spadł z drogi i wpadł do rzeki. Strażacy na miejscu zastali w wodzie samochód przewrócony na dach a w środku uwięzione dwie osoby.
Deszczowy kwiecień na Podlasiu
Po ostatnich intensywnych opadach deszczu podniósł się poziom Narwi w rejonie Łomży. Zaniepokojeni są mieszkańcy kilkunastu miejscowości między Wizną a Nowogrodem, gdzie poziom rzeki podniósł się od wczoraj o kilka centymetrów. Specjaliści jednak uspokajają - dotychczas nigdzie nie są przekroczone stany alarmowe.
Dwaj mieszkańcy wsi Kupiski Nowe pod Łomżą pokłócili się o bociana
Krzysztof K. wybudował na swojej posesji specjalną platformę, na której już pięć lat temu bociek wybudował sobie gniazdo. Od tamtej pory co roku spędza w nim całe lato. Tymczasem Jan C. twierdzi, że bocian płoszy jego rasowe stado gołębi. W ubiegłym roku z tego tytułu poniósł straty siegające 800 złotych. Dlatego wczoraj obok gniazda, ale jeszcze na własnej posesji ustawił wielometrową tyczkę, z przyczepioną do niej foliową torbą, która okazała się skutecznym postrachem dla bociana.
Coraz więcej czytelni internetowych na Podlasiu.
Jeszcze przez 3 dni gminy województwa podlaskiego mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na czytelnie internetowe. Są to miejsca z bezpłatnym dostępem do Internetu. Wszystko w ramach drugiej części realizowanego projektu pod nazwą Ikonka. Większość gmin już zgłosiła chęć posiadania lub rozbudowania istniejących czytelni internetowych. Do tej pory na liście jest 98 gmin. Rekordzistami w regionie są gminy Jedwabne, Przytuły i Szczuczyn gdzie zgłoszono zapotrzebowanie na prawie 80 komputerów.
Najpiękniejsza kurpiowska palma powstała we wsi Lipniki.
Palma Marioli Nosek ze wsi Lipniki zwyciężyła w 35-tym konkursie na najpiękniejszą wielkanocną Palmę Kurpiowską, który w Niedzielę Palmową odbył się w Łysych. W tegorocznym konkursie wzięły udział 54 palmy. Wszystkie niesiono w tradycyjnej procesji ulicami Łysych.
53 palmy oceniano w konkursie na palmę kurpiowską w Łysych.
Wicie palm do których elementy zdobnicze gromadzono już na początku wielkiego postu to jedne z najbardziej znanych kurpiowskich tradycji. Tylko w Karpatach i na Kurpiach przetrwał zwyczaj robienia długich palm do zdobienia kościołów. Tradycyjnie miały one od dwóch do sześciu metrów ostatnio bywają jeszcze dłuższe. W tym roku była nawet palma kilkunastometrowa i to w barwach UE.
Lekarze i pielegniarka z Zambrowa odpowiedzą przed sądem za pozostawienie chusty chirurgicznej
Do 5 maja przerwał sąd ostrołęcki rozprawę w sprawie chusty opatrunkowej znalezionej w brzuchu pacjenta podczas operacji. Oskarżeni o jej pozostawienie to dwaj chirurdzy z Zambrowa i pielegniarka asystująca podczas operacji. To własnie ze względu na nich sprawy nie chciał prowadzić sąd zambrowski. Chusta została wyjęta z brzucha pacjenta podczas operacji w szpitalu w Łomży na poczatku ubiegłego roku.
Polacy na Ukrainie otrzymali kombajn od łomżyńskiego oddziału Wspólnoty Polskiej
Kombajn przekazano Polakom zamieszkałym w okolicach Nowogradu Wołyńskiego. Ludność okolicznych siół to przede wszystkim pracownicy byłych PGRów, którzy po ich likwidacji dostali kilkuhektarowe działki rolne, nie posiadają jednak żadnych maszyn. Większość z nich, 70-80%, przyznaje się do polskiego pochodzenia.
Łomżyńska prokuratura najlepsza w swojej grupie
Łomżyńska Prokuratura Okręgowa zajęła pierwsze miejsce w Polsce w grupie prokuratur małych, w klasyfikacji sporządzonej przez Prokuraturę Krajową. Praca wszystkich 44 jednostek podzielonych na trzy grupy: duże, średnie i małe, była oceniana wg 22 takich samych kryteriów. Pod uwagę brane były zarówno szybkość pracy i jej skuteczność, jak i wprowadzanie innowacji i różnorodność działań.
Nielegalnie posiadał broń, kłusował i straszył rodzinę
Rolnikowi spod Wizny grozi 8 lat więzienia. Do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi 54-letniemu rolnikowi z gminy Wizna, u którego na strychu policjanci znaleźli przedmiot przypominający rakietę. Szybko wyjaśniło się, że była to tzw. flara czyli pocisk używany przez wojsko do oświetlania terenu, jednak prokuratura rozpoczęła dochodzenie.