Jeremy Pelt w Łomży
Kwintet Jeremy’ego Pelta zagrał w piątkowy wieczór w Regionalnym Ośrodku Kultury. Jeden z najlepszych amerykańskich trębaczy zaprezentował niemal wyłącznie autorski materiał, w tym utwory z dopiero co wydanego albumu „Tomorrow’s Another Day”. Koncert okazał się wyśmienity, a Pelt nie tylko potwierdził opinię wirtuoza i świetnego kompozytora, lecz również lidera, mającego dobrą rękę do młodych, ale już wyśmienicie grających muzyków.
Szpieg lubi świat, a ojczyznę kocha
O życiu szpiega, o Rosji i patriotyzmie bez biało-czerwonych znaczków w klapie opowiadał Włodzimierz Sokołowski. Oficer wywiadu w stopniu pułkownika, obecnie na emeryturze, uczestniczył w ok. 140 przedsięwzięciach operacyjnych w prawie 50 państwach. W Łomży podkreślał ogromną wagę współpracy wywiadowczej z sojusznikami i przestrzegał przed idącymi „bardzo trudnymi czasami”.
Nowa galeria na Starym Rynku
Iwona Rafałowska otworzyła w nowej lokalizacji własną pracownię i autorską galerię. Pracownia Ceramiczna Iwaart mieści się w centrum starówki, dołączając tym samym do innych pracowni artystów i galerii sztuki w tej okolicy. - Pomyślałam, że nie ma w naszym mieście takiego miejsca, gdzie moglibyśmy robić coś więcej niż oglądanie dzieł sztuki, miejsca założonego z ogromnej pasji pojedynczej osoby - mówi Iwona Rafałowska, dodając, że planuje w swej pracowni różne twórcze działania i warsztaty, choćby z okazji Nocy Muzeów.
Popowy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Dętej w Hali Kultury
Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza ponownie zagrała w Hali Kultury. Koncert „W rytmie pop”, zgodnie z tytułem, wypełniły same popularne przeboje, od tych lżejszych, przez hard rocka aż do jazzu i klasyki. Wszystko w efektownych opracowaniach na orkiestrę dętą i z dopracowanym wykonaniem oraz z wokalną niespodzianką na finał.
Pisarz-agent, jazz i spektakl dla dzieci na weekend
W najbliższy weekend coś dla siebie znajdą zwolennicy różnych wydarzeń. Miłośnicy literatury sensacyjnej nie mogą przegapić spotkania z Vincentem V. Severskim. Fani jazzu też mają wydarzenie, koncert kwintetu amerykańskiego trębacza Jeremy’ego Pelta. Koncert rozrywkowy zagra znakomita Łomżyńska Orkiestra Dęta MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza, Miejski Dom Kultury zadbał też o niedzielną atrakcję dla najmłodszych.
Hipnotyczny „Puls” oddechów Marcina Wincenciaka
Łomżyniak Marcin Wincenciak przyjął pseudonim artystyczny Vincent, pod którym wydaje płyty i nagrywa piosenki oraz wideoklipy. 30-letniego wokalistę, pianistę i kompozytora wielu słuchaczy pamięta jako nastolatka z występów i koncertów Studio Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego. Melancholijny Vincent przed 3-ema lata temu nagrał płytę pt. „Vincent” i nie zaprzestał tworzenia. W środę przedstawił nowy singiel „Puls”, do którego napisał słowa tekstu i skomponował melodię.
Masterclass w Mediolanie z dyrektorem Zarzyckim
Jan Miłosz Zarzycki poprowadził zajęcia w jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych Europy, w słynnym Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przez trzy dni uczył młodych dyrygentów prowadzenia arcydzieł muzyki symfonicznej Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów z różnych stron świata.
Joanna Klama i Ewelina Szlesińska nad Narwią
Na początku lutego potężne masy wody Narwi wystąpiły nagle z koryta i rzeka rozlała się szeroko po całej dolinie. Przyczyniły się do tego wody opadowe, podeszczowe, i roztopowe, pośniegowe. W ten sposób powstał olbrzymi akwen, jakiego nie widzieliśmy od kilkunastu lat od Tykocina, Wizny i Strękowej Góry przez Łomżę i Szablak do Nowogrodu. Barwne rozlewiska Narwi zainspirowały do wyjścia w teren 2 fotografki, dając im podczas wypraw przeżycia, jakie podziwiamy na zdjęciach.
Profesor Hall opowiadał o Dmowskim w Drozdowie
Profesor Aleksander Hall (historyk, opozycjonista Ruchu Młodej Polski, polityk lat 90.) wygłosił w dworze Lutosławskich w Drozdowie wykład pt. „Dmowski i jego czasy”. - Nasze Muzeum wydało reprint wspomnień ostatniej dziedziczki Drozdowa Marii z Lutosławskich Niklewiczowej pt. „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim”, w znakomitym opracowaniu historycznym prof. Tomasza Witucha – wyjaśnia dyrektor Ewa Sznejder z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich po spotkaniu z udziałem wnuczki Marii Niklewiczowej - Marty Niklewicz i jej męża Jana Dworaka.
Grand Prix „Radości spod kapelusza” ponownie dla Kolna
Amelia Szymańska z Kolna zdobyła Grand Prix XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego doceniło również ośmioro reprezentantów Łomży, z których w kategorii monolog/wiersz najlepsza okazała się uczennica I LO Hanna Horoszewska, zaś w kategorii piosenka uczennica II LO Oliwia Szmitko.
Jazz wrócił do Retro
Po kilku latach przerwy w Restauracji Retro znowu odbył się jazzowy koncert. Wszystko za sprawą Darii Kobiereckiej, która w listopadzie zwyciężyła w konkursie Nowa Nadzieja Jazzu podczas XVI Novum Jazz Festival. Zrobiła to w takim stylu, że szybko została zaproszona do Retro z pełnym składem znakomitych muzyków na pełnoprawny koncert. W jego trakcie zaskoczyła nie tylko wokalnymi umiejętnościami, ale też objawiła się w zupełnie nowej roli.
Koncertowo-poetycki weekend
Drugi weekend marca obfituje w Łomży w koncerty. Miłośnicy jazzu nie mogą przegapić występu wokalistki Darii Kobiereckiej, popu lat 70. i 80. Krystyny Giżowskiej, a fani rocka zespołu usmi. Ciekawych wykonań monologów i piosenek nie zabraknie też podczas finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. W Drozdowie odbędzie się promocja książki „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim”, dopełniona wykładem prof. Aleksandra Halla „Dmowski i jego czasy”.
Trzech tenorów zaśpiewało na Dzień Kobiet
Łukasz Gaj, Dariusz Stachura i Adam Zdunikowski wykonało, dedykowane wszystkim paniom w przededniu ich święta, najpiękniejsze miłosne pieśni i arie. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził bułgarski dyrygent Grigor Palikarov, a konferansjerem był Paweł Sztompke. Koncert obfitował w zaskakujące sytuacje, a jego finałem były nie tylko dwa bisy, ale też wręczanie paniom kwiatów i prezentów.
Nieoczywista tkanina artystyczna w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę Sylwii Korpalskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Simply red” to dowód niezmiennej fascynacji artystki, pochodzącej z pobliskiego Zambrowa i absolwentki łomżyńskiego liceum plastycznego, tkaniną artystyczną. Unika jednak konwencjonalnych rozwiązań, szuka i eksperymentuje, wykorzystując materiały odległe od tkanin, czego efektem są prace bardzo nieoczywiste, mające w sobie coś z rzeźby.
Złudne miraże wspomnień w „Kinie Mirage”
Brązowa piłka do nogi rozpędza się ulicą Żydowską w stronę Narwi, a czerwony balonik z czasów dzieciństwa ożywia wspomnienia 6-latka. Bruno wychował się w domu rodzinnym w Łomży, skąd z rodziną wyruszył do Ameryki. Po latach wraca do miasta, gdzie biegał za piłką i balonikiem, żeby odbudowywać obrazy w pamięci, zetlałe i poszarzałe jak stare zdjęcia. Najżywszym wspomnieniem jest film o chłopcu z balonikiem, jaki malec za darmo widział w Kinie Mirage, przed wojną przy ul. Wojska Polskiego. Na godzinną premierę w reżyserii Roberta Jarosza z Tomaszem Rynkowskim w roli głównej zaprosił nas Teatr Lalki i Aktora. Czy spektakl ożywi wyobraźnię i emocje recenzenta?
„InteGRAmy” Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała kolejny grant. W ogólnopolskim konkursie PFRON „Kultura wrażliwa” łomżyńska orkiestra znalazła się w gronie zaledwie 10 wnioskodawców, którzy otrzymają środki na dofinansowanie działań, tworzonych z udziałem osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki pozyskaniu blisko 200 tysięcy złotych Filharmonia Kameralna przygotuje integracyjny projekt „inteGRAmy”, łączący muzykę i poezję.
Reprezentacja Łomży prawie gotowa na „Radość spod kapelusza”
13. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych przeszło eliminacje do finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Może być ich jeszcze więcej, ponieważ w środę zostaną przesłuchane jeszcze trzy, równie utalentowane, uczennice I LO. Już w sobotę 9 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju. Stawką są nie tylko laury i nagrody finansowe w kategoriach monolog/wiersz i piosenka, ale też Grand Prix.
Podcasty łomżyńskiego muzeum
Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło publikację cyklu podcastów. „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” przybliżają kulisy różnych historii z zabytkami w roli głównej oraz z udziałem mieszkańców Łomży i regionu. Pierwszy odcinek dotyczy sensacyjnej kradzieży w łomżyńskim muzeum w roku 1978, kiedy łupem złodziei padły bursztynowe wyroby, wycenione na ponad 100 tysięcy ówczesnych złotych i o jeszcze większej wartości artystycznej. Kolejne części będą publikowane co piątek w tygodniowych odstępach.
Weekendowe wydarzenia kulturalne i inauguracja rozgrywek piłkarskich
Najbliższy weekend będzie obfitować w szereg wydarzeń, z premierą spektaklu „Kino Mirage” na czele. Rozpoczną się również rozgrywki rundy wiosennej III ligi, a podczas inauguracyjnego meczu ŁKS Łomża podejmie lidera tabeli Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Wiele atrakcji zaplanowano również na kolejne dni, z koncertem na Dzień Kobiet włącznie.
Kosmiczny jazz w MDK-DŚT
Kwintet Kosmos zagrał w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Łódzka formacja zaprezentowała materiał ze swej debiutanckiej płyty, która już wkrótce zostanie nagrana i wydana, dopełniając go improwizacjami i zaskakującą przeróbką utworu Krzysztofa Komedy. Był to kolejny koncert w ramach cyklu „Scena na Piętrze”, a już wkrótce zaprezentuje się w nim bardzo znany wokalista w prawdziwie kultowym repertuarze i w nietypowej odsłonie.