Słowo życia na każdy dzień i na mikołajki
Ciekawą, mądrą, wartościową książkę przygotowały Panny Benedyktynki, w sam raz na prezent dla chcących pogłębić wiedzę i wiarę. - Po raz piąty udało nam się przygotować kalendarz na 2025 rok, w którym każdy dzień przedstawia od 1. stycznia do 31. grudnia cytat z pisma świętego z krótkim komentarzem do osobistej refleksji – mówi ks. Jan Krupka, kapelan Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży. Wierni, przybywając do klasztoru przy Dwornej 32 po opłatki na wigilię i święta Bożego Narodzenia, mogą zakupić praktyczny prezent do zadumy i ćwiczeń duchowych sobie albo bliskim.
Imprezowy początek grudnia
Miniony weekend nie obfitował w wydarzenia kulturalne, ale najbliższe dni rekompensują to z nawiązką. Jeszcze dziś w Hali Kultury zostanie otwarta wystawa malarstwa „Siła wyższa” łomżynianki Anny Szelągowskiej, po czym zagra rockowy zespół Karrakan. W środę MDK-DŚT zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych, odbywający się w ramach festiwalu ŻUBROFFKA. W czwartek odbędzie się mikołajkowy koncert Filharmonii Kameralnej dla najmłodszych, a w MDK zagra legendarny Vader. Piątek to coś dla miłośników malarstwa, z racji otwarcia w Galerii Pod Arkadami wystawy amerykańskiego twórcy Chrisa Hernandeza.
Jubileuszowa wystawa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Łomży
Zbiorową wystawę malarstwa i grafiki z okazji jubileuszu 40-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. - To kolejna prezentacja z okazji 40-lecia naszego Związku i bardzo chciałem, żeby ta wystawa odbyła się w Łomży - podkreślał prezes ZPAMiG Waldemar Kusal, dodając, że druga odbywa się jednocześnie w Warszawie. W galerii przy ulicy Długiej 13 można oglądać efektowne i bardzo różnorodne prace 40. artystów, głównie malarstwo olejne i akrylowe.
Kolejny dyrektor odchodzi ze stanowiska
„Odchodzę na własną prośbę, z przyczyn osobistych” - mówi Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, który uchwałą Zarządu Województwa Podlaskiego z 31 grudnia br kończy kierowanie jednostką.
Warsztat plastyczny pod hasłem Wieniec Adwentowy
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na rodzinny warsztat plastyczny pod hasłem „Wieniec Adwentowy”. To ukłon w stronę tradycji i okazja, aby stworzyć piękne dzieło wdychając naturalny zapach gałązek świerku i sosny.
Kolejne odkrycie łomżyńskiego konkursu jazzowego
Trębacz Ignacy Wendt zwyciężył w konkursie „Nowa Nadzieja Jazzu” XVII Novum Jazz Festival. Jury nagrodziło jeszcze troje innych oraz wyróżniło czworo kolejnych młodych jazzmanów, podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu. Integralną częścią trzydniowego festiwalu były też koncerty bardzo różnorodnych wykonawców, w tym składów międzynarodowych.
Kiedyśne zabawki i nie tylko na muzealnej wystawie
Wystawę dla dzieci w każdym wieku otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Kiedyśne zabawki i zabawy dziecięce” to niebanalne spojrzenie nie tylko na dawne zabawki, ale też na dziecięcy świat wsi przełomu XIX i XX wieku, bardzo różniący się od tego obecnego. Autorką scenariusza wystawy i jej komisarzem jest etnograf Wiesława Pawlak, a ekspozycję w nieoczywisty sposób zaaranżowała Alicja Kamieniczna-Adamowska.
Weekend dwóch festiwali, tańca i wystawy zabawek
Przedostatni weekend listopada upłynie w Łomży pod znakiem dwóch festiwali. W trzydniowym Novum Jazz Festival wezmą udział zagraniczni i polscy jazzmani, w tym reprezentanci Łomży. Trwający dwa dni 3. Narwiański Festiwal Przyrodniczy obejmie liczne wydarzenia, w tym spotkania z fotografami, wystawy, warsztaty i pokazy filmowe. Do tego w Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta kolejna wystawa czasowa „Kiedyśne zabawki i zabawy dziecięce”, prezentująca unikalne zabawki i nie tylko, głównie z regionu północno-wschodniego Mazowsza. W Piątnicy odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Sportowego.
Premiera reprintu monografii „Łomża” Władysława Świderskiego
Po niemal stu latach, znana nielicznym, niezwykle wartościowa monografia „Łomża” Władysława Świderskiego, burmistrza i prezydenta miasta w latach 1919-1934, została ponownie wydana. Dopełniony nowymi treściami i ilustracjami, efektownie prezentujący się reprint przygotowało Muzeum Północno-Mazowieckie. Gośćmi spotkania w Hali Kultury, promującego tę nową wersję, byli historycy Adam Sokołowski i Krzysztof Sychowicz oraz łączący się online prawnuk prezydenta Świderskiego Rafał Sobierański i posłanka na sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś. - Jest to dla nas ogromny powód do dumy i czuję się bardzo wyróżniony, że ta monografia została wznowiona i każdy będzie mógł się z nią zapoznać - podkreślał Rafał Sobierański.
Studio eMDeK śpiewało polskie piosenki
Wokaliści Studia eMDeK zaśpiewali kultowe utwory Ewy Bem, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Grażyny Łobaszewskiej, Hanny Banaszak oraz Stanisława Soyki – znane i lubiane polskie piosenki. Koncert „Czas nas uczy pogody. Studio eMDeK śpiewa polskie piosenki” zgromadził liczną publiczność, która z aplauzem reagowała na przygotowany przez występujących program.
Jazzowy jubileusz galerii Iwo Świątkowskiego
Autorska Galeria Kreatywna Iwo Świątkowskiego świętuje 10-lecie. To właściwie jedyne takie miejsce w Łomży, które poza regularną prezentacją artystycznego dorobku jej właściciela jest otwarte również dla innych twórców, w tym utalentowanej młodzieży oraz różnorodnych wydarzeń. Są wśród nich również imprezy muzyczne. Jubileusz uświetnił sobotni koncert „Jazz w galerii” Darii Kobiereckiej i Antoniego Boryckiego, a niestrudzony gospodarz już zapowiada kolejne działania, łączące różne dziedziny sztuki.
Łomżyński cmentarz w obiektywie Stanisława Zeszuta
Stanisław Zeszut zaprezentował w Muzeum Północno-Mazowieckim pokaz zdjęć „Stary cmentarz łomżyński”. Jest to temat, który pasjonuje go od 40 lat, czego efektem są tysiące bardzo różnorodnych fotografii, od reporterskich do artystycznych. - To przepiękny cmentarz i starałem się to jego piękno pokazać! – podkreśla Stanisław Zeszut, zadowolony i z frekwencji, i z odbioru jego prac.
Filipa Łobodzińskiego powrót do Łomży
- Wydawało mi się, że robię mnóstwo, fascynujących mnie rzeczy, a a spotykam się głównie z „a, tak, tak, ale wie pan, ten Duduś! To było fajne!”. I myślałem sobie: „Boże, tyle pracuję, żeby jakoś odejść od tego niesympatycznego gnoja w garniturku, pożegnać się z nim, otrząsnąć się z niego, a on ciągle wraca” - mówił Filip Łobodziński. Ceniony tłumacz, dziennikarz, autor tekstów i wokalista, a w dzieciństwie aktor, promował w Łomży swą nieoczywistą biografię „Filip Łobodziński?”, opowiadając o fascynacjach muzycznych i literackich oraz życiu prywatnym i zawodowym. Nie pominął też wątku swego pierwszego koncertu w Łomży ponad 40 lat temu.
Reprint monografii „Łomża” Władysława Świderskiego i spotkanie w Hali Kultury
Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało reprint monografii „Łomża” Władysława Świderskiego, burmistrza i prezydenta miasta w latach 1919-1934. Oryginalne wydanie sprzed blisko stu lat to obecnie biały kruk i bezcenne źródło wiedzy o dawnej Łomży. Promocja książki odbędzie się 20 listopada w Hali Kultury, obejmując, między innymi, wirtualne spotkanie z prawnukiem prezydenta Świderskiego Rafałem Sobierańskim, który przybliży życie i działalność swego pradziadka oraz jego wieloletnie związki z Łomżą.
„Gesty” Anny Tymińskiej
Wystawę malarstwa Anny Tymińskiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. Łomżynianka i absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prezentuje swe bardzo oryginalne prace w galerii na Starym Rynku w ramach cyklu „Debiuty”. - Artystka w swoich pracach, zawierających elementy osobistej symboliki, bazuje na gestach jako formie łącznika między człowiekiem a światem przyrody. Gest pełni w jej obrazach rolę źródła informacji, gdzie istotne jest doświadczanie i dotykanie żywiołu - mówi kierowniczka galerii i kuratorka wystawy Kaja Kozon.
Narodowe Święto Niepodległości z łomżyńskimi filharmonikami
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego włączyła się w miejskie obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na owacyjnie przyjęty przez komplet publiczności czwartkowy koncert „O mój rozmarynie” złożyły się pieśni wojskowe i patriotyczne oraz instrumentalne kompozycje Kurpińskiego, Chopina, Moniuszki i Ogińskiego. Jako soliści zaprezentowali się mezzosopranistka Katarzyna Pawłowska, pianistka Zuzanna Sejbuk i tenor Tomasz Piluchowski, a całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Trudno wyobrazić sobie kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości bez muzyki.
Narodowe Święto Niepodległości i spotkanie z Filipem Łobodzińskim na przedłużony weekend
106 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie głównym wydarzeniem weekendu w Łomży i w regionie. Główne uroczystości odbędą się w Łomży i w Drozdowie, zaplanowano też z tej okazji imprezę sportową i koncerty patriotyczne. W niedzielę przez miasto przejdzie droga krzyżowa w intencji ojczyzny. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym spotkania z tłumaczem, dziennikarzem, autorem tekstów i wokalistą Filipem Łobodzińskim, znanym kilku pokoleniom Polaków z kultowych seriali „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”.
Inspiracja z Lasu Przestrzelskiego
„Nie wyobrażam sobie pisania nie o miłości” - mówiła Anna Rybakiewicz podczas spotkania autorskiego w Hali Kultury. „U mnie w każdej książce musi być ta miłość” dodawała łomżynianka, która promuje swoją szóstą powieść pt. „Miłość z krwi i kości”.
AudioFeels: Rewolucja a Cappella – Siedem Głosów, Zero Instrumentów
Zastanawiałeś się, jak brzmi muzyka bez instrumentów? Zespół AudioFeels przenosi a cappella na zupełnie nowy poziom, gdzie głos staje się gitarą, perkusją, a nawet klawiszami. Wyrusz w podróż pełną emocji i niepowtarzalnych dźwięków podczas ich nadchodzącego koncertu w Łomży 22 listopada o godzinie 19:00.
Łomżyński walc na Przeglądzie Twórczości Seniorów
26 wykonawców na emeryturze zgłosiło się do prezentacji: własnego rękodzieła, recytacji wierszy, czasami samodzielnie napisanych, śpiewania piosenek, spontanicznego tańca i zaprezentowania się szerokiej publiczności, jaka tłumnie zajęła wszystkie miejsca w Hali Kultury. Przegląd Twórczości Seniorów w słoneczne, czwartkowe popołudnie 24. października 2024 r. stał się okazją do premiery „Łomżyńskiego walca”. Skomponowała go i zagrała autorka „Łomżyńskiego tanga” Danuta Waśko.