Przenieś żabę - apelują miłośnicy tych płazów
Akcja przenoszenia żab w naszym regionie trwa z inicjatywy nauczycieli i uczniów SP w Pniewie i pracowników Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Co roku wiele żab w okresie rozrodu ginie pod kołami samochodów-powiedziała Bożena Sepczyńska nauczyciel przyrody ze SP w Pniewie. W przenoszenie żab w bezpieczne miejsca zaangażowali się uczniowie, dla których taka akcja to wartościowa lekcja przyrody.
Spór nie o miedzę... lecz o bociany
W kupiskach starych toczy się walka między sąsiadami o bociana. Od 5 lat na posesje korzenieckiego przylatuje para bocianów. Ostatnio pojawił się jednak problem - sąsiad Korzenieckiego - Cwalina - hoduje gołębie i twierdzi że bociany je straszą. Twierdzi też że tylko w tym roku stracił już gołębi na kwotę sięgającą 800 złotych. Bocianie gniazdo znajduje się metr od płotu podwórka Cwaliny, a ten by bociana wystraszyć tuż przy płocie postawił wysoki drewniany maszt z reklamówką na końcu. Torebka jest skuteczna teraz bocian krąży nad gniazdem i boi się tam zamieszkać bo reklamówka straszy.
Bezpieczeństwo i kultura na drodze
Rusza IV Międzynarodowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W wielu europejskich krajach - także w Polsce - prowadzona jest kampania pod hasłem " Szacunek to bezpieczeństwo". Akcja ukierunkowana jest przede wszystkim na zwalczanie tzw. " agresywnych" zachowań kierowców na drodze. Chidzi też o promocję wizerunku kierowcy kulturalnego i życzliwego. W regionie w kampanię czynnie zaangażował się Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Przedstawiciele RENCOM w Łomży
Przez dwa dni kilkunastu ekspertów z Polski i 5 innych krajów Europy przebywało w okolicy Łomży. Goście z Portugali, Niemiec, Belgii, Węgier, Bułgarii i Polski działają w ramach konsorcjum RENCOM, a głównym ich zadaniem jest wszechstronna analiza sytuacji w poszcególnych regionach Europy. Analiza ta ma posłużyć do opracowania strategii ich rozwoju. Jak powiedział goszczący w studio Radia Nadzieja prof. Nacques Vilrokx działenie RENCOMu wspiera Unia Europejska.
Obchody Światowego Dnia Młodzieży w Łomży
Dzisiaj w diecezji łomżyńskiej rozpoczynają się lokalne uroczystości z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Około 800 młodych ludzi ze wszystkich parafii naszej diecezji przybędzie na 2 dni, by rozmawiać, bawić się i modlić wraz z rówieśnikami. Spotkanie w diecezji przygotowuje Wydział Wychowania Katolickiego. Młodzież przez cały czas uroczystości będzie w duchowej wspólnocie z podobnymi inicjatywami na całym świecie - podkreśla dyrektor wydziału ks. Wojciech Nowacki. Inicjatorem zarówno światowych dni a co za tym idzie i diecezjalnych, jest od blisko 20 lat Ojciec Święty.
Zmarł ks. Falkowski
W czwartek w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży zmarł ks. Stanisław Falkowski. Miał 88 lat. Urodził się w miejscowości Filipy parafii Topczewo w diecezji drohiczyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Stanisława Łukomskiego w 1940 roku w Kuleszach Kościelnych. W czasie II Wojny Światowej ukrywał żydowskie dziecko, za co po latach został odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Po wojnie w 1950 roku za swoją działalność narodowo-katolicką został aresztowany władze komunistyczne. W więzieniu spędził dwa i pół roku.
ŁSM - eksmisje
Znowu można zostać eksmitowanym na bruk. Właśnie zakończył się okres ochronny lokatorów, którzy zalegają z opłatami czynszowymi. Przez pięć zimowych miesięcy od 1 listopada do 31 marca w Polsce mimo sądowych wyroków o eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego czyli “na bruk”, takowych eksmisji nie można przeprowadzać. W kwietniu już można. W samej Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest 6 wyroków sądowych z eksmisją na bruk i te eksmisje w najbliższym czasie mogą zostać wykonane - mówi prezes Spółdzielni Ryszard Siedlecki.
Szał w sklepach - Z półek znika cukier
Całą Polskę ogarnęła mania kupowania słodkiego produktu. Klienci wykupują zapasy cukru w supermarketach i dyskontach. Zapasy robią także pszczelarze, Ci z Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Łomży już kupili cukier. Mówi Helena Bartosińska. A pszczelarze, gospodynie domowe i miłośnicy słodkiej herbaty robią duże zakupy, bo po wstąpieniu Polski do UE cukier zdrożeje. W wielu sklepach nawet zabrakło cukru.