Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Ratownicy z całej Polski ćwiczą w Czerwonym Borze

Kilka osób zaginęło w lesie na terenie dawnego poligonu w Czerwonym Borze. Akcję trzeba prowadzić w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci telefonów komórkowych. To scenariusz ogólnopolskich ćwiczeń, które organizuje Grupa Ratownicza Nadzieja.

Ćwiczenia rozpoczęły się w sobotę (3.06) w Czerwonym Borze koło Łomży. Biorą w nich udział policjanci, strażacy, żołnierze, pracownicy służby więziennej i wolontariusze. 

Wszystko po to, żeby usprawnić współpracę między służbami, ale także przetestować nowe technologie. W ćwiczeniach bierze udział kilkadziesiąt osób. Potrwają do wieczora, aż zostaną odnalezione wszystkie zaginione osoby. 

- Będziemy ćwiczyć prowadzenie poszukiwań osób zaginionych w warunkach terenowych. Celem jest, po pierwsze, ćwiczenie współdziałania służb, które wspomagają Policję w tym zakresie, jak również wypróbowanie nowych technologii, które staramy się wdrażać, żeby ten proces poszukiwań usprawniać - mówi nadinspektor Konrad Gajda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Jak mówił Jakub Brzeziak z Grupy Nadzieja, scenariusz ćwiczeń zakłada, że osoby zaginęły w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych. W tych warunkach chcemy sprawdzić czy lepiej sprawdzą się tradycyjne metody, oparte na lokalizatorach GPS, które mają osoby biorące udział w poszukiwaniach, czy aplikacja Siron. Może ją ściągnąć każda osoba. 

- Uczestnicy ćwiczeń podkreślali, że każda tego typu aktywność poprawia skuteczność pracy podczas faktycznych poszukiwań. Jest to okazja, np.: do sprawdzenia jak skoordynowana jest łączność między wszystkim uczestnikami poszukiwań - mówił Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie młodszy brygadier Andrzej Kalinowski.

W ćwiczeniach, jako goście, uczestniczyli także wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś i senator Marek Komorowski.

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę