Jak duże są koszty wandalizmu na terenie Łomży?
- Najważniejsze jest dobre wychowanie w rodzinie: postawa rodziców, którzy uczą dzieci szacunku dla innych ludzi, przyrody i mienia społecznego – mówi Bernadeta Krynicka, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Zapytaliśmy o skalę, rodzaje zniszczeń i koszty wandalizmu na terenie Łomży w: MPGKiM i spółdzielniach mieszkaniowych w tym roku, rok i 2 lata temu. - Oprócz wpajania dobrych nawyków szanowania mienia społecznego i pracy rąk ludzkich, niezwykle ważna jest też edukacja w szkole od najmłodszych lat i zwiększanie świadomości mieszkańców o mieniu wspólnym, że wszyscy ponoszą koszty takich złych zachowań.
Młode pijane matki
23-letnia matka „opiekowała się” w sobotę miesięcznym dzieckiem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Dziecko zabrał pod opiekę ojciec, który zawiadomił Policję, a matka trafiła do aresztu. W poniedziałek dwoje dzieci zostało nocą w mieszkaniu - 27-latka z kilkuletnim dzieckiem wyszła na miasto. Fakt zgłosiła anonimowa osoba. Powracającą pijaną rodzicielkę powitali policjanci KMP w Łomży. Trójka dzieci trafiła pod opiekę pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaś w finale do Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego. - To istna plaga te młode, pijane matki! – martwi się dyrektor Centrum Pieczy Zastępczej Bożena Jabłońska. W tym półroczu aż 18-tka dzieci dostała zabezpieczenie ze strony instytucji, ponieważ młode, pijące alkohol matki nie zapewniałyby opieki.
Mistrz Muzycznych Dni przez 30 lat
Jacek Szymański na 10. rocznicę Festiwalu wystawił operę „Nabucco”. Na 20. rocznicę pokusił się o „Makbeta”. Na 30. rocznicę w tym roku jest „Traviata” w piątek w Akademii Łomżyńskiej. Jacek Szymański to artysta, człowiek wielu talentów: śpiewak operowy, scenarzysta recitali i koncertów, reżyser kilkunastu oper w wersji estradowej i scenicznej. Człowiek orkiestra – potrafi projektować scenografię, wykonać dekorację, uszyć stroje i ustawić krzesełka dla publiczności na 5 minut przed występem. Niestrudzony społecznik wpadł na pomysł koncertów w salonie dworu Lutosławskich w Drozdowie, kiedy miał 16 lat. Po 41 latach rozmawiamy z inicjatorem Muzycznych Dni Drozdowo Łomża w Akademii Łomżyńskiej podczas przygotowań do wystawienia „Traviaty” G. Verdiego.
Szacunek dla Rodaków
- Doceniam Polaków i mieszkańców Łomży, ponieważ traktują nas – braci z Wilna z szacunkiem, pomimo tego, że mamy kłopoty z barierą językową – mówi 16-letni Aleksandr Skubilov, piłkarz i lekkoatleta Klubu Sportowego Polonia Wilno. Mama Aleksa jest Litwinką, tata – Białorusinem, a w domu mówi się po wileńsku, gwarze mieszanej z polskiego, rosyjskiego, litewskiego, angielskiego. - Rozmawiam po polsku, dzięki polonistce Danucie Szejnickiej, która jest prezesem Stowarzyszenia Polonistów na Litwie. Uczyłem się pilnie, celująco przez 8 lat w Progimnazjum imienia Jana Pawła II w Wilnie. Kontynuuję naukę w polskim Gimnazjum. Przyjechałem 5. raz na Polonijne Igrzyska.
ŁKS 1926 przed III ligą
- Celujemy w miejsca 1-5 – mówi prezes ŁKS 1926 Łomża Damian Polnicki przed startem III ligi, do której, po wielu latach, awansował klub piłki nożnej z Łomży. By się tak stało przed zarządem i klubem wiele wyzwań, szczególnie budżetowych, który powinien wzrosnąć o przynajmniej 100%.
Błąd, bałagan i klops
Ile lat potrzeba do załatwienia prostej sprawy? - pyta mieszkanka Łomży prezydenta, którą w sprawie wykupu mieszkania od prawie 4 lat rządzący miastem zwodzą. Bałagan, wykluczające się oświadczenia i w odczuciu mieszkanki gra na zwłokę.
Przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Łomży
„Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że stajecie się gwarantem wolności i suwerenności Polski” – mówił płk Paweł Gałązka do żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy dziś w Łomży złożyli żołnierską przysięgę.
Potrafią zarabiać
Wiedza o majątku i dochodach prezydenta Mariusza Chrzanowskiego to nie jest przejaw wścibstwa mieszkańców Łomży. Przyglądamy się zestawieniom majątkowym, złożonym przez prezydenta i wiceprezydentów: Andrzeja Stypułkowskiego i Andrzeja Garlickiego, ponieważ mają oni ustawowy obowiązek złożyć oświadczenia jako urzędnicy, pełniący funkcje samorządowe. Dokument zawiera informacje na temat: dochodów, nieruchomości, pojazdów, kont bankowych, udziałów w spółkach i innych wartości majątkowych. Oświadczenia o stanie: zarobków i posiadania przez 3 prezydentów mają charakter publiczny. Są udostępniane obywatelom oraz sprawdzane są przez służby skarbowe.
Widokówka Łomży
Co powinna przedstawiać pocztówka z Łomży...? Na takie pytanie odpowiedzieli internauci portalu 4lomzapl. W sondzie oddali prawie 900 głosów. Królowała panorama miasta z wieżą ciśnień, która jest widoczna ze wszech stron – 194 głosy. Uczestnikom zabawy spodobał się pomysł z jeleniem na rozlewiskach Narwi – 132, XVI-wieczną Katedrą – 116, Stary Rynek sprzed 600 lat z nowoczesną fontanną – 78, łomżing z Browarem Łomża. O dziwo, zabytkowy ratusz z wieżą zegarową z XIX w. nie zyskał uznania głosujących. Tylko 18 głosów oddano na neoklasycystyczny gmach sprzed 200 lat. Zapytaliśmy historyków, regionalistów i muzealników, co chcą ujrzeć na pocztówkach z Łomży.
Ptasia grypa
Miasto Łomża razem z Piątnicą Włościańską i Poduchowną znalazły się w Strefie Objętej Zakażeniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Choroba nie zagraża ludziom, ale służby weterynaryjne zalecają ostrożność. Stanowi natomiast zagrożenie dla ptaków hodowlanych i dziko żyjących.
Matura w rodzinie
Wojciech Surawski 50 lat temu zdawał maturę pisemną w Technikum Weterynaryjnym przy Stacha Konwy. Jego córka Małgorzata Rytel poradziła sobie w 1997 r. na maturze w Społecznym LO przy Sadowej. Wnuk i syn Stanisław Rytel właśnie zdaje egzaminy maturalne w I LO imienia Tadeusza Kościuszki przy Feliksa Bernatowicza. - Matura to nie wszystko w życiu. Nie definiuje osobowości ani predyspozycji człowieka, ale otwiera drzwi na uczelnie wyższe – mówi rezolutny młodzieniec, z radością zauważając, że jego egzamin dojrzałości przypada akurat pół wieku po maturze dziadka.
Majowe świętowanie
Oficjalny charakter miała obchodzona w Łomży 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W asyście kompanii honorowej wystawionej przez 18. ŁPL delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem 33 Pułku Piechoty, a przedstawiciele władz w swoich wystąpieniach przypominali historię, jej związki ze współczesnością i zgodnie życzyli dobrego świętowania. W Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 2 maja, na Starym Rynku wciągnięto flagę, po czym dzieci i z rodzicami i dziadkami mogli świętować na barwnym festynie.
Łomża, „zadymione” zielone płuca Polski
Łomża znalazła się na 5 miejscu, licząc od końca, wśród 375 europejskich miast z najgorszą jakością powietrza. Europejska Agencja Środowiska przygotowała specjalną przeglądarkę, w której mieszkańcy mogą sprawdzić czym oddychają. Lokalizacja miasta z tzw. zielonych płuc Polski w gronie najbardziej zanieczyszczonych wprowadza w osłupienie i niedowierzanie.
Prezydent obciął dotację na Urząd Pracy
O prawie pół miliona zł prezydent M. Chrzanowski zmniejszył dotację na działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który w 2022 r. obsłużył ponad 16 i pół tysiąca osób. PUP zarejestrowało 4 670 osób, w tym 2 899 mieszkańców Łomży, czyli 6 osób na 10. Na 46 zatrudnionych w Urzędzie Pracy, 29 mieszka w Łomży, czyli trzy piąte kadry. Prezydent Chrzanowski nie raczył spotkać się ze starostą łomżyńskim Lechem Szabłowskim, bo Starostwo Powiatowe jest organem prowadzącym na spółkę z Miastem PUP, żeby omówić konsekwencje cięcia dotacji dla instytucji, pracowników i petentów. Tymczasem to dzięki działalności Powiatowego Urzędu Pracy Urząd Miejski i podległe: MPGKiM, MOPS, DPS, MOSiR, szkoły, przedszkola, bursy dostały z Funduszu Pracy aż 2 miliony 148 tys. zł.
Fontanna zrobiła furory
Słoneczna pogoda i wolny od pracy i nauki czas sprzyjały spacerom rodzin i zakochanych w długi weekend świąt Wielkanocy. Celem mini pielgrzymek ze święconką, na liturgie paschalne i msze św. były kościoły, a celem korowodów w świeckim stylu podczas świątecznej laby stała się fontanna na Starym Rynku. Główny słup spienionej wody trysnął z głowicy w Wielki Piątek na wysokość 5 do 6 metrów. Z kwadratowej podstawy w 4 rogach pośrodku niecki wyłoniły się wachlarze wodne, zaś z posadzki dokoła fontanny wystrzeliły strumienie laminarne, wyskakujące w dal ponad cembrowiną.
Wielkanoc w rodzinie
Cztery pokolenia siadają przy stole w Wielkanoc w rodzinie Państwa Zawadzkich i Domalewskich z Łomży. Ponad 20 osób, od pradziadków po prawnuków. Rodzice i dzieci mają w Internecie grupę ŚWIĘTA, by na bieżąco pisać, co z organizacją zjazdu rodzinnego się dzieje, wymienić nowinkami i ustalić, co, kto i kogo ma ze sobą przywieźć. Będzie rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną, będzie radość spotkania z najbliższymi sercu. - Tylko żadnych rozmów o polityce – zarządza córka Magda i nawet najstarszy syn Piotr z pokorą przyjmuje antidotum na spokojne święta. Jak potrafią przeżyć razem czas wielkanocny w zgodzie i pogodnym nastroju, zgodnie z życzeniem „Wesołych świąt”...?
Chałupa z kartonu
- W kuchni, łazience i pokoiku, gdzie mieszkał syn, jest od 10 lat zimno jak w kostnicy – opowiada Magdalena Święczkowska. Syn się wyprowadził, córka zamieszkała z rodzicami w drugim pokoju. Mieszkanka budynku komunalnego przy Pocztarskiej 1, w zarządzie MPGKiM w Łomży, podczas kąpieli dziecka dogrzewa łazienkę farelką, którą późnej przenosi do pokoju. Żeby dogrzać kuchnię, włącza piekarnik elektryczny. Mieszka na zaadaptowanym poddaszu, gdzie brak ocieplenia strychu.
O zdrowe nerki trzeba dbać jak o własne serce
- Kiedy nerki chorują, to w olbrzymiej większości chorób człowiek nie odczuwa bólu, a może dziać się tak nawet przez dziesiątki lat – wyjaśnia znany łomżyński nefrolog dr Henryk Perkowski. Dane krajowe pokazują, że chore nerki ma około 4 milionów Polaków, a tylko co 20. jest tego świadomy. - Zaledwie 3 procent chorych dożyje dializy, bowiem przewlekła choroba nerek wywołuje w Polsce 100 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, bo reszta umiera z powodów sercowo-naczyniowych.
Stara Łomża jak Gniezno
- Z olbrzymim zainteresowaniem czekam na kolejne odkrycia i wyniki wykopalisk w Dolinie św. Brunona obok Wzgórza św. Wawrzyńca w Starej Łomży, prowadzone przez archeologa Antoniego Smolińskiego – mówi znany historyk prof. Krzysztof Sychowicz, współautor monografii Łomży. - Hipoteza badacza, że przed ponad 1000 lat nad Narwią święty Brunon założył misyjną metropolię ze świątynią i eremami zakonników jest niezwykle ciekawa, chociaż nie ma jeszcze materialnych dowodów, pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Jako łomżyniak życzę mu powodzenia.
Ogród Kobiet
„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek” - śpiewały w latach PRL przedszkolaki, zapewniając z optymistyczną werwą, że „Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie”. Wprawdzie ponad 30 lat temu ustrój państwa z przewodnią rolą partii PZPR przestał istnieć, ale Święto Pań i Panienek nie przeminęło. Ma się całkiem dobrze w III RP, choć bez apeli i akademii w szkole i zakładzie pracy. Czytelniczki mogą pamiętać Dnie Kobiet, celebrowane przez kierownictwo męskie. Wręczali czerwonego goździka, paczkę rajstop, czekoladę lub torebkę kawy. Produkty codzienne były w PRL-u reglamentowane, więc tym bardziej pożądane.