Wolne miejsca w przedszkolach i oddziałach
- W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Miasto Łomża, zabezpieczono 1930 miejsc na rok szkolny 2021/2022 - informuje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. Po kilka wolnych miejsc, na które do 9. czerwca odbywa się elektroniczna rekrutacja uzupełniająca, dostępnych jest jeszcze w 2 przedszkolach tylko dla 3-latków oraz po kilkanaście miejsc w 3 oddziałach przedszkolnych dla starszych roczników.
Lepsza przyszłość uczniów, dzięki nowej hali gimnastycznej
- Śmiało mogę powiedzieć, że dzisiejszy dzień jest świętem nas wszystkich. Od dziś zacznie się lepsza przyszłość dla naszych uczniów, którzy będą mogli ćwiczyć i rozwijać się w warunkach na miarę XXI wieku – mówiła Jolanta Kowalewska, dyrektor SP2 w Łomży, podczas otwarcia hali sportowej i boiska.
Egzamin ponad tysiąca 8-klasistów w Łomży i powiecie
Wtorek pochmurny, szary i deszczowy mógł powitać w 7 szkołach podstawowych w Łomży 541 uczennic i uczniów, którzy od 25. do 27. maja będą zdawać prowadzony w całej Polsce egzamin ósmoklasisty. W kraju zgłoszono do egzaminu ponad 360 tysięcy nastolatków z 12 700 szkół, zaś w powiecie łomżyńskim - 473 dzieci z 30 podstawówek. Sprawdzian wiedzy i umiejętności z języka polskiego zaczął się o godzinie 9. i trwał 120 minut. Do sekretariatów szkół przychodził anonimowy mail z ostrzeżeniem o zagrożeniu wybuchu, np. gazu. Zaalarmowani policjanci posprawdzali teren.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Został on ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Właśnie rozdano nagrody w konkursie.
Na studia wyższe w Łomży zaprasza PWSIiP
– Każdy z nas ma bezpośredni kontakt z wykładowcą, który jest dostępny również poza godzinami zajęć na Uczelni - chwali "Państwówkę" Sebastian Grabowski, student 4. roku prawa w PWSIiP w Łomży, który po ukończeniu studiów zamierza zdobyć aplikację adwokacką. Na wydziałach prawa w dużych miastach kształci się na roku po kilkuset albo tysiąc ludzi, gdy z Sebastianem - 19 osób, które mogą wykorzystać wiedzę i w firmach, i w urzędach. PWSIiP prowadzi rekrutację aż na 14 kierunków.
„Baczność! Spocznij! Zespół Szkół Akademickich zaprasza w swoje szeregi.”
Nabór uczniów do szkół średnich na zbliżający się rok szkolny 2021/2022 rusza od poniedziałku 17 maja. Oferta Zespołu Szkół Akademickich przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży wciąż jest wzbogacana. Oprócz prężnie rozwijającego się i znanego nie tylko w naszym województwie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego o profilu mundurowym oraz Akademickiej Szkoły Ponadpodstawowej, w skład której wchodzi technikum informatyczne z możliwością kształcenia informatyczno - mundurowego, w swojej ofercie posiadamy także technikum elektryczne oraz zupełnie nowy kierunek browarnictwo przemysłowe i rzemieślnicze.
"Państwówka" ogłosiła konkurs z nagrodą 15 000 zł
Budynek PWSIiP przy ul. Akademickiej 14 w Łomży władze uczelni chcą połączyć z sąsiadującym biurowcem, oddanym przez samorząd Województwa Podlaskiego. Ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną, zakładającą utworzenie dwu- albo trzykondygnacyjnego łącznika z przeszklonym dachem nad centralnym atrium. Maksymalna powierzchnia do zabudowy między blokami wynosi 2 200 mkw. Pierwsza nagroda w konkursie na koncepcję to 15 tysięcy zł. Termin upływa 24. czerwca.
Matematyka rozleglejsza na maturze w Łomży
- Dzisiejszy egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym był wyraźnie trudniejszy niż w środę w ubiegłym tygodniu na "podstawie" - mówi Kosma Jakub Lutrzykowski, abiturient z I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Wtedy mieliśmy 35 zadań do rozwiązania, a teraz 15, jednak każde z nich było dłuższe, wymagało większej wiedzy z rozleglejszych obszarów zagadnień. Na 182 tegorocznych abiturientów w I LO matematykę rozszerzoną zdecydowało się zdawać 80. W Łomży abiturientów jest 1227, natomiast z tego grona Królową Nauk we wtorek zajęło się 269.
Bomba pod spódnicą na maturze
We wtorek oraz czwartek rano, czyli pierwszego i trzeciego dnia matur pisemnych w Polsce, do co najmniej kilku szkół średnich w Łomży przyszły e-maile. Anonimowi autorzy wysłali "ostrzeżenia" o bombach, podłożonych w budynkach, gdzie setki abiturientek i abiturientów pochylało się nad arkuszami egzaminacyjnymi. W 21 placówkach do matury przystępowało około 1650 maturzystów.
Maturzyści znaleźli pracę w wybranej firmie
Słońce nad "Ekonomikiem" rozświetla kłębiaste obłoki, a wietrzysko niesforne dmie i hula po ulicy Mikołaja Kopernika, którą dziarsko maszerują dwaj 20-letni maturzyści. Zadowoleni, wyszli jako jedni z pierwszych po egzaminie pisemnym z języka angielskiego. - Bardzo łatwa matura - oceniają Sebastian Just i Przemysław Rogowski. Bez trudu, w mig budują zdanie z bloga w 10. poleceniu: "I was very happy and excited because I've got a new job". Jeden wyjedzie, drugi zostanie w Polsce.
Młodzi muzycy na start
Trwa rekrutacja do klas pierwszych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. To jedyna tego typu państwowa placówka w mieście, wszechstronnie kształcąca dzieci i młodzież w kierunku muzycznym. Szkoła jest również organizatorem przeglądów, konkursów i warsztatów o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, a jej uczniowie odnoszą liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Wśród absolwentów łomżyńskiej PSM jest wielu wybitnych muzyków jazzowych i klasycznych, ale jak podkreślają nauczyciele ważne jest to, żeby wzbudzić w młodych ludziach pasję do muzyki, co ukierunkowuje ich twórczo na całe życie, nawet jeśli nie będą grać zawodowo.
Łatwa matematyka dla maturzystów I LO w Łomży
- Nasi uczniowie twierdzą, że są dobrze przygotowani, a rano widziałem, że są również w dobrym nastroju - odpowiada cierpliwie Jerzy Łuba, dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Jednak dla dyrektora Łuby środowe rano zaczęło się o wiele wcześniej: o godzinie 6.05 odebrał od kuriera paczki z arkuszami egzaminacyjnymi dla 186 abiturientów, w tym 4 absolwentów, chcących poprawić poprzednie wyniki. W 407-letniej Szkole przy ulicy Feliksa Bernatowicza abiturienci w 9 salach, w tym auli i gimnastycznej, mieli na maturę z matematyki, poziom podstawowy, 180 minut. - Easy - twierdzą licealiści I LO, spodziewając się na rozszerzeniu mocniejszego uderzenia z CKE.
Dyrektor OKE: "Kompletne i nienaruszone arkusze matur"
- Zapewniam, że na terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, obejmującym województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, arkusze egzaminacyjne z języka polskiego trafiły do wszystkich szkół w stanie nienaruszonym i wszędzie kompletne - twierdzi dr Agnieszka Muzyk, dyrektor OKE w Łomży. Poprosiliśmy Panią Dyrektor o komentarz do informacji z portalu Onet o ewentualnych przeciekach tematu na wtorkowej maturze z języka polskiego. - Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik sprawę ewentualnych przecieków na maturze przekaże w środę na Policję, ponieważ przygotowywane jest zawiadomienie.
Matura z polskiego bez kwitnących kasztanów
1227 abiturientek i abiturientów z liceów i techników w Łomży po raz pierwszy mogło przystąpić do matury pisemnej z języka polskiego, zaś 424-oro mogło przystąpić po raz kolejny, na przykład, dlatego, że chcą poprawić ubiegłoroczne wyniki albo rok temu matury nie zdali. Zuzanna Choińska debiutuje w szrankach maturalnych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Sadowej 12, gdzie w słoneczny wtorek inauguracji matur pisemnych z testem językowym i rozprawką mocował się każdy z 56 uczniów 2 klas maturalnych. - Po pierwszym dniu jestem mniej zestresowana - mówi z uśmiechem Zuzia Choińska, która będzie zdawać 3 rozszerzenia: z angielskiego, chemii i biologii.
Odebrali świadectwa gotowości do matury
1077 tegorocznych abiturientów szkół średnich w Łomży - w tym 713 licealistów i 364 techników - zostało zgłoszonych do egzaminów maturalnych, które zaczną się po długiej majówce w Polsce. Drugi rok z rzędu nie odbywały się uroczystości zakończenia roku szkolnego maturzystów, którym wcześniej świadectwa wręczali w klasie wychowawcy. - Niestety, z powodu pandemii tak ważnego wydarzenia w życiu uczniów i nauczycieli znowu nie mogliśmy zorganizować - mówi ze smutkiem Katarzyna Życzkowska, polonistka i dyrektor III LO w Łomży, gdzie świadectwa przygotowano dla 130 uczennic i uczniów. Odebrali je także wychowankowie cenionej historyczki Alicji Czarnockiej.
Jak naprawdę wyglądają studia?
Rozpoczęcie studiów zawsze jest związane z niemałym stresem – zwłaszcza, że dość często oznacza również pierwsze poważne uniezależnienie się od rodziców. Studia wyglądają również zupełnie inaczej, niż jakikolwiek wcześniejszy etap edukacji. Studenci nie siedzą bowiem w szkolnych murach od 8 do 15, lecz zajęcia mają rozłożone na cały dzień, co ma swoje plusy jak i minusy. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć, czym studenckie życie różni się od szkolnego, jak wygląda i jak się do niego przygotować
Skromni triumfatorzy 50. Olimpiady Biologicznej
- Chłopcy zdolni, mądrzy i bardzo pracowici, życzliwi względem siebie, co nie zawsze zdarzało się ambitnym olimpijczykom, chętnie dzielili się pozyskanymi informacjami i jeden drugiego wspierali na drodze do finału, uwieńczonego zasłużonym sukcesem - dawno licealiści nie słyszeli tak pięknej, opinii, jaką wystawiła Ewa Urbańska, nauczycielka biologii w I LO w Łomży. Dwaj trzecioklasiści: Kacper Borawski i Jędrzej Perkowski sięgnęli po laury ogólnopolskiej 50. Olimpiady Biologicznej. - Wiedza i wysoka kultura osobista. Każde spotkanie i każda rozmowa z nimi to była przyjemność.
VI Akademickie Mistrzostwa Makijażu Fantazyjnego - rozstrzygnięte
Mistrzostwa makijażu to okazja, aby pokazać pasję i zaprezentować własne umiejętności. Tegoroczny konkurs, ze względu na pandemię, nie mógł odbyć się w murach Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie przesłanych zdjęć wykonanego przez siebie makijażu.
„Ja tu jestem- szanuj mnie”
„Ja tu jestem- szanuj mnie” - piękne hasło tegorocznych Obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży przyświeca idei wzmacniania świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum. Fundacja DR OTIS przy wsparciu współorganizatora Prezydenta Miasta Łomży dr Mariusza Chrzanowskiego aktywizuje lokalną społeczność dając możliwość i szansę na wyjście poza własnej strefy komfortu, dostrzeżenie drugiego człowieka i zrozumienie specyfikacji zaburzenia autyzmu.
PWSIiP zaprasza na Otwarte Drzwi – Wirtualnie
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w czasie zamknięcia i izolacji zaprasza na Wirtualne Drzwi Otwarte. Zachęca do spaceru z wykładowcami i studentami po swoich włościach. Pokazać chce, gdzie studentom w zgłębianiu arkan wiedzy towarzyszą alchemicy dziedzin wielu.