Wojna hamburgerów i piesek z klocków
Biały transporter opancerzony zajechał przed III LO w Łomży, aby zwrócić uwagę na poważną uczelnię. Jednak „amunicja” - foldery i piłeczki antystresowe - przyjechała busem i w dziesiątkach białych toreb czekała na zainteresowanie licealistów, jak Barbara Uljasz z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. A setki drugo- i trzecioklasistów szkół średnich przybyło na 10. giełdę pomysłów na życie.
Paulina Krajewska najlepsza w makroregionie
W Olsztynie odbywał się w miniony weekend V Makroregionalny Przegląd Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Uczestniczyli w nim najlepsi trzecioklasiści 12 liceów plastycznych z województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego. Paulina Krajewska, uczennica Adama Artura Tymińskiego z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, zwyciężyła w kategorii rzeźba i była druga w klasyfikacji ogólnej.
Życiowe przygody Prymusów
Tradycją Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży jest nadawanie tytułu Prymusa uczniom, którzy w semestrze uzyskali średnią ocen co najmniej 5 i mają wzorowe zachowanie. W tegorocznej, jedenastej edycji tytułem Prymusa 2010 może poszczycić się aż 32 gimnazjalistów z „Jedynki”.
Ratusz ustępuje? Sześciolatki w Łomży będą mogły iść do szkoły lub do przedszkola...
- Wobec licznych protestów rodziców, uznając ich prawo do decydowania o karierze szkolnej własnych dzieci, dyrektorzy przedszkoli otrzymali na powrót prawo do organizacji oddziałów sześciolatków – mówił Andrzej Piechociński naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży. - W czwartek podczas specjalnej konferencji prasowej władze miasta przedstawiły „nowy” pomysł na edukację sześciolatków. Ich rodzice będą mogli wybrać czy od września będą one uczęszczały do klasy pierwszej szkoły podstawowej, szkolnej „zerówki”, czy też obowiązkowe przygotowanie przedszkolne będą przechodziły w przedszkolu. W najbliższym czasie urzędnicy z ratusza, z z-cą prezydenta Krzysztofem Choińskim na czele, będą zachęcać rodziców sześciolatków, aby swoje pociechy posłali jednak do szkół, bo jak przekonują „wszystkie łomżyńskie szkoły są gotowe do przyjęcia sześciolatków”.
Decydować mają rodzice, nie władze
- Rodzice muszą mieć prawo wyboru, czy ich sześcioletnie dziecko będzie chodziło do szkoły czy do przedszkola – mówi Aleutyna Kołos prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Władze samorządowe muszą uszanować tę wolę, tym bardziej, że prawo na taki wybór pozwala – dodaje odnosząc się do pomysłu władz Łomży, które od września do szkół chcą posłać wszystkie sześciolatki.
„Szeciolatek w łomżyńskiej szkole”
Wyjątkowo krótko trwała w Łomży kampania informacyjna zachęcająca rodziców sześciolatków do posłania dzieci do szkoły podstawowej. Kilka dni temu do miejskich przedszkoli wysłano specjalne ulotki, ale po kilku dniach je wycofano. Przyczyną tego wcale nie był fakt iż władze miasta zdanie zmieniły i zrezygnowały z planów umieszczenia od 1 września 2010 roku wszystkich sześciolatków w szkole...
Od starożytności po współczesność
Dominika Turowicz i Katarzyna Chmielewska, uczennice klasy czwartej Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, zwyciężyły w eliminacjach okręgowych 34. Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyka (historia sztuki). Uczennice znanego historyka sztuki Radosława Cezarego Gwidona będą reprezentować okręg, czyli województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, w finale ogólnopolskim w Warszawie.
Owoce także w łomżyńskiej szkole
Zamiast napojów gazowanych, najmłodsi będą pić soki owocowe bądź warzywne, a zamiast chipsów zjedzą owoce. 1561 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich z sześciu szkół podstawowych w Łomży, a doliczając do tego uczniów z dziewięciu podstawówek w powiecie łomżyńskim, prawie 2400 maluchów dzięki akcji „Owoce w szkole” za darmo otrzyma jabłko, gruszkę, świeżą marchewkę, ogórek lub paprykę. Niestety nie codziennie lecz tylko trzy razy w tygodniu przez 10 tygodni
Do szkoły czas
Po dwutygodniowej przerwie w nauce dzieci wracają do szkół. Do swojego budynku powróci także około 350 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 Łomży. Niektórzy z nich w budynku nie byli od połowy listopada, a szkoła całkowicie niedostępna dla uczniów stał się od początku stycznia. Wszystko przez remont budynku szkoły, który władze miasta rozpoczęły niemal jednocześnie z początkiem roku szkolnego i który nieco się przeciągnął. Teraz już prawie wszystko zakończono. - Kontynuowane będą jedynie końcowe roboty na terenie szkolnej kuchni, związane z montażem instalacji wentylacyjnej – podaje ratusz podkreślając, że nie będą one miały jednak wpływu na prowadzenie zajęć.
Wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły
Władze Łomży chcą posłać wszystkie sześciolatki do szkoły. Rodzice będą mogli zdecydować czy dzieci będą uczęszczały do tzw. „zerówki” czy od razu pójdą do pierwszej klasy. Dzięki temu w łomżyńskich przedszkolach będzie więcej miejsca dla młodszych dzieci – argumentuje ratusz.
Kalendarz rekrutacyjny do szkół
Podlaski Kurator Oświaty ogłosił terminy i zasady rekrutacji do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalny. Cała procedura rusza w połowie marca. Wówczas szkoły zaczną przyjmować zgłoszenia od uczniów chcących w nich kontynuować naukę.
PWSIiP przejmie łomżyński „medyk”
Zarząd Województwa Podlaskiego zgodził się na przekazanie Szkoły Policealnej Ochrony Zdrowia w Łomży do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia ma przejąć budynek dydaktyczny przy ulicy Wiejskiej 16 wraz z internatem oraz wszystkich nauczycieli, pracowników a także uczniów „medyka”. Na „transakcję” muszą jeszcze zgodzić się radni województwa.
Choiński, Piechociński i Sasinowski w „dziesiątce”
„Niech pani wybije sobie z głowy, że basen będzie szkoły” – mówił do jednej z mam ucznia Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży zastępca prezydenta miasta Krzysztof Choiński. Wczoraj wieczorem w stołówce szkolnej odbyło się spotkanie Rady Rodziców i przedstawicieli trójek klasowych „dziesiątki” z wiceprezydentem w sprawie przyszłości zmodernizowanego basenu. Podczas tego spotkania rodzice, ale nie tylko oni, dowiedzieli się, że w poniedziałek (25 stycznia 2010 roku) prezydent wygasił zarząd szkoły nad basenem. Usłyszeli także zapewnienie, że uczniowie „dziesiątki” będą mogli korzystać z basenu na dotychczasowych zasadach, czyli dla każdej klasy jedna godzina w-f na basenie w tygodniu, łącznie z klasami 1-3, które będą korzystać z brodzika zjeżdżalni, a miasto da szkole dodatkowe pieniądze na opłacenie opieki nad nimi. - Ani jedna złotówka nie będzie musiał od państwa pochodzić bo zarówno w-f, jak i dodatkowe zajęcia uwzględnione w arkuszu organizacyjnym szkoły będą finansowane z subwencji oświatowej – zapewniał obecny na spotkaniu Andrzej Piechociński, Naczelnik Wydziału Oświaty UM.
Ferie do tańca i do różańca
W Łomży w czasie zimowych ferii szkolnych, które potrwają przez najbliższe dwa tygodnie, czeka na dzieci i młodzież sporo atrakcji. Na lodowisku miejskim rozpoczną się wieloboje dla dziewcząt i chłopców i nauka jazdy na łyżwach, w ROK-u i MDK-DŚT bezpłatne kursy taneczne, wokalne, plastyczne i teatralne, zaś w Centrum Katolickim – „Ferie z Panem Bogiem”. Ale zajęć sportowych i rekreacyjnych będzie dużo więcej!
Gałązka: O odwołaniu dowiedziałam się z internetu
- Do dziś nie otrzymałam odwołania – mówiła nam wczoraj po południu Hanka Gałązka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. W poniedziałek rano prezydent podpisał zarządzenie o jej odwołaniu i chwilę później zostało ono opublikowane na stronach internetowych miejskiego BIP-u. - O tym że mam być odwołana wiem z internetu – podkreślała dyrektor Gałązka, która od kilku dni leży na oddziale kardiologicznym łomżyńskiego szpitala. - To co robi prezydent jest przykre – mówiła, łamiącym się głosem.
Ferie... nie dla wszystkich
- Zabrakło dobrej woli pewnych osób, jest nam bardzo przykro – mówią rodzice głęboko upośledzonych dzieci, które jako jedyne w Łomży nie mają gdzie spędzić ferii. Kilkoro podopiecznych łomżyńskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego zimową przerwę przetrwa we własnych domach. - Będziemy musieli wziąć urlop lub opłacić opiekunkę, która bierze 7 zł za godzinę – mówi mama niepełnosprawnego Adama, Lilianna Lechowicz. Z informacji na temat zimowego wypoczynku w mieście, opublikowanej przez Ratusz wynika, że Zespół Szkół Specjalnych w Łomży, w skład którego wchodzi ośrodek, zorganizuje w ferie zajęcia sportowe i kulturalne. W szkole poinformowano nas, że żadnych zajęć tam nie będzie, bo... trwa remont.
Stażyści i mianowani dostaną wyrównanie
Ponad 272 nauczycieli łomżyńskich szkół ma otrzymać dodatkowe pieniądze. Będzie to tzw. dopłata do średnich wynagrodzeń. Z przeprowadzonej w ratuszu analizy wyszło bowiem, że w dwóch grupach awansu zawodowego: nauczycieli stażystów i nauczycieli mianowanych miasto wypłaciło zbyt mało. - Średnia obowiązywała wcześniej, ale nikt jej nie kontrolował, bo nie było przepisów, a teraz są ku temu mechanizmy – mówi Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego ZNP, dodając że warto może zastanowić się jak podnieść składniki nauczycielskich pensji, aby za rok też nie trzeba było dopłacać.
Protestujemy, by móc rano bez zażenowania patrzeć w lustro...
„Jesteśmy zbulwersowani sposobem odwołania Pani Dyrektor, o czym dowiedzieliśmy się ze strony Internetowej” - piszą nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, w „Liście Otwartym Pracowników SP 10 do Prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego”. - Pani Hanka Gałązka to wspaniała osobowość, sprawny organizator, przyjaciel dzieci niepełnosprawnych i dobry gospodarz. Nigdy nas nie zawiodła i mamy do niej pełne zaufanie – podkreślają, w liście przesłanym nam, a także m.in. Wojewodzie Podlaskiemu, Radzie Miasta Łomży i do Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pod którym podpisało się 98 osób. - Panie Prezydencie, wyrażamy swoje zaniepokojenie i oburzenie. Protestujemy, by móc rano bez zażenowania patrzeć w lustro, a Pani Dyrektor przy spotkaniu umieć spojrzeć prosto w oczy – kończą swoje wystąpienie pracownicy „dziesiątki”.
Będą zmiany w „wojewódzkiej” oświacie w Łomży
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży do miasta, Szkoła Policealna Ochrony Zdrowia do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości – to plany zmian w działających w Łomży placówkach oświatowych podległych samorządowi województwa podlaskiego. O planach mówił podczas ostatniej sesji Sejmiku odpowiedzialny m.in. za oświatę członek zarządu województwa Jacek Piorunek.
Wojna o basen... Dyrektor Gałązka odwołana
W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego zostało opublikowane zrządzenie prezydenta Łomży o odwołaniu Pani Hanki Gałązki ze stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży. W załączonym uzasadnieniu czytamy: „Bezpośrednią i najważniejszą przyczyną odwołania Pani ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży jest uporczywe nieprzekazywanie rzetelnej informacji o najważniejszych sprawach organizacyjnych szkoły Radzie Rodziców.” A „Skutkiem poczynionej przez Panią dezinformacji było to, iż Rada Rodziców w dniu 23 grudnia 2009 r., skierowała do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zawiadomienie, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezydentów Miasta Łomży na szkodę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży.” Dyrektor Gałązce służy prawo odwołania się od decyzji prezydenta do Sądu Pracy w Łomży w terminie 14 dni.