Noc Muzeów 2018 za nami
W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można było wybierać spośród 50 wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze. Jak co roku, widzowie tłumnie odwiedzili także nasze muzeum. Ci, którzy nie zdołali zapoznać się z całą ofertą mają jeszcze okazję by to nadrobić. W muzeum są dostępne wystawy stałe, ale także wyjątkowa ekspozycja czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” czynna do października 2018 roku. Znajdują się na niej różnorodne eksponaty, które ilustrują historię Łomży i przedstawiają sylwetki osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju miasta. Wśród nich jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której reprint właśnie się ukazał. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Długa 13) zaprasza przez najbliższy miesiąc na wystawę malarstwa na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak oraz wystawę fotografii, malarstwa i grafiki Grzegorza Gwizdona.
Na jedwabiu, papierze i płótnie.
W czasie Nocy Muzeów Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na kolejne w tym roku wystawy twórców związanych z naszym miastem. 19 maja 2018 roku, o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy eco print (druk ekologiczny) na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury” oraz ekspozycji grafiki, malarstwa i fotografii Grzegorza Gwizdona „Łomża bliska sercu”. Obie wystawy będą czynne do 17 czerwca 2018
6 wieków Miasta
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.
"Sekrety Łomży i Ostrołęki"
Na początku maja 2018 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim odbyła się promocja publikacji Doroty Sokołowskiej i Grzegorza Maculewicza "Sekrety Łomży i Ostrołęki", wydanej przez Księży Młyn z Łodzi. Wydawnictwo to specjalizuje się w książkach opisujących historię i współczesność różnych regionów Polski, m.in. wypuszcza serię „Sekrety”, w której ukazało się już 28 pozycji. Najnowsza lektura odkrywa tajemnice i przynosi mało znane fakty oraz ciekawostki dotyczące niezwykłych postaci (Bolesław Leśmian, Franc Fiszer), wydarzeń (kradzież bursztynów z łomżyńskiego muzeum, powódź w Ostrołęce) i miejsc (Twierdza Łomża) oraz obiektów związanych z niedawną historią Łomży i Ostrołęki. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ pani Danuty Waśko – jednej z bohaterek "Sekretów" – która zagrała na historycznym akordeonie przed laty podarowanym 33 Pułkowi Piechoty przez Józefa Piłsudskiego. Więcej o książce można znaleźć na www.facebok/ksiezymlyn.
Informacja Muzeum Północno-Mazowieckie
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży poszukuje pracownika do działu sztuki i rzemiosła w Muzeum w Łomży. Preferowane wykształcenie : historyk sztuki, muzealnik, historyk z przygotowaniem i zainteresowaniami dotyczącymi rzemiosła artystycznego. CV wraz z pismem motywacyjnym prosimy składać w sekretariacie Muzeum Łomża ul. Dworna 22c lub pocztą elektroniczną adres: mpm22@ o2.pl do 20 maja 2018 roku. (telefon do kontaktu 86 216 64 87)
Łomża sprzed wieków – zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży
W muzeum trwają lekcje dla uczniów poświęcone przeszłości naszego miasta. Ich tematy dotyczą jelenia z łomżyńskiego herbu, księcia mazowieckiego Janusza I, Łomży jako miasta książąt mazowieckich i lokacji Łomży na prawie chełmińskim. Do wyboru jest kilka wariantów tej samej lekcji w zależności od wieku, preferencji i oczekiwań odbiorców. Wyjątkową atrakcją jest interaktywna mapa, na której uczestnicy spotkań budują miasto średniowieczne z uwzględnieniem jego położenia, architektury i mieszkańców. Dla starszych uczniów zostały przygotowane ciekawe zajęcia z prezentacją multimedialną i edukacyjną kartą pracy. Odbywają się one w sali edukacyjnej i na ekspozycji stałej „Łomża. Wędrówka przez wieki”. Do każdej lekcji opracowano pomoce edukacyjne, dzięki którym zostanie pokazany rozdział lokalnej historii dokumentujący czas potęgi miasta. Karty pracy, które uczniowie zabiorą ze sobą, stanowią zbiór najważniejszych informacji i historycznych faktów dotyczących średniowiecznej Łomży.
Dwa malarskie światy
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w środę, 11 kwietnia 2018 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa "Résumé" Romana Borawskiego i "Bardziej w, czy poza" Olgi Borawskiej, jego córki.
Z historii Łomży – warsztaty dla uczniów
W związku ze zbliżającą się rocznicą 600-lecia nadania Łomży praw miejskich serdecznie zapraszamy do Muzeum na ciekawe zajęcia z historii naszego miasta. Przygotowaliśmy wyjątkowe lekcje – dla młodszych uczniów: „Jeleń z łomżyńskiego herbu”, „Książę Mazowiecki Janusz I – dobroczyńca Łomży”, „Łomża – Miasto Książąt Mazowieckich”, natomiast dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej: „Lokacja Łomży na prawie chełmińskim”. Muzealną ideę objął swoim patronatem Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski. Biorąc pod uwagę oczekiwania nauczycieli i uczniów mamy do wyboru kilka wariantów tej samej lekcji w zależności od wieku, preferencji i oczekiwań odbiorców.
„Ballada łomżyńska” na jubileusz Muzeum
W Muzeum Północno-Mazowieckim do końca kwietnia 2018 roku trwa wystawa jubileuszowa „Ocalone od niepamięci”. Tworzy ją kilkaset zabytkowych obiektów pochodzących ze zbiorów muzeum i jego oddziałów. Są tu stare meble, lampy naftowe i drobne przedmioty codziennego użytku, plakaty z wystaw muzealnych, numizmaty współczesne i z odległych epok, fragmenty naczyń, biżuterii i innych obiektów wydobyte w czasie wykopalisk archeologicznych, prowadzonych przy przebudowie trasy S8, dawne grafiki i współczesne obrazy oraz ceramika stołowa i dekoracyjna z wytwórni we Włocławku i Kole, a także rzeźby ludowe i tkaniny oraz... miedziane rondle i rybackie sieci.
Lekcja projektowania plakatu
Członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży odwiedzili w środowe południe 24 stycznia 2018 roku Galerię Sztuki Współczesnej. Młodzi pasjonaci turystyki okazali się także miłośnikami sztuki. Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę malarstwa Profesora Andrzeja Strumiłły, a następnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych z projektowania plakatu. Powstały bardzo ciekawe autorskie prace, w których dzieci odwołały się do twórczości Mistrza z Maćkowej Rudy, jego upodobań kolorystycznych i zamiłowania do kaligrafii. Zachęcamy inne zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do pójścia w ślady uczniów „siódemki”
Studniówkowa prezentacja prac uczniów Liceum Plastycznego w Łomży
Wernisaż prac uczniów klas maturalnych w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży poprzedził w sobotę 20 stycznia zorganizowaną tego samego dnia studniówkę uczniów Liceum Plastycznego w Łomży. W tym roku do matury przystąpią klasy, których wychowawcami są panie Katarzyna Swoińska i Edyta Ejsmont. Wystawione przez uczniów prace jak zawsze prezentują wysoki poziom artystyczny i można je oglądać do 20 lutego 2017 r.
Andrzej Strumiłło - obrazy i słowa
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zapraszają 20 stycznia 2018 roku (sobota) o godzinie 12.00 do siedziby Galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy malarstwa Profesora Andrzeja Strumiłły połączone z promocją albumu autorstwa artysty pt. „Dom”, wydanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”. Obrazy na wystawie pochodzą ze zbiorów Autora oraz Stowarzyszenia "Stopka. Ekspozycja czynna do 27 lutego 2018 roku.
„W porywie i ascezie” – wystawa poplenerowa
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”zapraszają 14 grudnia 2017 roku (czwartek) o godzinie 16.00 do sal galerii, przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy „W porywie i ascezie”, będącej plonem Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, zorganizowanego przez „Stopkę” w Augustowie, na przełomie czerwca i lipca 2017 roku. Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Partner wydarzenia: Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”. Mecenat: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy.