Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

21. Wirująca Strefa

mm pon, 20 czerwca 2022 09:19

Tancerze z Polski i zagranicy rywalizowali w miniony weekend w kolejnej edycji Wirującej Strefy. Ta parkiecie w Hali Kultury można było oglądać przedstawicieli Hip Hop-u, Dance, House Dance, All Styles, Wacking, Popping oraz Break dance-u.

Kultura kurpiowska tradycyjnie i na jazzowo

mm nie, 19 czerwca 2022 22:28

W pięknej scenerii Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie odbyły się 29. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. „Tu jest miejsce kurpiowskiej kultury, sztuki i mocy” mówił ze sceny Juliusz Jakimowicz, dyrektor przejętej przez województwo podlaskie instytucji kultury kurpiowskiej.

Koncertowy finał Dni Łomży

mm nie, 19 czerwca 2022 13:16

Trwająca ponad sześć godzin impreza na muszli przy ulicy Zjazd zakończyła tegoroczne obchody Dni Łomży. Jej gwiazdami byli Fisz Emade Tworzywo i ulubieńcy młodszej publiczności Shanguy, na scenie nie zabrakło też reprezentantów lokalnej sceny muzycznej. Były też niespodzianki, jak występ dawno w Łomży nie słyszanego Dawida Litwińskiego czy wykonanie przez wokalistkę Shanguy Shady Cherkaoui piosenki po polsku, ale frekwencja była zaskakująco niska.

Warszawianka z Łomży przez Katarzynę Drogę przypomniana

mm pt, 17 czerwca 2022 08:52

Hanka Bielicka została bohaterką kolejnej książki. „Dziunia, ale dama” to biograficzna powieść autorstwa Katarzyny Drogi, wcześniej przybliżającej losy innych nietuzinkowych kobiet, Hanki Ordonówny i Aleksandry Piłsudskiej. – Hanka Bielicka wypłynęła naturalnie, jako poniekąd moja krajanka – mówi Katarzyna Droga. – Wydawnictwo Znak ustawiło mnie sobie jako pisarkę od silnych osobowości kobiecych i ja z przyjemnością tę misję spełniam. Ale kiedy napisałam o Szczerbińskiej, ktoś, chyba nawet z rodziny, powiedział: „a Hanka Bielicka? Przecież ona jest z Łomży”. A ja mieszkam 30 kilometrów dalej, stąd zajęłam się Hanką i była to bardzo przyjemna przygoda. Jej kolejnym etapem było dla pisarki spotkanie autorskie w Łomży, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Młode talenty gotowe na podbój świata

mm pt, 17 czerwca 2022 08:39

Skrzypaczka Inga Wawrzynkowska, sakshornista Dominik Góralczyk, akordeonista Paweł Jacak i wiolonczelista Dominik Gawarkiewicz zachwycili publiczność podczas wspólnego koncertu z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Pascuala Cabanesa Fabry. Troje z nich to niezwykle utalentowani uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, Dominik Gawarkiewicz jest już studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. – Dzisiaj grało mi się wspaniale i zostało to bardzo pozytywnie odebrane przez publiczność, co było dla mnie czym niesamowitym, a na sam koniec, jak wszyscy wyszliśmy, dostaliśmy owacje na stojąco, co nie zdarza się często i było dla nas przecudownym doświadczeniem! – mówi Inga Wawrzynkowska.

Maturzystki z "Plastyka" nagrodzone w Poznaniu

mm cz, 16 czerwca 2022 12:23

Karolina Jankowska zdobyła Grand Prix II Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Użytkowej za cykl 12 zdjęć "Something more" - opowiadający historie sportretowanych kobiet w nawiązaniu do sztuki kintsugi. Maja Szumkowska otrzymała I nagrodę II Biennale za cykl "Fungi", składający się ze zdjęć, obiektów i dźwięków.

Młodzieżowa orkiestra zagrała dla dzieci

mm śr, 15 czerwca 2022 11:17

Specjalny koncert dla najmłodszych przygotowali Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Stworzona z ich inicjatywy orkiestra oraz 9. wokalistów, zaprezentowali program złożony z filmowych przebojów Disneya, opracowanych przez dyrygentkę Otylię Czochańską. Hala Kultury wypełniła się po brzegi: dorośli słuchacze nie szczędzili młodym muzykom słów uznania, a tańczące, śpiewające oraz biorące udział w quizach i konkursach dzieci były zachwycone.

Dni Łomży z koncertami i nie tylko

mm śr, 15 czerwca 2022 08:30

Promocja książki o Hance Bielickiej. Średniowieczny jarmark z kramami i warsztatami rzemieślników. Koncerty różnych wykonawców, w tym Fisz Emade Tworzywo, rodzinnego zespołu braci Waglewskich i zachodniej gwiazdy Shanguy – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynających się w środę Dni Łomży. Tegoroczne obchody 604 rocznicy nadania praw miejskich potrwają w Łomży łącznie trzy dni, z kulminacją w sobotę 18 czerwca.

Wesoła pszczoła obdarowuje nie tylko miodem

mm wt, 14 czerwca 2022 17:50

Prawie 120. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w trzeciej edycji konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Zwyciężył 8-letni Gabriel Sawicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, a jury przyznało jeszcze 18 innych nagród i wyróżnień. – Chcemy tym konkursem zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczół w środowisku naturalnym, uświadomić istotę ochrony tych zwierząt, nie tylko ze względu na potrzebę pozyskiwania przez człowieka miodu – podkreśla pomysłodawczyni konkursu i pszczelarka Agnieszka Zielewicz.

Naukowcy przypomnieli Sofię Casanovę - Lutosławską

mm wt, 14 czerwca 2022 11:53

Sofia Casanova była poetką, pisarką i dziennikarką, którą naukowcy nazywają osobowością życia intelektualnego w Hiszpanii i Polsce. - Sofia Casanova była też żoną sławnego filozofa Wincentego Lutosławskiego, światowej sławy filozofa i jednego z dziedziców Drozdowa - mówi prof. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku. Filolodzy iberyści i poloniści dyskutują o twórczości Sofii na konferencji. Gościli w poniedziałek w Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

Grand Prix Walizki dla niemiecko-polskiej „Republiki marzeń”

mm pon, 13 czerwca 2022 07:11

Theater des Lachens z Niemiec zdobył Grand Prix 35 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To już trzecie łomżyńskie Grand Prix dla teatru z Frankfurtu nad Odrą. – Przyjechaliśmy tu z dobrym kawałkiem sztuki, ale jest to dla nas zaskoczenie i duże wyróżnienie, a do tego kontynuacja wspaniałej tradycji! – mówi Matylda Matuszak. Jubileuszowy festiwal stał na wysokim poziomie, a poza godnym uwagi nurtem konkursowym oferował też liczne spektakle plenerowe dla widzów w różnym wieku. – Tegoroczna edycja festiwalu była niezwykle udana! – podkreślał jego dyrektor Jarosław Antoniuk, dodając, że pogoda dopisała, a program był bardzo bogaty.

Teatralna sobota nie tylko dla dzieci

mm nie, 12 czerwca 2022 07:59

Aż pięć spektakli dla najmłodszych widzów znalazło się w programie trzeciego dnia jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. W plenerze dwukrotnie wystąpił Bence Sarkadi, którego marionetki i perfekcyjne umiejętności zachwyciły również starszych widzów oraz Clown Pinezka, potrafiący rozbawić do łez publiczność w każdym wieku. Łódzki Teatr Arlekin i Maribor Puppet Theatre ze Słowenii dały widzom do myślenia, pokazując „Wędrówkę Nabu” i „Pinokia”, a konkursową stawkę zamknął mroczny spektakl „The House of Bernarda Alba” irańskiego teatru Yase Tamam Company.

Eurydyka doby pandemii i konkursowe wydarzenia na Walizce

mm so, 11 czerwca 2022 11:11

Plenerowy spektakl „Eurydyka” poznańskiego Teatru Biuro Podróży zakończył drugi dzień 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej odbyły się cztery zróżnicowane przedstawienia konkursowe, a Clown Pinezka-Przemysław Grządziela rozbawił nie tylko dzieci podczas spektaklu na ulicy Długiej. Kolejny dzień festiwalu będzie dedykowany najmłodszym widzom, bowiem aż pięć z sześciu sobotnich spektakli jest przeznaczonych dla dzieci.

Wystawa Przemysława Karwowskiego i Walizki dzień pierwszy

mm pt, 10 czerwca 2022 09:52

Otwarcie wystawy „Czas darowany” Przemysława Karwowskiego było głównym wydarzeniem pierwszego dnia 35 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wybitny scenograf, i równie ceniony malarz, zaprezentował w Galerii Pod Arkadami teatralne lalki ze znanych spektakli i najnowsze obrazy, świętując równie piękny jak Teatr Lalki i Aktora oraz Walizka jubileusz, 35 lat pełnej sukcesów pracy w łomżyńskim teatrze. Finałowym akcentem pierwszego festiwalowego dnia był plenerowy spektakl włoskiego teatru Compagnia Degli Sbuffi.

Rozpoczął się jubileuszowy festiwal Walizka

mm cz, 09 czerwca 2022 13:31

Animowana miniatura rozpoczęła 35 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kopciuszek” włoskiego Zaches Teatro. Jubileuszowy festiwal potrwa cztery dni obejmując ponad 20 wydarzeń, w tym osiem spektakli plenerowych w różnych punktach miasta. – To święto teatru i kultury w naszym kraju, bo ten teatr jest artystycznie bardzo znany na całym świecie! – podkreślał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Koncertowy finał juwenaliów

mm pt, 03 czerwca 2022 08:58

Trwający ponad sześć godzin koncert zwieńczy tegoroczne juwenalia Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd wystąpią Rafał „Blvckbird” Gorela, Błażej Trzaska, Jorrgus i Funkasanki, a gwiazdą wieczoru będzie raper Kabe. Wcześniej przez pięć dni w ramach tygodnia kultury studenckiej odbywały się różne imprezy, w tym przygotowane przez społeczność ANSŁ wydarzenia dla najmłodszych oraz seniorów.

Wciąż można zgłaszać się do konkursu zespołów kurpiowskich

mm pt, 03 czerwca 2022 08:07

Już tylko do 6 czerwca można zgłaszać swój udział w konkursie 29. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dotyczy to zarówno solistów-śpiewaków, jak też gawędziarzy, kapel i zespołów śpiewaczych, niezależnie od wieku wykonawców i miejsca ich pochodzenia. Warunkiem jest wykonywanie tradycyjnego folkloru kurpiowskiego bądź stylizacji na nim bazujących. Pula nagród dla najlepszych wykonawców wynosi w tym roku 12 tysięcy złotych. Poza konkursem w nowogrodzkim skansenie odbędzie się też kiermasz sztuki ludowej i „Kurpiowskie granie”, podczas którego odbędzie się swobodne muzykowanie z udziałem wszystkich chętnych. Gwiazdą organizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży imprezy będzie Skiela Kapela.

35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka już niebawem

mm śr, 01 czerwca 2022 06:21

Festiwal Walizka, największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, wraca do formuły sprzed pandemii. W konkursie wystąpi na żywo 12 teatrów z Kolumbii, Iranu, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Niemiec, Włoch i Polski, walczących o nagrody rzeczowe i finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych. Nie zabraknie też spektakli plenerowych dla widzów w różnym wieku, które odbędą się w różnych punktach miasta, między innymi przed katedrą, przy Parku Wodnym czy na muszli przy ulicy Zjazd. Gospodarze festiwalu z Teatru Lalki i Aktora zaprezentują poza konkursem swój najnowszy spektakl „Mały Książę”. Odbędzie się też otwarcie wystawy malarstwa i scenografii wieloletniego scenografa teatru Przemysława Karwowskiego.

Meandry z wyróżnieniem

mm wt, 31 maja 2022 14:21

Projekt Artystyczny Meandry z Łomży został wyróżniony w ogólnopolskim przeglądzie Podlaska Scena Folkloru. Tancerze ujęli jurorów Tańcami Szlachty Ziemi łomżyńskiej.

Patriotyzm jutra i pamięć o przeszłości

JJS wt, 31 maja 2022 13:14

– Nie jest to historia znana, Czerwony Bór kojarzy nam się z więzieniem czy lasami, a odbyła się tam jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej – podkreśla Jolanta Żochowska – koordynator przedsięwzięcia. Dlatego projekt #Czerwony Bór’44, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach programu „Patriotyzm jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski, rozpoczęła prelekcja poświęcona temu tematowi. Prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz opowiedział młodzieży i starszym słuchaczom zainteresowanym historią o roli Armii Krajowej w walce z Niemcami i bitwie w Czerwonym Borze. Kolejne prelekcje wygłoszą Michał Kaczyński i Dariusz Syrnicki. Odbędzie się też cykl warsztatów oraz wycieczka edukacyjna do lasów Czerwonego Boru, podczas której odbędzie się premiera mobilnej gry terenowej stworzonej przez uczniów III LO.

« · «« · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · 37 · 38 · 39 · 40 · 41 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę